Novi plan Srbije i Bugarske za gas

U toku je izrada projektne dokumentacije za izgradnju gasne interkonekcija sa Bugarskom, rekao je ministar energetike Aleksandar Antić.

Srbija

Izvor: Blic, Tanjug

Subota, 06.12.2014.

09:23

Default images

Antić je za "Blic" rekao da su u budžetu za 2015. godinu predviđena sredstva za izradu prostornog plana kojim će biti predviđena tačna trasa tog gasovoda.

"EU je obezbedila Bugarskoj sredstva za njihovu deonicu, dok mi razgovaramo kako će da se finansira srpska deonica, precizira Antić.

Gasna interkonekcija sa Bugarskom podrazumeva izgradnju gasovoda koji će povezivati dve zemlje i u kojem će naša deonica biti od Niša do Dimitrovgrada, a kako podseća "Blic", reč je o postojećem projektu koji nije povezan sa Juznim tokom.

EU će pomoći Srbiji da premosti Južni tok

EU je spremna da uključi Srbiju u projekat izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom, što bi joj bio jedan od novih izvora za snabdevanje gasom, a korist bi imale i srpske kompanije uključene u projekat, kaže šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport.

"EU je izuzetno posvećena da učestvuje u finansiranju izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom. Rad na studiji izvodljivosti je završen sa finansijskom podrškom EU i sada se radi na projektovanju gasovoda", rekao je Devenport za Blic.

Kako tvrdi, taj projekat će doneti neke vrlo krupne poslove kompanijama iz Srbije koje se bave inženjeringom i izgradnjom, a takođe će suštinski doprineti tome da Srbija ima pristup alternativnim izvorima snabdevanja gasom uključujući tečni prirodni gas.

Pregovori o ovom projektu su u toku, navodi ambasador.

"Ostajemo spremni da podržimo sve projekte u energetskom sektoru koji poštuju međunarodne pravne obaveze zemalja koje bi u njima učestvovale", poručiio je Devenport.

On, takođe, napominje da je Evropska komisija primila k znanju odluku Gasproma da zaustavi Južni tok i da se "pozicija EU se nije promenila".

Nadležne službe Komisije će sada analizirati situaciju u jugoistočnoj Evropi kako bi se ubrzale interkonekcije u regionu sa ciljem da se one bolje povežu u mrežu gasovoda EU, ističe Devenport.

Na pitanje da komentariše to što ruski ambasador Čepurin kaže da Srbija treba da traži odštetu od EU zbog Južnog toka, Devenport kaže da bi klauzule o nadoknadi štete trebalo da budu deo ugovora koji su pravljeni za taj projekat.

U skladu s tim, zemlje koje imaju bilateralne sporazume za Južni tok sada bi trebalo da pogledaju te ugovore, dodaje on.

"Evropska komisija nije potpisnica tih sporazuma i ugovora, pa samim tim nije prava adresa za traženje nadoknade, kaže Devenport.

Odgovarajuci na pitanje Blica da li je EU vršila pritisak na Vladu Srbije i premijera Vučića da odustanu od početka gradnje Južnog toka kroz Srbiju, Devenport kaže da nije bilo pritisaka ni na Srbiju ni na bilo koju drugu zemlju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

80 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

3 h

Podeli: