KAKO JE TEKLA PRIVATIZACIJA U SLOVENIJI

Izvor: B92

Ponedeljak, 16.07.2001.

10:07

Default images
Najvazniji zakon koji je ovaj saziv Skupstine Srbije do sada doneo je Zakon o privatizaciji, koji je izazvao i burne reakcije sindikata. Jedna od zemalja istocne Evrope koja je privatizaciju uspesno zavrsila je Slovenija, koja je najozbiljniji kandidat za punopravnog clana Evropske Unije. Proces privatizacije u slovenackoj privredi uglavnom je zavrsen, a sada predstoji jos privatizacija dva bankarska sistema i saobracajne infrastrukture. O slovenackom zakonu o privatizaciji govore rektor Univerziteta u Ljubljani Joze Mancinger i direktor Ureda za makroekonomska pitanja Janez Sustresic. Pripremio novinar novosadskog Radija 021, Dragan Gmizic:

Spontana privatizacija u Sloveniji pocela je krajem ’80-tih godina i u njoj se mogu prepoznati sve odlike dobro nam poznate ‘burazerske ekonomije’ u kojoj su ucestvovali predstavnici tadasnje vladajuce garniture i direktori drzavnih preduzeca. Nakon otcepljenja od Jugoslavije taj proces je zaustavljen, i tek nakon dve godine javne rasprave Vlada je donela novi zakon. Rektor Univerziteta u Ljubljani i tadasnji vicepremijer Joze Mancinger rekao je za 021: “Zakon je donesen tek ’92. godine. U javnoj raspravi su postojala dva koncepta na koji nacin privatizovati drzavnu svoinu. Jedan koncept je bio koncept decentralizovane privatizacije, i bazirao se na tome da drzava propise pravila, a da preduzeca sama izaberu koja od tih pravila ce primenjivati. Drugi nacin – koncept centralizovane privatizacije, predstavljao bi nacina gde bi drzava sve privatizovala sama. Na kraju je postignut kompromis, koji nije bio los”, rekao je Mancinger.

Paralelno sa usvajanjem Zakona, gradjanima su podeljeni vauceri koji su mogli biti ulozeni u preduzeca ili u razlicite drzavne fondove. “Svi smo dobili vaucere, zavisne delimicno od starosti”, kaze Mencinger, i objasnio da se “u nekim preduzecima islo na aukcije i mogao si sa tim vaucerima dobiti deonice od nekoliko preduzeca”.

Jedan od sagovornika Radija 021, Janez Sustresic, direktor Ureda za makroekonomska pitanja smatra da je jedan od najboljih strana slovenackog Zakona o privatizaciji skolovanje revizora za vrednovanje drustvene imovine. Kad je rec o transparentnosticitavog procesa sagovornici Radija 021se slazu da je postignut maksimalno visok nivo i da nisu zabelezeni veci problemi tom prilikom. “U ovom trenutku u Sloveniji se znaju vlasnici svih preduzeca i ti podaci su dostupni svima”, rekao je Sustresic za 021, prenosi B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski na poternici

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obaveštenje da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na poternici, prenose RIA Novosti.

14:35

4.5.2024.

1 d

Podeli: