iOS 11

10.04.2025.

14:12

Sve gore od goreg: Troškovi proizvodnje za iPhone rastu 90%?

Analitičari iz Bank of Amerika upozorili su da bi premeštanje sklapanja iPhone uređaja iz Kine u SAD moglo da poveća troškove proizvodnje i do 90%.

Izvor: MacRumors

Sve gore od goreg: Troškovi proizvodnje za iPhone rastu 90%?
Shutterstock/Framesira

Podeli:

Premeštanje sklapanja iPhone modela u Ameriku je tehnički moguće, ali bi dramatično povećalo troškove proizvodnje i stvorilo logističke komplikacije, dodaju analitičari.

"Cena iPhone uređaja može porasti za 25% samo zbog viših troškova radne snage u SAD", napisali su analitičari u pismu klijentima. Objasnili su da, čak i ako Apple pronađe domaće radnike za finalno sklapanje, "značajan deo" komponenti za iPhone i dalje bi morao da se proizvodi u Kini i uvozi u SAD, prenosi MacRumors pozivajući se na tekst Blumberga.

Pod pretpostavkom da se Apple suoči sa uzajamnim carinama na te uvezene komponente, ukupni troškovi proizvodnje mogli bi porasti za 90% ili više, procenili su analitičari.

Sve gore od goreg: Troškovi proizvodnje za iPhone rastu 90%?
Profimedia

Ova analiza sledi nakon izjava predsednika SAD Donalda Trampa ranije ove nedelje u kojima je kinesku proizvodnju Apple uređaja nazvao "neodrživom".

Prema portparolki Bele kuće, Karolin Levit, Tramp "apsolutno" veruje da bi Apple mogao da proizvodi iPhone u SAD. Tokom nedavnog medijskog brifinga, Levit je rekla da predsednik veruje da SAD "imaju radnu snagu i imaju resurse da to urade".

Carine od 125%

Trampova agresivna trgovinska politika u sredu je izdvojila Kinu, zaustavljajući uzajamne carine na 185 zemalja na 90 dana, ali povećavajući dažbine na kineski uvoz na 125%. Kao odgovor, Kina je uvela 84% osvetničkih nameta na američku robu. Postaje sve teže proceniti kuda će ovaj sukob dalje ići.

Neizvesnost izazvana trgovinskim ratom pogodila je akcije kompanije Apple, koje su pale za 14% od Trampovog saopštenja o carinama 2. aprila, brišući približno 479 milijardi dolara tržišne kapitalizacije. Uprkos nedavnom oporavku od 10%, akcije su i dalje u padu od 23% od početka godine.

Sve gore od goreg: Troškovi proizvodnje za iPhone rastu 90%?
Dontree_M / Shutterstock.com

Da bi američko sklapanje bilo ekonomski održivo za Apple, analitičari kažu da bi kompaniji bila potrebna oslobađanja od carina na komponente proizvedene van zemlje. Međutim, ne smatraju da je to verovatno.

"Osim ako ne postane jasno koliko će nove carine trajati, ne očekujemo da će Apple preduzeti korak premeštanja proizvodnje u SAD. Umesto toga, Apple će verovatno nastaviti da diversifikuje svoj lanac snabdevanja i takođe poveća proizvodnju iPhone uređaja u drugim zemljama kao što je Indija", stoji u analizi.

Apple se zvanično nije oglasio o tome kako planira da reši trenutnu situaciju sa carinama. Apple će morati da plati carinu od 125% na svu robu koja dolazi u Sjedinjene Američke Države iz Kine, ali može da uvozi uređaje iz drugih zemalja poput Indije, Tajvana i Vijetnama po nižoj stopi od 10%.

Podeli:

loader

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: