Steve Jobs
pre 10 godina
@ sportista vegan
Andrić to nikada nije izjavio. to je još jedna od pogrešnih informacija koju si pokupio sa neta.
Četvrtak, 10.03.2016.
20:01
IMAGE SOURCE
pre 10 godina
@ sportista vegan
Andrić to nikada nije izjavio. to je još jedna od pogrešnih informacija koju si pokupio sa neta.
pre 10 godina
@sportista vegan, не, није ме срамота, у праву сам и говорим своје мишљење. Нису стручњаци из те области, а ја јесам, и годинама се бавим тим, тако да знам шта говорим, свиђало Вам се то или не.
pre 10 godina
@Еуридамас
Kako te nije sramota da napises da Tesla i Patrijarh Pavle nisu imali pojma o ishrani?!
Ti imas pojma jel?!
Citiracu Andrica “Dodju tako ponekad vremena kada pamet zacuti, budala progovori, fukara se obogati.“
Hajde sada repliciraj da Andric nije imao pojma o sociologjji i ekonomiji.
pre 10 godina
Uh. A da je napisao srećan Uskrs to bi valjda značilo da se zamonašio?
pre 10 godina
@sportista vegan, веган је бар пола године? Његови резултати нису стари пола године. Видјећемо га за пар година ако остане веган. Какве везе Тесла и патријарх Павле имају са спортистима? Ниједан од њих двојице (уз све дужно поштовање које заслужују) немају/нису имали појма о исхрани. То што су они стварно велики људи, нема никакве везе са исхраном, и нису имали потребно знање из те области да би давали савјете за исту.
pre 10 godina
I ja sam bio vegan!
pre 10 godina
@ dingoslav
@ Dejan Milicevic
Ne vidite ni ono sto je sam Djokovic napisao ispod slike koju je okacio? Ne vidite da pise “Happy vegan day“?
Rezultate vec postize, dominantniji je nego ikad. Vegan je bar pola godine.
Podobni nutricionisti i zvanicno forsirana literatura ima isti izvor finansiranja kao i vlast - industrija mesa, mleka i jaja. U to sta oni pisu i savetuju moze da poveruje neko jako podlozan uticanjima bilo koga ko se namece kao autoritet, i to samo zato jer ima zaledjinu.
Tesla je pre 125 godina pisao o tome da moramo prestati da jedemo zivotinje i bio je vegetarijanac. Patrijarh Pavle je bio vegan. Novak Djokovic je raw vegan. Oni su evoluirali za zivota, kada cete vi koji se u njih kunete kao u nacionalne heroje?!
pre 10 godina
Nate Diaz je zbog brata presao na, citiraću , almost raw vegan diet ali jede jaja i ribu i to mozete proveriti a o Noletu neću da trošim reči. Ljudi , jedite šta hoćete ali se edukujte i informišite i na drugim mestima a ne samo animal liberation front... Koga zanima kako čovek funkcioniše, koliko mu je nutrijenata potrebno za koji nivo fizičke spreme... razgovarajte sa nekim profesorom sa medicine ili difa, pročitajte neko naučno prihvaćeno i potvrđeno štivo tipa udžbenika iz fiziologije na bilo kom svetskom univerzitetu...
pre 10 godina
Evo ja otvorih taj link i ne videh gde to Nole kaže da je postao vegan. Sve što videh su samo ushićena nagađanja fanatičnih vegi sledbenika, kao da im život of toga zavisi. Ali sve i da je kojim slučajem od skora postao vegan ostaje činjenica da je sve dosadašnje rezultate napravio uz normalnu ishranu. A šta će mu doneti veganska ishrana to ćemo da vidimo za godinu, dve.
pre 10 godina
Nate Diaz, UFC borac koji je pre nekoliko dana dobio Connora McGregora, je vegan. Carl Lewis je oborio sverski rekord kao vegan. Bokser David Haye je takodje vegan. U NFL takodje ima nekoliko igraca koji su vegani, jedan od kojih, Dave Carter, ima 150kg.
Jesu, ali uz kantu suplemenata, hormona i najogavnije hemije svakodnevno. Ili mislis da je ovaj iskljucivo veganskom hranom nagruvao 130 kg misica? Realno, trebalo bi da pojede dva slepera voca i povrca dnevno, da bi zadovoljio svoje energetske potrebe Ljudi, ne budite naivni, ne nasedajte na propagandu sumnjivih likova koji vam prodaju mu*a pod bubrege. Doduse, ovo se odnosi i na vrhunske profesionalne sportiste svastojede, a ne samo na vegane, samo sto ovi drugi uzimaju daleko vece kolicine onoga iz moje prve recenice kako bi nadoknadili nutrijente koje mogu dobiti iskljucivo iz mesa, jaja, ribe...
pre 10 godina
Djokovic je vegan vec duze vremena.
Ko vam je kriv sto ne pratite desavanja. Ne jede ni meso, ni mleko, ni jaja, i od tada je nepobediv. Evo njegovog instagrama pa se informisite https://www.instagram.com/p/-v9ylazP8l/
pre 10 godina
@ dingoslav
Nole je vegan. Sam to pise, procitajte. https://www.instagram.com/p/-v9ylazP8l/
Nekada nije bio vegan, ali je postao. Sta vam tu nije jasno? Knjigu je napisao davno, kada nije jos bio vegan. Sada ne konzumira meso, mlecno, jaja vec iskljucivo hranu biljnog porekla.
pre 10 godina
Nate Diaz, UFC borac koji je pre nekoliko dana dobio Connora McGregora, je vegan. Carl Lewis je oborio sverski rekord kao vegan. Bokser David Haye je takodje vegan. U NFL takodje ima nekoliko igraca koji su vegani, jedan od kojih, Dave Carter, ima 150kg.
pre 10 godina
@ sportista vegan
Odakle ti to da je Novak vegan? O Karl Luisu je iluzorno pricati s obzirom na kolicinu hemije koju koriste vrhunski sprinteri a pogotovo imajuci u vidu da se pri anaerobnim aktivnostima poput sprinta kao gorivo koristi kreatin fosfat koga organizam sintetiše iz crvenog mesa . Čuj botovi mesne industrije ?!?
pre 10 godina
Veganka, kad već morališete i pominjete mozak onda jednostavno pitanje za vas – da li znate da u proizvodnji biljne hrane strada ogroman broj vrlo svesnih živih bića poput glodara, gmizavaca, ptica i mnogih drugih? To su one nesrećne životinje što stradaju od mehanizacije i hemijskih sredstava u toku proizvodnje, transporta i skladištenja hrane a koje inače nazivamo štetočinama! Uzgred, mnoge od njih su znatno inteligentnije i imaju neuporedivo složeniji društveni život od recimo kokošaka ili krava. Ako ovo ne znate ili ne razumete onda vam inteligencija nije jača strana. Ako sve ovo znate ali nastavljate da jedete svu tu industrijski proizvedenu biljnu hranu onda niste baš u poziciji da morališete i delite lekcije drugima. Sem ako svu biljnu hranu koju jedete sami ne proizvodite na organski način pazeći pri tom da nijedno živo biće ne strada ako to baš nije neophodno. Ali bojim se da ste i vi samo jedan od mnogih salonskih vegi sledbenika.
pre 10 godina
Sportista vegan, nismo mi botovi mesne industrije nego naših predaka koji su svi redom jeli meso kad god su mogli i zahvaljujući kojima smo mi sad u situaciji da kuckamo poruke ovde. Kad već pomenuste mesnu industriju samo da primetim da je ona cica maca na navijanje u odnosu na biljnu industriju – je l’ to znači da ste vi bot ove druge? Što se tiče Karla Luisa, do 29. godine kad je postao vegan bio je potpuno dominantan a delimičnu dominaciju je zadržao do 30-e godine nakon čega je krenuo strmoglavi pad njegove sportske karijere, dakle svega godinu dana nakon što je postao vegan. Naravno da i godine života tu igraju značajnu ulogu ali ja se svakako ne bih pozivao na njegov novi način ishrane kao razlog za sportske uspehe. Da ne govorimo o tome da se on kao sportista nije formirao uz vegansku ishranu kao i da isto važi i za njegove pretke od kojih je nasledio sve te sportske predispozicije. Inače, pre nekoliko godina kad sam trčao na beogradskom polumaratonu, imao sam prilike da ga vidim izbliza pošto je on tad bio promoter maratona. Ne znam da li je i dalje bio vegan ali mogu da kažem da je izgledao vrlo loše, kretanje mu je bilo otežano i čudno, koža na licu prepuna nekih čudnih izraslina, izgledao je vrlo bolesno za nekog ko ima samo pedesetak godina. Da zaključim, na vašem mestu ja ga svakako ne bih navodio kao primer u prilog veganske ideologije. A što se Novaka tiče, iz njegove knjige „Servisom do pobede“ lako se da zaključiti da mu ishrana nije ni blizu veganske.
pre 10 godina
@sportista vegan, могу ли се резултати Карла Луиса на веганској исхрани, упоредити са онима које је постизао док је јео месо? Колико се ја сјећам Новакове књиге, он није веган, и има црвено месо у исхрани.
pre 10 godina
@sportista vegan,
Možda ste bolje obavešteni ali Novak Đoković nije ni vegan niti vegetarijanac bar prema onome što se dalo pročitati na portalu B92 kada je pričao o svom svakodnevnom jelovniku. Koliko se sećam bilo je tu jaja u svim mogućim oblicima, pljeskavica, pomfrita, trapost sira. Ono što sam shvatila je da jede kukuruzni hleb ili somun kako je napisao, ne jede obične slatkiše nego neke koje prave bez šećera
sa drugim zaslađivačima. Znači on jede meso kako je napisao. Nije vegan i to raw.
pre 10 godina
@sportista vegan, заборавио написати: у веганској исхрани се не користе никакви животињски производи, па ни млијеко и сиреви, а мислим да сви знамо да причу о магарећем сиру који Ђоковић једе.
pre 10 godina
Znaci google pa Max Gerson, Rudolf Brojs "Rak Leukemija i druge prividno neizlecive bolesti izlecive prirodnim putem", Ernst Ginter...
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (Deda Pantelija, 11. mart 2016 11:01)
A naturopath who visited the Gerson Clinic in 1983 was able to track 21 patients over a 5-year period (or until death) through annual letters or phone calls. At the 5-year mark, only one was still alive (but not cancer-free); the rest had succumbed to their cancer.
Sta mislis, zasto Gerson i slicni ne drze nikakvu evidenciju o svojim pacijentima, nego se frljaju ciframa koje niko ne moze da proveri? Zar ne bi bilo u njihovom interesu da konkretno navedu imena i prezimena ljudi koje su "izlecili"?
pre 10 godina
@Deda Pantelija - jao jao deda, nije internet za svakog :(
pre 10 godina
O Boze kakve gluposti. Kuvano voce i povrce zdravije od svezeg!! Meso zdravo? Ljudi, iako ga jedem znam da ne valja. To je stvar navike od malena i ljudi tako jedu dok ne dao Bog dobiju kancer. E onda im lekari kazu da ne jedu meso, mleko, jaja tj. sve sto je zivotinjskog porekla kao i so, secer, konzervirane stvari itd. tj. sve sto nije prirodno. E sad zasto se covek ne zapita kako to da je sad odjednom stetno sve od nase Milke? Pa uvek je bilo stetno nego kad si zdrav ne obracas paznju. Kuvano voce i povrce, jao pa metodom dr. Maxa Gersona je izleceno hiljade i hiljase ljudi od raznih vrsta karcinoma, tuberkuloze i drugih teskih bolesti. Proguglajte ljudi i edukujte se, ne koristite internet za lahkovanje i ostavljanje beskorisnih komentara na mrezi. Znaci google pa Max Gerson, Rudolf Brojs "Rak Leukemija i druge prividno neizlecive bolesti izlecive prirodnim putem", Ernst Ginter...
pre 10 godina
Sirova šargarepa je skoro nesvarljiva ali postaje to ako joj se doda masnoća. Zato je neki jedu sa maslacem. Pravim često salatu od šargarepe koju narendam i onda joj dodam ulje, obično ili još bolje maslinovo. Veoma zdravo i ukusno. Inače što se mesa tiče mislim da ljudska vrsta nije predodređena da jede meso i to se vidi po očnjacima koji su malo drugačiji od drugih zuba ali su zatupljeni, nisu oštri kao kod mesojeda. U nekom periodu evolucije je počela da jede meso. Meso koje je većini ljudi danas dostupno i nije toliko zdravo u to smo se svi uverili kupujući ga na različitim mestim. Ipak verujem da pored štetnih supstanci koje se dodaju industrijskoj proizvodnji sigurno sadrži korisne nutritijente. Nisam 100% vegetarijanac niti vegan ali sa tendencijom da prestanem da jedem meso. Isto tako verujem da je u ishrani veoma važna umerenost. Moja baka je živela 89 godina. Što se tiče mesa jela ga je skoro svakodnevno ali uvek samo pečeno i to veličine jedne ili dve šibice.
pre 10 godina
Uh crni Uroše! Pa u Nemačkoj se jede neuporedivo više mesa nego u Srbiji. Mi smo zapravo prema svim statistikama pri samom dnu po potršnji svih vrsta mesa (čak i svinjskog). Ovo je naravno i sasvim očekivano imajući na umu naš životni standard. Naravno, poznato je da logika nije baš jača strana vegi sledbenicima (kao i sledbenicima ma koje vrste). Inače, među prvima smo po potrošnji hleba.
Pozdrav
pre 10 godina
Čitam kako botovi mesne industrije relativizuju sve pa čak i Karla Luisa, a čovek je na zalasku karije prešao na vegansku hranu da bi kao veteran imao šanse na poslednjoj olimpijadi, i uzeo je zlato.
O ostalim uspešnim sportistima veganima imate skoro sve ovde http://www.adaptt.org/athletes.html
Ne zaboravite da je i Novak Đoković već godinama vegan i to raw tj. na sirovoj hrani.
pre 10 godina
Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
(Maja, 11. mart 2016 08:48)
Ovo bas i nije tacno. Ako uzmes da proveris koji su to ljudi, videces da ih je jako malo i da je retko ko od njih full vegetarijanac. Neki su "lazno" ubaceni na liste, kao sto je npr. Tajson koji je sada postao vegan, a tokom karijere nije bio. Tu je i Venus Vilijams koja je izbacila meso zbog neke bolesti koju ima, a nije osvojila skoro nista od kada je promenila ishranu. Zatim brdo "allegedly vegan" itd. Vecina njih bas i nisu vrhunski sportisti (mada bavljenje vrhunskim sportom u sustini i nije zdravo).
Najvise s spominje Karl Luis kome je, iako je uzeo 2 zlata na veganskoj dijeti, karijera krenula nizbrdo od kada je prestao da jede meso.
Iskreno postujem ljude koji iz moralnih razloga ne jedu meso ali nema potrebe da se iznose ovakve lazi, uspesni sportisti vegani su, bar za sada, cista izmisljotina.
pre 10 godina
@Dingoslav
Prvo, nije tacno da samo meso sadrzi kompletan aminokiselinski sastav, to vam je stara informacija. Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
(Maja, 11. mart 2016 08:48)
@ Maja
Koji su to vrhunski sportisti vegani?
pre 10 godina
@kefir, и тај надимак којим се потписујете је животињског поријекла. Од свега што сте написали, једино се слажем са тим да је пржено месо нездраво, али пржено, не месо уопште. Поготово није тачно да се месо великим дијелом не може сварити. У таквој околини као што желудац, нема шансе да киселина не може разградити месо. Ваш је избор таква исхрана, али немојте је наметати другима, јер исхрана богата месом има доста користи, и не постоји апсолутно ниједан разлог да се избацује из исхране.
pre 10 godina
Eat right for your type! Proguglaj pa samu donesite odluku.
pre 10 godina
Prvi tragovi o coveku kao svesnom bicu su crtezi u pecinama na kojima je on sebe predstavio kao lovca koji ubija zivotinje i jede njihovo meso. Dakle covek je genetski predodredjen da bude mesojed. A to sto nama u prodavnicama prodaju nije meso. Najbolji moguci nacin da se zdravo hranite je da sami proizvodite namirnice i zivotinjskog i biljnog porekla jer verujte mi niste ni svesni sta kupujete pa cak i na pijaci...
pre 10 godina
moja baba i deda jeli avokado ziveli 98gog.
pre 10 godina
Bravo! Odlican text! Treba jesti sve ali umereno.
pre 10 godina
Bezglutenska ishrana uopste nije skupa mozda je cak i jeftinija. Ko kaze da moram da koristim bezglutensko brasno? Samo cu preci na kukuruzno brasno. Izbacujete sve industrijsko iz ishrane i vi sada ne znate da li je bezglutenska zdravija ili ne, pa samo sto sam izbacio industrijske proizvode ucinio sam sebi veliku uslugu. Znaci nista nije skuplje! Sveze meso, voce i povrce i to vam je to.
pre 10 godina
Preterivanje je karakteristika danasnjice. Pojedite 100 - 150 grama mesa dnevno umesto pola kg kobasice, red čokolade umesto tablu, 2 parceta hleba umesto pola, šerpa stoji na šporetu umesto na stolu za vreme ručka, ako posle istog kažete sebi : razbio sam se onda treba da podelite količinu hrane sa 2. Ja sam jedino isključiv kod prerađevina, to ni pod razno. Eto, tako je meni krvna slika perfektna, a imam možda kilo 2 više na 192cm, nikad gladan, ničega se ne odričem
pre 10 godina
Jabuke su zdrave - jabuke nisu zdrave !
Kafa nije zdrava - kafa jeste zdrava !
Meso nije zdravo - meso jeste zdravo !
.
.
.
Biolozi, lekari, nutricionisti lupaju i lupetaju a plate iz budzeta im lezu na racun svakog meseca !
pre 10 godina
@(Kefir, 10. mart 2016 21:14
Svaka čast za komentar!
pre 10 godina
Krkajte ljudi meso nema ništa zdravije. Još kad vam uvale bolesnu crkotinu u recikliranim viršlama od 99din za kilo, pa šta ćeš bolje.
Šalu na stranu, posle vam harp i nato krivi a jedete i udisete otrove na sve strane.
pre 10 godina
@Dingoslav
Prvo, nije tacno da samo meso sadrzi kompletan aminokiselinski sastav, to vam je stara informacija. Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
pre 10 godina
Ne Dingoslave. Biljke kao sto sam spomenuo imaju sve amino kiseline. Danas niko ne moze da ima izgovor da nesto ne zna jer informacije kao sto su amino kiseline i koliko se nalaze u kojoj hrani je veoma pako naci internetu.
pre 10 godina
Za ove vegane sto kazu da u biljnoj hrani ima sve preporucujem da nabave jednog lava pa da ga hrane biljkama koje menjaju meso...
pre 10 godina
Pa gledajte to ovako, nas zivotni vek je 74 godine u proseku kombinovano muski i zenski pol, zivotni vek recimo u Nemackoj je 81 godinu, ima dosta faktora koji uticu na zivotni vek ali je ishrana jedan od najvaznijih. Tako da u svakom slucaju bi trebali porazmisliti o nasim navikama ishrane ? Recimo mi smo zemlja u kojoj se konzumira velika kolicina mesa. Znaci neka korelacija postoji ?
pre 10 godina
Odlican i krajnje realan tekst, za razliku od razlicitih drugih koje sam citao!
pre 10 godina
Kako bi bilo da sem stomakom o hrani razmisljate mozgom, oslanjajuci se na etiku tj. moral ako ga uopste imate? [link]
(Veganka, 10. mart 2016 22:16)
A, da budemo jos vise moralniji, kako bi bilo da krenemo da razmisljamo o onima koji nemaju ama bas nista da jedu?
pre 10 godina
Naravucenije, jedi raznovrsno, i umereno. Pijte, pusite, veselite se, placite i radite. Ali sve umereno, i ima da zivite sto godina!
pre 10 godina
@Veganka
Sa ljudima kao sto si ti ne vredi ici na logiku i zdravo razmisljanje. Treba se samo smejati
pre 10 godina
Keto rulsssss...
pre 10 godina
@Kefir
Ako smatrate da je meso u ljudskoj ishrani toliko nezdravo i nije dobro za ishranu ljudi, zasto onda ljudi, kao zivotinje, imaju vilice i digestivni trakt za mesovitu ishranu (biljnu i zivotinjsku) a ne samo za biljnu? Da smo evolucijom predodredjeni da budemo samo biljojedi, imali bi duza creva i drugacije zube (kao sto imaju biljojedi).
Drugo, ako mesu treba 72 sata da se svari i izadje iz organizma, koliko onda treba biljnim vlaknima? Biljna vlakna se preporucuju u ishrani jer se duze razgradjuju nego meso.
Konzumiranjem mesa (sirovog ili termicki obradjenog) ono odmah dospeva u zeludac, tj, u zeludacnu kiselinu koja ga razgradjuje (da nismo mesozderi, ne bismo mogli da ga svarimo), u dvanaestopalacnom crevu prelazi iz kisele u baznu sredinu i u debelom i tankom crevu se absorbuje, tako da i da treba 72 sata da se svari, to nije sirovo meso vec smesa koja je hemijski obradjena u zeludacnoj kiselini, pa samim tim ne mozete uporedjivati sta se desava sa svezim mesom koje stoji 3 dana na 36 stepeni i konzumiranim mesom.
Ako vec navodite odredjene argumente, onda iznosite kompletnu sliku a ne samo one delove argumenata koji vam odgovaraju
pre 10 godina
ljudi su svaštojedi.
da naši preci nisu jeli meso, ovi vegani i vegetarijanci ne bi danas imali čime da misle. razvoj mozga je bio direktno povezan sa konzumacijom mesa. sve treba jesti umereno. ne dobijati suvišne kilograme, ne biti anemičan...
naši preci su konzumirali zelenjavu, voće, orašaste plodove i meso. da se svi danas toga drže, i da se više kreću, svi bi bili zdravi , jaki i vitki....
ali danas ubijaju brza hrana, slatkiši, sokovi i alkohol....
pre 10 godina
Ko god je mislio makar većinu ovih stvari, taj mozak nije uključio.
pre 10 godina
gggg
pre 10 godina
@Bane - molim te informisi se pravilno iz strucne literature a ne na rekla- kazala forumima.
pre 10 godina
Joj Bane ala si lose informisan
pre 10 godina
Lepo piše po domovima zdravlja: umerenost, raznovrsnost i fizička aktivnost. U ovo potpuno verujem a i generalno iskustvo to dokazuje. Ako se isključi jedno od ovo troje u velikom ste riziku.
pre 10 godina
@ kefir
pitaj nekoga ko se bavi agrarom koliko su zdrave šargarepe koje jedeš.
pre 10 godina
Ako već brineš o planeti, onda bi trebalo da se zalažeš za smanjenje populacije, stoga uživaj i pusti druge da jedu šta hoće i da žive kako i koliko hoće.
pre 10 godina
@kefir ali organizam nije samo mesto gde meso stoji 3 dana na 36,7° vec je mesto gde se iz tog mesa iskoriscavaju hranljive materije a ostatak se izbaci!
mislim da sam bio jasan. svako moze da modifikuje neku cinjenicu i da prica kako mu odgova i na taj nacin opravdava svoje postupke.
pre 10 godina
Kako bi bilo da sem stomakom o hrani razmisljate mozgom, oslanjajuci se na etiku tj. moral ako ga uopste imate? http://www.youtube.com/watch?v=BhBq-x0zFFI
pre 10 godina
hrana je samo posledica misli, reci i dela. Ono sto mislimo, govorimo i delamo to i jedemo. Treba ozdraviti duh i telo se samo zaleci.
Zapravo ne postoji zdrava i nezdrava hrana jer sva hrana sama po sebi je "nezdrava" od nje telo i propada, raspada se.
pre 10 godina
Bane, za tvoju informaciju, pošto već pričaš o proteinima i aminokiselinama... Bioraspoloživost proteina zavisi od njegovog aminokiselinskog sastava a jedino proteini iz životinjskih izvora imaju sve aminokiseline koje su ćoveku potrebne. Zbog toga se pri računanju optimalnog unosa proteina kod vrhunskih sportista uzimaju u obzir samo oni koji su uneti kroz hranu životinjskog porekla (jaja, riba, mlečni proizvodi i meso).
pre 10 godina
@(Kefir, 10. mart 2016 21:14) i ostali napadni vegani
Sta vas briga,ko sta jede?
Ako ste vi otisli u jednu krajnost,ostavite druge na miru.
Hranite se kako hocete,to je vas izbor i niko vam ga ne osporava.
Nemate nikakvo pravo da drzite lekcije onima,koji se ne slazu sa vama.
Pogotovo sto ste na nivou statisticke greske.
Vecina jede sve,pri tome i nije u situaciji da bude probirljiva.
Jedemo da prezivimo,a ne zivimo da bi jeli!
pre 10 godina
Svako moze da napise svoje misljenje o ishrani, zasto nema potpisa, ko je dosao do ovakvog zakljucka?
Jel to neki cenjeni dr mr -sta vec? Bavi se ovim istrazivanjem godinama i ima neke nagrade za svoja postignuca?
Ili je to neka domacica u dokolici kojoj su se smucile dijete?
Neka svako jede kako mu odgovara
pre 10 godina
Pa pisete o mitovima u ishrani, a sami sirite te mitove. U mesu ne postoji nista sto nam treba a da nemozemo ga naci u biljnoj prehrani. Pasulj, socivo, riza, krompir itd. imaju sve vitamine, proteine, minerale i sve ostalo sto se nalazi u mesu. Kada smo vec kod proteina meso ne sadrzi nikakve specijalne proteine, vec se proteini sastoje od amino kiselina koje se mogu naci u biljnoj hrani od brokolija i psenice do pasulja.Tako da ako vec pisete clanke pisite ih tacno. Od vitamina B12 je poseban jer ga prave bakterije koje su u prirodi mogu naci u vodi i zemlji. Medjutim koliko su nam voda i zemlja zagadjeni moramo prati svu hranu i prociscavati vodu tako da su suplementi najbolji izvor B12. Praksa je cak da se u stocarstvu B12 suplementi daju zivotinjama koje mi jedemo.
pre 10 godina
Ne znam ko ovo ne zna ali ajde... Ono što bih samo dodao jeste da je detoks jedan odličan marketinški trik i što bih savetovao svima da poste koliko god to možda čudno zvučalo ali da ne dužim, ima smisla.
pre 10 godina
Da li cete skuvati sargarepu ili ne, to su slatke muke i nijedna varijanta nije nezdrava, ali zato konzumiranje mesa i przenje bilo cega itekako jeste.
Koncentracija hlorovodonicne kiseline kod nas je mala u odnosu na mesozdere i mali deo mesa se svari. Mesu je potrebno oko 72h da izadje iz organizma. Ostavite meso 3 dana na temparaturi tela negde, pa da vidite sta ce da se desi - istrulice, smrdece itd. Uostalom, zasto ga drzite u frizideru ako mi ne verujete?
Jos kada ga przite, pospesujete kiselost organizma a takav ambijent je raj za celije raka.
Jeste, deda vam pusio i jeo meso i eno ga 160 godina napunio u januaru, svi imamo tako nekog, ali to vam nije opravdanje.
Neko zbog genetike ili drugih nekih faktora moze da radi od organizma sta hoce, ali to ne znaci da ne postoji nista nezdravo.
pre 10 godina
U ovoj činiji nismo našli srpsku turšiju i ništa na turskom ne piše?
Dajte malo dolme, pečene ovce, kofte, kebabe, baklave, ratluke i mušmule!
pre 10 godina
@(Kefir, 10. mart 2016 21:14) i ostali napadni vegani
Sta vas briga,ko sta jede?
Ako ste vi otisli u jednu krajnost,ostavite druge na miru.
Hranite se kako hocete,to je vas izbor i niko vam ga ne osporava.
Nemate nikakvo pravo da drzite lekcije onima,koji se ne slazu sa vama.
Pogotovo sto ste na nivou statisticke greske.
Vecina jede sve,pri tome i nije u situaciji da bude probirljiva.
Jedemo da prezivimo,a ne zivimo da bi jeli!
pre 10 godina
Bane, za tvoju informaciju, pošto već pričaš o proteinima i aminokiselinama... Bioraspoloživost proteina zavisi od njegovog aminokiselinskog sastava a jedino proteini iz životinjskih izvora imaju sve aminokiseline koje su ćoveku potrebne. Zbog toga se pri računanju optimalnog unosa proteina kod vrhunskih sportista uzimaju u obzir samo oni koji su uneti kroz hranu životinjskog porekla (jaja, riba, mlečni proizvodi i meso).
pre 10 godina
@ kefir
pitaj nekoga ko se bavi agrarom koliko su zdrave šargarepe koje jedeš.
pre 10 godina
Ne znam ko ovo ne zna ali ajde... Ono što bih samo dodao jeste da je detoks jedan odličan marketinški trik i što bih savetovao svima da poste koliko god to možda čudno zvučalo ali da ne dužim, ima smisla.
pre 10 godina
Da li cete skuvati sargarepu ili ne, to su slatke muke i nijedna varijanta nije nezdrava, ali zato konzumiranje mesa i przenje bilo cega itekako jeste.
Koncentracija hlorovodonicne kiseline kod nas je mala u odnosu na mesozdere i mali deo mesa se svari. Mesu je potrebno oko 72h da izadje iz organizma. Ostavite meso 3 dana na temparaturi tela negde, pa da vidite sta ce da se desi - istrulice, smrdece itd. Uostalom, zasto ga drzite u frizideru ako mi ne verujete?
Jos kada ga przite, pospesujete kiselost organizma a takav ambijent je raj za celije raka.
Jeste, deda vam pusio i jeo meso i eno ga 160 godina napunio u januaru, svi imamo tako nekog, ali to vam nije opravdanje.
Neko zbog genetike ili drugih nekih faktora moze da radi od organizma sta hoce, ali to ne znaci da ne postoji nista nezdravo.
pre 10 godina
Pa pisete o mitovima u ishrani, a sami sirite te mitove. U mesu ne postoji nista sto nam treba a da nemozemo ga naci u biljnoj prehrani. Pasulj, socivo, riza, krompir itd. imaju sve vitamine, proteine, minerale i sve ostalo sto se nalazi u mesu. Kada smo vec kod proteina meso ne sadrzi nikakve specijalne proteine, vec se proteini sastoje od amino kiselina koje se mogu naci u biljnoj hrani od brokolija i psenice do pasulja.Tako da ako vec pisete clanke pisite ih tacno. Od vitamina B12 je poseban jer ga prave bakterije koje su u prirodi mogu naci u vodi i zemlji. Medjutim koliko su nam voda i zemlja zagadjeni moramo prati svu hranu i prociscavati vodu tako da su suplementi najbolji izvor B12. Praksa je cak da se u stocarstvu B12 suplementi daju zivotinjama koje mi jedemo.
pre 10 godina
U ovoj činiji nismo našli srpsku turšiju i ništa na turskom ne piše?
Dajte malo dolme, pečene ovce, kofte, kebabe, baklave, ratluke i mušmule!
pre 10 godina
Kako bi bilo da sem stomakom o hrani razmisljate mozgom, oslanjajuci se na etiku tj. moral ako ga uopste imate? http://www.youtube.com/watch?v=BhBq-x0zFFI
pre 10 godina
@Kefir
Ako smatrate da je meso u ljudskoj ishrani toliko nezdravo i nije dobro za ishranu ljudi, zasto onda ljudi, kao zivotinje, imaju vilice i digestivni trakt za mesovitu ishranu (biljnu i zivotinjsku) a ne samo za biljnu? Da smo evolucijom predodredjeni da budemo samo biljojedi, imali bi duza creva i drugacije zube (kao sto imaju biljojedi).
Drugo, ako mesu treba 72 sata da se svari i izadje iz organizma, koliko onda treba biljnim vlaknima? Biljna vlakna se preporucuju u ishrani jer se duze razgradjuju nego meso.
Konzumiranjem mesa (sirovog ili termicki obradjenog) ono odmah dospeva u zeludac, tj, u zeludacnu kiselinu koja ga razgradjuje (da nismo mesozderi, ne bismo mogli da ga svarimo), u dvanaestopalacnom crevu prelazi iz kisele u baznu sredinu i u debelom i tankom crevu se absorbuje, tako da i da treba 72 sata da se svari, to nije sirovo meso vec smesa koja je hemijski obradjena u zeludacnoj kiselini, pa samim tim ne mozete uporedjivati sta se desava sa svezim mesom koje stoji 3 dana na 36 stepeni i konzumiranim mesom.
Ako vec navodite odredjene argumente, onda iznosite kompletnu sliku a ne samo one delove argumenata koji vam odgovaraju
pre 10 godina
Preterivanje je karakteristika danasnjice. Pojedite 100 - 150 grama mesa dnevno umesto pola kg kobasice, red čokolade umesto tablu, 2 parceta hleba umesto pola, šerpa stoji na šporetu umesto na stolu za vreme ručka, ako posle istog kažete sebi : razbio sam se onda treba da podelite količinu hrane sa 2. Ja sam jedino isključiv kod prerađevina, to ni pod razno. Eto, tako je meni krvna slika perfektna, a imam možda kilo 2 više na 192cm, nikad gladan, ničega se ne odričem
pre 10 godina
moja baba i deda jeli avokado ziveli 98gog.
pre 10 godina
@kefir, и тај надимак којим се потписујете је животињског поријекла. Од свега што сте написали, једино се слажем са тим да је пржено месо нездраво, али пржено, не месо уопште. Поготово није тачно да се месо великим дијелом не може сварити. У таквој околини као што желудац, нема шансе да киселина не може разградити месо. Ваш је избор таква исхрана, али немојте је наметати другима, јер исхрана богата месом има доста користи, и не постоји апсолутно ниједан разлог да се избацује из исхране.
pre 10 godina
ljudi su svaštojedi.
da naši preci nisu jeli meso, ovi vegani i vegetarijanci ne bi danas imali čime da misle. razvoj mozga je bio direktno povezan sa konzumacijom mesa. sve treba jesti umereno. ne dobijati suvišne kilograme, ne biti anemičan...
naši preci su konzumirali zelenjavu, voće, orašaste plodove i meso. da se svi danas toga drže, i da se više kreću, svi bi bili zdravi , jaki i vitki....
ali danas ubijaju brza hrana, slatkiši, sokovi i alkohol....
pre 10 godina
Kako bi bilo da sem stomakom o hrani razmisljate mozgom, oslanjajuci se na etiku tj. moral ako ga uopste imate? [link]
(Veganka, 10. mart 2016 22:16)
A, da budemo jos vise moralniji, kako bi bilo da krenemo da razmisljamo o onima koji nemaju ama bas nista da jedu?
pre 10 godina
Naravucenije, jedi raznovrsno, i umereno. Pijte, pusite, veselite se, placite i radite. Ali sve umereno, i ima da zivite sto godina!
pre 10 godina
Prvi tragovi o coveku kao svesnom bicu su crtezi u pecinama na kojima je on sebe predstavio kao lovca koji ubija zivotinje i jede njihovo meso. Dakle covek je genetski predodredjen da bude mesojed. A to sto nama u prodavnicama prodaju nije meso. Najbolji moguci nacin da se zdravo hranite je da sami proizvodite namirnice i zivotinjskog i biljnog porekla jer verujte mi niste ni svesni sta kupujete pa cak i na pijaci...
pre 10 godina
Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
(Maja, 11. mart 2016 08:48)
Ovo bas i nije tacno. Ako uzmes da proveris koji su to ljudi, videces da ih je jako malo i da je retko ko od njih full vegetarijanac. Neki su "lazno" ubaceni na liste, kao sto je npr. Tajson koji je sada postao vegan, a tokom karijere nije bio. Tu je i Venus Vilijams koja je izbacila meso zbog neke bolesti koju ima, a nije osvojila skoro nista od kada je promenila ishranu. Zatim brdo "allegedly vegan" itd. Vecina njih bas i nisu vrhunski sportisti (mada bavljenje vrhunskim sportom u sustini i nije zdravo).
Najvise s spominje Karl Luis kome je, iako je uzeo 2 zlata na veganskoj dijeti, karijera krenula nizbrdo od kada je prestao da jede meso.
Iskreno postujem ljude koji iz moralnih razloga ne jedu meso ali nema potrebe da se iznose ovakve lazi, uspesni sportisti vegani su, bar za sada, cista izmisljotina.
pre 10 godina
Uh crni Uroše! Pa u Nemačkoj se jede neuporedivo više mesa nego u Srbiji. Mi smo zapravo prema svim statistikama pri samom dnu po potršnji svih vrsta mesa (čak i svinjskog). Ovo je naravno i sasvim očekivano imajući na umu naš životni standard. Naravno, poznato je da logika nije baš jača strana vegi sledbenicima (kao i sledbenicima ma koje vrste). Inače, među prvima smo po potrošnji hleba.
Pozdrav
pre 10 godina
Nate Diaz, UFC borac koji je pre nekoliko dana dobio Connora McGregora, je vegan. Carl Lewis je oborio sverski rekord kao vegan. Bokser David Haye je takodje vegan. U NFL takodje ima nekoliko igraca koji su vegani, jedan od kojih, Dave Carter, ima 150kg.
Jesu, ali uz kantu suplemenata, hormona i najogavnije hemije svakodnevno. Ili mislis da je ovaj iskljucivo veganskom hranom nagruvao 130 kg misica? Realno, trebalo bi da pojede dva slepera voca i povrca dnevno, da bi zadovoljio svoje energetske potrebe Ljudi, ne budite naivni, ne nasedajte na propagandu sumnjivih likova koji vam prodaju mu*a pod bubrege. Doduse, ovo se odnosi i na vrhunske profesionalne sportiste svastojede, a ne samo na vegane, samo sto ovi drugi uzimaju daleko vece kolicine onoga iz moje prve recenice kako bi nadoknadili nutrijente koje mogu dobiti iskljucivo iz mesa, jaja, ribe...
pre 10 godina
@Dingoslav
Prvo, nije tacno da samo meso sadrzi kompletan aminokiselinski sastav, to vam je stara informacija. Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
(Maja, 11. mart 2016 08:48)
@ Maja
Koji su to vrhunski sportisti vegani?
pre 10 godina
@kefir ali organizam nije samo mesto gde meso stoji 3 dana na 36,7° vec je mesto gde se iz tog mesa iskoriscavaju hranljive materije a ostatak se izbaci!
mislim da sam bio jasan. svako moze da modifikuje neku cinjenicu i da prica kako mu odgova i na taj nacin opravdava svoje postupke.
pre 10 godina
@Veganka
Sa ljudima kao sto si ti ne vredi ici na logiku i zdravo razmisljanje. Treba se samo smejati
pre 10 godina
Za ove vegane sto kazu da u biljnoj hrani ima sve preporucujem da nabave jednog lava pa da ga hrane biljkama koje menjaju meso...
pre 10 godina
Lepo piše po domovima zdravlja: umerenost, raznovrsnost i fizička aktivnost. U ovo potpuno verujem a i generalno iskustvo to dokazuje. Ako se isključi jedno od ovo troje u velikom ste riziku.
pre 10 godina
Odlican i krajnje realan tekst, za razliku od razlicitih drugih koje sam citao!
pre 10 godina
Krkajte ljudi meso nema ništa zdravije. Još kad vam uvale bolesnu crkotinu u recikliranim viršlama od 99din za kilo, pa šta ćeš bolje.
Šalu na stranu, posle vam harp i nato krivi a jedete i udisete otrove na sve strane.
pre 10 godina
Veganka, kad već morališete i pominjete mozak onda jednostavno pitanje za vas – da li znate da u proizvodnji biljne hrane strada ogroman broj vrlo svesnih živih bića poput glodara, gmizavaca, ptica i mnogih drugih? To su one nesrećne životinje što stradaju od mehanizacije i hemijskih sredstava u toku proizvodnje, transporta i skladištenja hrane a koje inače nazivamo štetočinama! Uzgred, mnoge od njih su znatno inteligentnije i imaju neuporedivo složeniji društveni život od recimo kokošaka ili krava. Ako ovo ne znate ili ne razumete onda vam inteligencija nije jača strana. Ako sve ovo znate ali nastavljate da jedete svu tu industrijski proizvedenu biljnu hranu onda niste baš u poziciji da morališete i delite lekcije drugima. Sem ako svu biljnu hranu koju jedete sami ne proizvodite na organski način pazeći pri tom da nijedno živo biće ne strada ako to baš nije neophodno. Ali bojim se da ste i vi samo jedan od mnogih salonskih vegi sledbenika.
pre 10 godina
Znaci google pa Max Gerson, Rudolf Brojs "Rak Leukemija i druge prividno neizlecive bolesti izlecive prirodnim putem", Ernst Ginter...
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (Deda Pantelija, 11. mart 2016 11:01)
A naturopath who visited the Gerson Clinic in 1983 was able to track 21 patients over a 5-year period (or until death) through annual letters or phone calls. At the 5-year mark, only one was still alive (but not cancer-free); the rest had succumbed to their cancer.
Sta mislis, zasto Gerson i slicni ne drze nikakvu evidenciju o svojim pacijentima, nego se frljaju ciframa koje niko ne moze da proveri? Zar ne bi bilo u njihovom interesu da konkretno navedu imena i prezimena ljudi koje su "izlecili"?
pre 10 godina
Sportista vegan, nismo mi botovi mesne industrije nego naših predaka koji su svi redom jeli meso kad god su mogli i zahvaljujući kojima smo mi sad u situaciji da kuckamo poruke ovde. Kad već pomenuste mesnu industriju samo da primetim da je ona cica maca na navijanje u odnosu na biljnu industriju – je l’ to znači da ste vi bot ove druge? Što se tiče Karla Luisa, do 29. godine kad je postao vegan bio je potpuno dominantan a delimičnu dominaciju je zadržao do 30-e godine nakon čega je krenuo strmoglavi pad njegove sportske karijere, dakle svega godinu dana nakon što je postao vegan. Naravno da i godine života tu igraju značajnu ulogu ali ja se svakako ne bih pozivao na njegov novi način ishrane kao razlog za sportske uspehe. Da ne govorimo o tome da se on kao sportista nije formirao uz vegansku ishranu kao i da isto važi i za njegove pretke od kojih je nasledio sve te sportske predispozicije. Inače, pre nekoliko godina kad sam trčao na beogradskom polumaratonu, imao sam prilike da ga vidim izbliza pošto je on tad bio promoter maratona. Ne znam da li je i dalje bio vegan ali mogu da kažem da je izgledao vrlo loše, kretanje mu je bilo otežano i čudno, koža na licu prepuna nekih čudnih izraslina, izgledao je vrlo bolesno za nekog ko ima samo pedesetak godina. Da zaključim, na vašem mestu ja ga svakako ne bih navodio kao primer u prilog veganske ideologije. A što se Novaka tiče, iz njegove knjige „Servisom do pobede“ lako se da zaključiti da mu ishrana nije ni blizu veganske.
pre 10 godina
Jabuke su zdrave - jabuke nisu zdrave !
Kafa nije zdrava - kafa jeste zdrava !
Meso nije zdravo - meso jeste zdravo !
.
.
.
Biolozi, lekari, nutricionisti lupaju i lupetaju a plate iz budzeta im lezu na racun svakog meseca !
pre 10 godina
@ sportista vegan
Odakle ti to da je Novak vegan? O Karl Luisu je iluzorno pricati s obzirom na kolicinu hemije koju koriste vrhunski sprinteri a pogotovo imajuci u vidu da se pri anaerobnim aktivnostima poput sprinta kao gorivo koristi kreatin fosfat koga organizam sintetiše iz crvenog mesa . Čuj botovi mesne industrije ?!?
pre 10 godina
Bravo! Odlican text! Treba jesti sve ali umereno.
pre 10 godina
@sportista vegan, заборавио написати: у веганској исхрани се не користе никакви животињски производи, па ни млијеко и сиреви, а мислим да сви знамо да причу о магарећем сиру који Ђоковић једе.
pre 10 godina
@sportista vegan,
Možda ste bolje obavešteni ali Novak Đoković nije ni vegan niti vegetarijanac bar prema onome što se dalo pročitati na portalu B92 kada je pričao o svom svakodnevnom jelovniku. Koliko se sećam bilo je tu jaja u svim mogućim oblicima, pljeskavica, pomfrita, trapost sira. Ono što sam shvatila je da jede kukuruzni hleb ili somun kako je napisao, ne jede obične slatkiše nego neke koje prave bez šećera
sa drugim zaslađivačima. Znači on jede meso kako je napisao. Nije vegan i to raw.
pre 10 godina
@sportista vegan, могу ли се резултати Карла Луиса на веганској исхрани, упоредити са онима које је постизао док је јео месо? Колико се ја сјећам Новакове књиге, он није веган, и има црвено месо у исхрани.
pre 10 godina
Evo ja otvorih taj link i ne videh gde to Nole kaže da je postao vegan. Sve što videh su samo ushićena nagađanja fanatičnih vegi sledbenika, kao da im život of toga zavisi. Ali sve i da je kojim slučajem od skora postao vegan ostaje činjenica da je sve dosadašnje rezultate napravio uz normalnu ishranu. A šta će mu doneti veganska ishrana to ćemo da vidimo za godinu, dve.
pre 10 godina
Nate Diaz je zbog brata presao na, citiraću , almost raw vegan diet ali jede jaja i ribu i to mozete proveriti a o Noletu neću da trošim reči. Ljudi , jedite šta hoćete ali se edukujte i informišite i na drugim mestima a ne samo animal liberation front... Koga zanima kako čovek funkcioniše, koliko mu je nutrijenata potrebno za koji nivo fizičke spreme... razgovarajte sa nekim profesorom sa medicine ili difa, pročitajte neko naučno prihvaćeno i potvrđeno štivo tipa udžbenika iz fiziologije na bilo kom svetskom univerzitetu...
pre 10 godina
Ako već brineš o planeti, onda bi trebalo da se zalažeš za smanjenje populacije, stoga uživaj i pusti druge da jedu šta hoće i da žive kako i koliko hoće.
pre 10 godina
@Bane - molim te informisi se pravilno iz strucne literature a ne na rekla- kazala forumima.
pre 10 godina
O Boze kakve gluposti. Kuvano voce i povrce zdravije od svezeg!! Meso zdravo? Ljudi, iako ga jedem znam da ne valja. To je stvar navike od malena i ljudi tako jedu dok ne dao Bog dobiju kancer. E onda im lekari kazu da ne jedu meso, mleko, jaja tj. sve sto je zivotinjskog porekla kao i so, secer, konzervirane stvari itd. tj. sve sto nije prirodno. E sad zasto se covek ne zapita kako to da je sad odjednom stetno sve od nase Milke? Pa uvek je bilo stetno nego kad si zdrav ne obracas paznju. Kuvano voce i povrce, jao pa metodom dr. Maxa Gersona je izleceno hiljade i hiljase ljudi od raznih vrsta karcinoma, tuberkuloze i drugih teskih bolesti. Proguglajte ljudi i edukujte se, ne koristite internet za lahkovanje i ostavljanje beskorisnih komentara na mrezi. Znaci google pa Max Gerson, Rudolf Brojs "Rak Leukemija i druge prividno neizlecive bolesti izlecive prirodnim putem", Ernst Ginter...
pre 10 godina
@Deda Pantelija - jao jao deda, nije internet za svakog :(
pre 10 godina
@Dingoslav
Prvo, nije tacno da samo meso sadrzi kompletan aminokiselinski sastav, to vam je stara informacija. Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
pre 10 godina
Čitam kako botovi mesne industrije relativizuju sve pa čak i Karla Luisa, a čovek je na zalasku karije prešao na vegansku hranu da bi kao veteran imao šanse na poslednjoj olimpijadi, i uzeo je zlato.
O ostalim uspešnim sportistima veganima imate skoro sve ovde http://www.adaptt.org/athletes.html
Ne zaboravite da je i Novak Đoković već godinama vegan i to raw tj. na sirovoj hrani.
pre 10 godina
I ja sam bio vegan!
pre 10 godina
@sportista vegan, веган је бар пола године? Његови резултати нису стари пола године. Видјећемо га за пар година ако остане веган. Какве везе Тесла и патријарх Павле имају са спортистима? Ниједан од њих двојице (уз све дужно поштовање које заслужују) немају/нису имали појма о исхрани. То што су они стварно велики људи, нема никакве везе са исхраном, и нису имали потребно знање из те области да би давали савјете за исту.
pre 10 godina
@sportista vegan, не, није ме срамота, у праву сам и говорим своје мишљење. Нису стручњаци из те области, а ја јесам, и годинама се бавим тим, тако да знам шта говорим, свиђало Вам се то или не.
pre 10 godina
Uh. A da je napisao srećan Uskrs to bi valjda značilo da se zamonašio?
pre 10 godina
@ sportista vegan
Andrić to nikada nije izjavio. to je još jedna od pogrešnih informacija koju si pokupio sa neta.
pre 10 godina
Svako moze da napise svoje misljenje o ishrani, zasto nema potpisa, ko je dosao do ovakvog zakljucka?
Jel to neki cenjeni dr mr -sta vec? Bavi se ovim istrazivanjem godinama i ima neke nagrade za svoja postignuca?
Ili je to neka domacica u dokolici kojoj su se smucile dijete?
Neka svako jede kako mu odgovara
pre 10 godina
Ne Dingoslave. Biljke kao sto sam spomenuo imaju sve amino kiseline. Danas niko ne moze da ima izgovor da nesto ne zna jer informacije kao sto su amino kiseline i koliko se nalaze u kojoj hrani je veoma pako naci internetu.
pre 10 godina
Sirova šargarepa je skoro nesvarljiva ali postaje to ako joj se doda masnoća. Zato je neki jedu sa maslacem. Pravim često salatu od šargarepe koju narendam i onda joj dodam ulje, obično ili još bolje maslinovo. Veoma zdravo i ukusno. Inače što se mesa tiče mislim da ljudska vrsta nije predodređena da jede meso i to se vidi po očnjacima koji su malo drugačiji od drugih zuba ali su zatupljeni, nisu oštri kao kod mesojeda. U nekom periodu evolucije je počela da jede meso. Meso koje je većini ljudi danas dostupno i nije toliko zdravo u to smo se svi uverili kupujući ga na različitim mestim. Ipak verujem da pored štetnih supstanci koje se dodaju industrijskoj proizvodnji sigurno sadrži korisne nutritijente. Nisam 100% vegetarijanac niti vegan ali sa tendencijom da prestanem da jedem meso. Isto tako verujem da je u ishrani veoma važna umerenost. Moja baka je živela 89 godina. Što se tiče mesa jela ga je skoro svakodnevno ali uvek samo pečeno i to veličine jedne ili dve šibice.
pre 10 godina
Joj Bane ala si lose informisan
pre 10 godina
Pa gledajte to ovako, nas zivotni vek je 74 godine u proseku kombinovano muski i zenski pol, zivotni vek recimo u Nemackoj je 81 godinu, ima dosta faktora koji uticu na zivotni vek ali je ishrana jedan od najvaznijih. Tako da u svakom slucaju bi trebali porazmisliti o nasim navikama ishrane ? Recimo mi smo zemlja u kojoj se konzumira velika kolicina mesa. Znaci neka korelacija postoji ?
pre 10 godina
@ dingoslav
Nole je vegan. Sam to pise, procitajte. https://www.instagram.com/p/-v9ylazP8l/
Nekada nije bio vegan, ali je postao. Sta vam tu nije jasno? Knjigu je napisao davno, kada nije jos bio vegan. Sada ne konzumira meso, mlecno, jaja vec iskljucivo hranu biljnog porekla.
pre 10 godina
@ dingoslav
@ Dejan Milicevic
Ne vidite ni ono sto je sam Djokovic napisao ispod slike koju je okacio? Ne vidite da pise “Happy vegan day“?
Rezultate vec postize, dominantniji je nego ikad. Vegan je bar pola godine.
Podobni nutricionisti i zvanicno forsirana literatura ima isti izvor finansiranja kao i vlast - industrija mesa, mleka i jaja. U to sta oni pisu i savetuju moze da poveruje neko jako podlozan uticanjima bilo koga ko se namece kao autoritet, i to samo zato jer ima zaledjinu.
Tesla je pre 125 godina pisao o tome da moramo prestati da jedemo zivotinje i bio je vegetarijanac. Patrijarh Pavle je bio vegan. Novak Djokovic je raw vegan. Oni su evoluirali za zivota, kada cete vi koji se u njih kunete kao u nacionalne heroje?!
pre 10 godina
Ko god je mislio makar većinu ovih stvari, taj mozak nije uključio.
pre 10 godina
Nate Diaz, UFC borac koji je pre nekoliko dana dobio Connora McGregora, je vegan. Carl Lewis je oborio sverski rekord kao vegan. Bokser David Haye je takodje vegan. U NFL takodje ima nekoliko igraca koji su vegani, jedan od kojih, Dave Carter, ima 150kg.
pre 10 godina
Djokovic je vegan vec duze vremena.
Ko vam je kriv sto ne pratite desavanja. Ne jede ni meso, ni mleko, ni jaja, i od tada je nepobediv. Evo njegovog instagrama pa se informisite https://www.instagram.com/p/-v9ylazP8l/
pre 10 godina
Bezglutenska ishrana uopste nije skupa mozda je cak i jeftinija. Ko kaze da moram da koristim bezglutensko brasno? Samo cu preci na kukuruzno brasno. Izbacujete sve industrijsko iz ishrane i vi sada ne znate da li je bezglutenska zdravija ili ne, pa samo sto sam izbacio industrijske proizvode ucinio sam sebi veliku uslugu. Znaci nista nije skuplje! Sveze meso, voce i povrce i to vam je to.
pre 10 godina
Keto rulsssss...
pre 10 godina
Eat right for your type! Proguglaj pa samu donesite odluku.
pre 10 godina
hrana je samo posledica misli, reci i dela. Ono sto mislimo, govorimo i delamo to i jedemo. Treba ozdraviti duh i telo se samo zaleci.
Zapravo ne postoji zdrava i nezdrava hrana jer sva hrana sama po sebi je "nezdrava" od nje telo i propada, raspada se.
pre 10 godina
@(Kefir, 10. mart 2016 21:14
Svaka čast za komentar!
pre 10 godina
@Еуридамас
Kako te nije sramota da napises da Tesla i Patrijarh Pavle nisu imali pojma o ishrani?!
Ti imas pojma jel?!
Citiracu Andrica “Dodju tako ponekad vremena kada pamet zacuti, budala progovori, fukara se obogati.“
Hajde sada repliciraj da Andric nije imao pojma o sociologjji i ekonomiji.
pre 10 godina
gggg
pre 10 godina
Da li cete skuvati sargarepu ili ne, to su slatke muke i nijedna varijanta nije nezdrava, ali zato konzumiranje mesa i przenje bilo cega itekako jeste.
Koncentracija hlorovodonicne kiseline kod nas je mala u odnosu na mesozdere i mali deo mesa se svari. Mesu je potrebno oko 72h da izadje iz organizma. Ostavite meso 3 dana na temparaturi tela negde, pa da vidite sta ce da se desi - istrulice, smrdece itd. Uostalom, zasto ga drzite u frizideru ako mi ne verujete?
Jos kada ga przite, pospesujete kiselost organizma a takav ambijent je raj za celije raka.
Jeste, deda vam pusio i jeo meso i eno ga 160 godina napunio u januaru, svi imamo tako nekog, ali to vam nije opravdanje.
Neko zbog genetike ili drugih nekih faktora moze da radi od organizma sta hoce, ali to ne znaci da ne postoji nista nezdravo.
pre 10 godina
Pa pisete o mitovima u ishrani, a sami sirite te mitove. U mesu ne postoji nista sto nam treba a da nemozemo ga naci u biljnoj prehrani. Pasulj, socivo, riza, krompir itd. imaju sve vitamine, proteine, minerale i sve ostalo sto se nalazi u mesu. Kada smo vec kod proteina meso ne sadrzi nikakve specijalne proteine, vec se proteini sastoje od amino kiselina koje se mogu naci u biljnoj hrani od brokolija i psenice do pasulja.Tako da ako vec pisete clanke pisite ih tacno. Od vitamina B12 je poseban jer ga prave bakterije koje su u prirodi mogu naci u vodi i zemlji. Medjutim koliko su nam voda i zemlja zagadjeni moramo prati svu hranu i prociscavati vodu tako da su suplementi najbolji izvor B12. Praksa je cak da se u stocarstvu B12 suplementi daju zivotinjama koje mi jedemo.
pre 10 godina
Kako bi bilo da sem stomakom o hrani razmisljate mozgom, oslanjajuci se na etiku tj. moral ako ga uopste imate? http://www.youtube.com/watch?v=BhBq-x0zFFI
pre 10 godina
U ovoj činiji nismo našli srpsku turšiju i ništa na turskom ne piše?
Dajte malo dolme, pečene ovce, kofte, kebabe, baklave, ratluke i mušmule!
pre 10 godina
@(Kefir, 10. mart 2016 21:14) i ostali napadni vegani
Sta vas briga,ko sta jede?
Ako ste vi otisli u jednu krajnost,ostavite druge na miru.
Hranite se kako hocete,to je vas izbor i niko vam ga ne osporava.
Nemate nikakvo pravo da drzite lekcije onima,koji se ne slazu sa vama.
Pogotovo sto ste na nivou statisticke greske.
Vecina jede sve,pri tome i nije u situaciji da bude probirljiva.
Jedemo da prezivimo,a ne zivimo da bi jeli!
pre 10 godina
Bane, za tvoju informaciju, pošto već pričaš o proteinima i aminokiselinama... Bioraspoloživost proteina zavisi od njegovog aminokiselinskog sastava a jedino proteini iz životinjskih izvora imaju sve aminokiseline koje su ćoveku potrebne. Zbog toga se pri računanju optimalnog unosa proteina kod vrhunskih sportista uzimaju u obzir samo oni koji su uneti kroz hranu životinjskog porekla (jaja, riba, mlečni proizvodi i meso).
pre 10 godina
O Boze kakve gluposti. Kuvano voce i povrce zdravije od svezeg!! Meso zdravo? Ljudi, iako ga jedem znam da ne valja. To je stvar navike od malena i ljudi tako jedu dok ne dao Bog dobiju kancer. E onda im lekari kazu da ne jedu meso, mleko, jaja tj. sve sto je zivotinjskog porekla kao i so, secer, konzervirane stvari itd. tj. sve sto nije prirodno. E sad zasto se covek ne zapita kako to da je sad odjednom stetno sve od nase Milke? Pa uvek je bilo stetno nego kad si zdrav ne obracas paznju. Kuvano voce i povrce, jao pa metodom dr. Maxa Gersona je izleceno hiljade i hiljase ljudi od raznih vrsta karcinoma, tuberkuloze i drugih teskih bolesti. Proguglajte ljudi i edukujte se, ne koristite internet za lahkovanje i ostavljanje beskorisnih komentara na mrezi. Znaci google pa Max Gerson, Rudolf Brojs "Rak Leukemija i druge prividno neizlecive bolesti izlecive prirodnim putem", Ernst Ginter...
pre 10 godina
@Dingoslav
Prvo, nije tacno da samo meso sadrzi kompletan aminokiselinski sastav, to vam je stara informacija. Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
pre 10 godina
Čitam kako botovi mesne industrije relativizuju sve pa čak i Karla Luisa, a čovek je na zalasku karije prešao na vegansku hranu da bi kao veteran imao šanse na poslednjoj olimpijadi, i uzeo je zlato.
O ostalim uspešnim sportistima veganima imate skoro sve ovde http://www.adaptt.org/athletes.html
Ne zaboravite da je i Novak Đoković već godinama vegan i to raw tj. na sirovoj hrani.
pre 10 godina
Ne Dingoslave. Biljke kao sto sam spomenuo imaju sve amino kiseline. Danas niko ne moze da ima izgovor da nesto ne zna jer informacije kao sto su amino kiseline i koliko se nalaze u kojoj hrani je veoma pako naci internetu.
pre 10 godina
Ne znam ko ovo ne zna ali ajde... Ono što bih samo dodao jeste da je detoks jedan odličan marketinški trik i što bih savetovao svima da poste koliko god to možda čudno zvučalo ali da ne dužim, ima smisla.
pre 10 godina
@ kefir
pitaj nekoga ko se bavi agrarom koliko su zdrave šargarepe koje jedeš.
pre 10 godina
Nate Diaz, UFC borac koji je pre nekoliko dana dobio Connora McGregora, je vegan. Carl Lewis je oborio sverski rekord kao vegan. Bokser David Haye je takodje vegan. U NFL takodje ima nekoliko igraca koji su vegani, jedan od kojih, Dave Carter, ima 150kg.
pre 10 godina
@ dingoslav
@ Dejan Milicevic
Ne vidite ni ono sto je sam Djokovic napisao ispod slike koju je okacio? Ne vidite da pise “Happy vegan day“?
Rezultate vec postize, dominantniji je nego ikad. Vegan je bar pola godine.
Podobni nutricionisti i zvanicno forsirana literatura ima isti izvor finansiranja kao i vlast - industrija mesa, mleka i jaja. U to sta oni pisu i savetuju moze da poveruje neko jako podlozan uticanjima bilo koga ko se namece kao autoritet, i to samo zato jer ima zaledjinu.
Tesla je pre 125 godina pisao o tome da moramo prestati da jedemo zivotinje i bio je vegetarijanac. Patrijarh Pavle je bio vegan. Novak Djokovic je raw vegan. Oni su evoluirali za zivota, kada cete vi koji se u njih kunete kao u nacionalne heroje?!
pre 10 godina
hrana je samo posledica misli, reci i dela. Ono sto mislimo, govorimo i delamo to i jedemo. Treba ozdraviti duh i telo se samo zaleci.
Zapravo ne postoji zdrava i nezdrava hrana jer sva hrana sama po sebi je "nezdrava" od nje telo i propada, raspada se.
pre 10 godina
@Еуридамас
Kako te nije sramota da napises da Tesla i Patrijarh Pavle nisu imali pojma o ishrani?!
Ti imas pojma jel?!
Citiracu Andrica “Dodju tako ponekad vremena kada pamet zacuti, budala progovori, fukara se obogati.“
Hajde sada repliciraj da Andric nije imao pojma o sociologjji i ekonomiji.
pre 10 godina
@ dingoslav
Nole je vegan. Sam to pise, procitajte. https://www.instagram.com/p/-v9ylazP8l/
Nekada nije bio vegan, ali je postao. Sta vam tu nije jasno? Knjigu je napisao davno, kada nije jos bio vegan. Sada ne konzumira meso, mlecno, jaja vec iskljucivo hranu biljnog porekla.
pre 10 godina
Krkajte ljudi meso nema ništa zdravije. Još kad vam uvale bolesnu crkotinu u recikliranim viršlama od 99din za kilo, pa šta ćeš bolje.
Šalu na stranu, posle vam harp i nato krivi a jedete i udisete otrove na sve strane.
pre 10 godina
Pa gledajte to ovako, nas zivotni vek je 74 godine u proseku kombinovano muski i zenski pol, zivotni vek recimo u Nemackoj je 81 godinu, ima dosta faktora koji uticu na zivotni vek ali je ishrana jedan od najvaznijih. Tako da u svakom slucaju bi trebali porazmisliti o nasim navikama ishrane ? Recimo mi smo zemlja u kojoj se konzumira velika kolicina mesa. Znaci neka korelacija postoji ?
pre 10 godina
Sirova šargarepa je skoro nesvarljiva ali postaje to ako joj se doda masnoća. Zato je neki jedu sa maslacem. Pravim često salatu od šargarepe koju narendam i onda joj dodam ulje, obično ili još bolje maslinovo. Veoma zdravo i ukusno. Inače što se mesa tiče mislim da ljudska vrsta nije predodređena da jede meso i to se vidi po očnjacima koji su malo drugačiji od drugih zuba ali su zatupljeni, nisu oštri kao kod mesojeda. U nekom periodu evolucije je počela da jede meso. Meso koje je većini ljudi danas dostupno i nije toliko zdravo u to smo se svi uverili kupujući ga na različitim mestim. Ipak verujem da pored štetnih supstanci koje se dodaju industrijskoj proizvodnji sigurno sadrži korisne nutritijente. Nisam 100% vegetarijanac niti vegan ali sa tendencijom da prestanem da jedem meso. Isto tako verujem da je u ishrani veoma važna umerenost. Moja baka je živela 89 godina. Što se tiče mesa jela ga je skoro svakodnevno ali uvek samo pečeno i to veličine jedne ili dve šibice.
pre 10 godina
Djokovic je vegan vec duze vremena.
Ko vam je kriv sto ne pratite desavanja. Ne jede ni meso, ni mleko, ni jaja, i od tada je nepobediv. Evo njegovog instagrama pa se informisite https://www.instagram.com/p/-v9ylazP8l/
pre 10 godina
Ko god je mislio makar većinu ovih stvari, taj mozak nije uključio.
pre 10 godina
Bezglutenska ishrana uopste nije skupa mozda je cak i jeftinija. Ko kaze da moram da koristim bezglutensko brasno? Samo cu preci na kukuruzno brasno. Izbacujete sve industrijsko iz ishrane i vi sada ne znate da li je bezglutenska zdravija ili ne, pa samo sto sam izbacio industrijske proizvode ucinio sam sebi veliku uslugu. Znaci nista nije skuplje! Sveze meso, voce i povrce i to vam je to.
pre 10 godina
@(Kefir, 10. mart 2016 21:14
Svaka čast za komentar!
pre 10 godina
Nate Diaz, UFC borac koji je pre nekoliko dana dobio Connora McGregora, je vegan. Carl Lewis je oborio sverski rekord kao vegan. Bokser David Haye je takodje vegan. U NFL takodje ima nekoliko igraca koji su vegani, jedan od kojih, Dave Carter, ima 150kg.
Jesu, ali uz kantu suplemenata, hormona i najogavnije hemije svakodnevno. Ili mislis da je ovaj iskljucivo veganskom hranom nagruvao 130 kg misica? Realno, trebalo bi da pojede dva slepera voca i povrca dnevno, da bi zadovoljio svoje energetske potrebe Ljudi, ne budite naivni, ne nasedajte na propagandu sumnjivih likova koji vam prodaju mu*a pod bubrege. Doduse, ovo se odnosi i na vrhunske profesionalne sportiste svastojede, a ne samo na vegane, samo sto ovi drugi uzimaju daleko vece kolicine onoga iz moje prve recenice kako bi nadoknadili nutrijente koje mogu dobiti iskljucivo iz mesa, jaja, ribe...
pre 10 godina
@kefir, и тај надимак којим се потписујете је животињског поријекла. Од свега што сте написали, једино се слажем са тим да је пржено месо нездраво, али пржено, не месо уопште. Поготово није тачно да се месо великим дијелом не може сварити. У таквој околини као што желудац, нема шансе да киселина не може разградити месо. Ваш је избор таква исхрана, али немојте је наметати другима, јер исхрана богата месом има доста користи, и не постоји апсолутно ниједан разлог да се избацује из исхране.
pre 10 godina
Veganka, kad već morališete i pominjete mozak onda jednostavno pitanje za vas – da li znate da u proizvodnji biljne hrane strada ogroman broj vrlo svesnih živih bića poput glodara, gmizavaca, ptica i mnogih drugih? To su one nesrećne životinje što stradaju od mehanizacije i hemijskih sredstava u toku proizvodnje, transporta i skladištenja hrane a koje inače nazivamo štetočinama! Uzgred, mnoge od njih su znatno inteligentnije i imaju neuporedivo složeniji društveni život od recimo kokošaka ili krava. Ako ovo ne znate ili ne razumete onda vam inteligencija nije jača strana. Ako sve ovo znate ali nastavljate da jedete svu tu industrijski proizvedenu biljnu hranu onda niste baš u poziciji da morališete i delite lekcije drugima. Sem ako svu biljnu hranu koju jedete sami ne proizvodite na organski način pazeći pri tom da nijedno živo biće ne strada ako to baš nije neophodno. Ali bojim se da ste i vi samo jedan od mnogih salonskih vegi sledbenika.
pre 10 godina
Sportista vegan, nismo mi botovi mesne industrije nego naših predaka koji su svi redom jeli meso kad god su mogli i zahvaljujući kojima smo mi sad u situaciji da kuckamo poruke ovde. Kad već pomenuste mesnu industriju samo da primetim da je ona cica maca na navijanje u odnosu na biljnu industriju – je l’ to znači da ste vi bot ove druge? Što se tiče Karla Luisa, do 29. godine kad je postao vegan bio je potpuno dominantan a delimičnu dominaciju je zadržao do 30-e godine nakon čega je krenuo strmoglavi pad njegove sportske karijere, dakle svega godinu dana nakon što je postao vegan. Naravno da i godine života tu igraju značajnu ulogu ali ja se svakako ne bih pozivao na njegov novi način ishrane kao razlog za sportske uspehe. Da ne govorimo o tome da se on kao sportista nije formirao uz vegansku ishranu kao i da isto važi i za njegove pretke od kojih je nasledio sve te sportske predispozicije. Inače, pre nekoliko godina kad sam trčao na beogradskom polumaratonu, imao sam prilike da ga vidim izbliza pošto je on tad bio promoter maratona. Ne znam da li je i dalje bio vegan ali mogu da kažem da je izgledao vrlo loše, kretanje mu je bilo otežano i čudno, koža na licu prepuna nekih čudnih izraslina, izgledao je vrlo bolesno za nekog ko ima samo pedesetak godina. Da zaključim, na vašem mestu ja ga svakako ne bih navodio kao primer u prilog veganske ideologije. A što se Novaka tiče, iz njegove knjige „Servisom do pobede“ lako se da zaključiti da mu ishrana nije ni blizu veganske.
pre 10 godina
Za ove vegane sto kazu da u biljnoj hrani ima sve preporucujem da nabave jednog lava pa da ga hrane biljkama koje menjaju meso...
pre 10 godina
Jabuke su zdrave - jabuke nisu zdrave !
Kafa nije zdrava - kafa jeste zdrava !
Meso nije zdravo - meso jeste zdravo !
.
.
.
Biolozi, lekari, nutricionisti lupaju i lupetaju a plate iz budzeta im lezu na racun svakog meseca !
pre 10 godina
Kako bi bilo da sem stomakom o hrani razmisljate mozgom, oslanjajuci se na etiku tj. moral ako ga uopste imate? [link]
(Veganka, 10. mart 2016 22:16)
A, da budemo jos vise moralniji, kako bi bilo da krenemo da razmisljamo o onima koji nemaju ama bas nista da jedu?
pre 10 godina
Preterivanje je karakteristika danasnjice. Pojedite 100 - 150 grama mesa dnevno umesto pola kg kobasice, red čokolade umesto tablu, 2 parceta hleba umesto pola, šerpa stoji na šporetu umesto na stolu za vreme ručka, ako posle istog kažete sebi : razbio sam se onda treba da podelite količinu hrane sa 2. Ja sam jedino isključiv kod prerađevina, to ni pod razno. Eto, tako je meni krvna slika perfektna, a imam možda kilo 2 više na 192cm, nikad gladan, ničega se ne odričem
pre 10 godina
Prvi tragovi o coveku kao svesnom bicu su crtezi u pecinama na kojima je on sebe predstavio kao lovca koji ubija zivotinje i jede njihovo meso. Dakle covek je genetski predodredjen da bude mesojed. A to sto nama u prodavnicama prodaju nije meso. Najbolji moguci nacin da se zdravo hranite je da sami proizvodite namirnice i zivotinjskog i biljnog porekla jer verujte mi niste ni svesni sta kupujete pa cak i na pijaci...
pre 10 godina
Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
(Maja, 11. mart 2016 08:48)
Ovo bas i nije tacno. Ako uzmes da proveris koji su to ljudi, videces da ih je jako malo i da je retko ko od njih full vegetarijanac. Neki su "lazno" ubaceni na liste, kao sto je npr. Tajson koji je sada postao vegan, a tokom karijere nije bio. Tu je i Venus Vilijams koja je izbacila meso zbog neke bolesti koju ima, a nije osvojila skoro nista od kada je promenila ishranu. Zatim brdo "allegedly vegan" itd. Vecina njih bas i nisu vrhunski sportisti (mada bavljenje vrhunskim sportom u sustini i nije zdravo).
Najvise s spominje Karl Luis kome je, iako je uzeo 2 zlata na veganskoj dijeti, karijera krenula nizbrdo od kada je prestao da jede meso.
Iskreno postujem ljude koji iz moralnih razloga ne jedu meso ali nema potrebe da se iznose ovakve lazi, uspesni sportisti vegani su, bar za sada, cista izmisljotina.
pre 10 godina
@Dingoslav
Prvo, nije tacno da samo meso sadrzi kompletan aminokiselinski sastav, to vam je stara informacija. Drugo,ima puno vrhunskih sportista vegana pa kad njima ne fali nista mislim da ni ostalima ne bi falilo nista na veganskoj ishrani.
(Maja, 11. mart 2016 08:48)
@ Maja
Koji su to vrhunski sportisti vegani?
pre 10 godina
@Kefir
Ako smatrate da je meso u ljudskoj ishrani toliko nezdravo i nije dobro za ishranu ljudi, zasto onda ljudi, kao zivotinje, imaju vilice i digestivni trakt za mesovitu ishranu (biljnu i zivotinjsku) a ne samo za biljnu? Da smo evolucijom predodredjeni da budemo samo biljojedi, imali bi duza creva i drugacije zube (kao sto imaju biljojedi).
Drugo, ako mesu treba 72 sata da se svari i izadje iz organizma, koliko onda treba biljnim vlaknima? Biljna vlakna se preporucuju u ishrani jer se duze razgradjuju nego meso.
Konzumiranjem mesa (sirovog ili termicki obradjenog) ono odmah dospeva u zeludac, tj, u zeludacnu kiselinu koja ga razgradjuje (da nismo mesozderi, ne bismo mogli da ga svarimo), u dvanaestopalacnom crevu prelazi iz kisele u baznu sredinu i u debelom i tankom crevu se absorbuje, tako da i da treba 72 sata da se svari, to nije sirovo meso vec smesa koja je hemijski obradjena u zeludacnoj kiselini, pa samim tim ne mozete uporedjivati sta se desava sa svezim mesom koje stoji 3 dana na 36 stepeni i konzumiranim mesom.
Ako vec navodite odredjene argumente, onda iznosite kompletnu sliku a ne samo one delove argumenata koji vam odgovaraju
pre 10 godina
@Veganka
Sa ljudima kao sto si ti ne vredi ici na logiku i zdravo razmisljanje. Treba se samo smejati
pre 10 godina
Eat right for your type! Proguglaj pa samu donesite odluku.
pre 10 godina
Bravo! Odlican text! Treba jesti sve ali umereno.
pre 10 godina
@Deda Pantelija - jao jao deda, nije internet za svakog :(
pre 10 godina
@ sportista vegan
Odakle ti to da je Novak vegan? O Karl Luisu je iluzorno pricati s obzirom na kolicinu hemije koju koriste vrhunski sprinteri a pogotovo imajuci u vidu da se pri anaerobnim aktivnostima poput sprinta kao gorivo koristi kreatin fosfat koga organizam sintetiše iz crvenog mesa . Čuj botovi mesne industrije ?!?
pre 10 godina
Ako već brineš o planeti, onda bi trebalo da se zalažeš za smanjenje populacije, stoga uživaj i pusti druge da jedu šta hoće i da žive kako i koliko hoće.
pre 10 godina
ljudi su svaštojedi.
da naši preci nisu jeli meso, ovi vegani i vegetarijanci ne bi danas imali čime da misle. razvoj mozga je bio direktno povezan sa konzumacijom mesa. sve treba jesti umereno. ne dobijati suvišne kilograme, ne biti anemičan...
naši preci su konzumirali zelenjavu, voće, orašaste plodove i meso. da se svi danas toga drže, i da se više kreću, svi bi bili zdravi , jaki i vitki....
ali danas ubijaju brza hrana, slatkiši, sokovi i alkohol....
pre 10 godina
Odlican i krajnje realan tekst, za razliku od razlicitih drugih koje sam citao!
pre 10 godina
@sportista vegan, заборавио написати: у веганској исхрани се не користе никакви животињски производи, па ни млијеко и сиреви, а мислим да сви знамо да причу о магарећем сиру који Ђоковић једе.
pre 10 godina
@sportista vegan,
Možda ste bolje obavešteni ali Novak Đoković nije ni vegan niti vegetarijanac bar prema onome što se dalo pročitati na portalu B92 kada je pričao o svom svakodnevnom jelovniku. Koliko se sećam bilo je tu jaja u svim mogućim oblicima, pljeskavica, pomfrita, trapost sira. Ono što sam shvatila je da jede kukuruzni hleb ili somun kako je napisao, ne jede obične slatkiše nego neke koje prave bez šećera
sa drugim zaslađivačima. Znači on jede meso kako je napisao. Nije vegan i to raw.
pre 10 godina
Keto rulsssss...
pre 10 godina
Uh crni Uroše! Pa u Nemačkoj se jede neuporedivo više mesa nego u Srbiji. Mi smo zapravo prema svim statistikama pri samom dnu po potršnji svih vrsta mesa (čak i svinjskog). Ovo je naravno i sasvim očekivano imajući na umu naš životni standard. Naravno, poznato je da logika nije baš jača strana vegi sledbenicima (kao i sledbenicima ma koje vrste). Inače, među prvima smo po potrošnji hleba.
Pozdrav
pre 10 godina
@sportista vegan, могу ли се резултати Карла Луиса на веганској исхрани, упоредити са онима које је постизао док је јео месо? Колико се ја сјећам Новакове књиге, он није веган, и има црвено месо у исхрани.
pre 10 godina
Evo ja otvorih taj link i ne videh gde to Nole kaže da je postao vegan. Sve što videh su samo ushićena nagađanja fanatičnih vegi sledbenika, kao da im život of toga zavisi. Ali sve i da je kojim slučajem od skora postao vegan ostaje činjenica da je sve dosadašnje rezultate napravio uz normalnu ishranu. A šta će mu doneti veganska ishrana to ćemo da vidimo za godinu, dve.
pre 10 godina
@sportista vegan, веган је бар пола године? Његови резултати нису стари пола године. Видјећемо га за пар година ако остане веган. Какве везе Тесла и патријарх Павле имају са спортистима? Ниједан од њих двојице (уз све дужно поштовање које заслужују) немају/нису имали појма о исхрани. То што су они стварно велики људи, нема никакве везе са исхраном, и нису имали потребно знање из те области да би давали савјете за исту.
pre 10 godina
Uh. A da je napisao srećan Uskrs to bi valjda značilo da se zamonašio?
pre 10 godina
@sportista vegan, не, није ме срамота, у праву сам и говорим своје мишљење. Нису стручњаци из те области, а ја јесам, и годинама се бавим тим, тако да знам шта говорим, свиђало Вам се то или не.
pre 10 godina
@Bane - molim te informisi se pravilno iz strucne literature a ne na rekla- kazala forumima.
pre 10 godina
Naravucenije, jedi raznovrsno, i umereno. Pijte, pusite, veselite se, placite i radite. Ali sve umereno, i ima da zivite sto godina!
pre 10 godina
moja baba i deda jeli avokado ziveli 98gog.
pre 10 godina
Znaci google pa Max Gerson, Rudolf Brojs "Rak Leukemija i druge prividno neizlecive bolesti izlecive prirodnim putem", Ernst Ginter...
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (Deda Pantelija, 11. mart 2016 11:01)
A naturopath who visited the Gerson Clinic in 1983 was able to track 21 patients over a 5-year period (or until death) through annual letters or phone calls. At the 5-year mark, only one was still alive (but not cancer-free); the rest had succumbed to their cancer.
Sta mislis, zasto Gerson i slicni ne drze nikakvu evidenciju o svojim pacijentima, nego se frljaju ciframa koje niko ne moze da proveri? Zar ne bi bilo u njihovom interesu da konkretno navedu imena i prezimena ljudi koje su "izlecili"?
pre 10 godina
Nate Diaz je zbog brata presao na, citiraću , almost raw vegan diet ali jede jaja i ribu i to mozete proveriti a o Noletu neću da trošim reči. Ljudi , jedite šta hoćete ali se edukujte i informišite i na drugim mestima a ne samo animal liberation front... Koga zanima kako čovek funkcioniše, koliko mu je nutrijenata potrebno za koji nivo fizičke spreme... razgovarajte sa nekim profesorom sa medicine ili difa, pročitajte neko naučno prihvaćeno i potvrđeno štivo tipa udžbenika iz fiziologije na bilo kom svetskom univerzitetu...
pre 10 godina
I ja sam bio vegan!
pre 10 godina
@kefir ali organizam nije samo mesto gde meso stoji 3 dana na 36,7° vec je mesto gde se iz tog mesa iskoriscavaju hranljive materije a ostatak se izbaci!
mislim da sam bio jasan. svako moze da modifikuje neku cinjenicu i da prica kako mu odgova i na taj nacin opravdava svoje postupke.
pre 10 godina
Joj Bane ala si lose informisan
pre 10 godina
Svako moze da napise svoje misljenje o ishrani, zasto nema potpisa, ko je dosao do ovakvog zakljucka?
Jel to neki cenjeni dr mr -sta vec? Bavi se ovim istrazivanjem godinama i ima neke nagrade za svoja postignuca?
Ili je to neka domacica u dokolici kojoj su se smucile dijete?
Neka svako jede kako mu odgovara
pre 10 godina
Lepo piše po domovima zdravlja: umerenost, raznovrsnost i fizička aktivnost. U ovo potpuno verujem a i generalno iskustvo to dokazuje. Ako se isključi jedno od ovo troje u velikom ste riziku.
pre 10 godina
gggg
pre 10 godina
@ sportista vegan
Andrić to nikada nije izjavio. to je još jedna od pogrešnih informacija koju si pokupio sa neta.
65 Komentari
Sortiraj po: