Aktuelno 0

11.04.2025.

11:35

Šok predviđanja: Da li biste platili 3.000 evra za iPhone?

Iako je američki predsednik Donald Tramp najavio pauzu od 90 dana za mnoge carine koje je uveo, što je nekim firmama i investitorima donelo predah, najveća američka kompanija Apple nije te sreće.

Izvor: Index

Šok predviđanja: Da li biste platili 3.000 evra za iPhone?
RAMAN SHAUNIA / Shutterstock.com

Podeli:

Tehnološki div iz Kupertina snažno zavisi od lanaca snabdevanja u Kini, a upravo se tamošnje carine i dalje povećavaju. Kumulativna carinska stopa SAD-a na kinesku robu sada iznosi čak 145%.

Zbog toga, uprkos naznakama poboljšanja američke trgovinske politike u globalnom kontekstu, stručnjaci ističu da američko-kineski pregovori i dalje ostaju ključni činilac za Apple.

iPhone iz Kine 85% skuplji?

"Apple bi mogao biti bačen unazad godinama zbog ovih carina", rekao je Den Ajvs, globalni vođa tehnoloških istraživanja u firmi Wedbush Securities za CNBC. Dodao je da se Apple sada "nalazi u situaciji kao da mu se brod prevrnuo usred okeana, bez ikakvih čamaca za spasavanje".

Ukoliko se pravi u SAD, navodi Ajvs, iPhone će koštati 3.500 dolara (oko 3.000 evra).

Apple već godinama nastoji da diversifikuje svoj lanac snabdevanja izvan Kine, no prema podacima istraživačke kuće Omdia, od 77 miliona iPhonea isporučenih u SAD prošle godine, gotovo 80 odsto ih je proizvedeno u Kini.

Ista kuća procenjuje da bi Apple, želeći da zadrži profitne marže, morao da poveća cene za iPhone iz Kine za otprilike 85 odsto, ako trenutne carine ostanu na snazi. To, faktički, znači cenu od oko 3.500 dolara za iPhone.

"Kada su početne kineske carine bile na 54 odsto, uticaj je bio ozbiljan, ali upravljiv... Sada, pod ovim uslovima, Apple nema korist od podizanja cene", rekao je jedan od menadžera istraživanja u Omdiji.

loader

Malo opcija na stolu

Prema pisanju Rojtersa i lista The Times of India, Apple je navodno pre početka primene novih carina uspeo da prebaci 600 tona iPhone uređaja, odnosno oko 1.5 miliona uređaja, iz Indije u SAD. Apple i dva njegova proizvođača iPhonea nisu odgovorili na upit CNBC-a.

Prema Omdiji, Appleova srednjoročna strategija jeste da smanji izloženost geopolitičkim rizicima i carinskim udarima, pri čemu se sve više oslanja na proizvodnju i izvoz iPhonea iz Indije. Trampova privremena pauza najverovatnije će zadržati osnovnu carinu za Indiju na 10 odsto, barem zasad, što toj zemlji daje povoljniju ulaznu tačku na američko tržište.

Ipak, izgradnja proizvodnih kapaciteta u Indiji traje godinama. Indijski partneri tek su prošle godine počeli da proizvode najskuplje modele iPhonea, Pro i Pro Max. Prema rečima analitičara, biće potrebno još barem godinu do dve da se indijska proizvodnja uistinu ubrza i zadovolji potražnju – a i to nosi vlastite carinske rizike.

Šok predviđanja: Da li biste platili 3.000 evra za iPhone?
Profimedia

Analitičari smatraju da bi najbolja opcija za Apple bila da traži izuzeće od carina za uvoz iz Kine, dok se ne konsoliduje lanac snabdevanja van te zemlje. Kompanija je tokom prvog Trampovog mandata delimično i dobila takvo izuzeće, a neki analitičari veruju da bi se to moglo ponoviti.

"Još vidim određeni prostor za olakšice kroz ustupke, s obzirom na njihovu obavezu od 500 milijardi dolara ulaganja u SAD", rekao je Danijel Njuman, direktor analitičke kuće The Futurum Group.

"O tome se zasad nije puno govorilo - ali optimističan sam da bi kompanije koje se obavežu na širenje u SAD-u mogle dobiti neku vrstu olakšica", dodao je.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: