“Srpski Davos“: Smanjiti siromaštvo

Smanjenje siromaštva u Srbiji prvenstveno će zavisiti od ekonomske politike Vlade, slažu se privrednici i ekonomistina upravo završenom Biznis forumu.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 11.03.2010.

16:53

Default images

Da poznati aforizam koji glasi da danas svaki građanin može da štrajkuje glađu u krugu porodice ne bi postao stvarnost država mora da uradi mnogo više nego do sada. Utisak je da se na ovom Biznis forumu malo govorilo upravo o siromaštvu, ali ukoliko se realizuju planovi o kojima su govorili državni zvaničnici, broj siromašnih u Srbiji bi mogao da bude mnogo manji

Prvog dana Biznis foruma premijer Mirko Cvetković je kao najveće probleme Srbije naveo nelikvidnost i siromaštvo. Iako je siromaštvo evidentno veliki problem, učesnici ovog skupa nisu imali mnogo predloga za to kako smanjiti siromaštvo u Srbiji.

Statistika od života, poznato je, „pravi sarmu“. U realnosti je, međutim, sve više onih koji nemaju dovoljno novca ni za kupus. Poslednji raspoloživi podaci govore da je prošle godine ispod linije “apsolutnog siromaštva“ više od 700 hiljada osoba.

Srbija je danas, to je takođe statistika, deset puta siromašnija od Poljske i pet puta od Turske. Razloga za takvo stanje je mnogo, ali privrednici misle da je to pre svega odgovornost države.

“Država je nekontrolišući privatizaciju koja se desila, dozvolila da za neke privatizovane firme danas moraju biti raskinuti ugovori, i nelikvidna preduzeća, i dobijamo radnike sa neisplaćenim dohotcima, povećanim dugovima. Prema tome, najveća krivnja je do države. To nema dileme”, kaže direktor kompanije Metalac Dragoslav Vukadinović.

Slično je i mišljenje Nenada Popovića, čelnika kompanije ABS Holding. “Nemoguće je imati zapošljavanja ukoliko domaća privreda ne radi. Ukoliko bi Vlada usmerila sredstva ne u potrošnju već u privredu, i ako se likvidnost poboljša sa merama Vlade, siguran sam da bi mnoge firme u ovoj godini mogle da stvaraju nova radna mesta”, kaže Popović.
Jedan od načina smanjenja siromaštva, osim jače funkcije države, prema mišljenju ekonomista, je i ta nova strategiija razvoja koja se bazira na proizvodnji, industriji, izvozu... Naravno i na ravnomernom regionalnom razvoju, jer su razlike u prosečnim zaradama između, recimo Bele Palanke sa dvanaestak i Beočina sa 50 hiljada dinara, očigledno velike.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Ðelić kaže da je izuzetno važno kakvu će socijalnu politiku voditi Vlada u narednom periodu. “Mnogo je važno da ove godine dođe do preciznih mera socijalne politike. Da se ne ide na linearno povećanje plata i penzija, jer za tako nešto nema pokrića. Naša socijalna politika će da vrlo precizno cilja one ljude i ona preduzeća i one sredine gde je situacija veoma teška, i da njima obezbedi ono što im je najnužnije, od hrane preko mogućnosti da plate račune”, navodi Đelić.

Ekonomski analitičar Nebojša Savić kaže da se samo prosperitetom zemlje, kroz povećanje konkurentnosti, može smanjiti siromaštvo. “Osnov smanjivanja siromaštva jeste unapređenje prosperiteta zemlje, a prosperitet zemlje se ostvaruje povećavanjem nacionalnog bogatstva, a prva stvar jeste koju tu Srbija treba da uradi povećanje konkurentnosti”, poručuje on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: