Manje poznati evropski grad je hit destinacija ove godine: Kafa košta manje od 1,5 evra
Manje poznati grad na severu Portugala nudi sve što biste mogli poželeti - pristupačna pića, bogatu istoriju i impresivnu arhitekturu.
01. januar
22:00
2 meseci
Izvor: Index.hr
Madeira, atlantski arhipelag koji mnogi nazivaju "evropskim Havajima", proglašena je za najpopularniju svetsku trend-destinaciju za 2026. godinu.
Ostrvo je poznato po plažama sa crnim peskom, vulkanskim pejzažima i suptropskoj klimi, a priznanje je dobilo u okviru nagrada Travellers' Choice Awards portala Tripadvisor, piše Dejli Mejl.
Nagrada je dodeljena nakon analize recenzija koje su putnici ostavljali tokom dvanaest meseci 2025. godine. Madeira se našla na vrhu globalne liste, ispred destinacija kao što su Kvi Njon u Vijetnamu, Resife u Brazilu i Puerto Eskondido u Meksiku.
Manje poznati grad na severu Portugala nudi sve što biste mogli poželeti - pristupačna pića, bogatu istoriju i impresivnu arhitekturu.
01. januar
22:00
2 meseci
Dok se Evropa u novembru polako povlači u sivilo i kišu, Lisabon i dalje sija.
08. novembar
13:09
3 meseci
Prema utiscima posetilaca, posebno se hvale smeštaj, atrakcije i restorani, kao i sadržaji za porodice. Među najčešće isticanim adutima su upečatljiva arhitektura, blaga klima tokom cele godine, dramatični pejzaži i veliki izbor aktivnosti na otvorenom.
Madeira je poznata po pejzažima koji spajaju duboke doline, planine i mrežu levada i pešačkih staza koje ih prate. Duž obale nude se izleti za posmatranje kitova i delfina, kao i brojne plaže. Među najpopularnijima su zlatne peščane plaže u Kaljeti i Mašiku. Na severnoj obali izdvaja se i Praja do Porto do Sejšal, plaža sa crnim vulkanskim peskom, okružena strmim zelenim liticama i vodopadima.
Život na Madeiri najviše je koncentrisan oko Funšala, glavnog i najvećeg grada ostrva, dok su ostala mesta uglavnom manja, mirnija i izraženije "lokalna". Prema zvaničnoj statistici regionalnog zavoda, Madeira je 2024. godine imala oko 260.000 stanovnika, što je među najvišim brojkama u poslednjoj deceniji.
Zbog brdovitog terena i naselja raspoređenih po padinama i uz obalu, svakodnevno kretanje često podrazumeva kombinaciju pešačenja i javnog prevoza. U Funšalu i okolini važnu ulogu ima gradska autobuska mreža Orarijuš do Funšal, koja javno objavljuje linije i red vožnje. Poslednjih godina deo "ritma" ostrva oblikuje i rad na daljinu: u Ponta do Solu deluje Digital Nomad Village, projekat koji nudi zajednicu i besplatan radni prostor (coworking), a zvanično je pokrenut 1. februara 2021. godine.
Troškovi života na Madeiri najviše zavise od stanovanja, naročito u Funšalu. Prema izveštajima portala Idealista (specijalizovanog za oglase nekretnina i statistiku cena), prosečna oglašena cena najma u Funšalu u decembru 2025. iznosila je oko 16,2 evra po kvadratnom metru (€/m²). To znači da bi stan od 50 m², prema tom proseku, koštao oko 810 evra mesečno (16,2 × 50), ali stvarna cena može biti viša ili niža u zavisnosti od lokacije, opremljenosti i stanja stana.
Portugal je ponovo zasijao na turističkoj mapi Evrope — na prestižnim World Travel Awards 2025 osvojio je titulu "Najbolje evropske destinacije“, povrativši priznanje koje je prošle godine pripalo Grčkoj.
