"Srbija zavisi od stranih ulagača"

Za Srbiju je izuzetno važno ulaganje iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), jer mora da se oslanja na strane investitore, kaže ekonomista Nebojša Savić.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 15.08.2014.

10:43

Default images

Povodom kredita od milijardu dolara iz UAE, predsednik Saveta guvernera NBS je izjavio za RTV Pink da "previše trošimo, a malo štedimo i da moramo da se oslanjamo na strane investitore", jer "ne obezbeđujemo sebi dovoljno potencijala za razvoj".

Savić je ocenio da Srbija mora da stvori dobru poslovnu klimu da bi imala investitore.

Savić je ocenio da je u poslednja dva meseca učinjen značajan korak u zakonodavnoj sferi, jer su doneti novi Zakoni o radu i privatizaciji.

On je dodao da moraju da se nastave reforme i ulagati u razvoj i smanjivanje nezaposlenosti za šta je potrebno stvoriti ambijent, ocenivši da su potpuno zapostavljene infrastruktura i obrazovanje.

Savić je ocenio da je za sve to potrebno vreme, odnosno dve - tri godine, da bi Srbija razvila svoje potencijale.

"Skinut ogroman teret s leđa građana"

Detalji ugovora između Srbije i Etihada pokazuju da je načinom na koji je rešen problem Jat ervejza skinut ogromni teret sa leđa građana i budžeta Srbije, ocenio je ekonomski stručnjak Vladimir Krulj.

Krulj, koji je viši savetnik u briselskoj konsultantskoj kući "Kreab and Gavin Anderson", izjavio je da je za Srbiju, kada je reč o ovom ugovoru, ključno to što je uspela da nađe strateškog partnera za jedno preduzeće koje je praktično bilo u stečaju i samo opterećivalo budžet.

On je podsetio da je 2013. godine gubitak Jata bio 73 miliona evra, koliko od prilike iznose i ukupne obaveze Srbije u ovom poslu. "Obaveze Srbije su oko 82 miliona dolara, znači nešto ispod 70 miliona evra, tako da je obaveza Srbije jednaka gubitku iz samo 2013 godine. To pokazuje da je ovaj aranžman jako dobar", smatra Krulj.
Foto: Tanjug
Odgovarajući na primedbe onih koji su nezadovoljni činjenicom da je država preuzela na sebe gubitke Jata, Krulj je kazao da bi to morala da učini čak i da nije pronašla strateškog partnera.

On je podsetio da aranžman koji je Etihad napravio sa "Al Italijom" ukazuje na postojanje univerzalnog poslovnog modela kakav je primenjen i u slučaju "Er Srbije", samo što se u slučaju italijanskog avioprevoznika radi o znatno većim iznosima.

"Ovde dakle imamo dil vredan milijardu i dvesta miliona evra koji pokazuje model poslovanja 'Etihada', a model poslovanja 'Etihada' se pokazao kao vrlo inventivan. Od kompanije koja je pre deceniju pravila 300-400 miliona dolara godišnje, sada pravi pet-šest milijardi. Oni su za razliku od evropskih kompanija koje su težile spajanju išli na model partnerskog delovanja u kojem su svojim menadžmentom donosili krucijalnu razliku", objasnio je Krulj.

Prema njegovim rečima, Srbija će tek za tri-četiri godine imati pravi model poslovanja kroz partnerstvo sa "Etihadom" i bitnu finansijsku korist, budući da "Er Srbija" učestvuje BDP-u sa jedan i po odsto, i da osigurava indirektno zaposljavanje oko 20 hiljada ljudi.

"Ako smo ikada pričali o postavljanju modela da Srbija postane lider u regionu, onda je to ovaj način, što ne znači da nije još mnogo posla pred nama imajući u vidu veliki broj preduzeća koja tek treba da budu restrukturirana", kazao je Krulj.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

28 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: