Zastava je rasprodala ceo kontingent od 650 automobila Zastava 10 koji je 23. februara pušten u prodaju po ceni od 6.999 evra, kažu u toj fabrici automobila.. Nov automobil je nov automobil, ali neće baš svi biti zadovoljni ovim modelom FIATa.
Nedovoljna veličina, snaga motora ili paket opreme oteraće potencijalnog kupca na obližnji plac sa polovnjacima. Tamo sam se i ja uputio u potrazi za funkcionalnim i ekonomičnim vozilom po razumnoj ceni.
Inspirisan aktuelnom pričom o FIATu, ali i zbog ličnih afiniteta, izabrao sam Stilo karavan. Iako nije kompaktan kao hečbek, niti atraktivan kao kupe varijanta sa troja vrata (zbog koje sam i zavoleo ovaj model), karavan sam odabrao razumom a ne srcem.
Sve tri verzije Stila gledane spreda izgledaju slično pa, dok sam prilazio parkiranom automobilu, prisetio sam se trenutka kada sam na velikom bilbordu kod Sajma prvi put ugledao reklamu za tada potpuno nov i svež FIATov model Stilo - bila je to 2001. godina. Automobil mi se svideo već na prvi pogled.
I dok sam tako maštao o Stilu, veličao njegov uzdržani i nepretenciozni dizajn (po nekima potpuno konzervativan i neorginalan), odnekud se pojavio supermoderan Peugeot 307 i nezasluženo pokupio svu slavu u svojoj klasi. Ulice Beograda su narednih godina preplavile 307-ice (moj subjektivni utisak), a tek tu i tamo stidljivo bi se pojavio i pokoji novi Stilo, sa neslavnim oreolom gubitnika.
Pogled otpozadi – dizajner je imao loš dan
Ja nikada nisam priznao poraz i, konačno, u poslednjih par godina, doživeo sam satisfakciju. Sve je više Stila na srpskim putevima. Vratio se nadmoćno, ovoga puta kao polovnjak i počeo da živi svoj drugi život.
Godina proizvodnje 2005, prešao 140000 km, JTD motor snage 85kW/115KS
Interesantno je da sve dok nisam uzeo ovaj automobil na test, nisam ni primetio koliko se Stilo vozi kod nas. Za samo nekoliko dana koliko sam ga imao počeo sam da ga viđam svuda – na semaforu u traci do moje, u toku vožnje ispred sebe ili u retrovizoru kako mi se približava. Mimoilazio sam se sa njim, ali me je i preticao.
Uočio sam da su mnogi taksisti za svoje vozilo izabrali karavan verziju Stila sa JTD motorom. Kasnije tokom testa shvatio sam i zašto.
Visok profil, sednite i slobodno ispravite vrat
Stilo SW (Station Wagon) veći je od standardne verzije po dužini i po visini, dakle onim dimenzijama koje su veoma značajne za prostranost i komfor kabine i veličinu prtljažnika. To znači da će i nadprosečno visok vozač moći da podigne nivo svog sedišta kako bi imao bolju preglednost na put ispred sebe, a da pri tom još uvek ima dovoljno prostora do krova.
Jednostavan i lep – dopadljiv enterijer
Ni putnici koji su primorani da zauzmu manje popularna mesta na zadnjoj klupi nemaju razloga da se žale – kolenima se neće odupirati o prednja sedišta, a glavama neće podupirati krov. Uz to, u gepek će moći da stane i onaj kofer viška koji je spakovala vaša žena, a vi ćete sačuvati svoje živce.
Dizajn unutrašnjosti nije baš Natuzzi ali je vešto izbalansiran u kontrasnim bojama - svetlo sivoj i crnoj. Tekstura materijala kojim je obložena komandna tabla utiče na smanjenje refleksije sunčeve svetlosti i prijatna je na dodir. Vozačevo sedište je udobno a naslon dovoljno visok, ali ipak je potrebno malo više veštine i strpljenja da se podesi u idealan položaj.
U mom slučaju taj položaj bio je viši od prosečnog, ali sam tako dobio bolju preglednost puta ispred sebe. Pregled pozadi, i pored velikih staklenih površina nije bio toliko dobar, zahvaljujući masivnim stubovima i premalim spoljnim retrovizorima.
FIATov JTD motor – ponosni dizelaš
Vožnja ovim Stilom je nešto posebno. Kada sam startovao FIATov 1.9 JTD motor, bilo je prosto nemoguće pobrkati ga sa benzincem – zabrundao je karakterističnim zvukom dizelaša. Bilo je potrebno izvesno vreme da se naviknem na to i na karakteristično vibriranje volana.
5.1l/100km van grada, 8.3l/100km u gradu – testirano u zimskim uslovima
Pri prvom pritisku papučice za gas sve sam mu oprostio, a kada sam isprobao njegove odlične sposobnosti ubrzavanja, gotovo da sam i zaboravio koje gorivo ga pokreće. Prisetio sam se, sa odobravanjem, tek na pumpi kada sam video račun.
Stilo je i pored zimskih vremenskih uslova i povremeno dinamične vožnje zabeležio skromnu potrošnju od 5.1l/100km u vožnji van grada i 8.3l/100km po gradu. Praćenje i kontrola potrošnje olakšani su dodatnom opcijom na putnom računaru – možete pratiti prosečnu potrošnju goriva tako što resetujete brojač A u trenutka kada sednete za upravljač, a zatim, ne gubeći te podatke resetujete brojač B na početku svake od pređenih distanci (u gradu ili na otvorenom putu). Tako ćete imati zabeleženu ukupnu, ali i parcijalne prosečne potrošnje goriva.
Pregledna i jednostavna instument tabla, sa displejom putnog kompjutera u centru
Na displeju kompjutera koji se nalazi smešten na sredini instrument table između obrtomera i brzinomera može se dobiti informacija o trenutnoj spoljnjoj temperaturi, uz upozorenje na potencijalni led na putu kada je ona dovoljno niska. Ispred vozača, na volanu i pored njega, nalazi se obilje komandnih dugmića koji na pritisak reaguju zvučnim signalom čija se jačina može podesiti, takođe na displeju. Možete izabrati i jezik na kojem će biti ispisane informacije, podesiti sat i datum, ali i aktivirati limitator brzine kretanja.
Dugmad na vozaèevim vratima – potpuna kontrola preko elektriènih komandi
Stilo Dynamic koji sam vozio dobro je opremljen aktivnim i pasivnim sigurnosnim sistemima – ABS-om, kontrolom protiv proklizavanja i kompletom od šest vazdušnih jastuka, ukljičujući i airbag zavese. Na svim prozorima su električni podizači, a vozaču je ponuđena i opcija da “zaključa“ one na vratima pozadi , radi bezbednosti dece na zadnjim sedištima.
Fiat je posvetio dosta pažnje ergonomiji u kabini, tako da je pored standardne lampe za osvetljenje ugradio još četiri manje (dve napred, dve pozadi) koje se uključuju i isključuju nezavisno, a usmerene su na različite putničke pozicije.
Jačina osvetljenosti instrument table i displeja može da se podesi pomoću dva dugmeta koja se nalaze sa leve strane, pored volana. Ova opcija je značajna jer intezitet svetlosti koja dopire u kabinu može da varira od veoma jakog (letnji sunčan dan), pa do sasvim slabog ili nikakvog (noć bez mesečine). U oba ekstremna slučaja ova komanda će doprineti da se ublaži kontrast između spoljnih i unutrašnjih izvora svetlosti i time smanji zamor očiju u toku vožnje.
Mnoštvo kaseta i pretinaca potpuno zadovoljava osnovne potrebe putnika za odlaganjem sitnica i plastičnih flaša ili konzervi. Kaseta ispred suvozača je dvodelna - može se otvoriti njen gornji ili donji deo, nezavisno jedan od drugog, a u donjem delu se nalaze dva udubljenja za plastične čaše ili flaše.
Između vozača i suvozača nalazi se pokretni naslon za ruke, koji ispod poklopca skriva koristan prostor za dokumenta, kompakt diskove i sl. I konačno iznad unutrašnjeg retrovizora ispod samog krova dizajneri su diskretno postavili mali pretinac idealan za kartice za putarinu ili parking.
Stilo je u ovoj varijanti opremljen sa veoma solidnim fabričkim radio/CD plejerom sa šest zvučnika, ali na žalost bez mogućnosti reprodukcije mp3 fajlova ili priključka eksternog uređaja. Radi bezbednije i ugodnije vožnje, osnovne komande plejera i tjunera duplirane su na volanu. Predviđeno je čak i mute dugme, koje ne samo da potpuno isključuje zvuk, već služi i za pauziranje CD-a.
Automatska klima, koja se nalazi na centralnoj konzoli, ima sve potrebne funkcije, uključujući i onu za brzo odmrzavanje/odmagljivanje vetrobranskog stakla, a posebnim kanalom klimatizovan vazduh dolazi i do putnika pozadi koji mogu da ga usmere i da ga eventualno isključe. Suvozač je dodatno privilegovan time što može da podesi temperaturu i jačinu ventilacije ispred sebe.
Prtljažni prostor je kao i kod većine karavana veliki i pristupačan, a zbog kutijaste konstrukcije zadnjeg dela automobila veoma je dobro iskorišćen. Zadnja klupa se može oboriti u odnosu 1/3 prema 2/3, povećavajući zapreminu gepeka sve do prednjih sedišta.
Italijani su ugradili i jednu korisnu funkciju, preuzetu od SUV segmenta – moguće je otvoriti samo gornji, stakleni deo petih vrata, što je veoma korisno u skučenom parking prostoru javnih garaža i hipermarketa.
Stilo sa testa imao je i neke dodatke koji možda ne doprinose boljim voznim karakteristikama, ali su u funkciji estetike i kompletnog utiska o automobilu. Ono što ćete prvo primetiti na njemu jeste dobro odabrana grafitna metalik boja karoserije, uz koju se savršeno uklapaju odgovarajuće aluminijumske felne i tonirana stakla. Kada ste za upravljačem, prijaće vam da pod rukom osetite volan i ručicu menjača obložene kožom – meni jeste, naročito nakon vožnje nekih modela sa previše jeftine plastike u sebi.
Na placevima se prodaju polovni automobili različitih karaktera. Jedni kao da vrište, kupi mene, ja sam prosto neodoljiv. Drugi ti govore kako su oni baš ono što ti je potrebno da bi nadoknadio sopstvene nedostatke i nesigurnost u životu. Ima i onih koje možda ne bi ni razmatrao, samo da imaš više novca na raspolaganju. Stilo je drugačiji od svih njih.
Neće te privući na prvi pogled (njegov dizajn više nije moderan), a i teško da može da ti previše podigne samopouzdanje i “potpali “ ego (to prepušta Alfama i BMW-ima). Ne spada u najjeftiniju klasu i ne konkuriše automobilima manjim od četiri metra. Dolazi nam iz FIATa, marke koja kod nas ima reputaciju toplo-hladno, s jedne strane volimo ga zbog njegovih živahnih motora i jednostavnosti konstrukcije, a opet nervira nas kada posle nekog perioda eksploatacije počne da škripi i štuca zbog aljkavosti u proizvodnji. Ako se pomirite sa tim da nije nemac ili japanac, uz pristojnu cenu od 7500 evra za auto ove klase - 2005-og godišta - lako se možete odlučiti da postane vaš.
Da bi u džepu šetali saobraćajnu dozvolu sa vašim imenom otkucanim na unutrašnjim stranama potrebno je da platite razne takse i osiguranje u visini oko 28.900 dinara (tablice 1270 dinara, tehnički pregled 1000-1500 dinara i opciono 1500 dinara uslugu agencije koja će u vaše ime trčati po šalterima).
Ja sam ozbiljno razmišljao o tome nakon nekoliko dana vožnje - sprečila me je trenutna besparica. U drugačijim okolnostima verovatno bih ga kupio.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1414. dan. Najmanje tri osobe povređene su danas u ruskom napadu na Krivi Rog u Ukrajini, objavio je lokalni zvaničnik Oleksandr Vilkul.
SAD su nakon vojne akcije u Venecueli zarobile predsednika te zemlje Nikolasa Madura i prebacile ga u Njujork, preuzele političku kontrolu nad zemljom i otvoreno najavile tranziciju vlasti. Istovremeno, Vašington razmatra i preuzimanje Grenlanda.
Ambasada SAD u Kijevu je primila informacije o potencijalno značajnom vazdušnom napadu koji može da se dogodi u bilo kom trenutku u narednih nekoliko dana, zbog čega je hitno upozorila javnost.
Rat u Ukrajini – 1.416. dan. Ruske snage su upotrebile rakete "orešnik" u masovnom napadu na ključne ciljeve u Ukrajini, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Rat u Ukrajini - 1.417. dan. Dok iz Kijeva navode da je ruskim dronovima i raketama "orešnik" izvršen udar na "život običnih ljudi", Moskva tvrdi da su pogođeni "ključni ciljevi" u Ukrajini.
Vaterpolo reprezentacija Srbije je u prvom kolu Evropskog prvenstva u Beogradu savladala selekciju Holandije tek posle boljeg izvođenja peteraca – 18:16.
U više gradova širom Sjedinjenih Američkih Država danas su održani protesti nakon što je agent Službe za imigraciju i carinu (ICE) ubio Rene Gud u Mineapolisu, objavio je CNN.
Vaterpolista Srbije Viktor Rašović priznao je posle pobede nad Holandijom tek posle peteraca 18:16 da nije očekivao da će biti toliko teško na otvaranju Evropskog prvenstva.
