Kultura

Utorak, 27.07.2010.

10:10

Preminula glumica Mia Oremović

Mia Oremović, istaknuta hrvatska pozorišna, televizijska i filmska glumica u nekim od kultnih filmova jugoslovenske kinematografije umrla je u Križevcima u 92. godini.

Izvor: Tanjug

Podrazumevana plava slika

Mia Oremović, koja je preminula u 24. jula, poznata je nešto starijoj publici po kultnoj ulozi tetke Mine u komediji Kreše Golika "Tko pjeva zlo ne misli", kao i filmovima Nikole Tanhofera "H-8" ili Golikovom "Imam dvije mame i dva tate".

Rođena je 31. jula 1918. u Slavonskoj Požegi, a i pored želje roditelja da bude lekar, završila je 1942. glumačku školu u Zagrebu.

Od 1945. je bila članica zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta (HNK), od 1953. Dramskog kazališta kojim je upravljao Branko Gavella po kome pozorište danas nosi ime, a od 1967. je delovala kao slobodna umetnica.

Glumila je i u zadarskom pozorištu.

Ostvarila je niz zapaženih filmskih uloga, među kojima je najveću popularnost stekla ulogom svojeglave usedelice tetke Mine iz filma "Tko pjeva zlo ne misli".

Na filmu se pojavila 1952. u glavnoj ulozi udovice Roze u ostvarenju Vatroslava Mimice "U oluji", a šest godina kasnije nagrađena je prvom nagradom na filmskom festivalu u Puli za ulogu žene bogatog Švajcarca u filmu "H-8".

"Zlatnu Arenu" dobila je i 1968. za komičnu ulogu u "Imam dvije mame i dva tate", posle čega sledi i nezaboravna uloga u filmu "Tko pjeva zlo ne misli".

Glumila je u više od 30 filmova i TV serija, od "Dnevnika očenašeka" i "Našeg malog mista" do "Kapelskih kresova" i "Smogovaca".

Jedna od njenih poslednjih uloga bila je 2006. u filmu Matije Klukovića "Ajde dan ... prođi...".

Dobitnica je brojnih nagrada i drugih priznanja, među kojima i nagrade "Vladimir Nazor" za životno delo na području filma i nagrade za životno delo "Fabijan Šovagović" koju dodeljuje Udruežnje hrvatskih filmskih reditelja, a pre nekoliko godina dobila je nagradu Motovun film festivala "50 godina" za pola veka rada na filmu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Preokret: Oni preuzimaju Ormuz?

Ukrajina poseduje neke od najnaprednijih dron tehnoloških sistema na svetu i mogla bi da doprinese međunarodnim naporima za obezbeđivanje sigurnosti u Ormuskom moreuzu, izjavio je britanski ministar za oružane snage Al Kerns tokom posete Kijevu, piše Reuters.

16:54

11.4.2026.

1 d

Podeli: