Svet

Sreda, 15.07.2009.

09:28

Pad proizvodnje automobila 25%

Proizvodnja automobila u Evropi mogla bi ove godine da padne za četvrtinu jer napori vlada da podstaknu kupovine nisu uspeli da spreče pad tražnje.

Izvor: Beta

Default images

Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) ocenilo je da su programi "staro za novo" u 13 evropskih zemalja pomogli rastu prodaje, najviše malih kola, ali nisu uspeli da u većoj meri ukoče pad tražnje.

Prema podacima Udruženja, proizvodnja dostavnih vozila i kamiona je u prvom kvartalu više nego prepolovljena dok je produkcija automobila smanjenje 31 odsto, na 3,1 milion. Prodaja automobila je smanjena 17,2 odsto u poređenju sa prvim tromesečjem 2008. godine.

Udruženje očekuje da za celu 2009. proizvodnja automobila padne 25 odsto a kamiona, dostavnih vozila i autobusa najmanje 50 odsto jer ti proizvođači ne rade zamenu starih vozila novim.

Proizvođači strahuju i od potencijalnog velikog pada tražnje početkom iduće godine, ako podsticaji kupcima ne budu ukinuti postepeno.

Programi "staro za novo" pomogli su proizvođačima manjih, jeftinijih i energetski štedljivijih vozila da uzmu veći deo tržišta. U periodu od početka godine do kraja maja mali automobili su u ukupnoj prodaji imali udeo od rekordnih 44,9 odsto.

Podaci Udruženja pokazuju i da su britanske fabrike najviše smanjile proizvodnju kola - u Britaniji je produkcija pala 57 odsto, u Francuskoj 46, Španiji 40, Italiji 38 a u Nemačkoj 32 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: