Pomen srpskim žrtvama rata u BiH

Na Vojničkom groblju u Bratuncu se održava komemorativni skup povodom stradanja Srba u Podrinju tokom rata u BiH od 1992-95.

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 11.07.2011.

23:10

Default images

Na vojničkom groblju u Bratuncu popodne će biti održan parastos za stradale Srbe na području Podrinja, koje su tokom rata u BiH ubile muslimanske snage pod komandom Nasera Orića iz Srebrenice.

Obeležavanje stradanja Srba započelo je obilaskom stratišta u Biljači i Sasama, kao i i groblja na Zalazju, gde je na Petrovdan 1992. pobijeno 69 Srba, više od 70 ranjeno, a 22 se vode kao nestali.

Popodne će biti održan pomen i parastos za 3.267 srpskih civilnih žrtava koje su tokom ratnih sukoba 1992. ubile oružane snage bosanskih muslimana pod komandom Nasera Orića. U okviru obeležvanja stradanja Srba na ovom podurčju prikazan je i dokumentarni film o stradanju srpskog naroda u srednjem Podrinju "Dosije Srebrenica", a održan je i okrugli sto o stradanju srpskog naroda Srebrenice i Bratunca 1992. i 1993.godine.

Na Petrovdan 1992. muslimanske snage, pod komandom Nasera Orića, upale su u srpska sela Zalazje, Biljača, Sase i Zagone. Sela su opljačkana, spaljena i još nisu obnovljena.

Od maja do decembra 1992. godine, napadima muslimanskih snaga uništeno je i razoreno na desetine srpskih sela i na brutalan način ubijeno stotine srpskih civila u opštinama Srebrenica, Bratunac i Skelani.

Samo na području Srebrenice, u tom periodu, napadnuto je 21 srpsko selo u kojem je ubijeno više od 400 civila. U napadu na 22 srpska sela opštine Bratunac, u istom periodu ubijeno je najmanje 560 lica. Na Božić 1993. godine, Združene snage podregije Srebrenica, pod komandom Nasera Orića, u ranim jutarnjim satima napale su srpska sela na području Kravice, u opštini Bratunac i ubile 48 meštana. Od 7. do 16. marta 1993. godine, uništeno je 688 domaćinstava i oskrnavljeno pravoslavno groblje u Kravicama.

Na području opština Srebrenica, Zvornik, Milići, Bratunac, Vlasenica i Osmaci, u toku rata, stradalo je najmanje 1.300 osoba srpske nacionalnosti, dok je na širem području srednjeg Podrinja i Birča stradalo ukupno 3.267 Srba.

Bez jednog ili oba roditelja ostalo je oko 800 dece, a oko 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine. Za zločine počinjene nad srpskim stanovništvom na području Srebrenice, Bratunca i okolnih mesta niko, do sada, nije odgovarao pred sudovima u BiH. Pomen stradalim Srbima na području Bratunca i Srebrenice održava se u organizaciji Odbora za obeležavanje događaja iz oslobodilačkih ratova pri Vladi Republike Srpske.

Tužilaštvo Repubike Srbije vodi istragu o zločinima nad 2000 Srba u periodu od aprila 1992. do juna 1995. koje su počinile muslimanske snage pod komandom Nasera Orića.

Organizator komemoracije je Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske.

Najavljeno je da će komemorativnom skupu prisustvovati ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić, predstavnici Boračke organizacije RS, kao i delegacija Srpske napredne stranke koju će predvoditi visoki funkcioneri Zorana Mihajlović i Milovan Drecun.

Srbi iz masovnih grobnica i dalje neidentifikovani

Od ukupno 22 nestalih Srba iz Zalazje, Biljača, Sase i Zagone, posmrtne ostatke njih 10 polovinom prošle godine je - kako prenose lokalni mediji - slučajno ekshumirao tim Instituta za traženje nestalih BiH. Oni su, naime, tragali za bošnjačkim posmrtnim ostacima, a našli masovnu srpsku grobnicu, koju su prepoznali po obeležjima na uniformama.

Ti posmrtni ostaci ni za godinu dana nisu identifikovani u laboratoriji u Tuzli, iako su porodice želele da ih sahrane danas, 19 godina nakon nestanka.

Predsednik srebreničke Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Mladen Grujičić kaže da su još u martu imali obećanje u laboratoriji u Tuzli da će za dva meseca ekshumirani biti identifikovani, ali do toga još nije došlo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

132 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: