Petak, 19.01.2024.

08:05

Zatvorena fabrika "Magna" zbog novog trovanja

Fabrika "Magna" gde je došlo do ponovnog trovanja radnika, noćas je opet zatvorena a svi radnici evakuisani - potvrdilo je Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu.

Izvor: Blic, Telegraf

Zatvorena fabrika
Foto: Shutterstok/Alexandr Zadiraka

"Noćas između jedan i pola dva, u trećoj smeni koja je počela u 22 sata, kod petnaestak radnika javili su se isti simptomi trovanja disajnih puteva, pa je fabrika odmah evakuisana, na lice mesta izašla je policija i vatrogasci spasioci. Fabrika je zatvorena do daljeg, sada će izaći Inspekcija rada, izvršiće se sveobuhvatna merenja u realnim uslovima i dok se ne utvrdi definitivni uzrok trovanja verujem da Inspekcija rada neće dozvoliti ponovno otvaranje fabrike," rekao je Ivan Mitrović, osnovni javni tužilac u Aleksincu.

Zvaničnih informacija o uzroku trovanja i dalje nema ali kako nezvanično saznaju, sumnja se na lepak za itison koji je korišćen u jednom delu hale.

"Uviđaj u fabrici će ponovo biti obavljen. Biće prikupljeni dokazi i obaveštenja od radnika koji su radili u trećoj smeni. Pre uviđaja će morati da se utvrdi šta je uzrok da bi mogao bezbedno da se obavi uviđaj," rekli su za Blic u OJT Aleksinac.

Kako je potvrdio direktor aleksinačke bolnice do jutros se javilo 57 otrovanih radnika od kojih je četvoro zadržano na lečenju. Prethodne noći zbrinuto je sa istim simptomima 104 radnika.

Nakon prvog trovanja u noći između 17. I 18.januara, Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je započelo istragu.

Proveralavala su se dva scenarija - da je do trovanja došlo usled isparenja od lepka kojim je lepljen etison u prostoriji površine 30 do 40 kvadrata, koja se nalazi u sredini hale površine 12.000 kvadrata.

Drugi scenario koji je proveravan je bila hrana iz kantine, ali je ta mogućnost da je to uzrok trovanja mnogo manja jer nisu svi radnici jeli u kantini a simptomi trovanja kod hrane se javljaju kasnije nego u slučaju disajnih puteva. Nakon što su izvršena merenja vazduha unutar hale, juče popodne je konstatovano da je vazduh čist pa se treća smena vratila na posao, kada se posle ponoći, desilo opet trovanje.

Pročitajte još:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski: Gotov je

Osnovni paket nacrta dokumenata u okviru mirovnog plana za kraj rata u Ukrajini je gotov, izjavio je danas predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, navodeći da je pripremljeno ukupno 20 tačaka mirovnog plana.

19:27

22.12.2025.

2 d

Najnovija prognoza za Srbiju

Biće snega – negde i do 40 centimetara; Čeka nas veoma hladan januar

Snega će ipak biti u Srbiji oko novogodišnjih praznika, pokazuje najnovija vremenska prognoza, a januar će imati dosta hladnih dana sa temparturama ispod proseka. Već ove nedelje očekuje se da u Negotinskoj krajini napada čak 40 centimetara snega.

9:50

22.12.2025.

2 d

Podeli: