Region

Utorak, 31.03.2020.

12:08

Hrvatska nastavlja s uvođenjem evra bez obzira na koronavirus

Hrvatska će nastaviti sa uvođenjem evra uprkos negativnim efektima pandemije koronavirusa na ekonomiju, saopštila je hrvatska centralna banka, prenosi Rojters.

Izvor: B92

Hrvatska nastavlja s uvođenjem evra bez obzira na koronavirus
Foto: Depositphotos/ifeelstock

Prošlog jula, Hrvatska je obećala Evropskoj centralnoj banci i Briselu da će u toku godine implementirati reforme kako bi dobila odobrenje da se pridruži ERM-2, pripremnoj fazi za uvođenje evra u kojoj zemlja kandidat mora da provede najmanje dve godine i dokaže da ima stabilnu valutu.

"Naš plan za ERM-2 nastavlja se uprkos trenutnoj krizi i ispunićemo sve svoje obaveze. U tom kontekstu, pridruživanje ERM-2 u drugoj polovini godine ostaje veoma realističan scenario", saopštila je hrvatska centralna banka Rojtersu.

Reforme neophodne za pridruživanje ERM-2 uključuju mere za nadgledanje banaka i sprečavanje pranja novca, piše britanska agencija.

Hrvatska je dosad prijavila 790 zaraženih i šest preminulih od koronavirusa. Vlasti su uvele karantin i objavile mere za podršku privredi, ukljulčujući i tromesečno odlaganje poreskih obaveza i sistem državne isplate minimalnih plata za radnike kompanija pogođenih krizom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gorivo u Nemačkoj oborilo sve rekorde

Dizel gorivo je u nedelju oborilo rekordnu cenu u Nemačkoj, sa prosečnom cenom od 2,44 evra (2,82 dolara) po litru, što je povećanje od 1,5 centi u odnosu na prethodni dan, prema podacima automobilskog udruženja ADAC.

9:54

7.4.2026.

19 h

Podeli: