Sreda, 03.03.2010.

23:43

Pobede Španije, Argentine, Engleske

U sredu su odigrane 32 internacionalne utakmice u sklopu priprema za predstojeće Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi.

U 'derbiju' Španija je sa 2:0 pobedila Francusku na 'Sen Deniju'', Argentina je utišala Nemačku sa 1:0, dok je Engleska na 'Vembliju' nadigrala prvaka Afrike Egipat 3:1. Na gradskom stadionu u Skoplju Makedonija je dočekala Crnu Goru i pobedila je sa 2:1 u debiju Zlatka Kranjčara. Hrvatska je minimalnim rezultatom slavila u Belgiji, Slovenija je razbila Katar 4:1, dok je BiH nadigrala Ganu 2:1.

U duelu ekipa koje neće ovog leta igrati na Svetskom prvenstvu, Mađarske i Rusije, u Đeru, domaći su poveli u 39. minutu preko Vilmoša Vancaka, a izjednačio je Roman Pavljučenko u 59. minutu. To je bila poslednja utakmica Gusa Hidinka na klupi Rusije, pošto će u avgustu preuzeti selekciju Turske.

Holandija je pobedila SAD sa 2:1, Urugvaj je pobedio Švajcarsku sa 3:1, dok je Hrvatska golom Nike Kranjčara pobedila Belgiju sa 1:0. Turska je bila bolja od Hondurasa sa 2:0, Albanija je pobedila Severnu Irsku sa 1:0, dok je Slovenija savladala Katar sa 4:1. Aktuelni svetski šampion Italije odigrala je bez golova sa Kamerunom, a pobednika nije bilo ni u duelu Južne Afrike i Namibije (1:1).

U samo pet minuta Makedonci su postigli dva pogotka Crnogorcima u Skoplju. U 26. su Pandev i Stojkov proigrali Naumoskog koji je iskoristio ukazanu šansu i savladao gostujućeg golmana za 1:0. Već u 30. Poleksića je savladao i Goran Pandev koji je ovom potvrdio epitet igrača utakmice. Makedonija je dominirala u prvom poluvremenu, ali su se u nastavku Crnogorci oslobodili i stigli do gola. Strelac u 61. minutu bio je defanzivac Marko Baša koji je glavom pogodio mrežu domaćina. Mirko Vučinić postigao je izjednačujući pogodak u 70. minutu, ali je on poništen zbog ofsajda.

"Iako smo izgubili, imam razloga za zadovoljstvo. Igrali smo, naime, bez nekoliko važnih igrača, bez cele standardne obrane i ofanzivca Jovetića. Malo su nas uzdrmali golovi sredinom prvog dela, ali u nastavku smo se digli, mogli smo čak i izjednačiti", rekao je posle utakmice Kranjčar.

Engleska je nastavila sa dobrim rezultatima na medjunarodnoj sceni pobedivši osvajača Kupa Afričkih nacija Egipat sa 3:1. Poveli su "faraoni" golom Mohameda Zidana, a izabranici Fabija Kapela preokrenuli su pogotcima Pitera Krauča, koji se dva puta upisao u
strelce, i Šona Rajta Filipsa.

Aktuelni prvak Evrope selekcija Španije pobedila je na gostovanju Francusku sa 2:0 i tako ostvarila devetu uzastopnu pobedu na
međunarodnim utakmicama. To je bila prva pobeda Španije u Francuskoj posle 42 godine, a golove za "crvenu furiju" postigli su David Vilja i Serhio Ramos.