Nedelja, 29.09.2019.

09:33

Marina Abramović je bila spremna da zarad performansa puca iz pištolja, publika je to zaustavila

Izvor: B92

Marina Abramoviæ je bila spremna da zarad performansa puca iz pištolja, publika je to zaustavila IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

136 Komentari

Sortiraj po:

jesse james

pre 6 godina

Au cetkanje kostiju. Veca je onda umetnost prdezom oduvat maslacak. Instalacija mora imat sustinu videti pikasovog bika od bicikla. ova gdja je umetnik iskljucivo u mlacenju novca od ovaca i ne razlikuje se od npr.nekog gastarbajtera granda.

Poznavalac

pre 6 godina

Imate na netu snimak nekih trolova koji su u galeriji na pod, u cosak, stavili obicne naocare, ali tako da izgledaju kao eksponat. Naravno, sjatila se gomila "poznavalaca umetnosti" i divila se umetniku, raspravljala o znacenju dela itd. Drugi primer: davno sam citao o nekom slonu u nekom engleskom zoo vrtu. Slon je voleo da slika: daju mu platno, kofe sa farbom, i slon surlom mrlja one boje po platnu. Onda su te slike odneli kod tri najveca likovna kriticara i procenitelja u Britaniji, gospode koji inace rade za one njihove aukcijske kuce. Njihova strucna misljenja su bila nesto tipa "odlican, mlad, vrlo talentovan autor, mada needukovan...", " ...iz slika izbija iskonska ljubav prema zeni i pozuda...", "...pred umetnikom je svetla buducnost...", sve, sve najlepse! Kad su im rekli cije su slike, nesto su smrljali u vidu saopstenja i utekli! Toliko o umetnosti, kriticarima, savremenim trendovima, avangardi itd.

gargleblaster

pre 6 godina

@Oberyn
Slazem se, neverovatne stvari se mogu naci u ovim komentarima.
Kao sto je, na primer, podatak da je ovo visa umetnost.
Smejao bih se I ja, da nije tuzno...

aabb

pre 6 godina

Vidim ovde svi postovaoci umetnosti doticne, govore kako je ona svetski poznata i da zbog toga unapred treba da je postujemo. Eto svi je postuju pa trebamo i mi. Niti jedan valjan kriticki argument zasto je njena umetnost tako uzvisena, nego eto Englezi je zovu, a mi nemamo pojma. Sve belosvetski strucnjaci i prefinjena gospoda.
@marko
ako si se toliko kultivisao u Britaniji, onda dopusti da neko drugacije razmislja. Nazivas ljude primitivnima i iz kamenog doba jer se ne slazu sa tvojim misljenjem?Nisi ti nista naucio u toj Britaniji, na istom si novou malogradjanstine.
Meni je njen performans: da se zadivi prostota. Molim za argumente njenih postovaoca, zasto mislite da je to visoka umetnost, ali bez argumenata da izlaze u USA.

Srba od Balkana

pre 6 godina

Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Adriano_Galliani, 29. septembar 2019 18:28)

Znaci ako "ne kapiram" njenu "umetnost" bar treba da se divim njenom "debelom novcaniku"... I ona nije neprijatelj drustvenog poretka nego produkt... Prihvatam razne sjajne stvari sa tog "trulog zapada", a ona to nije. Gledao sam sate njenog rada pokusavajuci da izvucem nesto i jednostavno sam ravnodusan... Ono gde nisam ravnodusan je mentalno silovanje pokondirenih tikvi...

Kovač

pre 6 godina

Kad neko napiše : “Nije to vaš intelektualni nivo, ne razumete vi to” na internetu, automatski gubi raspravu i ispada gluplji od sagovornika (treci Gudvinov zakon).

Kovač

pre 6 godina

Gomilica pokondirenih koji pokušavaju sebe da ubede da njihovo mišljenje i rad dotične ima nekakvu “vrednost”. Slušajte samo njeno objasnjenje, gomila besmislica i opstih mesta. Klasican slucaj “ne umem da pevam/igram/glumim/zasmejavam/pusim ali mi se bas i ne radi nesto konkretno”.

za inat

pre 6 godina

U redu mi je da vam se ni najmanje ne dopada ni Marina ni njen rad.
Ono sto mi je strasno je tolika kolicina agresije i vredjanja, i nje, i ljudi koje ona zanima.
Toliko muzickih i ostalih sadrzaja, koji su meni vise nego odvratni, drugi ljudi sa zadovoljstvom konzumiraju. I nikad mi nije palo na pamet da ih napadam i vredjam. Odakle mi pravo... Ni ne gledam ni ne citam nista sto se odnosi na to. Ne zanima me.
A vi bi spaljivali na lomaci, samo da nije kaznjivo.

mina335

pre 6 godina

Marina nas je samo pustila da se izrazimo. Sve ostalo je publika uradila sama. To smo mi i ne razumem u čemu je problem. To je naša umetnost...

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

Rjepin a ne Maljevic, 29. septembar 2019 13:30
Rjepin je slikar Kazimir je stvarao novi svet, nešto poput "Boga", svet u kojem živimo je delo ruku Kazimira. Marina je bliža Rjepinu nego Kazimiru, jer Rjepin I Marina prikazuju bol, nesreću, patnju a Kazimir budućnost duhovnog preporoda lišeno materijalnih okova novca .

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
umetnost je doživljaj duha Na žalost naš duh su odvojili od nas i rstrgli ga još u doba austrougarske zabranivši stvaranje tradicionalnog vizantijskog a namećući plitki barok. razlika između vizantijskog duha I baroka je kao razlika između Hendriksa I Niki Minaž. Tako da I Marina koja je bez dileme veliki umetnik stvara dela koja ne pripadaju duhu Srba te je onda "čudno" kada Srbi daju negativne komentare jer ona je uspešna tamo gde je barok prirodan. Kod nas nije normalno slavljenje kulta smrti I patnje mi smo u dubini našeg tkiva narod koji slavi život, mi nismo imali gotiku!!!

objektivno

pre 6 godina

Marinin rad savršeno razumem i pitam se kako ga drugi ne razumeju makar malo ? Nije ČAk ni teško uz objasnjenje . Ne razumem ovako puno komentatora koji iskaču iz kamenog doba i sprovode na primitivan način svoju volju .Ono sto ne razumeju - to i ne treba da postoji !

Shomi

pre 6 godina

Moj komentar ide ovako nekako:
dvajs' minuta tisine...
pa jos jedared.
Al' nece niko da slusa da zaradim neku lovu
Gdju Abramovic treba postovati kao osobu koja je uspesna u onome sto radi a da li ce to ostati zabelezeno u analima, to ostaje na buducim pokolenjima.

olovo

pre 6 godina

Da, umetnost je kada pustis nekoga da te sece ziletom, bode trnjem, pljuje, samara. To je umetnost koju praktikuju umetnice po mracnim coskovima i cestama sirom sveta, za dobre pare i one postaju umetnice. Samo sto je ova eto spremna i na ono na sta one nisu.

sasa

pre 6 godina

Mi, koji postujeno rad M. Abramovic "mnogo"smo se nasekirali zbog komentara. I jos jednom:predlazem da Salon Muzeja savremene umetnosti ponese njeno ime

katica

pre 6 godina

"Umetnost"? Da ne bude zabune oduvek sam se zalagala za "izbor po srodnosti". Takođe nemam ništa protiv M.A. i njenih performansa i instalacija. Samo mislim da ovo nije umetnost, pre je neka "terapija", "kolektivna turbo-pink seansa". Neodoljivo me podseća na socrealsitičke pokušaje nametanja "umetničkih" vrednosti radnom čoveku.

Prsli smo jbg

pre 6 godina

Nema puno razlika između dotične i učesnika ovih ... tkz rijalitija .
Svako ko to ne vidi treba da se zapita dobro i duboko da li je $&#©#"¢¥√÷.
I narod koji ceni i divi se nečemu takvom a sa druge strane prezire i omalovažava jednog običnog radnika gradske čistoće koji svakodnevno pošteno i vredno cisti iza nas ,e taj narod je prsao...

Бич божији

pre 6 godina

"Umetnica" koja hoće da pokaže da je svet počeo da se kreće u suprotnom smeru.

Predlažem joj obrnuti performans koji će odslikati suštinu: Neka posetioce udara tiganjem po jajima.

partizan

pre 6 godina

Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)

Jao ajde ne dramite vise. Ja zivim u Britaniji skoro 30 godina, i vidjam istu dozu primitivizma kod nekih Engleza kao i kod nas. Toga svuda ima, samo sto je kod nas siromasnija drzava i vise dolazi do izrazaja. Svuda je 90% populacije obicni, plitkoumni ljudi.

Milan Dj

pre 6 godina

Nije ona htela da puca iz pištolja, nego je neko iz publike hteo da puca. Ona je sebe postavila kao predmet. Pre nego što svako kaza bilo šta o njenoj umetnosti, trebalo bi posetiti izlozbu. Ma kakva ocena da bude.

psiho

pre 6 godina

Gledala sam jednom njen performans, na žalost samo na tv i shvatila kolike je emocije probudila u ljudima, caki one neželjene... Možda da svi kriticari koji to nisu pogledaju isti pa da malo razmisle o čemu uopšte pišu i koliko smo duboko ušli u temu vredjanja svega sto ne razumemo i sto nam je strano. Pri tome gledamo performans ne- umetnika na televiziji i uživamo u nekim ne bas moralnim vrednostima, verovatno smatrajući da je lakše gledati tudju bedu i primitivizam nego pocistiti ispred svojih vrata. Odvraćanje od realnosti, reklo bi se.

Pera

pre 6 godina

Komentari užas,tipa Meni se ovo što Marina radi,zaključak je da je to prodavanje magle, tako mali Perica zamišlja svet oko sebe,ali mi smo zloban narod,i nema nam pomoći,u sve se razumemo od Svemirskih istraživanja,preko umetnosti,politike do sporta,užas.

Diktat

pre 6 godina

Kvalitet umetnika se meri, i oduvek se merio,njegovom popularnošću.
Ja performanse,bilo kakve vrste, ne volim da gledam mao ko da ih izvodi kao što ne vidim ništa posebno i dubokoumno u slikama Van Goga,Pikasa i mnogih drugih čija bilo kakva slika, bez obzira na objektivni kvalitet i primenjenu tehniku dostiže cenu sa šest cifara.
Dobar je potez dovesti ovakvog umetnika u zemlju jer možemo da se poistovetimo sa nekim ko je poznat a našeg je porekla.
Smatram da je pogrešno što je čitav muzej, nekoliko meseci u jeku turističke sezone, bio zatvoren radi instaliranja ovakave izložbe doduše može biti da je ista isplatila prethodni perod ali smatram da agresivno eksponiranje ovakvog vida umetnosto nije dobro što ne znači da ljudu ne treba da ga vide.

Marko

pre 6 godina

Mi smo zavidan i pakostan narod,i nama srwće i pomoći nema.Komentari su blagi užas,i to komentarišu lnudi koji ne znaju šta je umetnost i njena svrha

Ovce su za šišanje

pre 6 godina

@ Mire Evo ja sam bio u mnogo muzeja i galerija širom Evrope (pa i sveta) jer sam imao novca za to i jako mi je žao ljudi koji to sebi nisu mogli da priušte. Da li sada imam pravo da komentarišem da je ovo što Marina Abramović radi prodavanje magle snobovima i onima što misle da su umetničke duše zato što su dvaput bili na koncertu ambijentalne muzike?

Chema

pre 6 godina

Šta ti je danas umetnost, gledaš u magarca, četkaš kravlje kosti, urlaš, daješ da ti ljudi rade šta hoćeš... Ako je to umetnost, ja sam astronaut ...

daTiObjasnim

pre 6 godina

Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (pedja 71, 29. septembar 2019 11:05) # Link komentara

Oni su se samarali u tacno odredjenom ritmu i hteli su da stvore kompoziciju od tih samara. I lici malo na bubnjeve kad se ubrza. Zato i kaze da nije poenta bila nasilje vec stvoriti ritam tim udarcima. A i nisu se jako udarali inace bi bili skroz crveni do kraja. I nisu samo udarali jedan drugog vec i sebe tipa udarac u svoju butinu, pa u lice dr. osobe, pa opet u butinu pa u lice. Tako da bi po toj logici prvo morao sebe da udaris pa onda gopsodju. Al bitno da si ti "oplakao".

Adriano_Galliani

pre 6 godina

Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.

John Cleese

pre 6 godina

Na žalost Teri Pračet je umro pa nisam uspeo da postavim
pitanje preko nekih foruma da li je u vidu imao Marinu
kada je u svom stilu opisao reakciju Haveloka Vetinarija
na performans imaginarne umetnice u romanu "Tras".

NoName

pre 6 godina

@Marko

Svako ima neko svoje vidjenje umetnosti. Isto kao sto se nekima svidja neka hrana, nekima ne. Ali, kada iza jednog i drugog nema duse u stvaranju, onda ne mozemo umetnost nazivati tako, niti hranu hranom. Njena "umetnost" nema dusu.

Myrthos

pre 6 godina

Živim na zapadu 30 godina i odgovorno tvrdim sljedeće: “Seksualne slobode” i agresivna pornografija; aktivno podstrekavanje na kocku, korištenje droge; socijalno izolovanje, izrugivanje porodičnim vrijednostima i da ne nabrajam dalje, jesu fundamentalne karakteristike ali i strategije liberalnog kapitalizma, koji u panici i očajanju pravi panične pokušaje da preživi, što će biti vrlo teško po taj nehumani i kriminalni poredak. Ovaj imbecilitet od tzv “umetnosti” dosta vjerno predstavlja taj fenomen - totalna depolitizacija, eliminisanje kritičke svijesti i “zombifikaciju” ljudi.

mlekadzija

pre 6 godina

Марина је одавно схватила да је шишање мерино оваца уносан посао. Можда напоран али исплатив. Док је овца биће и вуне. Само напред Марина, маказе у руке и шишај...

laik

pre 6 godina

Odmah da se ogradim: nisam dovoljno obrazovan da bih mogao da ocenjujem kvalitet Abrmovićkinih ostvarenja. Više volim klasiku. Ovakvi performansi mogu se praviti svuda i od svačega. Ne uzbudjuju me i ne smatram da je to umetnost. No neki su talentovani, a neki i nisu, a imaju grčevitu želju da se dokažu. Demokratski je pustiti ih da rade ono što žele. Neću reći ono legendarno: kakva država, takvi i gostujući umetnici.

Jole

pre 6 godina

Objasnicu zasto je Marina umetnica. Mene je njen performans kada su je posmatraci mucili i povredjivali duboko zgrozio i poljuljao veru u ljudskost. Naravno, nisam bio na tom performansu, ali da jesam, temperamentan i pravican kakav jesam, verovatno bih fizicki nasrnuo na Marininog mucitelja. Dakle, Marina o kojoj ne znam mnogo bi uzrokovala da stanem u njenu odbranu, i sve bi se zavrsilo u sukobu i katarzicnom klimaksu. Tako jake i teske emocije kakve su ljudi dozivljavali gledajuci i ucestvujuvi u njenom performansu, retko koja pozorisna predstava moze da izazove. Marina je tu ne samo fizicki pasivni ucesnik, vec i razlog tj generator fizickog ali i moralnog sukoba u ucesnicima i gledaocima, a samim tim i scenarista - a svojim ucescem u radnjama gledaoci postaju akteri tj glumci. Genijalno! Ideja iza njene umetnosti je upravo u tome da natera na moralno preispitivanje, da sokira, zbuni posmatraca. Ocigledno da je uspela da izvuce na videlo i u javnost one najprimitivnije sadisticke porive u nekim neljudima. Neverovatan i divljenja vredan eksperiment i iz ugla psihologije.

Myrthos

pre 6 godina

@Marko: to to je VB uzor kulture gdje članovi parlamenta (uglavnom žene) dobivaju prijetnje smrću što se ne podržavaju rastući ekstremizam i rasizam? Super ti je primjer.

niko

pre 6 godina

Izgleda da je ljudima uvek lakse da po necemu opljuju nego da jednostavno priznaju da nesto ne razumeju. Vrlo je klimava granica izmedju covecnosti i divljastva, to i jeste Marinina poenta, i zena je potpuno u pravu. To se narocito odnosi na Balkan.Kada bi u nekoj uredjenijoj zemlji pojedinac rekao da nesto ne razume, dobio bi objasnjenje na neki drugi,adekvatniji nacin. A kada kada je nesto sto se ne razume odmah budalastina, hohstapleraj itd, nikome u okolini ne bi padalo na pamet da ga u suprotno uverava. Ako uprkos objasnjenju i razumevanju pojedinac i dalje nema narocito visoko misljenje o doticnoj pojavi, nece sigurno nikog naglas opljuvavati, vec okrenuti glavu i nastaviti svojim putem ne doprinoseci rejtingu i publicitetu, dok ako ga nesto ugrozava, pravnim ce se putem zastititi.

dejan76

pre 6 godina

Ako niste, obavezno odgledajte dokumentarni film 'Marina Abramovic: The Artist is present' iz 2010. godine. Možda će tada biti malo jasnije o čemu se tu radi.

Sava964

pre 6 godina

Za ovog iz Britanije sto se potpisao kao Marko - sta umisljas ti covece!? Idi u wc pa se iseri i popisaj, to slikaj mobilnim i postavi u galeriju pa da ljudi dodju i vide tvoju umetnost, mislim na one sto nisu iz kamenog doba...

Redovni profesor

pre 6 godina

Prvo, globalno medijsko rasulo doprinelo je nonsensu da se ovakve stvari uopšte komentarišu tj da im se daje na značaju, jer performans je prevashodno lični ili čin skupine ubeđene da njime nešto saopštavaju, a ne folirana cirkuska predstava. Drugo, strogo kontrolisana medijska organizacija zapravo je veštački iznedrila popularnost celog ovog opusa, pa time i predavanja, koji se skupno najeufemističkije mogu nazvati bizarnim, sa tek u naznakama i samo ponegde trunima istinske umetničke ubeđenosti. Treće, sama suština ovog vida izražavanja poprimila je duboko ideologizovanu crtu upravo onda kada je postala ne javno dobro, poput dela "klasičnog"izraza, već jedna vrsta javne OBAVEZE izvođenja i naročito prihvatanja: više o tome uvek i zauvek F.Sonor Saunders, Hladni rat u kulturi, sa mnogo primera. I pošto bi se moglo nabrajati u nedogled, niko ne spori pravo, ali se ozbiljno mora osporiti upravo OBAVEZA dopadanja kao tobožnji lakmus papir "civilizovanosti", ili odricanja sadržaja tog termina ako se usudimo da izjavimo da nismo spremni za ovakav vid izražavanja. To je naročito upućeno snishodljivim apatridima koji nas ovim povodom podučavaju našoj tobožnjoj primitivnosti. Konačno, pitanje šta bi publika u Srbiji i Beogradu, želela da vidi u svrhu edukacije, estetskog ugođaja prvog reda i slično? Pa recimo retrospektivu holandskog slikarstva koja je čini mi se do skora krasila njujorški Metropoliten muzej: tamo je, u svojevrsnom performansu upravo genijalne muzealske postavke, jedna Rembrantova slika činila ceo kosmos jednostavno neprenosiv ma kakvom reprodukcijom. Jasno je ko nastoji da profitira ovim tužnim pseudo-spektaklom koji nama urođenicima pada s neba kao konzerva Koka Kole. Ali to na stranu: otisnite se do Studenice ili Dečana da u tamošnjem ambijentu prisustvujete večernjoj službi- tamo ćete, potpuno nevezano za verovanje, videti šta znači pravi multimedijalni performans. Toliko o tome.

gargleblaster

pre 6 godina

Opet cu pokusati da ostavim komentar jer je neosporiva istina.
Na svim ozbiljnim akademijama vi morate ovladati tehnikama. Nikada nisam video njen rani rad ili studiju koja bi ukazivala da ona ima elementarno znanje akademskog umetnika. Poznajuci njen rad, koji je slican bitkoinu ciju vrednost odredjuje kolicina crnih operacija koje placa, on je kanal za promociju reality soka kroz koji se pere novac. I to je odgovor, zasto je ovo kostalo 150 miliona, u siromasnoj drzavici. Poredjenja sa Novakom dokazuju ko su njeni fanovi.

Stari zemunac

pre 6 godina

Eto kako kapira umetnost na početku 21-og veka većina ovog naroda odrasla na vilerovim goblenima po zidovima i šatro baroknim kič omotima bombonjera. Još pre više od 100 godina desili su se impresionizam, favizam, ekspresionizam i umetnost je krenula u pravcu koji mnogo više zahteva od publike nego puko posmatranje, štaviše potpuno učestvovanje u kreaciji.

gargleblaster

pre 6 godina

@jocko
Zao mi je sto su klasicno akademsko likovno obrazovanje I trening postali toliko trivijalni kada se svi usudjuju u to uplitati. Vas komentar je banalan.
Muzicaru sa akademije vi ne bi ni pomisljali komentarisati izvodjenje, niste obrazovani. Ali likovna umetnost, nekad vrlo egzaktna, postala je kapitalisticka sprdacina za pranje para, jos od Picassa kojeg pominjete.
Da, moguce je prepoznati akademsku tehniku, razvijen stil I talenat, za to treba da budete obrazovani. Vi niste.

slobinator

pre 6 godina

svakoga danas nazivaju umetnikom.umetnost u srbiji je da preživiš od prvog do prvog sa 300 evra u džepu.na svu muku treba nam još ova šiz**********a sa svojim pre*eravanjem.za njena 'dela' bi kao prostor za izlaganje bi bila dovoljna štala gde bi se mogla smestiti zajedno sa onim magarcem.salvador dali je svojevremeno izjavio 'za razliku od običnih ludaka ja znam da sam lud' Kamo sreće da je danas više takvih 'ludaka' svet bi ako ne bolji bio barem lepši

mina335

pre 6 godina

Većina komentara zapravo i pokazuje da je njen performans uspeo. Zaista je dokazala da je publika spremna da ubije umetnika pa čak i oni koji ništa od njegovog rada nisu videli.

Marko

pre 6 godina

Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.

mina335

pre 6 godina

Umetničko delo je svakako uspelo ukoliko posmatrače ne ostavi ravnodušnima. Na osnovu svih komentara, ovo je više nego uspelo delo...

kakone

pre 6 godina

Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
(Jumko, 29. septembar 2019 11:08)

Bar ne jedemo sto ti jedes po cijeli dan, ne mices se odavde, nema clanka koji ne komentarises.

nebojsa

pre 6 godina

Ko se pita zasto se 75% posto studenata izjasnjava da planira da napusti Srbiju cim diplomira i zasto iz zemlje odlazi 50 000 ljudi godisnje, neka cita komentare po forumima temu umetnosti i nauke. Ne politike ili ekonomije, nego nauke i umetnosti. Bice mu sve sasvim jasno...

Kokokorason

pre 6 godina

Ja ne kapiram ni sam koncept performansa kao umetnosti,mislim razumem ja definiciju,ali nikako da uhvatim suštinu,ostavlja me ravnodušnom.Kapiram samo svoje performanse od raznih emocija stkanih,ali to nije umetnost.Mislim,Mikelanđelo i Marina u istoj rečenici na temu umetnosti?Ne ide!!!

KliftonToni

pre 6 godina

иако мислим да је МА размажено дете комуњарских главешина, и да је њена активност лажна, мислим да је из њених неуметничких активности самостално, произашла уметност. Мислим да она зна да то што она ради није уметност перформанса, него опонашање уметности перформанса, а парадокс је у томе што је због нас, посматрача који верујемо у уметност перформанса њено опонашање постало уметност....јер то што она ради јесте јефтини шок маркетинг, за њу.....

Rajberbre

pre 6 godina

Kako žena na glupost uspela da zaradi kapital! Sudeći po

https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/marina-abramovic-net-worth/?amp=1

Ona je teška $10 miliona.

На лепом плавом Дунаву

pre 6 godina

A čiju bi izložbu/retrospektivu Srbi kao veliki poznavaoci umetnosti želeli da pogledaju u nekom našem muzeju?

Ljiljana

pre 6 godina

Za mene je obilazak muzeja po svetu, praznik! Potreban mi je kao vazduh koji disem.
Pitam se pitam, da li je sa mnom sve u redu, ako mislim da je delo M.A.budalastina, pa nek je prepoznaju po svetu koliko hoce.Mora li nama da bude merilo sve priznato na zapadu, a ovako ostadoh zatucana Balkanka, jer mi ne pada na pamet da odvojim ni sekund vremena ni 600 dinara.

Pranje mozga sirotinji

pre 6 godina

Ovo šta dotična gospođa radi više mi liči na satanistički obred nego na umetnički performans. Samo nam uvaljuju neke izobličene nakaradne vrednosti i traže da to prihvatimo kao normalno.

Jagodinac

pre 6 godina

U svakom slučaju njena umetnost, priznavali je vi kao takvu ili ne, je manje pogubna od posledica političkog života čijim smo konc logorskim žicama opkoljeni - tu ne mislim samo na lokalnu i regionalnu nego na globalnu. Nismo ni svesni koliko smo duboko - do smrtonosnosti, uvučeni u "performanse" politike i njenih "umetnika" . Njena umetnost samo je pokušaj ličnog bega iz tog suludog ambijenta u kome pristajemo da budemo eksperimentalna sirovina, pa samim tim i saučesnici u experimentima in vivo. Time smo i mi, na neki način - Umetnici, ali uz "poklič" Jaaaaoooo ...

Marko

pre 6 godina

Ponekad ostavim komentar u vezi sa teniskim temama, cesto ih procitam - komentare koje ljudi ostave. Mogu da zakljucim da su oni komentatori tamo gospoda, ukljucujuci i neke koji troluju redovno. Ovo sto sam ovde procitao, pa to pas s maslom...

rocco

pre 6 godina

Imam dozu opreza prema baba marini koja kuva duha i pije krv u 2h ujutru sa nekim od najvećih svetskih lobista braćom Podesta koji su zaradili novac lobirajuci za najveća zlodela načinjena u svetu u 20 i 21 veku pa samim tim i bombardovanje Srbije 1999. Da nije bilo Trampa i izbora ne bi se saznalo za ovo ali procureli su imejlovi pa pročitajte na internetu. Ona je pokrenula novi pravac koji neki poistovećuju sa umetnošću a drugi sa ekstremnim performansom, na ljudima je da izaberu.

Rjepin a ne Maljevic

pre 6 godina

Sorry, moze ona da napravi sto karijera i da oni koji je kritikuju budu proglaseni za budale i nepoznavaoce umetnosti - ali ovo sto ova zena radi jesu gluposti... Iza tih gluposti kriju se nazovi duboko filozofska objasnjenja i tumacenja, koja su naravno snazna i vazna ali koja imaju malo veze s njenom umetnoscu - uradi nesto, naslikaj nesto sto malo ko drugi moze pa cemo razgovarati o objasnjenjima, ako uopste i treba, treba li objasnjenje za Rubensa ili Rembranta... Ove baljezgarije ne priznajem i pritom ne smatram da sam primitivni Srbin koji gleda Parove (verovali ili ne u mojo kuci NIKADA Pink nije bio ukljucen, niti bilo kakav reality program), a video sam bar sedam-osam od deset najvecih muzeja na svetu...

Jole

pre 6 godina

Na temu koja se provlaci po komentarima, da li je Marinina umetnost zapravo umetnost, spomenuo bih primer izlozbe gde je mladi umetnik, zajedno sa prijateljem Romom, sagradio karton-siti kucu u galerijskom izlozbenom prostoru. Da li je takva kuca u prirodnom okruzenju umetnost? Verovatno ne, ali je autenticna arhitektura. Da li je ta ista kuca u galeriji umetnost? Da, jer svojom pojavom gde joj nije mesto, ne samo sto sokira posmatraca, vec i navodi na razmisljanje. Poenta umetnosti, ukljucujuci i Marininu, jeste da preispituje, sokira, zbuni, uplasi, ohrabri, inspirise, odusevi... Neka umetnost, poput pejzaza je pritom i lepa, ali estetika i tehnicka izvedba nisu nuzni u umetnosti. Marinini performansi jesu umetnicko-eksperimentalnog karaktera, sa puno improvizacije, i delimicno poput glume (koja je takodje vid umetnosti). Ljudi koji komentarisu umetnost a nisu upuceni, podsecaju na one koji nisu doktori ali tvrde kako ta izraslina na vasem telu "sigurno nije nista ozbiljno." Malo vise citajte o umetnickim pravcima, pa ce vam neke stvari biti jasnije. Umetnost je davno prestala da bude samo lepa i oku-ugodna.

Ovce su za šišanje

pre 6 godina

@ Delije Čikago Ja ne "koljem svinje", potpuno sam poslovno i životno ostvaren i ne jedem samo "paštetu i sardine" za večeru. Da li sada mogu da kažem da mi se ne sviđa ono što Marina Abramović radi i da je to kvazi - umetnost žene koja je našla način da zbog svetskog snobizma bude u centru pažnje?

Slavko

pre 6 godina

Marina Abramović nije umetnik - mi Srbi kao Narod u celini razumemo Umetnost i Umetnički angažman. Jednostavno, takvi smo, to nam je u genima i aktivira se odmah po rošenju. Marina od ideje do realizacije ima da se znoji, potroši pare i vreme, razbija glavu, ne spava niti jede uredno...i kakva je to onda Umetnost? Umetnik je naš polupismeni prodavac magle...niti ima ideju, niti se znoji u realizaciji, ne troši svoje pare ni svoje vreme i ne razbija glavu već sluša onoga koji ZNA (šef), a spava ko top i jede ko vepar. To je umetnik...Made in Serbija.

dejants

pre 6 godina

Ne bi da vredjam ljubitelje Marine i njenih performansa, ali meni je sve to teska budalastina. Nisam ni kompententan, normalno, ali samo dajem svoj skromni sud u vezi takve vrste "umetnosti".

Mili

pre 6 godina

Kakvi smo mi zatucani primitivci pa ovo je strašno. Umesto da njenu svetsku popularnost, koja je neosporiva okrenemo u našu korist, mi po starom dobrom običaju pljujemo i ne vrednujemo sve što je drugačije. Pa nije svet Srbija, nije sve što je dobro srpsko. Nikada se mi nećemo naučiti, nikada.

Nenad

pre 6 godina

Samo neka nestane iz medija i nikad se vise ne pojavi. Ona sigurno nije sama platila svu tu medijusku pažnju, imala je 5 puta vise reklama od Coca Cola company sto je stvarno mnogo za jednog Srpskog "umetnika".
Ko zna ko je i zasto nji toliko gurao, užas.

Jocko

pre 6 godina

Na stranu njen privatni zivot (o kome sam nacuo tek malo a o kome se ispredaju bizarnosti), njeni performansi zaista pomeraju granice umetnosti, i jesu umetnost. Zivimo u zemlji u kojoj vise ljudi privuce lik sa brzopoteznim sprej strit artom ispred SANUa, nego izlozba nasih umetnika u SANUu, svojim ocima sam video. U zemlji gde svaki drugi covek kaze "ma Pikaso nije umetnik, to mogu i ja! A tek moj rodjak, znas kako realisticno crta portrete!", gde se osudjuju nacionalne, seksualne i druge pripadnosti. Logicno je da ce prosecni Srbin misliti da je Marina produkt izopacenog zapada i da to sto radi nastavi da radi u svoja 4 zida (i beloj kosulji koja se zakopcava otpozadi). Drago mi je sto ima progresivnih mladih ljudi koje zanima Marinina prica, i zao mi je sto nisam prisustvovao i ja. Verujem da moze mnogo da se nauci, za razliku od predavanja nekih drugih, koji bi Marinu "pod mac, bato".

Ggg

pre 6 godina

Osporavanje Marinine umetnosti je na nivou "Pa dobro šta taj Đoković, nije nikakav teniser nego otima pare budalama po tim takmičenjima"... Najveći svetski muzeji je cene, al Đura iz Šušmutovaca ipak smatra da njegovo mišljenje više vredi. Tužno, zar ne?

Delije Čikago

pre 6 godina

Kada pljujete ovu ženu samo pogledajte šta je sve uradila, nebitno da li vam se dopada to ili ne, i opet se nije odrekla Balkana, uvek je ponosno pričala da ceo njen rad proističe iz te duše, a vi kao vi...klaćete i dalje svinje, ubijati zečeve, varati supruge ako više uopšte možete varati, i lutati svojim praznim životima nikad ne upoznavši nešto novo...Marina nas je proslavila u svetu a to je jako važno kad znate koliko su nekad opravdano a uglavnom ne protiv Srbije, stavite prst na čelo ljudi...

jadnici

pre 6 godina

Po ko zna koji put vidim da mi duhovni jadnici sve prastamo osim uspeha.
Kad bi mogli još jednu duboku rupu da iskopamo pa nju sa sve njenim uspehom da zakopamo i potabamo..
Ko smo mi da sudimo šta je umetnost a šta ne?
Kas ste zadnji put bili u nekom muzeju /pozorištu ? I ja sa vama...
Ali me tuđi uspeh i to ovako veliki i ne od juče uvek raduje i ispunjava ponosom pa makar ništa od toga ne razumem...

nije baš sve

pre 6 godina

Kad je baš sve radila sa svojim telom, što ne uradi ono za šta je žensko telo stvoreno,što ne rodi dete? Zbog karijere???Haha, pa i balerine radjaju, pa ne gube karijeru. Sebičluk do besvesti, samo ja pa ja.

Aleksandar

pre 6 godina

Čisto pomodarstvo... Ovakve gluposti i tzv. razumevanje za iste nas lagano i nezaustavljivo vode prema kraju... Čovek lagano nestaje... Laku noć...

pedja 71

pre 6 godina

Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.

Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.

Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
(Heisenberg, 29. septembar 2019 10:31)

Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....

Moo

pre 6 godina

Ona radi maestralne stvari, samo ne razumem zasto je svi mediji prenose. To sto ona radi nije za siroku publiku, nikad nije ni bilo i nikada nece ni biti. Zato mediji i nerviraju pricama o njoj jer obican covek, koji ujutru cita Kurir a poslepodne baci oko na Parove nije ni spreman ni sposoban da se toliko zapita...zagleda u sebe, i prozre u to zasto je krezub i polu-prazan.

Jumko

pre 6 godina

Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.

Lili

pre 6 godina

Da,da..umetnost?Znači li to da sam i ja kao tinejdžerka bila umetnica,a moje drugarice sve umetnice,kada bismo vrištale u sav glas dok prolazi teretni voz od nekoliko desetina vagona,pored nas,na povratku iz gimnazije u večernjim jesenjim i zimskim danima???Grad Niš,pruga preseca grad na pola,a vozovi komunistički,sivi,bučni i inspirativni za vrištanje!

dd

pre 6 godina

zivimo u izopacenom svetu,tako da su izopaceni performansi i kreature veoma zastupljeni u svim sferama zivota,muzika,film,umetnost...

kljukaju nas rialiti programima gde se promovise nasilje,prostitucija,bezobrazluk gde se psuje i zivo i mrtvo,i gde su neki ucesnici psihicki bolesnici koji su pod terapijom i lekovima glavne zvezde!!!

i onda se cudimo vrsnjackom nasilju i sto nam je omladina poludela,sto je na drogama i kriminalu?

a ova gospodja nudi performans sa kojim se prilagodjava tom trendu,sledeci put ce biti nesto jos fascinantnije!mozda ce da se bode u venu,puca na nekog,ili da se ubije

Ajnstajn

pre 6 godina

Ne bavim se umetnoscu i nisam neki poznavalac, ali imam ogromno postovanje za Marinu. Marina se bavi performansom oko 40 godina i nije neka “new age” umetnica koja se proslavila preko noci, kao sto to neki, koji nikada u zivotu nisu posetili neki muzej, ovde predstavljaju. Dovoljno je procitati njenu biografiju na wikipediji i saznati da je tokom karijere izlagala u najvecim svetskim muzejima i radila sa nekim od najpoznatijih umetnika sveta. Ono sto je Marina postigla u unetnosti ravno je onome sto je Novak postigao u tenisu. Umesto da se ponosimo ovom zenom, mi uglavnom pljujemo, sto je postala odlika ovog naroda.

Ако сестро...

pre 6 godina

Начин да паметна "уметница", која глуми бу****, узме лову бу******, које се праве паметни.

Straight Outta Munchen

pre 6 godina

Lako ti je raditi te stvari kada ti je bivsi muz jedan od najbogatijih ruskih tajkuna. Mogla si posle razvoda da ne zadrzis prezime njegovo.

maki

pre 6 godina

Važno je samo, da znaš stvari upakovati i dobro jih prodati. Ne znam ženu i njena dela ali verujem, da je dobra u prodavanju magle. I to je ono što danas najviše najbitnije. Content odavno nebitan!

Heisenberg

pre 6 godina

Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.

Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.

Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".

"koju posluku porati"

pre 6 godina

Koliko vidim po komentarima otkad je krenula prica o njenom dolasku u Srbiju, retko ko je ravnodusan. A valjda je to umetniku cilj. Sad, sto ja u njenom slucaju osim ekscentricnosti po svaku cenu ne vidim nista drugo, to mu dodje moj problem. Kao sto se ne odusavljam ni kad slikar nabaca dve boje na platno, pa onda drugi umetnici i on trabunjaju o svakavim simbolima i apstrakcijama koje vide u tome.

Kibo

pre 6 godina

Meni iskreno deluje sve ovo preterano. Mislim, ato ne bih ja uzeo paletu boja, smuckao, polio po ulju na platnu, zapalio i rekao ovo je nesto i otisao i sad sam ja veliki umetnik.

profesor slikarstva

pre 6 godina

Pretenciozno glumatanje nju-ejdž diletanata koji svoju nemogućnost da urade jednstavnu studiju šake, a kamoli nešto zahtevnije, prikrivaju kvazi-filozofijom i neo liberalnim prosipanjem pameti pomoću takozvanih instalacioja, performansa i škrabanja.

profesor slikarstva

pre 6 godina

Pretenciozno glumatanje nju-ejdž diletanata koji svoju nemogućnost da urade jednstavnu studiju šake, a kamoli nešto zahtevnije, prikrivaju kvazi-filozofijom i neo liberalnim prosipanjem pameti pomoću takozvanih instalacioja, performansa i škrabanja.

Ако сестро...

pre 6 godina

Начин да паметна "уметница", која глуми бу****, узме лову бу******, које се праве паметни.

Ajnstajn

pre 6 godina

Ne bavim se umetnoscu i nisam neki poznavalac, ali imam ogromno postovanje za Marinu. Marina se bavi performansom oko 40 godina i nije neka “new age” umetnica koja se proslavila preko noci, kao sto to neki, koji nikada u zivotu nisu posetili neki muzej, ovde predstavljaju. Dovoljno je procitati njenu biografiju na wikipediji i saznati da je tokom karijere izlagala u najvecim svetskim muzejima i radila sa nekim od najpoznatijih umetnika sveta. Ono sto je Marina postigla u unetnosti ravno je onome sto je Novak postigao u tenisu. Umesto da se ponosimo ovom zenom, mi uglavnom pljujemo, sto je postala odlika ovog naroda.

Heisenberg

pre 6 godina

Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.

Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.

Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".

"koju posluku porati"

pre 6 godina

Koliko vidim po komentarima otkad je krenula prica o njenom dolasku u Srbiju, retko ko je ravnodusan. A valjda je to umetniku cilj. Sad, sto ja u njenom slucaju osim ekscentricnosti po svaku cenu ne vidim nista drugo, to mu dodje moj problem. Kao sto se ne odusavljam ni kad slikar nabaca dve boje na platno, pa onda drugi umetnici i on trabunjaju o svakavim simbolima i apstrakcijama koje vide u tome.

Marko

pre 6 godina

Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.

partizan

pre 6 godina

Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)

Jao ajde ne dramite vise. Ja zivim u Britaniji skoro 30 godina, i vidjam istu dozu primitivizma kod nekih Engleza kao i kod nas. Toga svuda ima, samo sto je kod nas siromasnija drzava i vise dolazi do izrazaja. Svuda je 90% populacije obicni, plitkoumni ljudi.

Myrthos

pre 6 godina

Živim na zapadu 30 godina i odgovorno tvrdim sljedeće: “Seksualne slobode” i agresivna pornografija; aktivno podstrekavanje na kocku, korištenje droge; socijalno izolovanje, izrugivanje porodičnim vrijednostima i da ne nabrajam dalje, jesu fundamentalne karakteristike ali i strategije liberalnog kapitalizma, koji u panici i očajanju pravi panične pokušaje da preživi, što će biti vrlo teško po taj nehumani i kriminalni poredak. Ovaj imbecilitet od tzv “umetnosti” dosta vjerno predstavlja taj fenomen - totalna depolitizacija, eliminisanje kritičke svijesti i “zombifikaciju” ljudi.

Lili

pre 6 godina

Da,da..umetnost?Znači li to da sam i ja kao tinejdžerka bila umetnica,a moje drugarice sve umetnice,kada bismo vrištale u sav glas dok prolazi teretni voz od nekoliko desetina vagona,pored nas,na povratku iz gimnazije u večernjim jesenjim i zimskim danima???Grad Niš,pruga preseca grad na pola,a vozovi komunistički,sivi,bučni i inspirativni za vrištanje!

Chema

pre 6 godina

Šta ti je danas umetnost, gledaš u magarca, četkaš kravlje kosti, urlaš, daješ da ti ljudi rade šta hoćeš... Ako je to umetnost, ja sam astronaut ...

Kibo

pre 6 godina

Meni iskreno deluje sve ovo preterano. Mislim, ato ne bih ja uzeo paletu boja, smuckao, polio po ulju na platnu, zapalio i rekao ovo je nesto i otisao i sad sam ja veliki umetnik.

Straight Outta Munchen

pre 6 godina

Lako ti je raditi te stvari kada ti je bivsi muz jedan od najbogatijih ruskih tajkuna. Mogla si posle razvoda da ne zadrzis prezime njegovo.

dejants

pre 6 godina

Ne bi da vredjam ljubitelje Marine i njenih performansa, ali meni je sve to teska budalastina. Nisam ni kompententan, normalno, ali samo dajem svoj skromni sud u vezi takve vrste "umetnosti".

Prsli smo jbg

pre 6 godina

Nema puno razlika između dotične i učesnika ovih ... tkz rijalitija .
Svako ko to ne vidi treba da se zapita dobro i duboko da li je $&#©#"¢¥√÷.
I narod koji ceni i divi se nečemu takvom a sa druge strane prezire i omalovažava jednog običnog radnika gradske čistoće koji svakodnevno pošteno i vredno cisti iza nas ,e taj narod je prsao...

Ovce su za šišanje

pre 6 godina

@ Delije Čikago Ja ne "koljem svinje", potpuno sam poslovno i životno ostvaren i ne jedem samo "paštetu i sardine" za večeru. Da li sada mogu da kažem da mi se ne sviđa ono što Marina Abramović radi i da je to kvazi - umetnost žene koja je našla način da zbog svetskog snobizma bude u centru pažnje?

Moo

pre 6 godina

Ona radi maestralne stvari, samo ne razumem zasto je svi mediji prenose. To sto ona radi nije za siroku publiku, nikad nije ni bilo i nikada nece ni biti. Zato mediji i nerviraju pricama o njoj jer obican covek, koji ujutru cita Kurir a poslepodne baci oko na Parove nije ni spreman ni sposoban da se toliko zapita...zagleda u sebe, i prozre u to zasto je krezub i polu-prazan.

Ovce su za šišanje

pre 6 godina

@ Mire Evo ja sam bio u mnogo muzeja i galerija širom Evrope (pa i sveta) jer sam imao novca za to i jako mi je žao ljudi koji to sebi nisu mogli da priušte. Da li sada imam pravo da komentarišem da je ovo što Marina Abramović radi prodavanje magle snobovima i onima što misle da su umetničke duše zato što su dvaput bili na koncertu ambijentalne muzike?

Ggg

pre 6 godina

Osporavanje Marinine umetnosti je na nivou "Pa dobro šta taj Đoković, nije nikakav teniser nego otima pare budalama po tim takmičenjima"... Najveći svetski muzeji je cene, al Đura iz Šušmutovaca ipak smatra da njegovo mišljenje više vredi. Tužno, zar ne?

Бич божији

pre 6 godina

"Umetnica" koja hoće da pokaže da je svet počeo da se kreće u suprotnom smeru.

Predlažem joj obrnuti performans koji će odslikati suštinu: Neka posetioce udara tiganjem po jajima.

Jole

pre 6 godina

Objasnicu zasto je Marina umetnica. Mene je njen performans kada su je posmatraci mucili i povredjivali duboko zgrozio i poljuljao veru u ljudskost. Naravno, nisam bio na tom performansu, ali da jesam, temperamentan i pravican kakav jesam, verovatno bih fizicki nasrnuo na Marininog mucitelja. Dakle, Marina o kojoj ne znam mnogo bi uzrokovala da stanem u njenu odbranu, i sve bi se zavrsilo u sukobu i katarzicnom klimaksu. Tako jake i teske emocije kakve su ljudi dozivljavali gledajuci i ucestvujuvi u njenom performansu, retko koja pozorisna predstava moze da izazove. Marina je tu ne samo fizicki pasivni ucesnik, vec i razlog tj generator fizickog ali i moralnog sukoba u ucesnicima i gledaocima, a samim tim i scenarista - a svojim ucescem u radnjama gledaoci postaju akteri tj glumci. Genijalno! Ideja iza njene umetnosti je upravo u tome da natera na moralno preispitivanje, da sokira, zbuni posmatraca. Ocigledno da je uspela da izvuce na videlo i u javnost one najprimitivnije sadisticke porive u nekim neljudima. Neverovatan i divljenja vredan eksperiment i iz ugla psihologije.

Nenad

pre 6 godina

Samo neka nestane iz medija i nikad se vise ne pojavi. Ona sigurno nije sama platila svu tu medijusku pažnju, imala je 5 puta vise reklama od Coca Cola company sto je stvarno mnogo za jednog Srpskog "umetnika".
Ko zna ko je i zasto nji toliko gurao, užas.

mina335

pre 6 godina

Većina komentara zapravo i pokazuje da je njen performans uspeo. Zaista je dokazala da je publika spremna da ubije umetnika pa čak i oni koji ništa od njegovog rada nisu videli.

mlekadzija

pre 6 godina

Марина је одавно схватила да је шишање мерино оваца уносан посао. Можда напоран али исплатив. Док је овца биће и вуне. Само напред Марина, маказе у руке и шишај...

Jocko

pre 6 godina

Na stranu njen privatni zivot (o kome sam nacuo tek malo a o kome se ispredaju bizarnosti), njeni performansi zaista pomeraju granice umetnosti, i jesu umetnost. Zivimo u zemlji u kojoj vise ljudi privuce lik sa brzopoteznim sprej strit artom ispred SANUa, nego izlozba nasih umetnika u SANUu, svojim ocima sam video. U zemlji gde svaki drugi covek kaze "ma Pikaso nije umetnik, to mogu i ja! A tek moj rodjak, znas kako realisticno crta portrete!", gde se osudjuju nacionalne, seksualne i druge pripadnosti. Logicno je da ce prosecni Srbin misliti da je Marina produkt izopacenog zapada i da to sto radi nastavi da radi u svoja 4 zida (i beloj kosulji koja se zakopcava otpozadi). Drago mi je sto ima progresivnih mladih ljudi koje zanima Marinina prica, i zao mi je sto nisam prisustvovao i ja. Verujem da moze mnogo da se nauci, za razliku od predavanja nekih drugih, koji bi Marinu "pod mac, bato".

Rjepin a ne Maljevic

pre 6 godina

Sorry, moze ona da napravi sto karijera i da oni koji je kritikuju budu proglaseni za budale i nepoznavaoce umetnosti - ali ovo sto ova zena radi jesu gluposti... Iza tih gluposti kriju se nazovi duboko filozofska objasnjenja i tumacenja, koja su naravno snazna i vazna ali koja imaju malo veze s njenom umetnoscu - uradi nesto, naslikaj nesto sto malo ko drugi moze pa cemo razgovarati o objasnjenjima, ako uopste i treba, treba li objasnjenje za Rubensa ili Rembranta... Ove baljezgarije ne priznajem i pritom ne smatram da sam primitivni Srbin koji gleda Parove (verovali ili ne u mojo kuci NIKADA Pink nije bio ukljucen, niti bilo kakav reality program), a video sam bar sedam-osam od deset najvecih muzeja na svetu...

laik

pre 6 godina

Odmah da se ogradim: nisam dovoljno obrazovan da bih mogao da ocenjujem kvalitet Abrmovićkinih ostvarenja. Više volim klasiku. Ovakvi performansi mogu se praviti svuda i od svačega. Ne uzbudjuju me i ne smatram da je to umetnost. No neki su talentovani, a neki i nisu, a imaju grčevitu želju da se dokažu. Demokratski je pustiti ih da rade ono što žele. Neću reći ono legendarno: kakva država, takvi i gostujući umetnici.

Redovni profesor

pre 6 godina

Prvo, globalno medijsko rasulo doprinelo je nonsensu da se ovakve stvari uopšte komentarišu tj da im se daje na značaju, jer performans je prevashodno lični ili čin skupine ubeđene da njime nešto saopštavaju, a ne folirana cirkuska predstava. Drugo, strogo kontrolisana medijska organizacija zapravo je veštački iznedrila popularnost celog ovog opusa, pa time i predavanja, koji se skupno najeufemističkije mogu nazvati bizarnim, sa tek u naznakama i samo ponegde trunima istinske umetničke ubeđenosti. Treće, sama suština ovog vida izražavanja poprimila je duboko ideologizovanu crtu upravo onda kada je postala ne javno dobro, poput dela "klasičnog"izraza, već jedna vrsta javne OBAVEZE izvođenja i naročito prihvatanja: više o tome uvek i zauvek F.Sonor Saunders, Hladni rat u kulturi, sa mnogo primera. I pošto bi se moglo nabrajati u nedogled, niko ne spori pravo, ali se ozbiljno mora osporiti upravo OBAVEZA dopadanja kao tobožnji lakmus papir "civilizovanosti", ili odricanja sadržaja tog termina ako se usudimo da izjavimo da nismo spremni za ovakav vid izražavanja. To je naročito upućeno snishodljivim apatridima koji nas ovim povodom podučavaju našoj tobožnjoj primitivnosti. Konačno, pitanje šta bi publika u Srbiji i Beogradu, želela da vidi u svrhu edukacije, estetskog ugođaja prvog reda i slično? Pa recimo retrospektivu holandskog slikarstva koja je čini mi se do skora krasila njujorški Metropoliten muzej: tamo je, u svojevrsnom performansu upravo genijalne muzealske postavke, jedna Rembrantova slika činila ceo kosmos jednostavno neprenosiv ma kakvom reprodukcijom. Jasno je ko nastoji da profitira ovim tužnim pseudo-spektaklom koji nama urođenicima pada s neba kao konzerva Koka Kole. Ali to na stranu: otisnite se do Studenice ili Dečana da u tamošnjem ambijentu prisustvujete večernjoj službi- tamo ćete, potpuno nevezano za verovanje, videti šta znači pravi multimedijalni performans. Toliko o tome.

Kokokorason

pre 6 godina

Ja ne kapiram ni sam koncept performansa kao umetnosti,mislim razumem ja definiciju,ali nikako da uhvatim suštinu,ostavlja me ravnodušnom.Kapiram samo svoje performanse od raznih emocija stkanih,ali to nije umetnost.Mislim,Mikelanđelo i Marina u istoj rečenici na temu umetnosti?Ne ide!!!

katica

pre 6 godina

"Umetnost"? Da ne bude zabune oduvek sam se zalagala za "izbor po srodnosti". Takođe nemam ništa protiv M.A. i njenih performansa i instalacija. Samo mislim da ovo nije umetnost, pre je neka "terapija", "kolektivna turbo-pink seansa". Neodoljivo me podseća na socrealsitičke pokušaje nametanja "umetničkih" vrednosti radnom čoveku.

Pranje mozga sirotinji

pre 6 godina

Ovo šta dotična gospođa radi više mi liči na satanistički obred nego na umetnički performans. Samo nam uvaljuju neke izobličene nakaradne vrednosti i traže da to prihvatimo kao normalno.

slobinator

pre 6 godina

svakoga danas nazivaju umetnikom.umetnost u srbiji je da preživiš od prvog do prvog sa 300 evra u džepu.na svu muku treba nam još ova šiz**********a sa svojim pre*eravanjem.za njena 'dela' bi kao prostor za izlaganje bi bila dovoljna štala gde bi se mogla smestiti zajedno sa onim magarcem.salvador dali je svojevremeno izjavio 'za razliku od običnih ludaka ja znam da sam lud' Kamo sreće da je danas više takvih 'ludaka' svet bi ako ne bolji bio barem lepši

jadnici

pre 6 godina

Po ko zna koji put vidim da mi duhovni jadnici sve prastamo osim uspeha.
Kad bi mogli još jednu duboku rupu da iskopamo pa nju sa sve njenim uspehom da zakopamo i potabamo..
Ko smo mi da sudimo šta je umetnost a šta ne?
Kas ste zadnji put bili u nekom muzeju /pozorištu ? I ja sa vama...
Ali me tuđi uspeh i to ovako veliki i ne od juče uvek raduje i ispunjava ponosom pa makar ništa od toga ne razumem...

dd

pre 6 godina

zivimo u izopacenom svetu,tako da su izopaceni performansi i kreature veoma zastupljeni u svim sferama zivota,muzika,film,umetnost...

kljukaju nas rialiti programima gde se promovise nasilje,prostitucija,bezobrazluk gde se psuje i zivo i mrtvo,i gde su neki ucesnici psihicki bolesnici koji su pod terapijom i lekovima glavne zvezde!!!

i onda se cudimo vrsnjackom nasilju i sto nam je omladina poludela,sto je na drogama i kriminalu?

a ova gospodja nudi performans sa kojim se prilagodjava tom trendu,sledeci put ce biti nesto jos fascinantnije!mozda ce da se bode u venu,puca na nekog,ili da se ubije

nebojsa

pre 6 godina

Ko se pita zasto se 75% posto studenata izjasnjava da planira da napusti Srbiju cim diplomira i zasto iz zemlje odlazi 50 000 ljudi godisnje, neka cita komentare po forumima temu umetnosti i nauke. Ne politike ili ekonomije, nego nauke i umetnosti. Bice mu sve sasvim jasno...

Ljiljana

pre 6 godina

Za mene je obilazak muzeja po svetu, praznik! Potreban mi je kao vazduh koji disem.
Pitam se pitam, da li je sa mnom sve u redu, ako mislim da je delo M.A.budalastina, pa nek je prepoznaju po svetu koliko hoce.Mora li nama da bude merilo sve priznato na zapadu, a ovako ostadoh zatucana Balkanka, jer mi ne pada na pamet da odvojim ni sekund vremena ni 600 dinara.

psiho

pre 6 godina

Gledala sam jednom njen performans, na žalost samo na tv i shvatila kolike je emocije probudila u ljudima, caki one neželjene... Možda da svi kriticari koji to nisu pogledaju isti pa da malo razmisle o čemu uopšte pišu i koliko smo duboko ušli u temu vredjanja svega sto ne razumemo i sto nam je strano. Pri tome gledamo performans ne- umetnika na televiziji i uživamo u nekim ne bas moralnim vrednostima, verovatno smatrajući da je lakše gledati tudju bedu i primitivizam nego pocistiti ispred svojih vrata. Odvraćanje od realnosti, reklo bi se.

Delije Čikago

pre 6 godina

Kada pljujete ovu ženu samo pogledajte šta je sve uradila, nebitno da li vam se dopada to ili ne, i opet se nije odrekla Balkana, uvek je ponosno pričala da ceo njen rad proističe iz te duše, a vi kao vi...klaćete i dalje svinje, ubijati zečeve, varati supruge ako više uopšte možete varati, i lutati svojim praznim životima nikad ne upoznavši nešto novo...Marina nas je proslavila u svetu a to je jako važno kad znate koliko su nekad opravdano a uglavnom ne protiv Srbije, stavite prst na čelo ljudi...

Mili

pre 6 godina

Kakvi smo mi zatucani primitivci pa ovo je strašno. Umesto da njenu svetsku popularnost, koja je neosporiva okrenemo u našu korist, mi po starom dobrom običaju pljujemo i ne vrednujemo sve što je drugačije. Pa nije svet Srbija, nije sve što je dobro srpsko. Nikada se mi nećemo naučiti, nikada.

kakone

pre 6 godina

Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
(Jumko, 29. septembar 2019 11:08)

Bar ne jedemo sto ti jedes po cijeli dan, ne mices se odavde, nema clanka koji ne komentarises.

На лепом плавом Дунаву

pre 6 godina

A čiju bi izložbu/retrospektivu Srbi kao veliki poznavaoci umetnosti želeli da pogledaju u nekom našem muzeju?

maki

pre 6 godina

Važno je samo, da znaš stvari upakovati i dobro jih prodati. Ne znam ženu i njena dela ali verujem, da je dobra u prodavanju magle. I to je ono što danas najviše najbitnije. Content odavno nebitan!

Jumko

pre 6 godina

Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.

mina335

pre 6 godina

Umetničko delo je svakako uspelo ukoliko posmatrače ne ostavi ravnodušnima. Na osnovu svih komentara, ovo je više nego uspelo delo...

Jagodinac

pre 6 godina

U svakom slučaju njena umetnost, priznavali je vi kao takvu ili ne, je manje pogubna od posledica političkog života čijim smo konc logorskim žicama opkoljeni - tu ne mislim samo na lokalnu i regionalnu nego na globalnu. Nismo ni svesni koliko smo duboko - do smrtonosnosti, uvučeni u "performanse" politike i njenih "umetnika" . Njena umetnost samo je pokušaj ličnog bega iz tog suludog ambijenta u kome pristajemo da budemo eksperimentalna sirovina, pa samim tim i saučesnici u experimentima in vivo. Time smo i mi, na neki način - Umetnici, ali uz "poklič" Jaaaaoooo ...

KliftonToni

pre 6 godina

иако мислим да је МА размажено дете комуњарских главешина, и да је њена активност лажна, мислим да је из њених неуметничких активности самостално, произашла уметност. Мислим да она зна да то што она ради није уметност перформанса, него опонашање уметности перформанса, а парадокс је у томе што је због нас, посматрача који верујемо у уметност перформанса њено опонашање постало уметност....јер то што она ради јесте јефтини шок маркетинг, за њу.....

Jole

pre 6 godina

Na temu koja se provlaci po komentarima, da li je Marinina umetnost zapravo umetnost, spomenuo bih primer izlozbe gde je mladi umetnik, zajedno sa prijateljem Romom, sagradio karton-siti kucu u galerijskom izlozbenom prostoru. Da li je takva kuca u prirodnom okruzenju umetnost? Verovatno ne, ali je autenticna arhitektura. Da li je ta ista kuca u galeriji umetnost? Da, jer svojom pojavom gde joj nije mesto, ne samo sto sokira posmatraca, vec i navodi na razmisljanje. Poenta umetnosti, ukljucujuci i Marininu, jeste da preispituje, sokira, zbuni, uplasi, ohrabri, inspirise, odusevi... Neka umetnost, poput pejzaza je pritom i lepa, ali estetika i tehnicka izvedba nisu nuzni u umetnosti. Marinini performansi jesu umetnicko-eksperimentalnog karaktera, sa puno improvizacije, i delimicno poput glume (koja je takodje vid umetnosti). Ljudi koji komentarisu umetnost a nisu upuceni, podsecaju na one koji nisu doktori ali tvrde kako ta izraslina na vasem telu "sigurno nije nista ozbiljno." Malo vise citajte o umetnickim pravcima, pa ce vam neke stvari biti jasnije. Umetnost je davno prestala da bude samo lepa i oku-ugodna.

Adriano_Galliani

pre 6 godina

Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.

Marko

pre 6 godina

Mi smo zavidan i pakostan narod,i nama srwće i pomoći nema.Komentari su blagi užas,i to komentarišu lnudi koji ne znaju šta je umetnost i njena svrha

Aleksandar

pre 6 godina

Čisto pomodarstvo... Ovakve gluposti i tzv. razumevanje za iste nas lagano i nezaustavljivo vode prema kraju... Čovek lagano nestaje... Laku noć...

gargleblaster

pre 6 godina

Opet cu pokusati da ostavim komentar jer je neosporiva istina.
Na svim ozbiljnim akademijama vi morate ovladati tehnikama. Nikada nisam video njen rani rad ili studiju koja bi ukazivala da ona ima elementarno znanje akademskog umetnika. Poznajuci njen rad, koji je slican bitkoinu ciju vrednost odredjuje kolicina crnih operacija koje placa, on je kanal za promociju reality soka kroz koji se pere novac. I to je odgovor, zasto je ovo kostalo 150 miliona, u siromasnoj drzavici. Poredjenja sa Novakom dokazuju ko su njeni fanovi.

John Cleese

pre 6 godina

Na žalost Teri Pračet je umro pa nisam uspeo da postavim
pitanje preko nekih foruma da li je u vidu imao Marinu
kada je u svom stilu opisao reakciju Haveloka Vetinarija
na performans imaginarne umetnice u romanu "Tras".

daTiObjasnim

pre 6 godina

Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (pedja 71, 29. septembar 2019 11:05) # Link komentara

Oni su se samarali u tacno odredjenom ritmu i hteli su da stvore kompoziciju od tih samara. I lici malo na bubnjeve kad se ubrza. Zato i kaze da nije poenta bila nasilje vec stvoriti ritam tim udarcima. A i nisu se jako udarali inace bi bili skroz crveni do kraja. I nisu samo udarali jedan drugog vec i sebe tipa udarac u svoju butinu, pa u lice dr. osobe, pa opet u butinu pa u lice. Tako da bi po toj logici prvo morao sebe da udaris pa onda gopsodju. Al bitno da si ti "oplakao".

Sava964

pre 6 godina

Za ovog iz Britanije sto se potpisao kao Marko - sta umisljas ti covece!? Idi u wc pa se iseri i popisaj, to slikaj mobilnim i postavi u galeriju pa da ljudi dodju i vide tvoju umetnost, mislim na one sto nisu iz kamenog doba...

NoName

pre 6 godina

@Marko

Svako ima neko svoje vidjenje umetnosti. Isto kao sto se nekima svidja neka hrana, nekima ne. Ali, kada iza jednog i drugog nema duse u stvaranju, onda ne mozemo umetnost nazivati tako, niti hranu hranom. Njena "umetnost" nema dusu.

Slavko

pre 6 godina

Marina Abramović nije umetnik - mi Srbi kao Narod u celini razumemo Umetnost i Umetnički angažman. Jednostavno, takvi smo, to nam je u genima i aktivira se odmah po rošenju. Marina od ideje do realizacije ima da se znoji, potroši pare i vreme, razbija glavu, ne spava niti jede uredno...i kakva je to onda Umetnost? Umetnik je naš polupismeni prodavac magle...niti ima ideju, niti se znoji u realizaciji, ne troši svoje pare ni svoje vreme i ne razbija glavu već sluša onoga koji ZNA (šef), a spava ko top i jede ko vepar. To je umetnik...Made in Serbija.

nije baš sve

pre 6 godina

Kad je baš sve radila sa svojim telom, što ne uradi ono za šta je žensko telo stvoreno,što ne rodi dete? Zbog karijere???Haha, pa i balerine radjaju, pa ne gube karijeru. Sebičluk do besvesti, samo ja pa ja.

Pera

pre 6 godina

Komentari užas,tipa Meni se ovo što Marina radi,zaključak je da je to prodavanje magle, tako mali Perica zamišlja svet oko sebe,ali mi smo zloban narod,i nema nam pomoći,u sve se razumemo od Svemirskih istraživanja,preko umetnosti,politike do sporta,užas.

rocco

pre 6 godina

Imam dozu opreza prema baba marini koja kuva duha i pije krv u 2h ujutru sa nekim od najvećih svetskih lobista braćom Podesta koji su zaradili novac lobirajuci za najveća zlodela načinjena u svetu u 20 i 21 veku pa samim tim i bombardovanje Srbije 1999. Da nije bilo Trampa i izbora ne bi se saznalo za ovo ali procureli su imejlovi pa pročitajte na internetu. Ona je pokrenula novi pravac koji neki poistovećuju sa umetnošću a drugi sa ekstremnim performansom, na ljudima je da izaberu.

Milan Dj

pre 6 godina

Nije ona htela da puca iz pištolja, nego je neko iz publike hteo da puca. Ona je sebe postavila kao predmet. Pre nego što svako kaza bilo šta o njenoj umetnosti, trebalo bi posetiti izlozbu. Ma kakva ocena da bude.

pedja 71

pre 6 godina

Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.

Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.

Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
(Heisenberg, 29. septembar 2019 10:31)

Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....

Rajberbre

pre 6 godina

Kako žena na glupost uspela da zaradi kapital! Sudeći po

https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/marina-abramovic-net-worth/?amp=1

Ona je teška $10 miliona.

Marko

pre 6 godina

Ponekad ostavim komentar u vezi sa teniskim temama, cesto ih procitam - komentare koje ljudi ostave. Mogu da zakljucim da su oni komentatori tamo gospoda, ukljucujuci i neke koji troluju redovno. Ovo sto sam ovde procitao, pa to pas s maslom...

gargleblaster

pre 6 godina

@jocko
Zao mi je sto su klasicno akademsko likovno obrazovanje I trening postali toliko trivijalni kada se svi usudjuju u to uplitati. Vas komentar je banalan.
Muzicaru sa akademije vi ne bi ni pomisljali komentarisati izvodjenje, niste obrazovani. Ali likovna umetnost, nekad vrlo egzaktna, postala je kapitalisticka sprdacina za pranje para, jos od Picassa kojeg pominjete.
Da, moguce je prepoznati akademsku tehniku, razvijen stil I talenat, za to treba da budete obrazovani. Vi niste.

Stari zemunac

pre 6 godina

Eto kako kapira umetnost na početku 21-og veka većina ovog naroda odrasla na vilerovim goblenima po zidovima i šatro baroknim kič omotima bombonjera. Još pre više od 100 godina desili su se impresionizam, favizam, ekspresionizam i umetnost je krenula u pravcu koji mnogo više zahteva od publike nego puko posmatranje, štaviše potpuno učestvovanje u kreaciji.

niko

pre 6 godina

Izgleda da je ljudima uvek lakse da po necemu opljuju nego da jednostavno priznaju da nesto ne razumeju. Vrlo je klimava granica izmedju covecnosti i divljastva, to i jeste Marinina poenta, i zena je potpuno u pravu. To se narocito odnosi na Balkan.Kada bi u nekoj uredjenijoj zemlji pojedinac rekao da nesto ne razume, dobio bi objasnjenje na neki drugi,adekvatniji nacin. A kada kada je nesto sto se ne razume odmah budalastina, hohstapleraj itd, nikome u okolini ne bi padalo na pamet da ga u suprotno uverava. Ako uprkos objasnjenju i razumevanju pojedinac i dalje nema narocito visoko misljenje o doticnoj pojavi, nece sigurno nikog naglas opljuvavati, vec okrenuti glavu i nastaviti svojim putem ne doprinoseci rejtingu i publicitetu, dok ako ga nesto ugrozava, pravnim ce se putem zastititi.

dejan76

pre 6 godina

Ako niste, obavezno odgledajte dokumentarni film 'Marina Abramovic: The Artist is present' iz 2010. godine. Možda će tada biti malo jasnije o čemu se tu radi.

Poznavalac

pre 6 godina

Imate na netu snimak nekih trolova koji su u galeriji na pod, u cosak, stavili obicne naocare, ali tako da izgledaju kao eksponat. Naravno, sjatila se gomila "poznavalaca umetnosti" i divila se umetniku, raspravljala o znacenju dela itd. Drugi primer: davno sam citao o nekom slonu u nekom engleskom zoo vrtu. Slon je voleo da slika: daju mu platno, kofe sa farbom, i slon surlom mrlja one boje po platnu. Onda su te slike odneli kod tri najveca likovna kriticara i procenitelja u Britaniji, gospode koji inace rade za one njihove aukcijske kuce. Njihova strucna misljenja su bila nesto tipa "odlican, mlad, vrlo talentovan autor, mada needukovan...", " ...iz slika izbija iskonska ljubav prema zeni i pozuda...", "...pred umetnikom je svetla buducnost...", sve, sve najlepse! Kad su im rekli cije su slike, nesto su smrljali u vidu saopstenja i utekli! Toliko o umetnosti, kriticarima, savremenim trendovima, avangardi itd.

Srba od Balkana

pre 6 godina

Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Adriano_Galliani, 29. septembar 2019 18:28)

Znaci ako "ne kapiram" njenu "umetnost" bar treba da se divim njenom "debelom novcaniku"... I ona nije neprijatelj drustvenog poretka nego produkt... Prihvatam razne sjajne stvari sa tog "trulog zapada", a ona to nije. Gledao sam sate njenog rada pokusavajuci da izvucem nesto i jednostavno sam ravnodusan... Ono gde nisam ravnodusan je mentalno silovanje pokondirenih tikvi...

gargleblaster

pre 6 godina

@Oberyn
Slazem se, neverovatne stvari se mogu naci u ovim komentarima.
Kao sto je, na primer, podatak da je ovo visa umetnost.
Smejao bih se I ja, da nije tuzno...

jesse james

pre 6 godina

Au cetkanje kostiju. Veca je onda umetnost prdezom oduvat maslacak. Instalacija mora imat sustinu videti pikasovog bika od bicikla. ova gdja je umetnik iskljucivo u mlacenju novca od ovaca i ne razlikuje se od npr.nekog gastarbajtera granda.

Kovač

pre 6 godina

Gomilica pokondirenih koji pokušavaju sebe da ubede da njihovo mišljenje i rad dotične ima nekakvu “vrednost”. Slušajte samo njeno objasnjenje, gomila besmislica i opstih mesta. Klasican slucaj “ne umem da pevam/igram/glumim/zasmejavam/pusim ali mi se bas i ne radi nesto konkretno”.

Diktat

pre 6 godina

Kvalitet umetnika se meri, i oduvek se merio,njegovom popularnošću.
Ja performanse,bilo kakve vrste, ne volim da gledam mao ko da ih izvodi kao što ne vidim ništa posebno i dubokoumno u slikama Van Goga,Pikasa i mnogih drugih čija bilo kakva slika, bez obzira na objektivni kvalitet i primenjenu tehniku dostiže cenu sa šest cifara.
Dobar je potez dovesti ovakvog umetnika u zemlju jer možemo da se poistovetimo sa nekim ko je poznat a našeg je porekla.
Smatram da je pogrešno što je čitav muzej, nekoliko meseci u jeku turističke sezone, bio zatvoren radi instaliranja ovakave izložbe doduše može biti da je ista isplatila prethodni perod ali smatram da agresivno eksponiranje ovakvog vida umetnosto nije dobro što ne znači da ljudu ne treba da ga vide.

aabb

pre 6 godina

Vidim ovde svi postovaoci umetnosti doticne, govore kako je ona svetski poznata i da zbog toga unapred treba da je postujemo. Eto svi je postuju pa trebamo i mi. Niti jedan valjan kriticki argument zasto je njena umetnost tako uzvisena, nego eto Englezi je zovu, a mi nemamo pojma. Sve belosvetski strucnjaci i prefinjena gospoda.
@marko
ako si se toliko kultivisao u Britaniji, onda dopusti da neko drugacije razmislja. Nazivas ljude primitivnima i iz kamenog doba jer se ne slazu sa tvojim misljenjem?Nisi ti nista naucio u toj Britaniji, na istom si novou malogradjanstine.
Meni je njen performans: da se zadivi prostota. Molim za argumente njenih postovaoca, zasto mislite da je to visoka umetnost, ali bez argumenata da izlaze u USA.

Kovač

pre 6 godina

Kad neko napiše : “Nije to vaš intelektualni nivo, ne razumete vi to” na internetu, automatski gubi raspravu i ispada gluplji od sagovornika (treci Gudvinov zakon).

olovo

pre 6 godina

Da, umetnost je kada pustis nekoga da te sece ziletom, bode trnjem, pljuje, samara. To je umetnost koju praktikuju umetnice po mracnim coskovima i cestama sirom sveta, za dobre pare i one postaju umetnice. Samo sto je ova eto spremna i na ono na sta one nisu.

za inat

pre 6 godina

U redu mi je da vam se ni najmanje ne dopada ni Marina ni njen rad.
Ono sto mi je strasno je tolika kolicina agresije i vredjanja, i nje, i ljudi koje ona zanima.
Toliko muzickih i ostalih sadrzaja, koji su meni vise nego odvratni, drugi ljudi sa zadovoljstvom konzumiraju. I nikad mi nije palo na pamet da ih napadam i vredjam. Odakle mi pravo... Ni ne gledam ni ne citam nista sto se odnosi na to. Ne zanima me.
A vi bi spaljivali na lomaci, samo da nije kaznjivo.

Myrthos

pre 6 godina

@Marko: to to je VB uzor kulture gdje članovi parlamenta (uglavnom žene) dobivaju prijetnje smrću što se ne podržavaju rastući ekstremizam i rasizam? Super ti je primjer.

objektivno

pre 6 godina

Marinin rad savršeno razumem i pitam se kako ga drugi ne razumeju makar malo ? Nije ČAk ni teško uz objasnjenje . Ne razumem ovako puno komentatora koji iskaču iz kamenog doba i sprovode na primitivan način svoju volju .Ono sto ne razumeju - to i ne treba da postoji !

mina335

pre 6 godina

Marina nas je samo pustila da se izrazimo. Sve ostalo je publika uradila sama. To smo mi i ne razumem u čemu je problem. To je naša umetnost...

Shomi

pre 6 godina

Moj komentar ide ovako nekako:
dvajs' minuta tisine...
pa jos jedared.
Al' nece niko da slusa da zaradim neku lovu
Gdju Abramovic treba postovati kao osobu koja je uspesna u onome sto radi a da li ce to ostati zabelezeno u analima, to ostaje na buducim pokolenjima.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
umetnost je doživljaj duha Na žalost naš duh su odvojili od nas i rstrgli ga još u doba austrougarske zabranivši stvaranje tradicionalnog vizantijskog a namećući plitki barok. razlika između vizantijskog duha I baroka je kao razlika između Hendriksa I Niki Minaž. Tako da I Marina koja je bez dileme veliki umetnik stvara dela koja ne pripadaju duhu Srba te je onda "čudno" kada Srbi daju negativne komentare jer ona je uspešna tamo gde je barok prirodan. Kod nas nije normalno slavljenje kulta smrti I patnje mi smo u dubini našeg tkiva narod koji slavi život, mi nismo imali gotiku!!!

sasa

pre 6 godina

Mi, koji postujeno rad M. Abramovic "mnogo"smo se nasekirali zbog komentara. I jos jednom:predlazem da Salon Muzeja savremene umetnosti ponese njeno ime

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

Rjepin a ne Maljevic, 29. septembar 2019 13:30
Rjepin je slikar Kazimir je stvarao novi svet, nešto poput "Boga", svet u kojem živimo je delo ruku Kazimira. Marina je bliža Rjepinu nego Kazimiru, jer Rjepin I Marina prikazuju bol, nesreću, patnju a Kazimir budućnost duhovnog preporoda lišeno materijalnih okova novca .

Ajnstajn

pre 6 godina

Ne bavim se umetnoscu i nisam neki poznavalac, ali imam ogromno postovanje za Marinu. Marina se bavi performansom oko 40 godina i nije neka “new age” umetnica koja se proslavila preko noci, kao sto to neki, koji nikada u zivotu nisu posetili neki muzej, ovde predstavljaju. Dovoljno je procitati njenu biografiju na wikipediji i saznati da je tokom karijere izlagala u najvecim svetskim muzejima i radila sa nekim od najpoznatijih umetnika sveta. Ono sto je Marina postigla u unetnosti ravno je onome sto je Novak postigao u tenisu. Umesto da se ponosimo ovom zenom, mi uglavnom pljujemo, sto je postala odlika ovog naroda.

Marko

pre 6 godina

Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.

Straight Outta Munchen

pre 6 godina

Lako ti je raditi te stvari kada ti je bivsi muz jedan od najbogatijih ruskih tajkuna. Mogla si posle razvoda da ne zadrzis prezime njegovo.

Ggg

pre 6 godina

Osporavanje Marinine umetnosti je na nivou "Pa dobro šta taj Đoković, nije nikakav teniser nego otima pare budalama po tim takmičenjima"... Najveći svetski muzeji je cene, al Đura iz Šušmutovaca ipak smatra da njegovo mišljenje više vredi. Tužno, zar ne?

profesor slikarstva

pre 6 godina

Pretenciozno glumatanje nju-ejdž diletanata koji svoju nemogućnost da urade jednstavnu studiju šake, a kamoli nešto zahtevnije, prikrivaju kvazi-filozofijom i neo liberalnim prosipanjem pameti pomoću takozvanih instalacioja, performansa i škrabanja.

Mili

pre 6 godina

Kakvi smo mi zatucani primitivci pa ovo je strašno. Umesto da njenu svetsku popularnost, koja je neosporiva okrenemo u našu korist, mi po starom dobrom običaju pljujemo i ne vrednujemo sve što je drugačije. Pa nije svet Srbija, nije sve što je dobro srpsko. Nikada se mi nećemo naučiti, nikada.

nije baš sve

pre 6 godina

Kad je baš sve radila sa svojim telom, što ne uradi ono za šta je žensko telo stvoreno,što ne rodi dete? Zbog karijere???Haha, pa i balerine radjaju, pa ne gube karijeru. Sebičluk do besvesti, samo ja pa ja.

Delije Čikago

pre 6 godina

Kada pljujete ovu ženu samo pogledajte šta je sve uradila, nebitno da li vam se dopada to ili ne, i opet se nije odrekla Balkana, uvek je ponosno pričala da ceo njen rad proističe iz te duše, a vi kao vi...klaćete i dalje svinje, ubijati zečeve, varati supruge ako više uopšte možete varati, i lutati svojim praznim životima nikad ne upoznavši nešto novo...Marina nas je proslavila u svetu a to je jako važno kad znate koliko su nekad opravdano a uglavnom ne protiv Srbije, stavite prst na čelo ljudi...

Marko

pre 6 godina

Mi smo zavidan i pakostan narod,i nama srwće i pomoći nema.Komentari su blagi užas,i to komentarišu lnudi koji ne znaju šta je umetnost i njena svrha

Jumko

pre 6 godina

Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.

Adriano_Galliani

pre 6 godina

Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.

Heisenberg

pre 6 godina

Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.

Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.

Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".

Moo

pre 6 godina

Ona radi maestralne stvari, samo ne razumem zasto je svi mediji prenose. To sto ona radi nije za siroku publiku, nikad nije ni bilo i nikada nece ni biti. Zato mediji i nerviraju pricama o njoj jer obican covek, koji ujutru cita Kurir a poslepodne baci oko na Parove nije ni spreman ni sposoban da se toliko zapita...zagleda u sebe, i prozre u to zasto je krezub i polu-prazan.

Slavko

pre 6 godina

Marina Abramović nije umetnik - mi Srbi kao Narod u celini razumemo Umetnost i Umetnički angažman. Jednostavno, takvi smo, to nam je u genima i aktivira se odmah po rošenju. Marina od ideje do realizacije ima da se znoji, potroši pare i vreme, razbija glavu, ne spava niti jede uredno...i kakva je to onda Umetnost? Umetnik je naš polupismeni prodavac magle...niti ima ideju, niti se znoji u realizaciji, ne troši svoje pare ni svoje vreme i ne razbija glavu već sluša onoga koji ZNA (šef), a spava ko top i jede ko vepar. To je umetnik...Made in Serbija.

Ако сестро...

pre 6 godina

Начин да паметна "уметница", која глуми бу****, узме лову бу******, које се праве паметни.

jadnici

pre 6 godina

Po ko zna koji put vidim da mi duhovni jadnici sve prastamo osim uspeha.
Kad bi mogli još jednu duboku rupu da iskopamo pa nju sa sve njenim uspehom da zakopamo i potabamo..
Ko smo mi da sudimo šta je umetnost a šta ne?
Kas ste zadnji put bili u nekom muzeju /pozorištu ? I ja sa vama...
Ali me tuđi uspeh i to ovako veliki i ne od juče uvek raduje i ispunjava ponosom pa makar ništa od toga ne razumem...

Pera

pre 6 godina

Komentari užas,tipa Meni se ovo što Marina radi,zaključak je da je to prodavanje magle, tako mali Perica zamišlja svet oko sebe,ali mi smo zloban narod,i nema nam pomoći,u sve se razumemo od Svemirskih istraživanja,preko umetnosti,politike do sporta,užas.

daTiObjasnim

pre 6 godina

Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (pedja 71, 29. septembar 2019 11:05) # Link komentara

Oni su se samarali u tacno odredjenom ritmu i hteli su da stvore kompoziciju od tih samara. I lici malo na bubnjeve kad se ubrza. Zato i kaze da nije poenta bila nasilje vec stvoriti ritam tim udarcima. A i nisu se jako udarali inace bi bili skroz crveni do kraja. I nisu samo udarali jedan drugog vec i sebe tipa udarac u svoju butinu, pa u lice dr. osobe, pa opet u butinu pa u lice. Tako da bi po toj logici prvo morao sebe da udaris pa onda gopsodju. Al bitno da si ti "oplakao".

Jocko

pre 6 godina

Na stranu njen privatni zivot (o kome sam nacuo tek malo a o kome se ispredaju bizarnosti), njeni performansi zaista pomeraju granice umetnosti, i jesu umetnost. Zivimo u zemlji u kojoj vise ljudi privuce lik sa brzopoteznim sprej strit artom ispred SANUa, nego izlozba nasih umetnika u SANUu, svojim ocima sam video. U zemlji gde svaki drugi covek kaze "ma Pikaso nije umetnik, to mogu i ja! A tek moj rodjak, znas kako realisticno crta portrete!", gde se osudjuju nacionalne, seksualne i druge pripadnosti. Logicno je da ce prosecni Srbin misliti da je Marina produkt izopacenog zapada i da to sto radi nastavi da radi u svoja 4 zida (i beloj kosulji koja se zakopcava otpozadi). Drago mi je sto ima progresivnih mladih ljudi koje zanima Marinina prica, i zao mi je sto nisam prisustvovao i ja. Verujem da moze mnogo da se nauci, za razliku od predavanja nekih drugih, koji bi Marinu "pod mac, bato".

Sava964

pre 6 godina

Za ovog iz Britanije sto se potpisao kao Marko - sta umisljas ti covece!? Idi u wc pa se iseri i popisaj, to slikaj mobilnim i postavi u galeriju pa da ljudi dodju i vide tvoju umetnost, mislim na one sto nisu iz kamenog doba...

Kibo

pre 6 godina

Meni iskreno deluje sve ovo preterano. Mislim, ato ne bih ja uzeo paletu boja, smuckao, polio po ulju na platnu, zapalio i rekao ovo je nesto i otisao i sad sam ja veliki umetnik.

Nenad

pre 6 godina

Samo neka nestane iz medija i nikad se vise ne pojavi. Ona sigurno nije sama platila svu tu medijusku pažnju, imala je 5 puta vise reklama od Coca Cola company sto je stvarno mnogo za jednog Srpskog "umetnika".
Ko zna ko je i zasto nji toliko gurao, užas.

dejants

pre 6 godina

Ne bi da vredjam ljubitelje Marine i njenih performansa, ali meni je sve to teska budalastina. Nisam ni kompententan, normalno, ali samo dajem svoj skromni sud u vezi takve vrste "umetnosti".

slobinator

pre 6 godina

svakoga danas nazivaju umetnikom.umetnost u srbiji je da preživiš od prvog do prvog sa 300 evra u džepu.na svu muku treba nam još ova šiz**********a sa svojim pre*eravanjem.za njena 'dela' bi kao prostor za izlaganje bi bila dovoljna štala gde bi se mogla smestiti zajedno sa onim magarcem.salvador dali je svojevremeno izjavio 'za razliku od običnih ludaka ja znam da sam lud' Kamo sreće da je danas više takvih 'ludaka' svet bi ako ne bolji bio barem lepši

Lili

pre 6 godina

Da,da..umetnost?Znači li to da sam i ja kao tinejdžerka bila umetnica,a moje drugarice sve umetnice,kada bismo vrištale u sav glas dok prolazi teretni voz od nekoliko desetina vagona,pored nas,na povratku iz gimnazije u večernjim jesenjim i zimskim danima???Grad Niš,pruga preseca grad na pola,a vozovi komunistički,sivi,bučni i inspirativni za vrištanje!

mina335

pre 6 godina

Većina komentara zapravo i pokazuje da je njen performans uspeo. Zaista je dokazala da je publika spremna da ubije umetnika pa čak i oni koji ništa od njegovog rada nisu videli.

