Petak, 07.06.2013.

22:52

Moćna BiH, debakl Crne Gore

U petak su nastavljene kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Brazilu 2014, a u centu pažnje bila je ubedljiva pobeda Bosne i Hercegovine, te dabakl Crne Gore.

Pored Belgije, koja je savladala Srbiju, i Škotske koja se iznenadila Hrvatsku, pobede su ostvarile, između ostalih, Portugal, Slovenija i Irska.

Portugal je minimalnom pobedom u derbiju nad Rusijom prestigao rivala na prvom mestu, Austrija je ostvarila veliki trijumf nad Švedskom, a prve bodove osvojila je Malta. Radovali su se još Grci i Finci.

U subotu Švajcarska dočekuje Kipar, a 11. juna igraju se još tri utakmice: Švedska - Farska Ostrva, Belorusija - Finska i Danska - Jermenija. Polovinom avgusta igraće Severna Irska i Rusija, a naredni mečevi na programu su 6. septembra kada će Srbija dočekati Hrvatsku.

Grupa A: "Đavoli" bliži Brazilu od "Vatrenih"

U grupi A bi i borba za prvo mesto mogla da izostane. U derbiju dana Belgija je očekivano savladala Srbiju 2:1, i dočekala kiks Hrvatske. Na Maksimiru je neočekivano slavila Škotska, koja je 'gurnula' 'Crvene đavole' ka Brazilu. Belgija ima tri boda više od Hrvatske, a iako ih očekuje međusobni duel u poslednja tri meča, ne bi trebalo da ih ispusti.

Grupa B: Česi u igri za baraž

Češka Republika osvojila je veliki bod koji bi mogao da joj donese plasman u baraž. Česi su odigrali bez golova sa liderom grupe Italijom i primakli se Bugarskoj na samo bod zaostatka. Utakmicu u Pragu obeležilo je isključenje Marija Balotelija. U drugom meču grupe B, Malta je pomalo neočekivano slavila u Jermeniji. Bilo je 1:0, golom iskusnog Mihaela Misfuga, što je prva pobeda, i uopšte prvi bodovi za ostrvljane.

Grupa C: Trio ratuje za drugo mesto

Žestoka će biti završnica u grupi C. Uoči petka tri ekipa su bile izjednačene na deobi druge pozicije, a nakon što je Austrija sa 2:1 savladala Švedsku, "tri krune" su ugrozile plasman na Mundijal. Na ruku im nije išao ni očekivani rezultat iz Dablina, gde je Irska sa 3:0 nadigrala Farska Ostrva. Het-trik ostvario je Robi Kin, koji je igrao 127. meč u 'zelenom' dresu. Na ruku Šveđanima ide to što imaju meč manje od oba rivala. Lider grupe Nemačka je 'odmarala'.

Grupa E: Pet selekcija u igri za Brazil

Interesantna završnica očekuje nas i u grupi E. Albanija je bila na korak od velike pobede i iznenađujućeg proboja na prvo mesto, ali je Norveška u finišu meča u Tirani sprečila senzaciju izborivši 1:1 golom Toma Hoglija tri minute pre kraja. Albanija sada ima deset bodova, samo jedan manje od lidera Švajcarske, uz meč više. Sa druge strane, Norvežani su ovim bodom ostali u igri za baraž, ali i prvo mesto, jer imaju osam.

Skandinavcima je išao na ruku i rezultat iz bratskog Rejkjavika, Slovenija je sa 4:2 razočarala Islanđane koji su takođe moglo do prvog mesta. Slovenija se pomerila sa dna svoje kvalifikacione, a može čak da se nada baražu, jer im sada Albanci beže samo četiri boda na četiri kola do kraja kvalifikacija. Dvostruki strelac za Slovence bio je Andraž Kirm, Valter Birsa je pogodio iz penala, a njima se pridružio i Boštjan Cesar.

Grupa F: Rusi zaustavljeni u Lisabonu

Derbi dana odigran je u Lisabonu, gde je Portugal dočekao Rusiju. Tim Fabija Kapela imao je maksimalne četiri pobede, ali je na tom nizu i ostao. Gol Eldera Poštige, prvi koji je primila Rusija u kvalifikacijama, na samom startu meča bio je dovoljan domaćinu da ostvari važnu pobedu u preuzme lidersku poziciju.

Međutim, "Zbornaja" je i dalje favort da se direktno plasira u Brazil, jer uz dva boda ima i dva meča manje od najvećeg rivala. U drugom meču grupe Azerbejdžan je ispustio idealnu šansu da ostvari prvu pobedu. Igrao je samo 1:1 sa poslednjeplasiranim Luksemburgom.

Grupa G: "Zmajevi" vide Kopakabanu

Bosna i Hercegovina sve je bliža istorijskom plasmanu na veliko takmičenje. Ekipa Safeta Sušića odigrala je još jednu impresivnu utakmicu, deklasirala je Letoniju u gostima sa 5:0 i ostala na čelu grupe G. "Zmajevima" je posao olakšalo isključenje jednog igrača domaćih već u 11. minute, ali su golovi postignuti tek u drugom poluvremenu. Mrežu su redom tresli Lulić, Ibišević, Medunjanin, Pjanić i Džeko.

Tri boda iza BiH i dalje je Grčka, koja je ostvarila minimalnu pobedu u Litvaniji. Važan trijumf Helenima doneo je Lazaros Kristodolopulos, golom u 20. minute utakmice. Grcima su ovom pobedom olakšali bar borbu za mesto u baražu, jer je Slovačka napravila veliki kiks. Odigrala je samo 1:1 u Ligtenštajnu, i ostala četiri boda iza rivala. Slovaci mogu čak da budu i srećni zbog boda, jer su gubili do 73. minuta.

Grupa H: Hodžson uživao u Podgorici

Iako u idealnoj poziciji da sami odlučuju o svojoj sudbini, Crnogorci su ugrozili direktan plasman u Brazil. Doživeli su veliki debakl u Podgorici, poraženi su od Ukrajine sa čak 4:0.

"Sokolovi" nisu iskoristili prednost igrača više početkom drugog poluvremena, primili su čak gol sa igračem vise, a kada su oni ostali bez Vladimira Volkova i Save Pavićevića usledio je debakl.

To su iskoristili Garmaš, Konopljanka, Fedetski i Bezus da obraduju Englesku. "Gordi Albion" je i dalje dva boda iza "Sokolova", ali sada uz meč manje. Meč u Podgorici posmatrao je selektor Engleza Roj Hodžson.

U drugoj utakmici dana još jedan autsajder je stigao do boda, Moldavija je izborila 1:1 protiv Poljske, koja je ugrozila šansu da se bori za baraž. Poljacima nije pomoglo ni što su poveli već u sedmom minute zahvaljujući dortmundskoj 'vezi' Levandovski-Blaščikovski.

Grupa I: Finci 'prete' Francuzima

Samo jedan meč odigran je u grupi I, a Finsla je minimalnim rezultatom ostvarila važnu pobedu nad Belorusijom. Gol Kaspera Hamalainena omogućio je zemlji Deda Mraza da se nada šansi za borbu za drugo mesto. Finska ima pet bodova manje i meč zaostatka za drugoplasiranom Francuskom.