Srbija

Subota, 10.07.2010.

00:31

Milosavljević:U Srbiji najniže cene

Srbija je među državama koje imaju najniže cene i jedna je od najpovoljnijih zemalja Evrope za život, kaže ministar trgovine Slobodan Milosavljević.

Izvor: Novosti

Default images

Ministar dodaje da građani, ako ne veruju Vladi i našim institucijama, pogledaju evropske podatke o kretanju cena u 37 zemalja Evrope

On, ipak, kaže da „nema dileme da se teško živi“ i objašnjava da „najveći problem imamo sa cenama goriva i luksuzne odeće i obuće koji su iznad cena u EU, dok smo kod hrane, pića, komunalija među dve-tri najjeftinije zemlje u Evropi“.

On kaže i da ne treba očekivati da uskoro padnu cene benzina, jer oko toga još nema dogovora u Vladi. Sa druge strane, ministar kaže da je, iako „nema dileme da je cena struje potcenjena, u najmanju ruku nemoralno da je dva puta u toku godine povećavate cenu struje, a da su plate i penzije zamrznute. On dodaje i da se ne slaže sa pojedinim privrednicima koji tvrde da se krizi ne nazire kraj i da Srbiju tek čeka najteži period. „Rast proizvodnje pokazuje da je nekim privrednicima krenulo nabolje, ali su očigledno u javnosti glasniji oni kojima je teže i koji imaju više problema“, objašnjava Milosavljević.

Ministar trgovine kaže da je u prvih pet meseci zabeležen rast industrijske proizvodnje od oko 5,4 odsto, rast BDP od jedan odsto, izvoz je skočio za 20 odsto...

Sve pokazuje da ćemo 2010. završiti pozitivno, da će cene i inflacija ostati u projektovanim okvirima. To su jaki argumenti da se krajem godine odmrznu plate i penzije, i oseti realni boljitak“, kaže ministar Milosavljević.

On naglašava i da kretanje kursa neće ugroziti pozitivne ekonomske pomake koje je Srbija postigla i dodaje da zato ostaje „pri tome da će građani krajem godine osetiti prva poboljšanja standarda“.

Ne verujem privrednicima

Na pitanje kako tumači tvrdnje privrednika da nisu ”nepristojno bogati”, već prezaduženi, Milosavljević odgovara da „nisu oni lično prezaduženi, nego kompanije koje su kupili u procesima privatizacije“.
„Vidim da oni i dalje solidno žive, u velikim i moćnim vilama, da se takmiče u dužini i snazi brodova, automobila, aviona. Čestitam im na tome što su uspešni, ali obaveza države je i da na takvo bogatstvo naplati porez“, dodaje on.

Ministar Milosavljević kaže i da ostaje pri predlogu da se dodatno oporezuju biznismeni koji u Srbiji posluju preko ofšor kompanija i objašnjava da postoji velika nesrazmera između bogatstva uspešnih ljudi i poreza koje plaćaju ovoj državi.

„Zato predlažem da se i prihodi od dividendi uključe u lična primanja, jer bogataši sebi često dodele minimalnu platu“, dodaje on.

Dobrim ponudama na tržišta Hrvatske i Slovenije

Govoreći o nedavnoj prodaju Droga Kolinske, u okviru koje posluju i srpski Soko Štark, Grand prom i Palanački kiseljak, Milosavljević kaže da „srpski brendovi ostaju naši, bez obzira na vlasnika“. „Bitno je da ulažu u te proizvode, izvoze ih, upošljavaju ljude. Verujem da je cifra od oko 380 miliona evra, koliko je Atlantik grupa platila za Drogu kolinsku, garancija da će i naši brendovi biti očuvani“, kaže on i podseća da je „Apatinska pivara promenila dva vlasnika, ali je ’jelen pivo’ i dalje naše“.

Na konstataciju da se srpske firme teško probijaju na regionalna tržišta, dok su hrvatske i slovenačke kompanije ”preplavile” Srbiju, Milosavljević kaže da se „prisustvo na njihovim tržištima i vlasništvo nad slovenačkim i hrvatskim brendovima postiže se finansijama i dobrom ponudom. Istina, u tim zemljama postoji i institucionalna blokada, ali se i ona ’razbija’ konkurentnom ponudom.

I Kinezi u igri za naš Telekom

Na pitanje da li je ”Dojče telekom” i dalje u igri za Telekom Srbija, ministar odgovara da je „to pitanje za njih. Na nama je da definišemo uslove prodaje i zato je angažovan konsultant koji je svetski poznat“.
„Nedavno sam bio u Kini, imali smo razgovore sa predstavnicima ’Čajna telekoma’. Kad su čuli da smo angažovali Sitigrupu poručili su da će učestvovati na tenderu, jer je Sitigrupa i jedan od njihovih konsultanata“, dodaje on.

Ministar kaže da su još zainteresovani i egipatski Oraskom, kao i emiratski Etisalat i dodaje da očekuje ozbiljnu konkurenciju i postignutu cenu koja će biti adekvatna vrednosti Telekoma.

„Ne prodajemo samo operatera u Srbiji već jednog od regionalnih lidera, koji pokriva tri zemlje. Investicioni planovi Srbije moraju da budu zadovoljeni cenom, inače prodaja nema smisla, kaže on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

147 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upozoravam vas – nastaće kolaps"

Američka ministarka finansija Dženet Jelen upozorava bankare i tehnološke rukovodice da korišćenje veštačke inteligencije (AI) u oblasti finansija pored nespornih koristi donosi i značane rizike, navodi se u pripremljenim komentarima.

17:44

5.6.2024.

20 h

Podeli: