Nakon godinu i po dana neizvesnosti šta će biti sa Fiskerom, proizvođač hibridnog sportskog modela Karma najzad je dobio novog vlasnika. Iako je ljubitelje ovog automobila obradovala najava o nastavku proizvodnje, najnovije vesti pokazuju da buduća Karma više neće biti isključivo hibridni automobil.
Kineski Wanxiang postao je vlasnik bankrotiranog Fiskera za 149,2 miliona dolara (109 miliona evra). S obzirom da je ista kompanija već kupila takođe propali A123, koji je snabdevao Fisker baterijama za Karmu, očekuje se da Kinezi iskoriste postojeće resurse, za nastavak proizvodnje ovog hibridnog automobila.
Međutim, stvari nisu tako jednostavne. Planovi Wanxianga kada je reč o Fiskeru još uvek nisu potpuno jasni. Za sada je jedino sigurno da Kinezi žele da nastave da izrađuju Karmu, a možda čak i drugi, ranije najavljeni model, Atlantic.
VL Destino iz 2013.
Ipak, sve one koji očekuju da Fisker automobili i dalje imaju isključivo hibridni pogon, iznenadila je vest koju je objavio Rojters. Ova agencija tvrdi da je došla do informacije prema kojoj će Wanxiang u model Karma ugrađivati i benzinski V8 motor sa kompresorom.
Wanxiang navodno planira da se udruži sa Bobom Lutzom, kritičarem "ekološkog pristupa" Fiskera. Lutz je suvlasnik kompanije VL Automotive koja je na auto-salonu u Detroitu 2013. prikazala model VL Destino. Ovaj automobil predstavlja kombinaciju karoserije i šasije Fisker Karme i konvencionalnog motora iz Corvette ZR-1.
Bob Lutz je i sam bio zainteresovan za kupovinu Fiskera jer je želeo da iskoristi postojeću tehnologiju za dalju proizvodnju modela Destino, ali je Wanxiang ponudio više novca. Kako saznaje Rojters, Wanxiang je prezentujući kreditorima plan proizvodnje Fiskera pohvalio VL Destino kao "prvu istinsku američku sportsku limuzinu u poslednjih par decenija".
Fisker Atlantic hibridni koncept iz 2012.
Ipak, Wanxiang insistira na tome da neće potpuno odbaciti "zelene tehnologije", jer bi hibridni Fisker trebalo da se i dalje proizvodi, ali paraleleno sa modelom Destino koji ima konvencionalni benzinski motor.
Planom je navodno predviđeno da se u sledećih nekoliko meseci pokrene proizvodnja i to najpre u Fiskerovoj fabrici u Finskoj, a zatim u saradnji sa VL Automotive i u pogonu te kompanije koji se nalazi u Mičigenu.
Za prvih 18 meseci predviđeno je da kombinovana proizvodnja modela Karma i VL Destino u SAD iznosi 1.000 automobila, dok bi se u Evropi izrađivalo 500 Karmi.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Od početka ove godine u Italiji se primenjuju ažurirana pravila za korišćenje bankomata, koja utiču na način podizanja gotovine, identifikaciju korisnika i obračun naknada.
Hitna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Iranu održana je večeras na zahtev Sjedinjenih Američkih Država, a UN su upozorile da bi mogući vojni udari na Iran dodali "nestabilnost već zapaljivoj situaciji".
Ukoliko bi se želja Maje Sandu ostvarila, odnosno ako bi se Moldavija i Rumunija ujedinile, nastala bi nova država sa oko 24 miliona stanovnika, koja bi promenila odnos snaga u Evropi.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan je danas razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o naporima koji se ulažu u normalizaciju situacije u toj zemlji.
Rat u Ukrajini – 1.423. dan. Predsednik Rusije Vladimir Putin poručuje da rešenje za Ukrajinu mora biti postignuto što je pre moguće i da se Moskva se zalaže za dugoročni mir.
U Višem sudu u Beogradu danas je na suđenju Zoranu Marjanoviću optuženom za ubistvo svoje supruge Jelene Marjanović, 2. aprila 2016. godine, sudija saopštila odluke o saslušanjima svedoka.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan je danas razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o naporima koji se ulažu u normalizaciju situacije u toj zemlji.
Rat u Ukrajini – 1.423. dan. Predsednik Rusije Vladimir Putin poručuje da rešenje za Ukrajinu mora biti postignuto što je pre moguće i da se Moskva se zalaže za dugoročni mir.
U Višem sudu u Beogradu danas je na suđenju Zoranu Marjanoviću optuženom za ubistvo svoje supruge Jelene Marjanović, 2. aprila 2016. godine, sudija saopštila odluke o saslušanjima svedoka.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je u četvrtak da je Pariz zamenio Sjedinjene Američke Države kao glavni izvor obaveštajnih podataka za Kijev u odbrani od ruske invazije.
Berlin se obavezao da potroši više od 500 milijardi evra na odbranu do 2029. godine, čime će dostići novi NATO-ov cilj od 3,5% BDP-a šest godina pre zadanog roka. Međutim, jačanje nemačke vojske u Francuskoj prate s nelagodom.
Dugoočekivani trejler za treću i poslednju sezonu popularne HBO serije "Euforija" je objavljen, a prema prvim kadrovima, gledaoce očekuju najnapetije epizode do sada, međutim, svi su prvo primetili kadrove sa Sidni Svini.
Glumica Džodi Foster koja je svetsku slavu stekla još kao dete ulogom u Skorsezeovom "Taksisti", veruje da ju je rani uspeh u Holivudu zaštitio od seksualnog zlostavljanja.
Francuski olimpijski šampion u plivanju, Janik Anjel optužen je za seksualno zlostavljanje 13-godišnje ćerke bivšeg trenera, potvrdilo je tužilaštvo u Kolmaru, prenosi AP.
Hrvatska pevačica Franka Batelić suočila se sa ozbiljnim zdravstvenim izazovom neposredno pred nastup u predstavi "Priča sa zapadne stran" u Hrvatskom narodnom pozorištu u Rijeci.
Plivanje za Časni krst tradicionalno se organizuje na Bogojavljenje 19. januara, a iako mnogo ljudi želi da učestuje u ovom običaju, moraju biti svesni opasnosti po zdravlje.
Svi znamo da spavanje spada među ključne stvari važne za dobro zdravlje. Novo istraživanje pokazalo je da manjak sna zapravo može skratiti životni vek.
Kako starite, vaše telo se suočava sa promenama kao što su gubitak mišićne mase i mineralne gustine kostiju, smanjena želudačna kiselina i smanjen apetit, a sve to utiče na nutritivne potrebe.
Naučnici koji stoje iza velikog novog istraživanja tvrde da je gotovo svaka osoba koja doživi srčani ili moždani udar prethodno imala bar jedan od četiri ključna faktora rizika — koje opisuju kao "rane znake" da bi moglo doći do komplikacija.
Zoe Saldana postala je glumica koja najviše zarađuje zahvaljujući uspehu filmova jer su do sada oni u kojima je igrala na svetskim blagajnama zaradili više od 15,46 milijardi dolara.
Na društvenim mrežama pojavio se prvi konceptualni trejler za istorijski film o Boju na Kosovu iz 1389. godine, koji je u potpunosti kreiran uz pomoć naprednih alata veštačke inteligencije.
As Donald Trump threatens to use the U.S. military to seize Greenland, European officials and diplomats have begun quietly voicing a previously unspoken thought: what would it look like to strike back at Trump?
In the Arctic mountains of Norway, British Royal Marines are training in extreme conditions for a potential war with Russia, the Brussels-based portal Politico reported today.
The President’s media adviser, Suzana Vasiljević, stated today that talks on the takeover of the Russian stake in NIS have reached the final stage, and she expects negotiators to send the final document to the U.S. OFAC by the end of this week.
WhatsApp će konačno biti blokiran u Rusiji tokom 2026. godine, izjavio je za Tass zamenik predsednika Odbora ruske Dume za informacionu politiku, IT i komunikacije Andrej Svincov.
Možete da navijete sat po njima: još jedan januar, još jedna Honor Magic serija. Ovog puta, predstavljeni su modeli Honor Magic 8 Lite i Honor Magic 8 Pro, a prvo predstavljamo skupljeg člana ovog dvojca.
Nakon kratkog prazničnog odmora, došlo je vreme da objavimo par testova koje vam dugujemo. Krećemo sa modelom MG HS Hybrid+ za koji imamo dosta toga lepog da kažemo.
Indijski proizvođač Tata predstavio je redizajnirani model Punch za 2026. godinu, pokazujući da i povoljni SUV modeli mogu da ponude ozbiljnu tehnologiju i snažniji pogon.
Komentari 3
Pogledaj komentare