Iran smanjuje kapacitete reaktora

Iran će preraditi teškovodni reaktor u gradu Arak kako bi znatno ograničio količinu plutonijuma koju može proizvesti, kaže potpredsednik Irana Ali Akbar Salehi.

Izvor: B92

Subota, 19.04.2014.

20:17

Default images

Time je Iran napravio veliki ustupak u pregovorima sa svetskim silama.

U pregvorima je neformalno postavljen rok do 20. jula do kada treba postići konačni dogovor o ograničenju mogućnosti Irana da pravi nuklearno oružje.

Salehi, koji je i šef Iranske organizacije za atomsku energiju, rekao je da je Teheran predložio preradu postrojenja u Araku tako da se proizvodi jedna petina od prvobitno planirane količine plutonijuma.

On je rekao da će to odagnati bojazan Zapada da Iran može koristiti plutonijum iz tog postrojenja za pravljenje nuklearnog oružja, prenela je iranska držvna televizija.

Salehi je takođe rekao da je Iran završio slabljenje ranije obogaćenog uranijuma kao deo privremenog dogovora koji je u novembru postigao sa svetskim silama.

"Pitanje teškovodnog reaktora... praktično je rešeno", rekao je Salehi, dodajući da je šest svetskih sila prihvatilo predlog Teherana da preradi postrojenje u Araku.

Za sada nema komentara iz Kine, Francuske, Nemačke, Velike Britanije, SAD ili Rusije koje učestvuju u pregovorima s Iranom.

Zapad na čelu sa SAD optuživao je Iran da razvija nuklearni program radi pravljenja atomskog oružja što je Teheran negirao tvrdeći da program ma mirnodobske svrhe.

U novembru je postignut privremeni sporazum, a za uspeh pregovora o konačnom sporazumu ključno je postrojenje u Araku.

Salehi je rekao da su svetske sile predložile da se teškovodni reaktor prepravi u lakovodni, ali da Iran to nije prihvatio pošto je teškovodni reaktor potreban za proizvodnju radioizotopa koji se koriste u medicinske svrhe. Iran već ima lakovodni reaktor u postrojenju u Bušaru koji se koristi za proizvodnju električne energije.

Prema sporazumu iz novembra, Teheran je zaustavio obogaćivanje uranijim na 20 odsto, koji se može koristiti za nuklearno oružje, a zauzvrat je dobio ublažavanje sankcija. Takođe je pristao da polovinu od 20-postotno obogaćeng uranjima razblaži na petopostotni.

Teheran je, takođe, prihvatio da dopusti inspektorima iz Međunarodne agencije za atomsku energiju da posete nuklearna postrojenja u Iranu, između ostalog i u Araku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: