Nabavka polovnih vozila uvek je interesantna tema. Ako na to dodamo i najavu smanjenja carina, kao i nedavne glasine o dvostrukim aršinima prilikom carinjenja nakon 1. januara 2009. godine priča postaje još interesantnija.
Postoje najave da će se carinska stopa smanjiti samo na vozila koja „dolaze“ iz zemalja EU. No, kako kod nas nije ništa kompletno, pa čak ni tumačenje, prvo pitanje koje nam se postavilo samo po sebi, je šta sa vozilima koja dolaze iz EU, a da nisu tamo proizvedena, nego u SAD i Japanu?
Uputili smo se, gde bi drugo nego, u Nemačku, vodeću automobilsku silu u EU, gde se svakog radnog dana proda od 3500 - 6000 vozila i isto toliko polisa osiguranja, zelenih kartona, reg. tablica i svega što prati prodaju. Pored toga, Nemačka je zemlja sa jakom privredom, a i u turizam se ulaže koliko trendovi zahtevaju. Na karti smo ugledali Bodensee, odnosno Bodensko jezero koje zapljuskuje obale tri države najviše Nemačke, pa Austrije i Švajcarske...
Zaustavili smo se u malom gradiću Štokah (Stockach), u brdima oko jezera, blizu prelepog gradića Ueberlingena. Inače, ovaj prelepi jugozapadni deo Nemačke nam je ostao u sećanju po seriji „Klinika Švarcvald“ koja je tu u blizini i snimana. I tamo smo pronašli interesantnog sagovornika...
Posetili smo giganta, auto-kuću „Fugel“ (www.honda-fugel.de) koja je jedan od glavnih dilera Hondinih automobila u Nemačkoj. Sagovornik nam je Manfred Braun, menadžer prodaje, sa preko 30 godina iskustva u istom poslu, a nekada je radio i Japanu i SAD. I sve to ne bi bilo interesantno da Braun ne govori srpski. Doduše, sa malim nemačkim akcentom.
Nasmejani Bavarac primio mas je u svojoj kancelariji i već na početku nam nagovestio da ima dovoljno vremena za nas i da nema "nedodirljivih" tema.
Delujete veoma zadovoljno sa brojem prodatih vozila, s obzirom da Vam je lokacija gradića pomalo „zabačena“ u odnosu na velike prodajne centre. Da li mislite da Vam je to neka vrsta „hendikepa“?
Braun: Prvo, želim Vam dobrodošlicu u jednu od najjačih auto kuća Honde u Nemačkoj. Naša auto-kuća „Fugel“ ima nekoliko ispostava u Nemačkoj i to u Frankfurtu, Drezdenu, Kemnicu, Frajbergu i ovde u Štokahu. Ostale lokacije, izuzev ove, su kao što vidite u velikim gradovima, u veoma urbanim sredinama, a tu je upravo naša prednost. Turistički biser Bodensee je turistička meka Nemačke. Stoga se ljudi iz cele Evrope često odlučuju da spoje lepo i korisno. Dođu ovamo na odmor, obiđu celu obalu i usput onako, još i kupe automobil. Ima li šta lepše?
Kakva je struktura kupaca?
Braun: Što se tiče same strukture kupaca, naravno, najviše ih je iz Rusije. Bogata i srednja ruska klijentela je ovde prisutna već dugi niz godina. Počev od raspada SSSR-a. Otkako je internet nadvladao sve ostale vrste komunikacije, dešava se da su nam lageri totalno unapred već rezervisani. Naravno, ima kupaca i iz Ukrajine, Švajcarske, bivše Jugoslavije, Turske, ali i iz cele EU.
Kako to objašnjavate?
Braun: Pa prvo, Honda prodaje kvalitet. Istina, ne za male pare, ali pogledajte ponudu na sajtu. I jednostavno, naš menadžer za reklamacije sedi besposlen. Ako i jesu u pitanju primedbe kupaca, to su sitnice, i rešavaju se u hodu. Drugo, razne finansijske olakšice banaka koje prate Hondu svuda u svetu su jedan od glavnih razloga da Honda ne beleži pad prodaje u Nemačkoj. Kreditne pogodnosti za nemačkog ali i kupce iz cele EU, su itekako povoljne.
Ako je tako, zašto u Srbiji nije makar slična situacija?
Braun: Puno puta sam bio u Vašoj zemlji, i lepo mi je tamo. Naravno, po profesionalnoj deformaciji sam pogledao i Vaše uslove, cene, razmišljanja, običaje, trendove i ostale parametre u prodaji vozila. Prvo,Vi niste u EU. Samim time finansijski uslovi su Vam loši. Drugo, Vi Hondu smatrate za 100% japanski automobil. Ona to i jeste, ali malo ljudi zna da se sklapa u Velikoj Britaniji, a da onda dolazi u Belgiju na centralni depo, i odatle se distribuira po celoj Evropi. Honda jeste japanski brend. Jednostavno, carinska politika EU-a je jedan složeni bedem gde se o svim karikama u lancu trgovine i njihovim interesima mora voditi računa. Vaša carinska, poreska i kamatna politika je drugačijeg kova i tek joj predstoji usaglašavanje sa istim u EU.
Da li ste čuli za moguće sniženje carina kod nas?
Braun: Naravno da sam čuo. Mi smo ovde uvek dobro obavešteni o svim dešavanjima u oblasti politike uvoza polovnih vozila u zemlje iz kojih nam dolazi klijentela. Privredne komore naše dve zemlje itekako dobro sarađuju, po mojim saznanjima. Kao što znate, Vama nije dozvoljen uvoz novih vozila iz Nemačke, jer Honda ima generalnog predstavnika u Srbiji, ali je zato prodaja polovnih ima perspektivu uvek.
Kako se Honda uklapa u Euro standarde?
Braun: Honda se uvek uklapa u sve standarde na tržištima na kojima je prisutna. Što se tiče Euro standarda, među prvim japanskim proizvođačima Honda se odmah prilagodila i prošla strogi ekološki filter EU. Inače, Honda je veliki prijatelj ekologije. Vi ste se pre par godina u Srbiji odlučili za minimum u Euro 3 norme. To je i danas na snazi, koliko ja znam, ali uvek ima jedno veliko „ali“. Isti tretman prilikom uvoza mora biti za sve. Zato, jednostavno ne može stajati tvrdnja, koju sam nedavno čuo, da polovna vozila koja nisu proizvedena u EU, a poseduju Euro 3 norme, neće moći da se uvoze.
Kakva je struktura prodaje između Hondi na benzinski i dizel pogon? Čime je sve to uslovljeno?
Braun: Uslovljeno je mnogim faktorima. Najpre, svedoci ste i Vi u Srbiji da se cena dizela polako primiče ceni benzina. Na to utiču ekologija, poreska politika, kao i ostali resursi. U Nemačkoj je porez na benzince manji, kao i u celoj EU, dok smo svesni činjenice da naši terenci i dalje imaju izuzetno kvalitetne dizel motore koji odolevaju svim tehničkim, ali i ekološkim izazovima današnjice. To će se desiti i kod Vas. I to vrlo brzo.
Na Vašem placu za prodaju polovnjaka, vidimo dosta vozila koji nisu marke Honda. O čemu se radi?
Braun: Radi se upravo o onom što sam rekao na početku. Honda prodaje kvalitet. Puno klijenata nam se vratilo nakon nekoliko godina vozeći se automobilima drugih proizvođača. Pa su se po principu zamene uz doplatu, odlučili za Hondu ponovo, i više se ne odvajaju od nje. Takvi klijenti su nam najmiliji. Njihova vozila ovde prodajemo upravo kupcima iz drugih zemalja gde Honda još nema takvu poziciju kao ovde. Svesni smo da je tržišna utakmica konstantan proces. Svaki kupac i u najboljim vremenima, dobrodošao je. Uvek može bolje i više.
Kod svih vozila kupljenih kod Vas u kući se vraća PDV, zar ne?
Braun: Na sva vozila za koje se dokaže da su izvezena van EU, i to se dokumentuje, odmah vraćamao 19 % PDV-a. Za kupce koji nisu u mogućnosti da dođu ponovo u Nemačku, pomenuti iznos uplaćujemo na njihov devizni račun.
I za kraj, koja je Vaša poruka kupcima u Srbiji?
Braun: Imamo informaciju da ćete za nepunu godinu dana u Nemačku, ali i u celu EU, putovati bez viza. Nemojte misliti da to samo Vi čekate. Dobrodošli ste, da obiđete najlepši deo Nemačke, doputujete bilo kako, ali da se vratite autom koji ste ovde kupili...
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.581. dan, a predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je na sastanku sa članovima ruske vlade da je Rusija spremna za mirovne pregovore sa Ukrajinom na osnovu dogovora postignutih u Istanbulu.
Ronaldo je protiv DR Kongo podbacio, ali ne i u susretu sa Uzbekistanom. Dva gola, umalo i het-trik, bili su dovoljni da trasiraju put Portugalu ka ubedljivom trijumfu.
Dva razorna zemljotresa pogodila su noćas Venecuelu. Prvi je bio jačine 7,5 po Rihteru, a drugi i 7,2 stepena. Privremena predsednica proglasila vanredno stanje i zonu katastrofe. Za sada ima preko 30 mrtvih i 700 povređenih. Srušeno je više desetina zgrada.
Usvajanjem svih tačaka koje su bile na dnevnom redu, među kojima je set pravosudnih zakona, Skupština Srbije završila je danas vanrednu sednicu koja je počela 17. juna.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu i pozvao građane Srbije da u subotu, 27. juna prisustvuju velikom skupu ispred Skupštine Srbije.
Bugarska superzvezda DARA svoj prvi nastup pred publikom u Srbiji održaće upravo na najvećem regionalnom festivalu moderne muzike, u subotu, 27. juna, na Ušću.
SONY Pictures Entertainment objavio je prvi trejler za dugoočekivanu naučnofantastičnu dramu "Klara and the Sun" reditelja Taike Vaititija, u kojoj glavne uloge tumače Džena Ortega i Ejmi Adams.
Kventin Tarantino otkrio je da nikada nije mogao da zamisli sebe kao reditelja filma "Doktor Strejndž", uprkos brojnim ponudama za stripovske adaptacije tokom karijere.
A draft law amending Serbia's Criminal Code has entered parliamentary procedure, proposing significantly harsher penalties for the illegal possession and carrying of weapons.
Despite years of sanctions and the costs of war, the Russian economy is showing unexpected resilience and continues to function, according to economic analysts.
Prominent American conservative commentator Tucker Carlson has announced that he is severing all ties with the Republican Party, arguing that it no longer represents his views, according to Axios.
Proizvođač čipova za pametne telefone trenutno vodi razgovore o pravljenju namenskih čipova koji bi pokretali milijarde kratkih video-snimaka na TikToku.
Koliko ima automobila na struju? Gde se najviše voze? Koliko koštaju, koliko mogu da pređu i da li je jeftinije voziti na struju ili gorivo? DW odgovara na ova pitanja.
Geely EX2 mogao bi da bude jedan od najpovoljnijih električnih automobila u Evropi. U Kini košta svega 9.000 evra, ali ne očekujte da će na evropskom tržištu biti baš toliko jeftin.
Komentari 7
Pogledaj komentare