30. oktobar
19:24
4 meseci
Agencija za joga putovanja BookRetreats razvila je "Indeks sreće na odmoru", a evo koji grad se našao na prvoj poziciji.
19. septembar
19:55
5 meseci
Zvanična statistika za region pokazuje da je inflacija u 2024. godini iznosila 3,3 odsto, što znači da su cene u proseku rasle i kada su u pitanju svakodnevni troškovi (kupovina, usluge). Cene javnog prevoza su jasno definisane: karta kupljena u autobusu košta 2 evra, dok mesečna "social pass", karta za opštinsku zonu iznosi 30 evra.
Za ostale troškove, poput hrane i restorana, kao orijentir može poslužiti Numbeo – prema njihovoj proceni, jednoj osobi je mesečno, bez kirije, potrebno oko 616 evra, uz napomenu da se radi o okvirnoj proceni zasnovanoj na unosima korisnika.
Udaljena oko 500 kilometara od Maroka, Madeira je geografski bliža Africi nego Evropi, što joj donosi blage temperature i umerenu vlažnost tokom cele godine. Temperature se kreću od oko 25 °C leti do oko 17 °C zimi.
Osim po vinskoj tradiciji, Madeira se izdvaja i kuhinjom koja spaja sveže atlantske plodove mora, meso, tropsko voće i lokalne specijalitete poput espetade. Jedno je od retkih mesta na svetu gde stabla banana rastu tik uz vinograde.
Gastronomija Madeire zasniva se na lokalnim sastojcima, neobičnim kombinacijama i snažnom ostrvskom identitetu. Među najprepoznatljivijim ukusima izdvaja se bolo do kako – mekani hleb pečen na kamenu, najčešće poslužen vruć i premazan puterom sa belim lukom. Od najpoznatijih jela često se navode espetada (govedina na ražnju, tradicionalno sa lovorom), grilovane lapas ( sa puterom i limunom) i filete de espada, crna sabljarka koja se na Madeiri često služi sa bananom – kombinacija koja deluje neobično, ali je lokalni klasik.
Kao prilog česti su miljo fritu i miljo kozidu, jela od kukuruznog brašna koja su nastala iz praktičnih razloga, a danas se doživljavaju kao "comfort food". U prazničnom periodu posebno mesto ima karne de vinha d’aljoš, marinirana svinjetina koja se tradicionalno jede za Badnje veče.
Od pića se izdvajaju ponča, lokalno piće od šećerne rakije, meda i limuna, kao i Madeira vino, poznato po specifičnom procesu odležavanja uz toplotu, što mu daje prepoznatljiv karakter i dug vek trajanja. Sve to zajedno čini gastronomiju Madeire autentičnom i drugačijom, savršeno uklopljenom u opušten ostrvski stil života.
Aerodrom na Madeiri (Funšal / Kristijano Ronaldo) često se opisuje kao "dramatičan" za sletanje jer je smešten između Atlantika i strmih planina, uz česte bočne vetrove i turbulencije. Deo piste izgrađen je na platformi iznad mora, oslonjenoj na oko 180 stubova, što vizuelno deluje ekstremno. Ipak, reč je o tehnički zahtevnom, ali bezbednom aerodromu, za koji postoje posebni zahtevi obuke i dodatne procedure za posade, kako bi sletanja bila standardizovana i sigurna.
Izvršni direktor Evropske turističke komisije (ETC) Eduardo Santander izjavio je na Međunarodnom sajmu turizma u Berlinu (ITB) da Srbija postaje sve privlačnija destinacija, ističući da je Ekspo 2027 jedinstvena prilika da se pokaže ko su Srbi kao narod.
04. mart
8:36
1 h
Stjuardesa avio-kompanije "Emirates" otkrila je sa kakvim se strahovima suočavaju ona i njeni kolege kada se zbog ratnih sukoba zatvori vazdušni prostor.
03. mart
20:38
13 h
U blizini granice sa Srbijom, Mađarska krije pravi banjski dragulj. Pomalo zaboravljen, ali rekonstruisan, sada je spreman za posetioce iz čitavog regiona.
03. mart
18:29
15 h
Aerodrom Ben Gurion, glavni međunarodni izraelski aerodrom kod Tel Aviva, saopštio je da će izraelski vazdušni prostor biti postepeno otvoren od sutra uveče do četvrtka, sa samo jednim putničkim letom na sat u prvoj fazi.
03. mart
17:15
16 h
Turisti u Dubaiju su upozoreni na prevarante koji nude iznajmljivanje automobila sa vozačem za 900 i 1.000 dolara kako bi ih kopnenim putem prevezli u Oman, objavila je RIA Novosti.
03. mart
14:44
18 h
Megan Foks je ponovo na društvenim mrežama, nakon gotovo godinu dana pauze koju je napravila nakon što je dobila četvrto dete, a njene objave obradovale su milione.
04. mart
8:53
50 min
Arina Sabalenka, jedna od najboljih teniserki sveta, rekla je sudbonosno "da" svom partneru Jorgosu Frangulisu.
04. mart
8:41
1 h
Pogledajte šta vam zvezde poručuju na polju ljubavi, posla i zdravlja za danas.
04. mart
8:00
1 h
Žene su se otvorile u jednoj anketi i iskreno progovorile o oralnom seksu: Šta je dobro, šta je naporno, šta nikako ne žele da rade.
03. mart
21:53
11 h
Čini se da se Sidni Svini još dugo neće zaustaviti sa seksi objavama i da je veoma posvećena promovisanju svog brenda donjeg veša...
03. mart
21:24
12 h
Tokom ispitivanja prošle nedelje koje je trajalo ukupno oko devet sati, bivši američki predsednik Bil Klinton je bio opuštenijeg držanja, a njegova supruga i bivša državna sekretarka Hilari Klinton je sa prezirom odgovarala na pitanja o Epstajnu.
04. mart
9:32
11 min
Američki okružni sudija na Menhetnu Arun Subramanijan doneo je preliminarno odobrenje da rukovodioci imovine pokojnog osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna treba da plate 35 miliona američkih dolara.
04. mart
8:59
44 min
Proslavljeni francuski teniser i pevač Janik Noa, našao se u centru teških optužbi, a cela Francuska ostala je u šoku, pitajući se kako se čovek koji je pevao o zajedništvu i ljubavi našao u ulozi negativca.
04. mart
8:09
1 h
Postoje pobede koje se ne mere osvojenim teritorijama, već osvojenim vremenom… onim u kojem narod odluči da li će pamtiti ili zaboraviti.
04. mart
8:06
1 h
U okeanu mejlova iz Esptajnovog dosijea, isplivao je i jedan o korenima prijateljstva Džefrija Epstajna i Donalda Trampa i to iz vremena kada je sadašnji predsednik, a onda biznismen, bankrotirao.
04. mart
8:05
1 h
Doručak se s razlogom naziva najvažnijim obrokom u toku dana, ali njegov značaj nije vezan samo za energiju i koncentraciju.
04. mart
9:39
4 min
Godinama se verovalo da je za više energije dovoljno spavati duže, ali novo istraživanje sugeriše da trajanje sna nije presudno.
04. mart
8:10
1 h
Lekarka opšte prakse otkrila je pet simptoma na koje bi svako trebalo da obrati pažnju nakon 40. godine, a koji mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.
03. mart
21:37
12 h
Jednoj ženi i najkraći kontakt s vodom pretvara život u borbu sa bolovima.
03. mart
16:46
16 h
Kopriva je hranljiva biljka, popularna u zapadnoj biljnoj medicini, a naučno je dokazano da smanjuje upalu i simptome polenske groznice, kao i krvni pritisak i nivo šećera u krvi.
03. mart
12:59
20 h