Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske reklo je da su moguće gužve na graničnim prelazima iz BiH prema toj zemlji, ali da se poboljšanje situacije očekuje kada bude otvoren novi granični prelaz kod Gradiške.
U odgovoru "Nezavisnim" o stanju na graničnim prelazima povodom početka primene EES-a, novog sistema za evidentiranje prelaska šengenskih granica za državljane trećih zemalja, u Kancelariji za odnose s javnošću kabineta ministra unutrašnjih poslova ističu da Hrvatska spremno dočekuje ovu novinu, čija je primena počela prošlog petka, ali da je moguć pojačan saobraćaj.
"Kao i svake godine, poslednjeg povećanog priliva putnika u određenim razdobljima tokom turističke sezone, očekuje se pojačan saobraćaj na pojedinim graničnim prelazima, što može uticati na dužinu čekanja. Granična policija Republike Hrvatske za takve situacije pravovremeno planira i njima upravlja kroz pojačano angažovanje policijskih službenika, prilagođavanje organizacije rada te korišćenje mobilnih uređaja za obradu putnika, sa ciljem osiguranja što veće protočnosti prometa i smanjenja zadržavanja na granici", dodaju, uz napomenu da će prolazno vreme biti još bolje kada se steknu uslovi za to da se na strani Bosne i Hercegovine otvori nov granični prelaz.
U MUP-u Hrvatske su još naglasili da građanima preporučuju da putovanja planiraju unapred i, kad god je moguće, koriste manje opterećene granične prelaze i termine izvan opterećenja.
"Napominjemo da se na službenim internetskim stranicama Hrvatskog auto-kluba redovno i ažurno objavljuju informacije o stanju saobraćaja i očekivanim zadržavanjima na graničnim prelazima", ističu oni.
Inače, s obzirom na to da EES sistem ne postoji na graničnim prelazima između Srbije i Bosne i Hercegovine, otvaranje novog prelaza u Bosni bilo bi od koristi i za građane Srbije. Iako bi putovanje možda bilo nešto duže, u svakom slučaju bi trajalo kraće od višesatnog čekanja na granicama.
EPA/ANTONIO BAT
EES i ETIAS
EES sistem je prvi korak ka potpunom promenjenom graničnom režimu koji uključuje punu digitalnu evidenciju ulaska i izlazaka iz šengenskog prostora.
Drugi korak podrazumeva ETIAS, onlajn prijavu za prelazak granice kako bi građani unapred odgovorili na pitanja koja inače postavljaju policijski službenici na samim prelazima.
Kada i taj deo sistema bude u punoj primeni, može se očekivati brzi prelazak granice, jer će građani unapred najaviti svoj prelazak granice, a na samim prelazima će biometrijskom identifikacijom potvrditi svoj identitet.
Đurđevdanski krst je delo vajara Zorana Ilića, i ima impozantne dimenzije - visok je 18 metara, sa rasponom od 11 metara, dok postament dostiže visinu od 2,7 metara.
Putnici na letu iz Balija za Melburn nedavno su doživeli neprijatno iskustvo kada se kabina njihovog aviona ispunila gustom maglom, stvarajući prizor koji su mnogi opisali kao scenu iz horor filma.
Avio-kompanija EasyJet će privremeno obustaviti saobraćaj na liniji između aerodroma u Parizu ''Šarl de Gol'' i beogradskog aerodroma ''Nikola Tesla'', a planirani poslednji let na ovoj ruti biće 26. jula.
Nemački mediji su se raspisali o novim pravilima koja se uvode za privatni turistički smeštaj od 2027. godine, a koja bi mogla značajno da promene način izdavanja apartmana i kuća za odmor.
Avio-kompanija EasyJet će privremeno obustaviti saobraćaj na liniji između aerodroma u Parizu ''Šarl de Gol'' i beogradskog aerodroma ''Nikola Tesla'', a planirani poslednji let na ovoj ruti biće 26. jula.
Evropska unija uvodi novu digitalnu uslugu "Travel to Europe", koja bi putnicima mogla značajno da olakša prelazak granice po novom EES sistemu, a da li će korišćenje u Grčkoj biti moguće saznaćemo do 20. maja.
Iako još nije stiglo leto, mnogi Srbi uveliko planiraju godišnje odmore, a oni koji prednost daju moru u odnosu na banje i planine, ove godine su oprezniji. Najveći broj stanovnika Niša i dalje bira Grčku za letovanje.
Ako planirate put u Evropsku uniju za uskršnje praznike ili Prvi maj, važno je da znate da od Velikog petka, 10. aprila, počinje pojačana primena novog sistema kontrole putnika. EES će raditi neprekidno, 24 sata dnevno, pa su gužve na granicama neizbežne.
Prema informacijama sa Instagram stranice Put do Grčke, na graničnom prelazu Evzoni trenutno je gužva srednjeg intenziteta, a ono što sve zanima je kako će put u ovu zemlju izgledati na leto kada naši turisti većinom krenu na letovanje.
Đurđevdanski krst je delo vajara Zorana Ilića, i ima impozantne dimenzije - visok je 18 metara, sa rasponom od 11 metara, dok postament dostiže visinu od 2,7 metara.
Putnici na letu iz Balija za Melburn nedavno su doživeli neprijatno iskustvo kada se kabina njihovog aviona ispunila gustom maglom, stvarajući prizor koji su mnogi opisali kao scenu iz horor filma.
Avio-kompanija EasyJet će privremeno obustaviti saobraćaj na liniji između aerodroma u Parizu ''Šarl de Gol'' i beogradskog aerodroma ''Nikola Tesla'', a planirani poslednji let na ovoj ruti biće 26. jula.
Nemački mediji su se raspisali o novim pravilima koja se uvode za privatni turistički smeštaj od 2027. godine, a koja bi mogla značajno da promene način izdavanja apartmana i kuća za odmor.
Svedočenje influensera Ruhija Čeneta o epidemiji hantavirusa na kruzeru MV Hondijus otkriva propuste u informisanju putnika i rizike od širenja zaraze.
Ljubitelji ribolova i mora ovih dana pričaju o podvigu Borisa Vujovića, koji je ulovio kapitalni primerak gofa i time još jednom potvrdio status jednog od najveštijih ribolovaca na Jadranu.
Dan je ostao do početka 70. Evrovizije u Beču, a Finska je postala još veći favorit za pobedu na ovom takmičenju, barem prema situaciji na kladionicama.
U javnosti su se pojavili dokumenti iz sudske nagodbe u Holivudu zbog spora oko proizvoda za negu kose, dok brend Blejk Lajvli ostaje u prodaji i proširuje liniju na 18 proizvoda, uprkos kritikama korisnika.
Britni Spirs objavila je da prolazi kroz duhovno putovanje nakon što je priznala krivicu u slučaju vožnje pod uticajem alkohola, zbog čega joj je kazna ublažena.
Pravi međuobrok pre treninga može da poveća nivo energije, poboljša performanse i odloži umor. Najbolji izbor uključuje lako svarljive ugljene hidrate za energiju i proteine koji pomažu oporavku mišića.
U ažuriranom izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO) danas je navedeno da je do sada prijavljeno devet slučajeva zaraze hantavirusom, bez podataka o broju zaraženih u Sjedinjenim Američkim Državama.
Nova studija pokazuje da svakodnevna kombinacija manga i avokada kod osoba sa predijabetesom može poboljšati funkciju krvnih sudova i doprineti boljem zdravlju srca, zahvaljujući vlaknima, kalijumu i zdravim mastima.