Košarka 199

7.5.2024.

20:08

Partizan ispustio pobedu u Morači – Budućnost izborila majstoricu

Košarkaši Budućnosti slavili su u drugom meču polufinalne serije protiv Partizana sa 74:73.

Srđan Novaković
ABA/Buducnost VOLI/Filip Roganovic

To znači da će se finalista ABA lige odlučiti u petak kada će se igrati treća utakmica u Beogradskoj areni.

Kod Partizana najbolji je bio Kevin Panter sa 17 poena, a uz kapitena jedini dvocifren je bio Pi Džej Doužer koji je ubacio deset poena.

U redovima Budućnosti Jogi Ferel je bio najefikasniji sa 13 poena.

Aleksa Avramović imao je šut za pobedu, ali nije bio precizan, tako da je Budućnost slavila na ovom meču.

Jedna tvrda, prava plej-of utakmica se igrača u Podgorici. Prva četvrtina u Morači je bila sa dosta ritma uz česte promene vođstva. Partizan je ovaj drugi meč krenuo sa viskom petorkom sa Kaminskim na pet i Ledejom na četiri.

Partizan je imao blagu prednost na startu meča, ali se Budućnost brzo vratila i maltene smo od drugog minuta utakmice gledali česte promene vođstva na ovom meču.

Dobri minuti za Pi Džej Doužera čijim poenima je Partizan došao do prednosti od 15:18, ruku je namestio i Džejms Naneli koji je sa dve trojke omogućio Partizanu da dođe do vođstva od pet pone prednosti. Na kraju prvog kvartala su crno-beli vodili sa 20:17.

Druga četvrtine je bila dosta slabija iz pogleda košarkaša Partizan. Jeste ona dobro počela sa trojkom Kevina Pantera, ali je onda Partizan upao u seriju grešaka. Crno-beli su imali sedam izgubljenih lopti posle prvog poluvremena, a čak šest su napravljene u drugoj četvrtini.

Dosta problema u napadu je imao Partizan, što je Budućnost iskoristila da se vrati u meč i dođe do prednosti. Nije to omelo goste koji su do kraja prvog dela meča uspeli da se konsoliduju i preko Doužera, Kabokla i Pantera vratili prednost na svoju stranu. Tako da su crno-beli posle prvog poluvremena imali prednost od 36:40.

Dobro je Partizan krenuo u drugo poluvreme, gde su crno-beli imali prednost od šest poena, ali kako je vreme odmicalo tako je Budućnost igrala sve bolje i ubrzo je vratila vođstvo na svoju stranu.

Partizan je imao sve više problema u napadu, pa je Budućnost u 26. minutu uspela da dođe do prednosti, koju od tad nije ispuštala.

Loši napadi crno-belih, gde je Budućnost igrala dobru odbranu, ali problem Partizana je ponovo bio u skoku gde su domaći uspeli da dolaze do lakih poena posle uhvaćenih lopti ispod koša gostiju.

Držali su domaći dobar ritam meča i prednost je konstatno rasla. Partizan nije znao kako da to zaustavi.

Zakuvalo se u Morači u poslednjoj četvrtini kada je Frenk Kaminski posle nesportske i tehničke isključen sa utakmice.

To je malo razmrdalo goste, koji su preko Pantera i Smita se vratili u igru i prednost Budućnosti od devet poena sveli na svega tri.

U poslednjem minutu je posle poena sa penala, Aleksa Avramović sveo vođstvo domaćih na poen prednosti. Potom je fauliran Kamenjaš koji je promašio oba bacanja, lopta je bila u rukama Avramovića koji je došao do koša, ali nije mogao da preko centra Budućnosti postigne dva poena sa kojim bi Partizan došao do pobede.

20:00

40' Kraj meča

Naneli nije pogodio za dva, ali je Panter posle skoka u napadu došao do poena 74:71

Aleksa Avramović je iznudio dva penala, precizan je Aleksa bio precizan oba puta 74:73

Avramović je imao napad za pobedu, ali je promašio šut za pobedu.

19:58

39' Avramović do koša

Avramović je položio za dva 72:69

Rajt nije pogodio za dva, ali je Tanasković došao do skoka u napadu i do dva poena. 74:69

19:57

38' Ferel precizan

Ferel precizan za dva, potom greši Smailagić 72:67

19:56

19:50

37' Nema poena za Partizan

Panter ne dolazi do poena.

Na drugoj strani Popović nije pogodio, a faul je napravio Džouns.

Panter je stao na liniju penala i nije pogodio nijedno bacanje.

Ali uspeo je kapiten Partizana da dođe do poena posle kontre i sada je prednost Budućnost smanjena na tri poena 70:67

19:44

35' Panter precizan

Kapiten Partizana sa linije penala dolazi do poena. 68:61

Potom sjajna asistencija za Smailagića koji je došao da lakih poena, sada je prepolovljena prednost gostiju na 68:63

19:37

33' Isključen Kaminski

Sada Panter iz teške pozicije nije pogodio. Partizan je totalno van ritma i to još od polovine treće četvrtine.

Dobro se snašao Kaminski koji je došao do poena. Ali onda napravio nesportski faul, potom je i zbog verbalnom duela sa Rajtom dobio tehničku, tako da je završio utakmicu pre vremena.

19:33

32' Zakucavanje Makundua

Prvi poeni posle skoro dva minuta košarke.

Makundu je zakucao preko Ledeja i sada Budućnost ima prednost od sedam poena 64:57

Obradović primoran da traži tajm-aut.

19:32

19:32

31' Odbrana

Bez poena u prvim napadima u poslednjem kvartalu.

Faul je napravio Popović nad Kaminskim.

19:28

30' Naneli sa dosta osećaja

Naneli je pogodio za dva, potom je Megi bio precizan za tri 62:57.

19:25

29' Smit za dva

Vrlo dobra reakcija Smita koji je hrabro napao dvojicu igrača Budućnosti i preko njih je došao do poena. 57:54

Laki poeni za Kamenjaša 59:54

Potom treća lična za Kamenjaša, penali za Kaminskog, samo jedno je pogodio 59:55

19:23

28' Faul Ledeja

Poslednji mali faul Ledeja.

Budućnost ima prednost, a neko je u Partizanu dobio tehničku, tako da je Megi šutirao dodatno bacanje.

Potom snažno zakucavanje Makundua i ovo je sada najvćea prednost Budućnosti 57:52

19:18

26' Panter u problemu

Treći faul Kevina Pantera i to je novi problem za goste.

Prva prednost za Budućnost u trećem kvartalu 54:52

19:16

24' Poeni Smailagića

Pogađa Smailagić iz teške pozicije 47:50

Trojka Rajta za izjednačenje 50:50

Panter pogađa preko ruke  50:52

19:14

23' Velika borbenost Smita

Pokupio je svoj promašaj Džejlin Smit koji je dodao loptu do Smailagića koji je upisao svoje poene. 40:46

Kenan Kamenjaš dolazi do poena, fauliran je pri postizanu poena, tako da je imao i dodatno slobodno bacanja koje je pogodio 45:48

19:12

22' Penali za Avramovića

Iznudio je sada Aleksa dva slobodna bacanja, jer je fauliran pri šutu. Prvo je Aleksa pogodio, kao i drugo 40:44

19:00

21' Faul nad Panterom

Otvara se drugo poluvreme sa poenima domaćih 38:40

Avramović potom asistira za Kabokla koji ima lako zakucavanje za svoje nove poene i vođstvo Partizana od 38:42

18:59

18:52

20' Kaboklo vraća prednost

Kaboklovi poeni sa penala za prednost Partizana 36:37

Sjajno je onda Smit posle skoka u odbrani uposlio Avramovića koji dolazi do lakih poena. 36:40

18:49

19' Panter siguran

Dobar napad Partizana posle tajm-auta, do poena je došao Kevin Panter 36:35

Problem za crno-bele su tri lične greške Doužera, koji sada mora da ide na klupu.

Smailagić je izborio dva penala, posle kojih je klupa Budućnosti zatražila tajm-aut.

18:48

18:45

18' Doužer raspoložen

Jedini raspoložen u ekipi, sada je stigao do deset poena.

Partizan se mnogo muči u napadu u drugoj četvrtini, sada je posle promašaja Kabokla Popović poentirao iz kontre za nove poene domaćih. 36:33

Tajm-aut Partizana.

18:44

17' Faul Avramovića

Partizan je pogodio sa linije penala 32:31

Ali su gosti u odbrani zaboravili na Džounsa koji je posle faula Avramovića stao na liniju penala odakle je povećao prednost svog tima. 34:31

18:42

16' Ponovo Megi

Nova trojka za Megija 32:30

Potom Doužer gazi aut liniju, nova izgubljena lopta za Partizan

18:40

15' Doužer za dva

Seriju poena Budućnosti prekida Doužer dugom dvojkom 26:28

Ali Megi svojom prvom trojkom na meču, vraća posle dužeg vremena domaći tim 29:28

Kaboklo sa linije penala je vratio prednost na stranu Partizana 29:30

18:36

14' Nova greška

Sada su koraci svirani Smailagiću, Partizan nastavlja da greši. dok Budućnost dolazi do izjednačenja 26:26

Partizan sada već duži period bez poena.

18:33

13' Kome ide lopta

Novo gledanje snimka, gde sudije nisu imale dovoljno dokaza, tako da je ostala incijalna odluka da lopta ostaje za Partizan.

Nova greška Smailagića, Budućnost preko Makundua dodatno smanjuje prednost 24:26

18:29

12' Faul Smailagića

Fauliran je Makundu od strane Alena Smailagića koji je napad ranije izgubio loptu 22:26.

Novi nesporazum u napadu Partizana, Panteru je sviran faul.

Megi potom ne pogađa za tri iz otvorene pozicije, potom faul nad Panterom.

18:28

11' Panter za tri

Dobro Partizan otvara drugi period meča. Kevin Panter iz tranzicije pogađa za tri, crno-beli imaju najveću prednost na meču, tajm-aut za domaće. 20:26

18:26

18:23

10' Ledej mirna ruka

Dobro dodavanje Pantera za Ledeja, koji je bio precizan za dva. 17:20

A onda Naneli iz kontre za tri, Partizan je na +5. 17:22

Na drugoj strani faul Doužera nad Rajtom, koji će imati dodatno slobodno bacanje.  20:23

18:21

9' Nema poena Ledeja

Serija lošijih napada Budućnosti, krenuo je u kontru Ledej, ali uz kontakt nije mogao da dođe do dva poena.

Doužer je na kratko ostao na parketu, jer je dobio lakat u glavu, ali se brzo pridigao i nastaviće utakmicu.

Panteru lopta izlazi iz koša.

A do poena dolazi Nikola Tanasković 17:18

18:16

8' Problem za Partizan

Dve lične greške za Ponitku, pa je trener Obradović morao da ga pošalje na klupu.

Kamenjaš je promašio oba bacanja.

Panter je iznudio dva penala, posle faula Mekinli Rajta.14:16

Novi poeni za Doužera posle skoka u napadu Ledeja, 15:18

18:12

18:12

7' Sjajna reakcija Ponitke

Odlično je Ponitka presekao pas Ferala, krenuo je na zakucavanja, gde mu je lopta iskliznula iz ruku. Srećom po Partizan, posed je ostao za crno-bele.

Ništa od ovog napada Partizana, Naneli iz teške pozicije nije pogodio za tri.

Ali u sledećem je Doužer iz okreta pogodio za dva. 14:14

18:09

6' Sudije gledaju snimak

Posle gledanja snimka sudije su utvrdile da je Doužer napravio nesportski faul nad Tanaskovićem, tako da će košarkaš Budućnosti imati dva slobodna bacanja i posle će domaći tim imati napad.  14:12

18:08

5' Vodi opet Budućnost

Prošao je Petar Popović i dobio faul uz dva poena, tako da je Budućnost ponovo došla do prednosti, pre toga je Kaminski poentirao za Partizan.

Česte promene vođstva u prvoj četvrtini. 13:12

18:06

4' Trojka Nanelija

Dobar napad Partizana, Naneli je ostao sam u korneru i pogodio je svoju prvu trojku na ovom meču 8:8.

18:04

2' Kaminski za Doužera

Dobra saradnja Kaminskog i Doužera i poeni za Pi Džeja za novu prednost Partizana.

Tanasković vraća vođstvo Budućnosti, igra se u dobrom ritmu od starta meča. Budućnost uglavnom poentira iz kontre 8:5

18:02

Startna petorka Partizana

18:02

1' Prvi poeni

Povela je Budućnost, ali je Partizan preko Mateuša Ponitke postigao tri poena, jer je pri postizanju poena, Poljak fauliran. 2:3

Marvin Džouns je sa penala pogodio oba puta i tako je vratio prednost svom timu.

17:02

Počinje utakmica

Utakmica je počela, prvi napad imaju košarkaši Partizana koji igraju u belim dresovima, dok su košarkaši Budućnosti u plavim.

17:01

Jako obezbeđenje

Košarkaši Partizana su praćeni jakim obezbeđenjem stigli u dvoranu Morača, gde će od 18 časova igrati drugu utakmicu polufinala ABA lige protiv ekipe Budućnosti.

16:39

Sudije

Sudijska trojka na ovom meču je u sastavu: Milan Nedović, Sašo Petek i Luka Kardum.

16:38

Puna dvorana

I ovaj meč koji će Partizan igrati u Podgorici će biti pred punom dvoranom. Sve ulaznice za ovaj meč su rasprodate, tako da se može očekivati jedna uzavrela atmosfera u "Morači".

16:37

Saopštenje Budućnosti posle prve utakmice

"Košarkaški klub Budućnost je, kao i u 25. kolu regularnog dela, analizirala sudijske odluke na prvom polufinalnom meču ABA lige između Partizana i našeg kluba i uvideli smo niz grešaka na našu štetu. Sudijski kriterijum nije bio isti za obe ekipe, pronašli smo 20 grešaka na našu štetu, a u video zapisu smo izdvojili 13 najočiglednijih. Mogu se videti nedosuđeni faulovi, pogrešno dosuđeni faulovi, kao i dvostruki aršini kada su u pitanju koraci", saopštila je Budućnost.

Budućnost poziva komesara Srđana Dožaja da napusti tu funkciju.

"Naš klub neće dozvoliti ovakav tretman kod sudija u ABA ligi, ne želimo da u odlučujućim mečevima nisu igrači ti koji odlučuju pobednika utakmice. Najodgovornija osoba za ovako nizak nivo suđenja je komesar za suđenje u ABA ligi - Srđan Dožaj. Zato šaljemo jasnu poruku gospodinu Dožaju: Pakuj kofere", dodaje se.

16:34

Nema problema između Budućnosti i Partizana

Sportski direktor Budućnosti rekao je da nisu narušeni odnosi između dva kluba posle prve utakmice.

"Atmosfera na utakmicama između Budućnosti i Partizana bez obzira da li se igra u Beogradu ili Podgorici je uvek onakva kakva bi trebalo da bude. U pitanju je prava sportska atmosfera. Pozivam naše navijače da budu korektni, da navijaju fer i sportski. Moram da naglasim da mi nismo imali nikakvih problema u Beogradu, imali smo sjajan ambijent, a na kompletnu atmosferu je uticao apel trenera Partizana Željka Obradovića. Očekujem zaista sportski spektakl u meču koji sledi", rekao je Pajović za RTCG.

16:33

Obradović

"Druga polufinalna utakmica, kvaliteti obe ekipe su poznati. Svesni smo da moramo biti na nivou ako mislimo da dobro odigramo ovaj meč i da prođemo u veliko finale. Naravno, neće biti lako, neuobičajeno je to što smo imali veliki broj dana između prve i druge utakmice. Nadam se da je ekipa spremna, da ćemo probati da damo sve od sebe i da ćemo odigrati što bolju utakmicu", izjavio je Obradović.

16:32

Prva utakmica

16:32

Međusobni dueli

U ovoj sezoni u regularnom delu sezone Partizan je slavio u oba duela, gde je ubedljivo slavio u Beogradu, dok je posle velike drame odneo pobedi i u Podgorici.

16:30

Partizan vodi

Crno-beli su slavili na prvom meču sa 78:67 u Beogradskoj areni, i do finala ih deli samo jedna pobeda.

16:29

Dobro došli

U ovom lajv blogu ćemo ispratiti sva dešavanja sa druge utakmice polufinala ABA lige između Budućnosti i Partizana.

Utakmicu sem putem bloga, možete pratiti i na televiziji B92.