Fudbal 112

7.5.2024.

22:52

Humels utišao Pariz – Dortmund je u finalu Lige šampiona! VIDEO

Fudbaleri Borusije Dortmund plasirali su se u finale Lige šampiona, pošto su ukupnim rezultatom 2:0 eliminisali Pari Sen Žermen.

Autor: Milan Tomić

Milan Tomić
Milan Tomić
EPA-EFE/YOAN VALAT

Nakon trijumfa na "Vestfalenu" (1:0), nemački tim je slavio i u Parizu istim rezultatom, a jedini pogodak postigao je Mats Humels u 50. minutu susreta.

Dortmund, koji je jedinu titulu prvaka Evrope osvojio 1997, igraće prvi put u finalu posle 11 godina. Tada je bolji bio minhenski Bajern.

LŠ, polufinale:

PSŽ – Dortmund 0:1 (prvi meč 0:1)
Humels 50

Sudija: Danijele Orsato, Italija
Stadion: "Park prinčeva", Pariz

Upravo su Bavarci potencijalni rival u meču za trofej. Njih u sredu od 21.00 očekuje revanš protiv Reala u Madridu, nakon minhenskih 2:2.

Žaliće tim Luisa Enrikea za propuštenim šansama, a naročito stativama i prečkama. Ukupno su šest puta u dvomeču uzdrmali okvir gola Gregora Kobela.

EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Očekivano tvrda utakmica viđena je u Parizu, iako su obe ekipe od samog starta pokazivale napadačke tendencije.

Nešto konkretniji u uvodnim minutima bili su domaći, koji su pokušavali preko Gonsala Ramoša, Ašrafa Hakimija i Kilijana Mbapea, ali ništa opasno.

Sjajni Julijan Rjerson je delovao po desnom boku i u više navrata se ubacivao i pravio probleme Parižanima.

Nakon mirnijeg perioda, Dortmund je u 35. minutu imao najbolju šansu, ali je Đanluiđi Donaruma zaustavio Karima Adejemija.

Bio je to odličan kontranapad gostiju, Adejemi je pobegao, šutirao pored Markinjosa, međutim, Italijan je odlično intervenisao.

PSŽ je pred nadoknadu prvog poluvremena umalo došao do vođstva, ali je posle udarca Fabijana Ruisa, lopta od Nika Šloterbeka otišla u korner, a ne u mrežu.

Domaći su jako otvorili drugi deo meča, ali je stativa, posle šuta Vorena Zair-Emerija, bila saveznik Gregora Kobela.

Kazna je stigla vrlo brzo, već u 50. minutu, kada je Donarumu savladao Mats Humels.

Štoper "milionera" je pobegao Lukasu Beraldu i na drugoj stativi glavom sačekao centaršut Julijana Branta.

Parižani su krenuli svim silama ka golu rivala, a prvu u nizu šansi imao je Ramoš posle dodavanja Vitinje.

U 61. minutu domaći su opet pogodili stativu. Sreće ovoga puta nije imao Nuno Mendeš, čiji je udarac završio na okviru gola.

Interesantna situacija ubrzo je viđena, kada je sudija Danijele Orsato najpre pokazao na penal za PSŽ, da bi, uz izvinjenje, preinačio odluku i dosudio samo slobodni udarac na ivici kaznenog prostora, nakon faula Humelsa nad Dembeleom.

PSŽ je u finišu pokušavao da stigne do gola i tako dodatno "zakuva" situaciju, ali je Borusija odolevala i organizovano se branila.

Prosto je neverovatno da je PSŽ u 86. minutu pogodio još jednom okvir gola. Ovoga puta je lopta pogodila prečku posle šuta Mbapea.

Nije mnogo trebalo ni Vitinji da uzdrma prečku. Njegov projektil propisno je uznemirio Kobela, koji je na kraju ostao nesavladan.

Tok meča mogli ste da pratite UŽIVO u LIVEBLOGU B92.sport.

22:48

90'+ Nadoknada

Igraće se još četiri minuta.

22:46

88' Opet prečka!

Neverovatan projektil iz daljine Vitinje, ali opet prečka.

PSŽ je šesti put u dve utakmice pogodio okviru gola.

22:45

22:44

86' Prečka!

Pogodio ju je Mbape, s tim da je Kobela lopta kačila i izašla u korner.

22:42

84' Hakimi prljavo

Udario je Šloterbeka dok je ovaj ležao na zemlji pored aut linije.

Zbog toga mu je Orsato pokazao žuti karton.

22:40

82' Markinjos zamalo

Li je centrirao, Markinjos skočio, ali je lopta posle njegovog udarca glavom otišla pored stative.

22:38

80' Brani se Dortmund

Nakon još jednog kornera, "milioneri" su formirali dobar blok i tako sprečili opasnost po gol Kobela.

Nešto kasnije je i švajcarski čuvar mreže zaustavio pokušaj Mbapea.

22:37

22:35

77' Poništen gol Humelsa

Humels je opet savladao Donarumu, ali je njegov pogodak opravdano bio poništen zbog ofsajda.

22:31

74' Dortmund odoleva

Pari Sen Žermen pritiska, ali kao da su pokušaji za nijansu utihnuli.

Opasnije napade domaći su imali neposredno nakon primljenog pogotka.

22:22

65' Samo slobodni udarac

Prvo je Orsato pokazao na penal, da bi, posle izvinjenja, preinačio odluku u slobodni udarac.

Humels je srušio Dembelea na ivici kaznenog prostora.

22:21

63' Menja i Enrike

Bredli Barkola i Marko Asensio su u igri.

22:21

22:19

61' Opet stativa!

Nuno Mendeš će žaliti za ovom šansom.

Lopta je posle njegovog udarca završila na okviru gola.

PSŽ "kidiše", ali Dortmund i dalje vodi.

22:18

60' Prilika za izjednačenje

Vitinja je pronašao Ramoša u kaznenom prostoru, ali je ovaj šutirao preko prečke.

22:14

56' Prva promena

Karima Adejemija, koji je rovit, zamenio je Marko Rojs.

22:12

22:08

50' Gooooool!

Dortmund poveo protiv Pari Sen Žermena, 1:0.

Strelac posle kornera bio je Mats Humels.

22:05

47' Stativa!

Zair-Emeri je imao veliku šansu za domaće, ali isprečila se stativa.

22:03

46' Počelo drugo poluvreme

Nema promena u sastavima.

21:48

21:47

Poluvreme

Bez golova na "Parku prinčeva" posle prvog poluvremena.

21:45

45'+ Nadoknada

Igraće se još minut.

Neposredno pre odlaska na pauzu, Šloterbek je umalo postigao autogol posle udarca Fabijana Ruisa.

PSŽ je dobio samo korner.

21:43

21:36

35' Donaruma!

Najveću priliku za goste imao je Karim Adejemi posle kontranapada, ali je njegov šut pored Markinjosa zaustavio Điđi Donaruma.

Neposredno pre toga, Mbape je na drugoj strani bio sprečen da šutira od strane Humelsa.

21:32

31' Malo ozbiljnije, ali...

Dobri potezi Mbapea, dodavanje za Zair-Emerija koji je loptu prosledio Dembeleu, međutim, pozicija iz koje je pokušao Francuz bila je daleko od idealne.

21:30

21:29

27' PSŽ i dalje ne uspeva

Domaći ne uspevaju da naprave smislenu akciju.

Veliki pritisak očigledno čini svoje, mada i organizovana ekipa Borusije.

"Milioneri" nemaju problem sa tim da krenu ka golu Donarume.

Može se reći da su imali više konkretnih akcija i pokušaja.

21:24

Tanjug/AP Photo/Frank Augstein

21:20

19' Rjerson raspoložen

Odlično kretanje Filkrug i dodavanje za Rjersona, koji je šutirao u spolji deo mreže sa desne strane iskosa.

21:19

21:14

13' Ramoš iz okreta

Odlična lopta Vitinje kroz sredinu, prijem Portugalca i udarac iz okreta, ali nije bio precizan napadač "sveca".

21:08

12' Sve "puca" na Parku prinčeva

Snažno su oba tima ušla u ovaj meč, a žustri dueli nisu izostali.

PSŽ pokušava da pritisne, ali ni "milioneri" ne sede skrštenih ruku.

21:07

21:07

7' Mbape uhvatio volej

Udarac Mbapea unutar šesnaesterca, ali pravo u švajcarskog golmana.

21:03

Borusija ima lepu podršku u Parizu

21:03

4' Prvi pokušaj Parižana

Ašraf Hakimi je ubacio, a Gonsalo Ramoš je slabo zahvatio loptu pa je lopta završila u rukama Gregora Kobela.

Minut kasnije je i Hakimi probao, ali je golman Borusije opet imao lak zadatak.

21:01

1' Utakmica je počela