22.05.2025.
8:09
Jedna šolja ovog napitka čini čudo za bubrege FOTO
Konzumacija kafe povezuje se sa smanjenim rizikom od akutne povrede bubrega, otkriva studija.

Ako vam je potreban još jedan razlog da dan započnete ispijanjem toplog crnog napitka, studija istraživača sa Uninverziteta Džon Hopkins otkrila je da konzumiranje najmanje jedne šoljice kafe dnevno može da smanji rizik od akutne povrede bubrega (AKI).
Nalazi, objavljeni u časopisu Kidnei International Reports, pokazuju da su oni koji su pili bilo koju količinu kafe svaki dan imali 15 odsto manji rizik od AKI, pri čemu je najveće smanjenje zabeleženo u grupi koja je pila dve do tri šoljice dnevno (22 - 23 odsto manji rizik).
"Već znamo da je redovno ispijanje kafe povezano sa prevencijom hroničnih i degenerativnih bolesti uključujući dijabetes tipa 2, kardiovaskularne bolesti i bolesti jetre", istakao je autor studije nefrolog Čirag Parih, direktor Odeljenja za nefrologiju i profesor medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins.
- Ova pića nam polako uništavaju jetru, a pijemo ih svakodnevno
- Ovih pet neočekivanih pića savetuju se za dug i zdrav život
- Ovi napici ubrzavaju metabolizam i podstiču mršavljenje
- Lekove nikako ne bi trebalo da pijemo uz kafu: Evo koliko valja sačekati VIDEO
"Sada možemo dodati moguće smanjenje rizika od AKI na rastuću listu zdravstvenih koristi od kofeina", dodao je dr Parih.
AKI, kako opisuje Nacionalna fondacija za bubrege, je "iznenadna epizoda zatajenja bubrega ili oštećenja bubrega koja se dešava u roku od nekoliko sati ili nekoliko dana". Ovo uzrokuje nakupljanje otpadnih proizvoda u krvi, što otežava bubrezima da održe ispravnu ravnotežu tečnosti u telu.
Simptomi AKI se razlikuju u zavisnosti od uzroka i mogu uključivati:
- premalo urina
- otok na nogama i gležnjevima i oko očiju
- umor
- kratak dah
- konfuziju
- mučninu
- bol u grudima
U teškim slučajevima, dolazi do napada bubrega ili kome.
Poremećaj se najčešće primećuje kod hospitalizovanih pacijenata čiji su bubrezi pogođeni medicinskim i hirurškim stresom i komplikacijama.
Koristeći podatke iz studije "Atherosclerosis Risk in Communities Study", koja je u toku i prati kardiovaskularne bolesti u četiri američke zajednice, istraživači su u velikoj populacionoj studiji pratili 14.207 odraslih osoba prosečne starosti 54 godine.
Učesnici su beležili koliko su šolja kafe popili u jednom danu tokom 24 godine. Tokom studije zabeleženo je 1.694 slučajeva akutnog oštećenja bubrega.
Prema dr Čiragu Parihu, kafa postaje saveznik bubrezima zahvaljujući biološki aktivnim jedinjenjima u kombinaciji sa kofeinom, ili čak samom kofeinu, koji poboljšava protok krvi i efikasnije korišćenje kiseonika u bubrezima.
Tim istraživaća je istakao da dodaci poput mleka, šlaga, šećera ili zaslađivača mogu da utiču na ovaj zdravstveni efekat kafe i naglasili su potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se precizno razjasnili aktivni mehanizmi koji kafu čine delotvornom u očuvanju zdravlja bubrega, naročito na ćelijskom nivou.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar