Petak, 11.10.2013.

15:54

SP: Švajcarska i Belgija u Brazilu

Fudbaleri Belgije i Švajcarske pridružili su se posle pretposlednjeg kola kvalifikacija Holandiji, Nemačkoj i Italiji kao direktni putnici na SP 2014 iz Evrope.

Belgija je Mondijal obezbedila pobedom u Zagrebu protiv Hrvatske sa 2:1, dok su Švajcarci slavili u Tirani protiv Albanije istim rezultatom.

U četiri grupe odluka će pasti u poslednjem kolu, u utorak. Rusija ili Portugal, Bosna i Hercegovina ili Grčka, Engleska ili Ukrajina i Španija ili Francuska.

Što se tiče baraža, tu su stvari već mnogo komplikovanije.

U Africi pet dvomeča odlučuje o direktnim učesnicima sa Crnog kontinenta, po dva duela na programu su u subotu i nedelju, dok je duel Gane i Egipta zakazan za ponedeljak.

Iz Južne Amerike prve četiri pozicije vode direktno u 'komšiluk' na prvenstvo, dok petoplasirana reprezentacija ide u baraž na megdan selekciji Jordana.

KONKAKAF zona nam posle četiri runde kvalifkacija daje tri direktna učesnika, a selekcija koja zauzme četvrto mesto moraće na put u Okeaniju, kako bi pokušala preko Novog Zelanda da se ipak domogne Mundijala.

Reprezentacija Srbije, koja nema nikakve šanse da se domogne Svetskog prvenstva, pobedila je u prijateljskom meču selekciju Japana. Bio je to ujedno i oproštaj Dejana Stankovića od nacionalnog tima.

Bivši igrač Crvene zvezde, Lacija i Intera postao je rekored Srbije po broju nastupa u nacionalnom dresu, jer je protiv 'Samuraja' upisao 103. nastup i tako pretekao Sava Miloševića.

EVROPA:

Grupa A:
18:00 Hrvatska – Belgija 1:2
Krajnčar 83' -Lukaku 15', 38'
20:45 Vels – Makedonija 1:0
Črč 67'

Tabela: Belgija 25 bodova, Hrvatska 17, Srbija 11, Škotska 6, Makedonija 7, Vels 6.

Grupa B:
17:00 Jermenija – Bugarska 2:1
Orbiliz 45'' - Popov 61' Minev (ck), Dijakov (ck)
19:30 Malta – Češka 1:4
Mifsud 47' - Hubščman 3', Lafata 34', Kadlec 51', Pekhart 90'
20:45 Danska – Italija 2:2
Bentdner 45' - Osvaldo 28', Akvilani 92'

Tabela: Italija 21, Bugarska 13, Danska 13, Češka 12, Jermenija 12, Malta 3.

Grupa C:
19:00 Farska Ostrva – Kazahstan 1:1
20:45 Nemačka – Irska 2:0
Kedira 12', Širle 58'
20:45 Švedska – Austrija 1:1
Olson 56' - Harnik 29'

Tabela: Nemačka 25, Švedska 20, Austrija 14, R. Irska 11, Kazahstan 5, Farska Ostrva 1.

Grupa D:
20:30 Andora – Rumunija 0:3
Keseru 41', Stancu 53', Torhe 62', Lazar 58'
20:30 Estonija – Turska 0:2
Umut Bulut 22', Jilmaz 47'
20:30 Holandija – Mađarska 8:1
Van Persi 16', 44', 53' Strotman 25', Lens 38', Devečeri 62'(ag), Van der Vart 85', Roben 90' - Džudžak 47'(p)

Tabela: Holandija 25, Turska 16, Rumunija 16, Madjarska 14, Estonija 7, Andora 0

Novaković 13',15',49'

Tabela: Švajcarska 21, Island 16, Slovenija 15, Norveška11, Albanija 10, Kipar 4.

Košta 28' - Ben Haim 85

Tabela: Rusija 21, Portugal 18, Izrael 13, Azerbejdžan 8, S. Irska 6, Luksemburg 6.

Škrtel 45(ag)

Tabela: Bosna i Hercegovina 22, Grčka 22, Slovačka 12, Litvanija 11, Letonija 7, Lihtenštajn 2.

Runi 49', Bošković 62'(ag), Tauzend 78, Staridž 90p - Damjanović 71

Tabela: Engleska 19, Ukrajina 18, Crna Gora 15, Poljska 13, Moldavija 8, San Marino 0.

Grupa I:
22:00 Španija – Belorusija 2:1
Šavi 61, Negredo 78 - Korniljenko 89

Tabela: Španija 17, Francuska 14, Finska 9, Gruzija 5, Belorusija 4 (+1).

21:00 - 00:00 Osmica Holandije, kiks Portugala, Španija jedva

Reprezentacija Holandije demolirala je Mađarsku 8:1 u okviru grupe C, dok je Bosna i Hercegovina u Zenici, takođe, lako izašla na kraj sa amaterima iz Lihtenštajna – u meču G grupe.

“Lale“ su demonstracijom sile samo potvdile još jedan perfektan kvalifikacioni ciklus, a Robin van Persi je het trikom prestigao Patrika Klajverta i postao najbolji strelac svoje zemlje sa 41 postignutim golom.

U ostalim mečevima C grupe, Turska je slavila u Estoniji golovima Buluta i Jilmaza, dok je Rumunija ubedljivo slavila u Andori i došla do ukupno 16 boda, isto koliko ima i drugoplasirana Turska.

Odluka o tome da li neko može u baraž iz ove grupe pašće tek u poslednjem kolu za četiri dana. Turci dočekuju Holanđane a Rumunija čeka Estoniju.

Izabranici Safeta Sušića sigurnom igrom su stigli do nova tri boda i sada ih samo pobeda u Litvaniji za četiri dana deli od istorijskog plasmana na Mundijal.

Direktni konkurenti Grci su autogolom Martina Škrtela trijumfovali protiv Slovaka u Atini i opet se izjednačili sa BIH. Grke u poslednjem kolu očekuje okršaj sa Lihtenštajnom.

Prava drama viđena je u grupi B, Dansku je minut delio od pobede nad Italijom i proboja na drugo mesto, ali je Roberto Akvilani u poslednjim momentima izjednačio na 2:2. Prethodno je Bentdner preokrenuo rezultat, posle vodećeg gola Osvalda.

Jermenija je pobedom nad Bugarskom stigla do 12 boda i sada ima bod manje od drugoplasiranih Bugara i trećeplasiranih Danaca. Splet okolnosti iskoristila je Češka, pa je laganom pobedom na Malti 4:1 i sama zadržala šanse za drugo mesto.

Englezi su pobedili u Londonu Crnu Goru sa 4:1 u utakmici pretposlednjeg 9. kola Grupe H kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Brazilu naredne godine.

Engleska je ovom pobedom došla nadomak plasmana na Mundijal 2014. godine, a za siguran prolaz biće im potrebna pobeda u utorak protiv Poljske na domaćem terenu.

Meč na stadionu Vembli obeležila je jaka kiša, a u tim uslovima bolje se snašla domaća selekcija. Englesku je do prednosti doveo Vejn Runi u 48. minutu, da bi Branko Bošković autogolom u 62. duplirao prednost domaćina.

Crna Gora je u 71. minutu preko Dejana Damjanovića smanjila rezultat, ali to je bilo sve što su izabranici Branka Brnovića učinili do kraja meča na punom Vembliju.

Domaćin je do 3:1 došao u 78. minutu sjajnim golom Androsa Tausenda, da bi konačnih 4:1 postavio Danijel Staridž u 92. iz jedanaesterca.

Engleska je ostala na prvom mestu Grupe H sa 19 bodova, dok je Crna Gora sada treća sa 15, iza Ukrajine sa 18, koja je danas pobedila Poljsku sa 1:0.

Neprijatno je u F grupi iznenadio Portugal koji je igrao samo 1:1 sa Izraelom. Domaći tim vodio je golom Rikarda Košte u 27. minutu, ali je pet minuta pre kraja gostima bod doneo Tal Ben Haim.

Do tesne pobede u I grupi stigla je Španija protiv Belorusije. Šavi i Negredo su tek u drugom poluvremenu slomili otpor gostiju, a konačan rezultat u samom finišu postavio je Korniljenko.

Španci će verovatno iz ove grupe kao prvi u Brazil naredne godine.

20:00 - 20:45: BIH obezbedila baraž, Holandija brojala do osam

U intervalu od 20 časova do 20 časova i 45 minuta na programu je 14 mečeva, od ukupno 24, kvalifikacija u evrozoni.

Bosna i Hercegovina postiže prvi gol u drugom terminu, nešto kasnije nego što se očekivalo. Krenuli su izabranici Safeta Sušića snažno od starta, da bi u 27. minutu Džeko iskoristio asistenciju Misimovića za prednost.

Sedam minuta kasnije, asistent kod prvog gola upisao se i sam u strelce, posle dodavanja Senada Lulića.

Na "Bilinom polju" za gotovo pola sata nije bio postignut niti jedan pogodak, da bi za samo 12 minuta bila viđena čak četiri. Seriju je u 38. nastavio Vedad Ibišević, da bi minut kasnije Džeko, svojim drugim golom, povisio na nedostižnih 4:0.

U međuvremenu, Rusi i Italijani su stigli do prednosti u gostima.

'Zbornaja' je povela u Luksemburgu u osmom minutu preko Semedova, dok je prednost 'Azurima', koji su već izborili plasman, u Kopenhagenu doneo Pablo Osvaldo, posle katastrofalne greške Danijela Agera.

Holandija je za deset minuta stvorila dva gola prednosti protiv Mađara, koji se grčevito bore za baraž u grupi D, dok je Turska, koja je glavni konkurent Mađarima, povela u Talinu golom Buluta.

Dva ekspesna gola videli smo u Ljubljani, gde je domaća selekcija možda i raspršila sve nade Norvežana da može do doigravanja. Mitar Novaković bio je precizan u 13. i 15. minutu.

Nije dugo trajala prednost Italijana u Kopenhagenu, Bentdner je izjednačio u poslednjim trenucima prvog dela igre.

Lens i Van Persi su se potrudili da Holandija ode na odmor s prednošću od četiri gola, a po šansama je moglo da bude barem 6:0.

Jarmolenko je posle 15 minuta igre u nastavku probio bedem Poljaka u Harkovu i doneo preko potrebnu prednost svom timu u borbi za baraž, protiv direktnog konkurenta.

S druge strane, Šveđani koje tri boda dele od doigravanja gube na domaćem terenu od Austrije. Harnik je posle asistencije Janka savladao Isaksona i 'popeo' svoj tim na drugo mesto grupe C.

U međuvremenu, Lihtenštajn je smanji u Zenici protiv BIH, dok je Martin Škrtel autogolom doveo Grke u vođstvo protiv Slovačke.

Balaš Džudžak smanjio je prednost Holanđana na startu drugog dela igre, da bi Van Persi ubrzo kompletirao het trik i tako stigao do svog 41. gola u dresu 'Lala'. On je sa prvog mesta večne liste pretekao Patrika Klajverta koji je postigao gol manje.

Završeni su mečevi u Zenici i Harkovu. BIH je pobedom obezbedila bar baraž, dok je Ukrajina minimalnom pobedom nad Poljacima izbila na prvo mesto grupe H i sada čeka rezultat sa Vemblija - gde i dalje nema golova.

Švedska je krenula silovito od samog starta drugih 45 minuta, da bi Martin Olson, na asistenciju Ibrahimovića, doneo izjednačenje u 56. minutu.

17:00 - 19:30: Lukaku odveo Belgiju u Brazil

Reprezentacija Belgije prva je obezbedila direktan plasman na Svetsko prvenstvo u Brazilu, pošto je u Zagrebu savladala Hrvatsku u okviru grupe A - 2:1.

Oba gola za 'Đavole' postigao je Romelu Lukaku, dok je jedini gol za domaće delo Nike Krajnčara. Napadač Evertona je postigao svoje prve golove u takmičarskim mečevima za nacionalni tim, ujedno, donevši svojoj zemlji osam bodova prednosti u odnosu na drugoplasirane 'Vatrene'.

Zanimljivo je da je ekipa Marka Vilmotsa u oktobru 2010. bila 62. na FIFA listi, između Ugande i Irana.

U prvom meču dana u Jerevanu, između Jermenije i Bugarske, golova nije bilo sve do samog finiša prvog poluvremena. Međutim, Minev dobija crveni u 45. minutu, a Orbiliz u istom napadu vara Stojanova i budi nade domaćih da mogu do baraža.

Bugari su izjednačili preko Popova nakon sat vremena igre ali su poslednjih pola sata igrali sa devetoricom igrača, jer je Dijakov dobio drugu javnu opomenu dva minuta nakon izjednačenja.

Uprkos tome, odolevali su sve do samog finiša, ali nisu uspeli da sačuvaju bod. Mojsisijan je u 87. minutu ponovo savladao Stojanova za tri boda Jermenije.

Moldavija je tek u drugom poluvremenu uspela da slomi otpor amatera iz San Marina i nanese im 32 poraz u nizu. Sanmarićani su tako sada na drugom mestu liste 'najgorih nizeva', ispred njih je samo Luksemburg sa 34 poraza za redom.

U preostalim mečevima, Azerbejdžan je sa 2:0 bio bolji od Severne Irske, dok je Litvanija istim rezultatom trijumfovala u Viljnusu nad Letonijom.

Češka je bez većih problema trijumfovala na Malti i tako zadržala nadu da može do baraža. Farska Ostrva i Kazahstan podelili su bodove u meču bez rezultatskog značaja.