Jole

pre 6 godina

Objasnicu zasto je Marina umetnica. Mene je njen performans kada su je posmatraci mucili i povredjivali duboko zgrozio i poljuljao veru u ljudskost. Naravno, nisam bio na tom performansu, ali da jesam, temperamentan i pravican kakav jesam, verovatno bih fizicki nasrnuo na Marininog mucitelja. Dakle, Marina o kojoj ne znam mnogo bi uzrokovala da stanem u njenu odbranu, i sve bi se zavrsilo u sukobu i katarzicnom klimaksu. Tako jake i teske emocije kakve su ljudi dozivljavali gledajuci i ucestvujuvi u njenom performansu, retko koja pozorisna predstava moze da izazove. Marina je tu ne samo fizicki pasivni ucesnik, vec i razlog tj generator fizickog ali i moralnog sukoba u ucesnicima i gledaocima, a samim tim i scenarista - a svojim ucescem u radnjama gledaoci postaju akteri tj glumci. Genijalno! Ideja iza njene umetnosti je upravo u tome da natera na moralno preispitivanje, da sokira, zbuni posmatraca. Ocigledno da je uspela da izvuce na videlo i u javnost one najprimitivnije sadisticke porive u nekim neljudima. Neverovatan i divljenja vredan eksperiment i iz ugla psihologije.

Chema

pre 6 godina

Šta ti je danas umetnost, gledaš u magarca, četkaš kravlje kosti, urlaš, daješ da ti ljudi rade šta hoćeš... Ako je to umetnost, ja sam astronaut ...

Myrthos

pre 6 godina

Živim na zapadu 30 godina i odgovorno tvrdim sljedeće: “Seksualne slobode” i agresivna pornografija; aktivno podstrekavanje na kocku, korištenje droge; socijalno izolovanje, izrugivanje porodičnim vrijednostima i da ne nabrajam dalje, jesu fundamentalne karakteristike ali i strategije liberalnog kapitalizma, koji u panici i očajanju pravi panične pokušaje da preživi, što će biti vrlo teško po taj nehumani i kriminalni poredak. Ovaj imbecilitet od tzv “umetnosti” dosta vjerno predstavlja taj fenomen - totalna depolitizacija, eliminisanje kritičke svijesti i “zombifikaciju” ljudi.

Aleksandar

pre 6 godina

Čisto pomodarstvo... Ovakve gluposti i tzv. razumevanje za iste nas lagano i nezaustavljivo vode prema kraju... Čovek lagano nestaje... Laku noć...

Pranje mozga sirotinji

pre 6 godina

Ovo šta dotična gospođa radi više mi liči na satanistički obred nego na umetnički performans. Samo nam uvaljuju neke izobličene nakaradne vrednosti i traže da to prihvatimo kao normalno.

dd

pre 6 godina

zivimo u izopacenom svetu,tako da su izopaceni performansi i kreature veoma zastupljeni u svim sferama zivota,muzika,film,umetnost...

kljukaju nas rialiti programima gde se promovise nasilje,prostitucija,bezobrazluk gde se psuje i zivo i mrtvo,i gde su neki ucesnici psihicki bolesnici koji su pod terapijom i lekovima glavne zvezde!!!

i onda se cudimo vrsnjackom nasilju i sto nam je omladina poludela,sto je na drogama i kriminalu?

a ova gospodja nudi performans sa kojim se prilagodjava tom trendu,sledeci put ce biti nesto jos fascinantnije!mozda ce da se bode u venu,puca na nekog,ili da se ubije

KliftonToni

pre 6 godina

иако мислим да је МА размажено дете комуњарских главешина, и да је њена активност лажна, мислим да је из њених неуметничких активности самостално, произашла уметност. Мислим да она зна да то што она ради није уметност перформанса, него опонашање уметности перформанса, а парадокс је у томе што је због нас, посматрача који верујемо у уметност перформанса њено опонашање постало уметност....јер то што она ради јесте јефтини шок маркетинг, за њу.....

Diktat

pre 6 godina

Kvalitet umetnika se meri, i oduvek se merio,njegovom popularnošću.
Ja performanse,bilo kakve vrste, ne volim da gledam mao ko da ih izvodi kao što ne vidim ništa posebno i dubokoumno u slikama Van Goga,Pikasa i mnogih drugih čija bilo kakva slika, bez obzira na objektivni kvalitet i primenjenu tehniku dostiže cenu sa šest cifara.
Dobar je potez dovesti ovakvog umetnika u zemlju jer možemo da se poistovetimo sa nekim ko je poznat a našeg je porekla.
Smatram da je pogrešno što je čitav muzej, nekoliko meseci u jeku turističke sezone, bio zatvoren radi instaliranja ovakave izložbe doduše može biti da je ista isplatila prethodni perod ali smatram da agresivno eksponiranje ovakvog vida umetnosto nije dobro što ne znači da ljudu ne treba da ga vide.

Ljiljana

pre 6 godina

Za mene je obilazak muzeja po svetu, praznik! Potreban mi je kao vazduh koji disem.
Pitam se pitam, da li je sa mnom sve u redu, ako mislim da je delo M.A.budalastina, pa nek je prepoznaju po svetu koliko hoce.Mora li nama da bude merilo sve priznato na zapadu, a ovako ostadoh zatucana Balkanka, jer mi ne pada na pamet da odvojim ni sekund vremena ni 600 dinara.

pedja 71

pre 6 godina

Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.

Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.

Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
(Heisenberg, 29. septembar 2019 10:31)

Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....

Rjepin a ne Maljevic

pre 6 godina

Sorry, moze ona da napravi sto karijera i da oni koji je kritikuju budu proglaseni za budale i nepoznavaoce umetnosti - ali ovo sto ova zena radi jesu gluposti... Iza tih gluposti kriju se nazovi duboko filozofska objasnjenja i tumacenja, koja su naravno snazna i vazna ali koja imaju malo veze s njenom umetnoscu - uradi nesto, naslikaj nesto sto malo ko drugi moze pa cemo razgovarati o objasnjenjima, ako uopste i treba, treba li objasnjenje za Rubensa ili Rembranta... Ove baljezgarije ne priznajem i pritom ne smatram da sam primitivni Srbin koji gleda Parove (verovali ili ne u mojo kuci NIKADA Pink nije bio ukljucen, niti bilo kakav reality program), a video sam bar sedam-osam od deset najvecih muzeja na svetu...

NoName

pre 6 godina

@Marko

Svako ima neko svoje vidjenje umetnosti. Isto kao sto se nekima svidja neka hrana, nekima ne. Ali, kada iza jednog i drugog nema duse u stvaranju, onda ne mozemo umetnost nazivati tako, niti hranu hranom. Njena "umetnost" nema dusu.

psiho

pre 6 godina

Gledala sam jednom njen performans, na žalost samo na tv i shvatila kolike je emocije probudila u ljudima, caki one neželjene... Možda da svi kriticari koji to nisu pogledaju isti pa da malo razmisle o čemu uopšte pišu i koliko smo duboko ušli u temu vredjanja svega sto ne razumemo i sto nam je strano. Pri tome gledamo performans ne- umetnika na televiziji i uživamo u nekim ne bas moralnim vrednostima, verovatno smatrajući da je lakše gledati tudju bedu i primitivizam nego pocistiti ispred svojih vrata. Odvraćanje od realnosti, reklo bi se.

Prsli smo jbg

pre 6 godina

Nema puno razlika između dotične i učesnika ovih ... tkz rijalitija .
Svako ko to ne vidi treba da se zapita dobro i duboko da li je $&#©#"¢¥√÷.
I narod koji ceni i divi se nečemu takvom a sa druge strane prezire i omalovažava jednog običnog radnika gradske čistoće koji svakodnevno pošteno i vredno cisti iza nas ,e taj narod je prsao...

"koju posluku porati"

pre 6 godina

Koliko vidim po komentarima otkad je krenula prica o njenom dolasku u Srbiju, retko ko je ravnodusan. A valjda je to umetniku cilj. Sad, sto ja u njenom slucaju osim ekscentricnosti po svaku cenu ne vidim nista drugo, to mu dodje moj problem. Kao sto se ne odusavljam ni kad slikar nabaca dve boje na platno, pa onda drugi umetnici i on trabunjaju o svakavim simbolima i apstrakcijama koje vide u tome.

Ovce su za šišanje

pre 6 godina

@ Delije Čikago Ja ne "koljem svinje", potpuno sam poslovno i životno ostvaren i ne jedem samo "paštetu i sardine" za večeru. Da li sada mogu da kažem da mi se ne sviđa ono što Marina Abramović radi i da je to kvazi - umetnost žene koja je našla način da zbog svetskog snobizma bude u centru pažnje?

Stari zemunac

pre 6 godina

Eto kako kapira umetnost na početku 21-og veka većina ovog naroda odrasla na vilerovim goblenima po zidovima i šatro baroknim kič omotima bombonjera. Još pre više od 100 godina desili su se impresionizam, favizam, ekspresionizam i umetnost je krenula u pravcu koji mnogo više zahteva od publike nego puko posmatranje, štaviše potpuno učestvovanje u kreaciji.

Ovce su za šišanje

pre 6 godina

@ Mire Evo ja sam bio u mnogo muzeja i galerija širom Evrope (pa i sveta) jer sam imao novca za to i jako mi je žao ljudi koji to sebi nisu mogli da priušte. Da li sada imam pravo da komentarišem da je ovo što Marina Abramović radi prodavanje magle snobovima i onima što misle da su umetničke duše zato što su dvaput bili na koncertu ambijentalne muzike?

Jagodinac

pre 6 godina

U svakom slučaju njena umetnost, priznavali je vi kao takvu ili ne, je manje pogubna od posledica političkog života čijim smo konc logorskim žicama opkoljeni - tu ne mislim samo na lokalnu i regionalnu nego na globalnu. Nismo ni svesni koliko smo duboko - do smrtonosnosti, uvučeni u "performanse" politike i njenih "umetnika" . Njena umetnost samo je pokušaj ličnog bega iz tog suludog ambijenta u kome pristajemo da budemo eksperimentalna sirovina, pa samim tim i saučesnici u experimentima in vivo. Time smo i mi, na neki način - Umetnici, ali uz "poklič" Jaaaaoooo ...

maki

pre 6 godina

Važno je samo, da znaš stvari upakovati i dobro jih prodati. Ne znam ženu i njena dela ali verujem, da je dobra u prodavanju magle. I to je ono što danas najviše najbitnije. Content odavno nebitan!

mina335

pre 6 godina

Umetničko delo je svakako uspelo ukoliko posmatrače ne ostavi ravnodušnima. Na osnovu svih komentara, ovo je više nego uspelo delo...

niko

pre 6 godina

Izgleda da je ljudima uvek lakse da po necemu opljuju nego da jednostavno priznaju da nesto ne razumeju. Vrlo je klimava granica izmedju covecnosti i divljastva, to i jeste Marinina poenta, i zena je potpuno u pravu. To se narocito odnosi na Balkan.Kada bi u nekoj uredjenijoj zemlji pojedinac rekao da nesto ne razume, dobio bi objasnjenje na neki drugi,adekvatniji nacin. A kada kada je nesto sto se ne razume odmah budalastina, hohstapleraj itd, nikome u okolini ne bi padalo na pamet da ga u suprotno uverava. Ako uprkos objasnjenju i razumevanju pojedinac i dalje nema narocito visoko misljenje o doticnoj pojavi, nece sigurno nikog naglas opljuvavati, vec okrenuti glavu i nastaviti svojim putem ne doprinoseci rejtingu i publicitetu, dok ako ga nesto ugrozava, pravnim ce se putem zastititi.

Kokokorason

pre 6 godina

Ja ne kapiram ni sam koncept performansa kao umetnosti,mislim razumem ja definiciju,ali nikako da uhvatim suštinu,ostavlja me ravnodušnom.Kapiram samo svoje performanse od raznih emocija stkanih,ali to nije umetnost.Mislim,Mikelanđelo i Marina u istoj rečenici na temu umetnosti?Ne ide!!!

dejan76

pre 6 godina

Ako niste, obavezno odgledajte dokumentarni film 'Marina Abramovic: The Artist is present' iz 2010. godine. Možda će tada biti malo jasnije o čemu se tu radi.

rocco

pre 6 godina

Imam dozu opreza prema baba marini koja kuva duha i pije krv u 2h ujutru sa nekim od najvećih svetskih lobista braćom Podesta koji su zaradili novac lobirajuci za najveća zlodela načinjena u svetu u 20 i 21 veku pa samim tim i bombardovanje Srbije 1999. Da nije bilo Trampa i izbora ne bi se saznalo za ovo ali procureli su imejlovi pa pročitajte na internetu. Ona je pokrenula novi pravac koji neki poistovećuju sa umetnošću a drugi sa ekstremnim performansom, na ljudima je da izaberu.

nebojsa

pre 6 godina

Ko se pita zasto se 75% posto studenata izjasnjava da planira da napusti Srbiju cim diplomira i zasto iz zemlje odlazi 50 000 ljudi godisnje, neka cita komentare po forumima temu umetnosti i nauke. Ne politike ili ekonomije, nego nauke i umetnosti. Bice mu sve sasvim jasno...

mlekadzija

pre 6 godina

Марина је одавно схватила да је шишање мерино оваца уносан посао. Можда напоран али исплатив. Док је овца биће и вуне. Само напред Марина, маказе у руке и шишај...

partizan

pre 6 godina

Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)

Jao ajde ne dramite vise. Ja zivim u Britaniji skoro 30 godina, i vidjam istu dozu primitivizma kod nekih Engleza kao i kod nas. Toga svuda ima, samo sto je kod nas siromasnija drzava i vise dolazi do izrazaja. Svuda je 90% populacije obicni, plitkoumni ljudi.

На лепом плавом Дунаву

pre 6 godina

A čiju bi izložbu/retrospektivu Srbi kao veliki poznavaoci umetnosti želeli da pogledaju u nekom našem muzeju?

laik

pre 6 godina

Odmah da se ogradim: nisam dovoljno obrazovan da bih mogao da ocenjujem kvalitet Abrmovićkinih ostvarenja. Više volim klasiku. Ovakvi performansi mogu se praviti svuda i od svačega. Ne uzbudjuju me i ne smatram da je to umetnost. No neki su talentovani, a neki i nisu, a imaju grčevitu želju da se dokažu. Demokratski je pustiti ih da rade ono što žele. Neću reći ono legendarno: kakva država, takvi i gostujući umetnici.

Milan Dj

pre 6 godina

Nije ona htela da puca iz pištolja, nego je neko iz publike hteo da puca. Ona je sebe postavila kao predmet. Pre nego što svako kaza bilo šta o njenoj umetnosti, trebalo bi posetiti izlozbu. Ma kakva ocena da bude.

katica

pre 6 godina

"Umetnost"? Da ne bude zabune oduvek sam se zalagala za "izbor po srodnosti". Takođe nemam ništa protiv M.A. i njenih performansa i instalacija. Samo mislim da ovo nije umetnost, pre je neka "terapija", "kolektivna turbo-pink seansa". Neodoljivo me podseća na socrealsitičke pokušaje nametanja "umetničkih" vrednosti radnom čoveku.

objektivno

pre 6 godina

Marinin rad savršeno razumem i pitam se kako ga drugi ne razumeju makar malo ? Nije ČAk ni teško uz objasnjenje . Ne razumem ovako puno komentatora koji iskaču iz kamenog doba i sprovode na primitivan način svoju volju .Ono sto ne razumeju - to i ne treba da postoji !

Marko

pre 6 godina

Ponekad ostavim komentar u vezi sa teniskim temama, cesto ih procitam - komentare koje ljudi ostave. Mogu da zakljucim da su oni komentatori tamo gospoda, ukljucujuci i neke koji troluju redovno. Ovo sto sam ovde procitao, pa to pas s maslom...

Jole

pre 6 godina

Na temu koja se provlaci po komentarima, da li je Marinina umetnost zapravo umetnost, spomenuo bih primer izlozbe gde je mladi umetnik, zajedno sa prijateljem Romom, sagradio karton-siti kucu u galerijskom izlozbenom prostoru. Da li je takva kuca u prirodnom okruzenju umetnost? Verovatno ne, ali je autenticna arhitektura. Da li je ta ista kuca u galeriji umetnost? Da, jer svojom pojavom gde joj nije mesto, ne samo sto sokira posmatraca, vec i navodi na razmisljanje. Poenta umetnosti, ukljucujuci i Marininu, jeste da preispituje, sokira, zbuni, uplasi, ohrabri, inspirise, odusevi... Neka umetnost, poput pejzaza je pritom i lepa, ali estetika i tehnicka izvedba nisu nuzni u umetnosti. Marinini performansi jesu umetnicko-eksperimentalnog karaktera, sa puno improvizacije, i delimicno poput glume (koja je takodje vid umetnosti). Ljudi koji komentarisu umetnost a nisu upuceni, podsecaju na one koji nisu doktori ali tvrde kako ta izraslina na vasem telu "sigurno nije nista ozbiljno." Malo vise citajte o umetnickim pravcima, pa ce vam neke stvari biti jasnije. Umetnost je davno prestala da bude samo lepa i oku-ugodna.

kakone

pre 6 godina

Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
(Jumko, 29. septembar 2019 11:08)

Bar ne jedemo sto ti jedes po cijeli dan, ne mices se odavde, nema clanka koji ne komentarises.

Redovni profesor

pre 6 godina

Prvo, globalno medijsko rasulo doprinelo je nonsensu da se ovakve stvari uopšte komentarišu tj da im se daje na značaju, jer performans je prevashodno lični ili čin skupine ubeđene da njime nešto saopštavaju, a ne folirana cirkuska predstava. Drugo, strogo kontrolisana medijska organizacija zapravo je veštački iznedrila popularnost celog ovog opusa, pa time i predavanja, koji se skupno najeufemističkije mogu nazvati bizarnim, sa tek u naznakama i samo ponegde trunima istinske umetničke ubeđenosti. Treće, sama suština ovog vida izražavanja poprimila je duboko ideologizovanu crtu upravo onda kada je postala ne javno dobro, poput dela "klasičnog"izraza, već jedna vrsta javne OBAVEZE izvođenja i naročito prihvatanja: više o tome uvek i zauvek F.Sonor Saunders, Hladni rat u kulturi, sa mnogo primera. I pošto bi se moglo nabrajati u nedogled, niko ne spori pravo, ali se ozbiljno mora osporiti upravo OBAVEZA dopadanja kao tobožnji lakmus papir "civilizovanosti", ili odricanja sadržaja tog termina ako se usudimo da izjavimo da nismo spremni za ovakav vid izražavanja. To je naročito upućeno snishodljivim apatridima koji nas ovim povodom podučavaju našoj tobožnjoj primitivnosti. Konačno, pitanje šta bi publika u Srbiji i Beogradu, želela da vidi u svrhu edukacije, estetskog ugođaja prvog reda i slično? Pa recimo retrospektivu holandskog slikarstva koja je čini mi se do skora krasila njujorški Metropoliten muzej: tamo je, u svojevrsnom performansu upravo genijalne muzealske postavke, jedna Rembrantova slika činila ceo kosmos jednostavno neprenosiv ma kakvom reprodukcijom. Jasno je ko nastoji da profitira ovim tužnim pseudo-spektaklom koji nama urođenicima pada s neba kao konzerva Koka Kole. Ali to na stranu: otisnite se do Studenice ili Dečana da u tamošnjem ambijentu prisustvujete večernjoj službi- tamo ćete, potpuno nevezano za verovanje, videti šta znači pravi multimedijalni performans. Toliko o tome.

gargleblaster

pre 6 godina

Opet cu pokusati da ostavim komentar jer je neosporiva istina.
Na svim ozbiljnim akademijama vi morate ovladati tehnikama. Nikada nisam video njen rani rad ili studiju koja bi ukazivala da ona ima elementarno znanje akademskog umetnika. Poznajuci njen rad, koji je slican bitkoinu ciju vrednost odredjuje kolicina crnih operacija koje placa, on je kanal za promociju reality soka kroz koji se pere novac. I to je odgovor, zasto je ovo kostalo 150 miliona, u siromasnoj drzavici. Poredjenja sa Novakom dokazuju ko su njeni fanovi.

sasa

pre 6 godina

Mi, koji postujeno rad M. Abramovic "mnogo"smo se nasekirali zbog komentara. I jos jednom:predlazem da Salon Muzeja savremene umetnosti ponese njeno ime

mina335

pre 6 godina

Marina nas je samo pustila da se izrazimo. Sve ostalo je publika uradila sama. To smo mi i ne razumem u čemu je problem. To je naša umetnost...

Бич божији

pre 6 godina

"Umetnica" koja hoće da pokaže da je svet počeo da se kreće u suprotnom smeru.

Predlažem joj obrnuti performans koji će odslikati suštinu: Neka posetioce udara tiganjem po jajima.

Rajberbre

pre 6 godina

Kako žena na glupost uspela da zaradi kapital! Sudeći po

https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/marina-abramovic-net-worth/?amp=1

Ona je teška $10 miliona.

gargleblaster

pre 6 godina

@jocko
Zao mi je sto su klasicno akademsko likovno obrazovanje I trening postali toliko trivijalni kada se svi usudjuju u to uplitati. Vas komentar je banalan.
Muzicaru sa akademije vi ne bi ni pomisljali komentarisati izvodjenje, niste obrazovani. Ali likovna umetnost, nekad vrlo egzaktna, postala je kapitalisticka sprdacina za pranje para, jos od Picassa kojeg pominjete.
Da, moguce je prepoznati akademsku tehniku, razvijen stil I talenat, za to treba da budete obrazovani. Vi niste.

Myrthos

pre 6 godina

@Marko: to to je VB uzor kulture gdje članovi parlamenta (uglavnom žene) dobivaju prijetnje smrću što se ne podržavaju rastući ekstremizam i rasizam? Super ti je primjer.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
umetnost je doživljaj duha Na žalost naš duh su odvojili od nas i rstrgli ga još u doba austrougarske zabranivši stvaranje tradicionalnog vizantijskog a namećući plitki barok. razlika između vizantijskog duha I baroka je kao razlika između Hendriksa I Niki Minaž. Tako da I Marina koja je bez dileme veliki umetnik stvara dela koja ne pripadaju duhu Srba te je onda "čudno" kada Srbi daju negativne komentare jer ona je uspešna tamo gde je barok prirodan. Kod nas nije normalno slavljenje kulta smrti I patnje mi smo u dubini našeg tkiva narod koji slavi život, mi nismo imali gotiku!!!

olovo

pre 6 godina

Da, umetnost je kada pustis nekoga da te sece ziletom, bode trnjem, pljuje, samara. To je umetnost koju praktikuju umetnice po mracnim coskovima i cestama sirom sveta, za dobre pare i one postaju umetnice. Samo sto je ova eto spremna i na ono na sta one nisu.

John Cleese

pre 6 godina

Na žalost Teri Pračet je umro pa nisam uspeo da postavim
pitanje preko nekih foruma da li je u vidu imao Marinu
kada je u svom stilu opisao reakciju Haveloka Vetinarija
na performans imaginarne umetnice u romanu "Tras".

Shomi

pre 6 godina

Moj komentar ide ovako nekako:
dvajs' minuta tisine...
pa jos jedared.
Al' nece niko da slusa da zaradim neku lovu
Gdju Abramovic treba postovati kao osobu koja je uspesna u onome sto radi a da li ce to ostati zabelezeno u analima, to ostaje na buducim pokolenjima.

za inat

pre 6 godina

U redu mi je da vam se ni najmanje ne dopada ni Marina ni njen rad.
Ono sto mi je strasno je tolika kolicina agresije i vredjanja, i nje, i ljudi koje ona zanima.
Toliko muzickih i ostalih sadrzaja, koji su meni vise nego odvratni, drugi ljudi sa zadovoljstvom konzumiraju. I nikad mi nije palo na pamet da ih napadam i vredjam. Odakle mi pravo... Ni ne gledam ni ne citam nista sto se odnosi na to. Ne zanima me.
A vi bi spaljivali na lomaci, samo da nije kaznjivo.

aabb

pre 6 godina

Vidim ovde svi postovaoci umetnosti doticne, govore kako je ona svetski poznata i da zbog toga unapred treba da je postujemo. Eto svi je postuju pa trebamo i mi. Niti jedan valjan kriticki argument zasto je njena umetnost tako uzvisena, nego eto Englezi je zovu, a mi nemamo pojma. Sve belosvetski strucnjaci i prefinjena gospoda.
@marko
ako si se toliko kultivisao u Britaniji, onda dopusti da neko drugacije razmislja. Nazivas ljude primitivnima i iz kamenog doba jer se ne slazu sa tvojim misljenjem?Nisi ti nista naucio u toj Britaniji, na istom si novou malogradjanstine.
Meni je njen performans: da se zadivi prostota. Molim za argumente njenih postovaoca, zasto mislite da je to visoka umetnost, ali bez argumenata da izlaze u USA.

gargleblaster

pre 6 godina

@Oberyn
Slazem se, neverovatne stvari se mogu naci u ovim komentarima.
Kao sto je, na primer, podatak da je ovo visa umetnost.
Smejao bih se I ja, da nije tuzno...

Srba od Balkana

pre 6 godina

Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Adriano_Galliani, 29. septembar 2019 18:28)

Znaci ako "ne kapiram" njenu "umetnost" bar treba da se divim njenom "debelom novcaniku"... I ona nije neprijatelj drustvenog poretka nego produkt... Prihvatam razne sjajne stvari sa tog "trulog zapada", a ona to nije. Gledao sam sate njenog rada pokusavajuci da izvucem nesto i jednostavno sam ravnodusan... Ono gde nisam ravnodusan je mentalno silovanje pokondirenih tikvi...

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

Rjepin a ne Maljevic, 29. septembar 2019 13:30
Rjepin je slikar Kazimir je stvarao novi svet, nešto poput "Boga", svet u kojem živimo je delo ruku Kazimira. Marina je bliža Rjepinu nego Kazimiru, jer Rjepin I Marina prikazuju bol, nesreću, patnju a Kazimir budućnost duhovnog preporoda lišeno materijalnih okova novca .

Kovač

pre 6 godina

Kad neko napiše : “Nije to vaš intelektualni nivo, ne razumete vi to” na internetu, automatski gubi raspravu i ispada gluplji od sagovornika (treci Gudvinov zakon).

Poznavalac

pre 6 godina

Imate na netu snimak nekih trolova koji su u galeriji na pod, u cosak, stavili obicne naocare, ali tako da izgledaju kao eksponat. Naravno, sjatila se gomila "poznavalaca umetnosti" i divila se umetniku, raspravljala o znacenju dela itd. Drugi primer: davno sam citao o nekom slonu u nekom engleskom zoo vrtu. Slon je voleo da slika: daju mu platno, kofe sa farbom, i slon surlom mrlja one boje po platnu. Onda su te slike odneli kod tri najveca likovna kriticara i procenitelja u Britaniji, gospode koji inace rade za one njihove aukcijske kuce. Njihova strucna misljenja su bila nesto tipa "odlican, mlad, vrlo talentovan autor, mada needukovan...", " ...iz slika izbija iskonska ljubav prema zeni i pozuda...", "...pred umetnikom je svetla buducnost...", sve, sve najlepse! Kad su im rekli cije su slike, nesto su smrljali u vidu saopstenja i utekli! Toliko o umetnosti, kriticarima, savremenim trendovima, avangardi itd.

jesse james

pre 6 godina

Au cetkanje kostiju. Veca je onda umetnost prdezom oduvat maslacak. Instalacija mora imat sustinu videti pikasovog bika od bicikla. ova gdja je umetnik iskljucivo u mlacenju novca od ovaca i ne razlikuje se od npr.nekog gastarbajtera granda.

Kovač

pre 6 godina

Gomilica pokondirenih koji pokušavaju sebe da ubede da njihovo mišljenje i rad dotične ima nekakvu “vrednost”. Slušajte samo njeno objasnjenje, gomila besmislica i opstih mesta. Klasican slucaj “ne umem da pevam/igram/glumim/zasmejavam/pusim ali mi se bas i ne radi nesto konkretno”.