U više gradova širom Sjedinjenih Američkih Država danas su održani protesti nakon što je agent Službe za imigraciju i carinu (ICE) ubio Rene Gud u Mineapolisu, objavio je CNN.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa održala je "preliminarne razgovore" o planovima za potencijalni napad na Iran, objavio je danas "Volstrit džornal" (WSJ), pozivajući se na neimenovane izvore.
Rat u Ukrajini - 1.417. dan. Dok iz Kijeva navode da je ruskim dronovima i raketama "orešnik" izvršen udar na "život običnih ljudi", Moskva tvrdi da su pogođeni "ključni ciljevi" u Ukrajini.
Dnevne novine u Srbiji za nedelju, 11. januar 2026. godine na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme i donose eksluzivne priče.
Hram Svetog Dimitrija u severnom delu Kosovske Mitrovice obijen je danas i iz njega je odnet novac, rečekao je za Radio Mitrovica zamenik komandira kosovske policije za region Sever Veton Eljšani.
NASA je saopštila da će četvoročlana posada Međunarodne svemirske stanice (MSS) sledeće nedelje biti vraćena na Zemlju zbog "ozbiljnog" medicinskog problema jednog astronauta.
Naučnici koji rade na ambicioznom projektu "DNK Leonarda da Vinčija" objavili su da veruju kako su došli do genetskog materijala slavnog renesansnog umetnika i izumitelja.
Brazilski gej teniser Žoao Lukas Reis da Silva ove godine će ući u istoriju tako što će zvanično postati prvi otvoreno gej igrač koji je igrao u kvalifikacijama za Australijan open.
Turski glumac Džan Jaman, poznat kao zvezda nekoliko italijanskih TV serija kao što je „Sandokan“, i glumica Selen Gorguzel, uhapšeni su u operaciji policijskih snaga za borbu protiv trgovine drogom, prenose danas mediji.
Iako mnogi boravak u spa centrima vide samo kao vid opuštanja i zadovoljstva, upravo to može doprineti zdravlju, istakao je za TV Prva dr Milisav Čutović, balneoklimatolog.
Ako ste od onih koji "žale" zbog toplomera sa živom i ako vam se čini da digitalni pokazuje nižu temperaturu nego što očekujete, problem možda nije u termometru već u načinu na koji ga koristite.
Dolazak zime za mnoge ljude ne znači samo topliju garderobu i kraće dane, već i povratak neprijatnih bolova u zglobovima koji otežavaju svakodnevno funkcionisanje.
Redak primerak stripa u kojem se prvi put pojavljuje Supermen, a koji je ranije pripadao glumcu Nikolasu Kejdžu, prodat je jednom kolekcionaru za rekordnih 15 miliona dolara.
Novi biografski film "Song Sung Blue", u kojem Kejt Hadson i Hju Džekmen tumače bračni par koji je izgradio karijeru kao tribut duo Nilu Dajmondu, privlači veliku pažnju uoči sezone nagrada.
Netflixova hvaljena antologijska serija "Black Mirror", poznata po pomeranju granica i uznemirujuće tačnim predviđanjima o tehnološkoj budućnosti, zvanično se vraća sa osmom sezonom.
Russia announced that it will consider the presence of any foreign troops in Ukraine as a legitimate military target, marking Moscow’s first comment after Kyiv’s allies said at Paris summit that they agreed on key security guarantees for the Ukrainian capital.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said today that the bilateral security guarantees agreement with the United States is essentially ready to be finalized at the highest level.
U.S. operation against Maduro could change the rules of the game. Beijing and Moscow see an opportunity to flex their muscles. China threatened to deliver a 'direct strike' on Taiwan after U.S. President Donald Trump ordered kidnapping of Venezuelan president.
Meteorologist Nedeljko Todorović stated today that winter weather, accompanied by low temperatures, snow, and rain, will persist across Serbia for another four to five days, adding that precipitation in the coming days will be lighter with partial clearings.
French meteorological services have issued a red alert for the Manche department and the English Channel coast due to the approaching storm Goretti, while the northwest of the country has been placed under an orange warning level due to strong winds.
Četbot Grok, u vlasništvu kompanije milijardera Ilona Maska, ograničio je funkciju generisanja i uređivanja slika isključivo na pretplatnike koji plaćaju usluge društvene mreže X.
Otkrivene su dve zlonamerne ekstenzije u Chrome Web Store-u koje su korišćene za krađu razgovora korisnika sa AI četbotovima kao što su ChatGPT i DeepSeek.
Hyundai je u Briselu premijerno predstavio model Staria Electric, prvi potpuno električni MPV u ponudi ovog proizvođača. Ujedno je prikazan i koncept koji najavljuje Ioniq 3 u Evropi.
Komentari 111
Pogledaj komentare