Prevencija 0

04.03.2025.

15:13

Novi test brzo i bezbolno otkriva gljivičnu infekciju opasnu po život dece FOTO

Istraživači sa Univerziteta Tulane razvili su novi test koji brzo i bezbolno otkriva gljivičnu infekciju opasnu po život, a koja prvenstveno pogađa decu i imunokompromitovane pacijente.

Izvor: B92.net

Novi test brzo i bezbolno otkriva gljivičnu infekciju opasnu po život dece FOTO
Shutterstock/Gorodenkoff

Podeli:

Tim istraživača sa Univerziteta Tulejn u Nju Orleansu, razvili su test, koji brzo i bezbolno otkriva gljivičnu infekciju opasnu po život, a koja prvenstveno pogađa decu i imunokompromitovane pacijente. Studiju je objavio medicinski časopis "Journal of Clinical Investigation".
 


 

Veoma precizan test otkriva RNK iz živih gljiva u uzorcima krvi i brisevima grla, eliminišući potrebu za invazivnim bronhoskopskim procedurama, koje se trenutno koriste za dijagnozu.


Dijagnostičke metode nisu evoluirale decenijama, zbog čega su mnogi pacijenti ostajali bez pravovremenih ili konačnih odgovora. 

"Neinvazivni test brisa grla ili test krvi nam zaista omogućavaju da dobijemo bržu, ali i specifičniju dijagnostiku", naveo je koautor studije dr Džej Kols, sa Katedre za internu medicinu na Medicinskom fakultetu Univerziteta Tulejn.

Oni su najugroženiji


Gljivica koja izaziva pneumoniju Pneumocystis carini pneumonia (PCP), odnosno oblik upale pluća, retko šteti zdravim ljudima, ali može da izazove opasne infekcije respiratornih organa kod onih sa kompromitovanim imunološkim sistemom, uključujući pacijente sa rakom, primaoce transplantacije, osobe sa HIV/sidom i pacijente na lekovima za suzbijanje imuniteta.

Tradicionalne dijagnostičke metode za PJP se oslanjaju na bronhoskopiju u kojoj se cev ubacuje u pacijentove disajne puteve za prikupljanje uzoraka, što je skupa i invazivna procedura. 

"Može potrajati do sledećeg dana, ponekad i dva dana, da se dobiju rezultati bronhoskopije", rekao je Kols, pa dodao:

"Sa testom zasnovanim na CRISPR-u, što je akronim za 'skupljena, redovno raspoređena kratka palindromska ponavljanja', možemo preći od uzoraka do rezultata za 45 minuta".

PCR testovi briseva, poput onih koji se koriste za brzo testiranje na kovid, često ne otkrivaju aktivne infekcije.

"CRISPR je kao roman"

"Korišćenje alata za otkrivanje zasnovano na CRISPR-u, uz PCR testiranje, znatno je povećalo dijagnostičku tačnost, pa sada imamo identifikaciju 96 odsto zaraženih beba, u poređenju sa 66 procenata samo sa PCR-om i 93 odsto zaraženih odraslih u poređenju sa samo 26 odsto samo sa PCR-om", istakao je Kols.

CRISPR je tehnologija za uređivanje gena koja omogućava naučnicima da precizno modifikuju DNK. Za dijagnostički test PJP, CRISPR se koristi za otkrivanje RNK gljivice koja izaziva PJP. 

"To je kao roman", rekao je Kols.

"I imamo podatke koji pokazuju da je PJP možda rasprostranjeniji nego što se mislilo. Bolja dijagnoza nam može pomoći da to dokažemo."

Pored dijagnostike kod pacijenata, test može da se koristi na brisevima grla koji su već prikupljeni u klinikama da bi se poboljšala epidemiologija i mapiranje pneumocistisa u Sjedinjenim Državama. 

Ova studija takođe pokazuje sve veću upotrebu CRISPR-a kao načina da se pojednostavi otkrivanje bolesti.

"Ovaj alat je primer duha saradnje na Univerzitetu Tulejn, gde vrhunski inženjering može da radi zajedno sa opsežnom kliničkom praksom kako bi se rešio veoma kritičan problem", rekao je doktor. 

"Nadajmo se da ćemo to uskoro moći da primenimo kao klinički test i poboljšamo rezultate za pacijente."

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: