Britanija se oprostila od Tačerove

Poslednji ispraćaj nekadašnje britanske premijerke Margaret Tačer, poznate kao Čelična Ledi, završen je u Katedrali Svetog Pavla u Londonu.

Izvor: B92, Beta

Sreda, 17.04.2013.

11:22

Default images

Margaret Tačer kremirana je popodne na privatnoj ceremoniji kojoj su prisustvovali samo članovi njene porodica.

Ceremoniji u Katedrali Svetog Pavla je, s druge strane, prisustvovalo 2.300 ljudi, među kojima su bili i kraljica Elizabeta Druga, njen muž, vojvoda od Edinburga Filip i premijer Dejvid Kameron.

Biskup Londona Ričard Čartres, koji je odao poštu konzervativnoj premijerki, koja je predvodila britansku vladu od 1979. do 1990, rekao je da ona i danas budi snažne emocije, 23 godine pošto je otišla sa funkcije.

"Mnoštvo suprotstavljenih mišljenja steklo se oko gospođe Tačer, koja je postala simbolična figura, čak i 'izam' (tačerizam). Danas su ostaci stvarne Margaret Hilde Tačer ovde. Svakako ima prostora za raspravu o (njenoj) politici i ostavštini... ali ovde i sada nije ni vreme ni mesto", rekao je Čartres.

Više od 700 vojnika, mornara i osoblja vazduhoplovnih snaga stajalo je duž puta do katedrale, a oko 4.000 policajaca bilo je na dužnosti.

Okupljena masa aplauzom je pozdravila prolazak kovčega, prekrivenog britanskom zastavom, od Vestminstera do Katedrale Svetog Pavla.
Foto: Beta, AP
Uporedo sa sahranom protivnici politike Margaret Tačer organizovali su proteste. Demonstranti su izvikivali parole dok je automobil sa njenim kovčegom prolazio kroz London. Dvadesetak neistomišljenika bivše premijerke okrenulo je leđa koloni, a neki su zviždali dok je kovčeg prolazio kroz centar grada. Pojedini su i istakli transparente kojima se kritikuje finansiranje sahrane iz državnog budžeta, budući da je bivša britanska premijerka bila poznata po oštrom rezanju javnih troškova. Jedan čovek je nosio transparent na kome je pisalo "Počivaj u sramoti".

Mnogi su, međutim, bacali cveće duž puta i pozdravljali pokojnu premijerku, koja je najduže bila na toj dužnosti u 20. veku.

Među prisutnima koji su stajali duž rute kojom je prolazio kovčeg dolazilo je, takođe, do rasprava između pristalica i protivnika Tačerove.
Kraljica Elizabeta razgovara sa decom Margaret Taèer (Beta/AP)
U Katedrali Svetog Pavla, kraljica Elizabeta Druga i njen suprug princ Filip bili su među prisutnima koji su došli da odaju poslednju poštu bivšoj premijerki.

Ispraćaju Tačerove prisustvovali su i njene političke kolege, kao i rivali, ali i visoki zvaničnici iz celog sveta, među kojima 11 premijera, kao i bivši američki državni sekretari Henri Kisindžer i Džordž Šulc.

Ožalošćeni su u crkvu ulazili uz muziku britanskih kompozitora, među kojima su bili i Edvard Elgar i Ralf von Vilijams, a tokom službe su se mogle čuti crkvene himne i odlomci iz Biblije koje je izabrala sama Tačerova. Njen otac je bio bakalin i odrasla je u metodističkoj porodici u kojoj je moralo teško i mnogo da se radi.

Njena unuka Amanda Tačer pročitala je odlomak iz Poslanice Efešanima iz Novog zaveta.

Starešina Katedrale Svetog Pavla, Dejvid Ajson, podsetio je na "hrabrost, postojanost i rešenost Tačerove da postigne ono u šta je verovala da je prava stvar za opšte dobro".
Foto: Beta, AP
Pre oproštajne službe, kovčeg sa ostacima Tačerove dovezen je iz parlamenta do Crkve Svetog Klimenta danskog, gde su se od nje oprostili vernici.

Kovčeg je potom umotan u zastavu Velike Britanije i prekriven belim ružama i porukom njene dece u kojoj je pisalo "Voljenoj majci, koja će uvek ostati u našim srcima", i na lafetu, koji je vuklo šest crnih konja, prevezen do katedrale.

Tačerovoj su tokom ceremonije sahrane odate sve vojne počasti, što nije uobičajeno prilikom državnih sahrana.

To je izazvalo gnev nekih Britanaca koji smatraju da je njena politika podelila zemlju i socijalno i ekonomski.

"Kao i svako drugi, ona zaslužuje pristojnu sahranu, ali ne na račun poreskih obveznika", ocenila je jedna od protivnica Tačerove.

Premijer Dejvid Kameron, međutim, insistirao je na tome da je ovakva ceremonija "odgovarajuće odavanje pošte velikoj premijerki koja je poštovana širom sveta".
Foto: Beta, AP
Američki predsednik Barak Obama ne prisustvuje sahrani, što britanski mediji tumače kao "veliko razočaranje". Na sahranu nije došla ni Nensi Regan, udovica velikog američkog saveznika Tačerove Ronalda Regana, koja takođe nije u mogućnosti da prisustvuje ceremoniji.

Ceremoniji, koja se može meriti sa sahranom Vinstona Čerčila 1965, ne prisustvuje ni nemačka kancelarka Angela Merkel, kao ni bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov, koji je sa Čeličnom Ledi delio ključne istorijske trenutke. Gorbačov je, naime, suviše slabog zdravlja da bi prisustvovao sahrani. Umesto Merkelove na sahranu je došao nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele.

Lista gostiju na sahrani podstakla je glasine o diplomatskom ignorisanju, mada je portparol britanskog premijera Dejvida Kamerona juče izjavio da SAD nisu ignorisale Britaniju time što na sahranu neće poslati nijednog višeg zvaničnika iz Obamine administracije.
Foto: Beta, AP
Obama je poslao Džordža Šulca, državnog sekretara republikanskog predsednika Ronalda Regana i Džejmsa Bejkera, koji je imao više značajnih zaduženja u vladama Regana i Džordža Buša. Niko od uticajnih američkih porodica Klinton i Buš takođe se nije pojavio na sahrani.

Kameronov portparol je rekao da je argentinski ambasador u Londonu Alisija Kasto odbila ponudu da prisustvuje sahrani, što odslikava pojačanu diplomatsku zategutost između tih dveju zemalja oko spornih Foklandskih ostrva.

Sahrani Margaret Tačer u londonskoj katedrali prisustvuju grčki krunski princ Pavlos i princeza Mari-Šantal od Grčke. Od svetskih visokih i javnih ličnosti došli su i bivši američki potpredsednik Dik Čejni, bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer, bivši britanski premijeri Toni Bler, Gordon Braun i Džon Mejdžor, kao i poslednji predsednik Južnoafričke Republike iz vremena aparthejda F.V. de Klerk.
Foto: Beta, AP
Poljsku predstavljaju Leh Valensa i premijer Donald Tusk, Grčku ministar spoljnih poslova Dimitris Avramopulos, a Kanadu premijer Stiven Harper i bivši premijer Brajan Malroni. Češka je poslala premijera Petra Nečasa i bivšeg predsednika Vaclava Klausa, a Australija bivšeg premijera Džona Hauarda, koji je došao sa suprugom.

Među slavnim ličnostima tu su zvezda serije "Dinastija" Džoan Kolins, pevačica Širli Bejsi, kompozitor Endrju Lojd Veber, britanski autor svetskih bestselera Džefri Arčer, pionir interneta Tim Berners Li.

Urna sa pepelom Margaret Tačer biće postavljena pored urne sa posmrtnim ostacima njenog supruga Denisa koji je preminuo 2003. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski na poternici

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obaveštenje da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na poternici, prenose RIA Novosti.

14:35

4.5.2024.

1 d

Podeli: