Zvezda je u prethodnih sedam sezona osvajala šampionsku titulu, ali je u gostima na trijumf morala da čeka od februara 2016. godine.
Učinak na "Marakani" je svakako bio bolji, ali su crveno-beli retko uspevali da pokažu tu dominaciju, koja ih je krasila na ostalim mečevima u domaćim okvirima.
Partizan, koliko god bio potcenjen, kao da je uvek manjak kvaliteta uspevao da nadomesti borbom i željom i neretko baci na muke velikog rivala.
Zvezda je najubedljiviju pobedu u derbiju ostvarila 1968. godine (6:1)
Kad se pogleda trenutni tim crno-belih, deluje ni da im čuvenih "više od 100 odsto svojih mogućnosti" neće pomoći ovog popodneva.
"U fudbalu ne postoji favorit, ne bih o kladionicama jer imam stav, a o obaranju rekorda je statistika i time se ne vodimo. Veliki respekt imam prema Partizanu, očekujem dobru i kvalitetnu utakmicu, sve ovo nema dodirnih tačaka", spušta loptu Vladan Milojević.
Crveno-beli imaju impresivan skor u šampionatu, 22 pobede i jedan remi, uz gol-razliku 83:13.
Takva hegemonija, koja zapravo traje već godinama, paradoksalno (možda i ne?), uticala je da na "Marakani" zapravo ima sve manje ljudi. O tome je govorio i generalni direktor Zvezdan Terzić.
"Kad je Zvezda patila, dolazilo je po 40.000 ljudi protiv Spartaka i Donjeg Srema. Danas se izgubila draž kad Zvezda daje po pet golova. Ima raznih odgovora. Dva ključna su: nezanimljivo takmičenje, gde se zna da će Zvezda da pobedi i drugi je stari stadion iz 1963. godine", kazao je Terzić.
Supremacija u Superligi crveno-belima daje i dozu komfora da posegne za eksperimentima u drugom delu sezone. Naročito kada je u pitanju sastav.
Tako ćemo imati i više debitanata u derbiju, pre svega u poslednjoj liniji, koja je u potpunosti rekonstruisana.
Srdjan Stevanovic/Starsport
Naser Điga, Uroš Spajić i Vanja Drkušić su otišli, a šansu će dobiti Veljko Milosavljević i Andrej Đurić.
Za minute na štoperskoj poziciji boriće se u nastavku sezone još Mustafa Fal i Keimer Sandoval, najnovije pojačanje.
Prvi put će čari derbija osetiti spomenuti Milosavljević i Đurić, baš kao i levi bek Ebenezer Anan. Isto čeka i golmana Ivana Gutešu, dok je od "starijih" tu samo Jung-Vu Seol.
Timi-Maks Elšnik i Rade Krunić su sigurni u sredini, ispred će delovati Mirko Ivanić, Andrija Maksimović, koji se javnosti predstavio baš u Humskoj u septembru, te Silas.
Zbog pravila od maksimum četiri igrača van Evropske unije, "žrtvovan" će biti Brazilac Felisio Milson.
Peđa Milosavljević/Starsport
Mesto napadača rezervisano je za Šerifa Ndiajea, Senegalca, koji je u prošlom derbiju postigao het-trik, prvi posle 56 godina.
Često smo prethodnih dana mogli da čujemo kako niko nema osećaj da je derbi, što je i razumljivo zbog svega navedenog.
Sve, osim pobede Crvene zvezde, bilo bi iznenađenje, s tim da će upravo tu "otpisanost" Partizan probati da iskoristi kao motiv i gorivo.
Čini se da bi crno-belima i bod na "Rajku Mitić" bio veliki kao pobeda, na koju, uzgred da napomenemo, u prvenstvu čeka od 2017. godine, kada su i poslednji put bili prvaci države.
Vaterpolisti Srbije plasirali su se kao prvoplasirali iz grupe C u drugu fazu Evropskog prvenstva u Beogradu, a tu ih čekaju tri odlučujuća meča za plasman u polufinale.
Vaterpolo reprezentacija Srbije je u prvom kolu Evropskog prvenstva u Beogradu savladala selekciju Holandije tek posle boljeg izvođenja peteraca – 18:16.
Trener Crvene zvezde Vladan Milojević je na konferenciji za medije opširno govorio o odigranom 176. večitom derbiju u kome je njegov tim izašao kao pobednik.
Kakav god da je srpski “večiti” derbi, teško da sebe možete nazvati pravim ljubiteljem fudbala ako ne osetite makar malu vrstu euforije pred prvi susret Partizana i Crvene zvezde u sezoni.
Krilo reprezentacije Srbije Darko Đukić sada je jedan od iskusnijih igrača u nacionalnom timu, a pred Evropsko prvenstvo ima poruku za svoje mlade kolege.
U dvorištu olimpijskog šampiona ne pomaže ni kada dođete sa evropskim i svetskim oreolom, jer ako je Srbija rešena da pobedi najbolje - to će se i desiti.
Postoje igrači koji prođu kroz Beograd, "ostave" statistiku i odu. A postoje i oni koji, iako govore drugim jezikom i dolaze sa drugog kraja kontinenta, na parketu ostave i deo svoje duše. Jedan od njih je Davis Bertans.
Evropsko prvenstvo u Beogradu otvoreno je jasnom porukom branioca titule – Španija je stigla spremna da dominira i da nastavi niz medalja osvojenih na EP.
Trend iznenađuje analitičare, jer SUV segment, kod kojiih je pogon 4x4 najčešći u poređenju sa drugim klasama vozila, i dalje raste među novim automobilima.
Xiaomi je objavio listu pametnih telefona za svoje brendove Xiaomi, Redmi i POCO kojima će tokom 2026. godine biti okončana zvanična softverska podrška.
Komentari 25
Pogledaj komentare Pošalji komentar