posmatrac
pre 6 godina
je l spremna da posteno radi za 300 evra?
Nedelja, 29.09.2019.
09:33
IMAGE SOURCE
pre 6 godina
je l spremna da posteno radi za 300 evra?
pre 6 godina
dobro se to zavrsilo da nije nekog sprasila u celo;)
pre 6 godina
Марина хтела да пуца из пиштоља,а публика повадила Калашњикове.
pre 6 godina
Au cetkanje kostiju. Veca je onda umetnost prdezom oduvat maslacak. Instalacija mora imat sustinu videti pikasovog bika od bicikla. ova gdja je umetnik iskljucivo u mlacenju novca od ovaca i ne razlikuje se od npr.nekog gastarbajtera granda.
pre 6 godina
Imate na netu snimak nekih trolova koji su u galeriji na pod, u cosak, stavili obicne naocare, ali tako da izgledaju kao eksponat. Naravno, sjatila se gomila "poznavalaca umetnosti" i divila se umetniku, raspravljala o znacenju dela itd. Drugi primer: davno sam citao o nekom slonu u nekom engleskom zoo vrtu. Slon je voleo da slika: daju mu platno, kofe sa farbom, i slon surlom mrlja one boje po platnu. Onda su te slike odneli kod tri najveca likovna kriticara i procenitelja u Britaniji, gospode koji inace rade za one njihove aukcijske kuce. Njihova strucna misljenja su bila nesto tipa "odlican, mlad, vrlo talentovan autor, mada needukovan...", " ...iz slika izbija iskonska ljubav prema zeni i pozuda...", "...pred umetnikom je svetla buducnost...", sve, sve najlepse! Kad su im rekli cije su slike, nesto su smrljali u vidu saopstenja i utekli! Toliko o umetnosti, kriticarima, savremenim trendovima, avangardi itd.
pre 6 godina
"Idem šorom i pucam pištoljom, pištolj mali pa nece d' opali!"
pre 6 godina
@Oberyn
Slazem se, neverovatne stvari se mogu naci u ovim komentarima.
Kao sto je, na primer, podatak da je ovo visa umetnost.
Smejao bih se I ja, da nije tuzno...
pre 6 godina
Vidim ovde svi postovaoci umetnosti doticne, govore kako je ona svetski poznata i da zbog toga unapred treba da je postujemo. Eto svi je postuju pa trebamo i mi. Niti jedan valjan kriticki argument zasto je njena umetnost tako uzvisena, nego eto Englezi je zovu, a mi nemamo pojma. Sve belosvetski strucnjaci i prefinjena gospoda.
@marko
ako si se toliko kultivisao u Britaniji, onda dopusti da neko drugacije razmislja. Nazivas ljude primitivnima i iz kamenog doba jer se ne slazu sa tvojim misljenjem?Nisi ti nista naucio u toj Britaniji, na istom si novou malogradjanstine.
Meni je njen performans: da se zadivi prostota. Molim za argumente njenih postovaoca, zasto mislite da je to visoka umetnost, ali bez argumenata da izlaze u USA.
pre 6 godina
Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Adriano_Galliani, 29. septembar 2019 18:28)
Znaci ako "ne kapiram" njenu "umetnost" bar treba da se divim njenom "debelom novcaniku"... I ona nije neprijatelj drustvenog poretka nego produkt... Prihvatam razne sjajne stvari sa tog "trulog zapada", a ona to nije. Gledao sam sate njenog rada pokusavajuci da izvucem nesto i jednostavno sam ravnodusan... Ono gde nisam ravnodusan je mentalno silovanje pokondirenih tikvi...
pre 6 godina
Kad neko napiše : “Nije to vaš intelektualni nivo, ne razumete vi to” na internetu, automatski gubi raspravu i ispada gluplji od sagovornika (treci Gudvinov zakon).
pre 6 godina
Gomilica pokondirenih koji pokušavaju sebe da ubede da njihovo mišljenje i rad dotične ima nekakvu “vrednost”. Slušajte samo njeno objasnjenje, gomila besmislica i opstih mesta. Klasican slucaj “ne umem da pevam/igram/glumim/zasmejavam/pusim ali mi se bas i ne radi nesto konkretno”.
pre 6 godina
U redu mi je da vam se ni najmanje ne dopada ni Marina ni njen rad.
Ono sto mi je strasno je tolika kolicina agresije i vredjanja, i nje, i ljudi koje ona zanima.
Toliko muzickih i ostalih sadrzaja, koji su meni vise nego odvratni, drugi ljudi sa zadovoljstvom konzumiraju. I nikad mi nije palo na pamet da ih napadam i vredjam. Odakle mi pravo... Ni ne gledam ni ne citam nista sto se odnosi na to. Ne zanima me.
A vi bi spaljivali na lomaci, samo da nije kaznjivo.
pre 6 godina
Marina nas je samo pustila da se izrazimo. Sve ostalo je publika uradila sama. To smo mi i ne razumem u čemu je problem. To je naša umetnost...
pre 6 godina
Rjepin a ne Maljevic, 29. septembar 2019 13:30
Rjepin je slikar Kazimir je stvarao novi svet, nešto poput "Boga", svet u kojem živimo je delo ruku Kazimira. Marina je bliža Rjepinu nego Kazimiru, jer Rjepin I Marina prikazuju bol, nesreću, patnju a Kazimir budućnost duhovnog preporoda lišeno materijalnih okova novca .
pre 6 godina
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
umetnost je doživljaj duha Na žalost naš duh su odvojili od nas i rstrgli ga još u doba austrougarske zabranivši stvaranje tradicionalnog vizantijskog a namećući plitki barok. razlika između vizantijskog duha I baroka je kao razlika između Hendriksa I Niki Minaž. Tako da I Marina koja je bez dileme veliki umetnik stvara dela koja ne pripadaju duhu Srba te je onda "čudno" kada Srbi daju negativne komentare jer ona je uspešna tamo gde je barok prirodan. Kod nas nije normalno slavljenje kulta smrti I patnje mi smo u dubini našeg tkiva narod koji slavi život, mi nismo imali gotiku!!!
pre 6 godina
Marinin rad savršeno razumem i pitam se kako ga drugi ne razumeju makar malo ? Nije ČAk ni teško uz objasnjenje . Ne razumem ovako puno komentatora koji iskaču iz kamenog doba i sprovode na primitivan način svoju volju .Ono sto ne razumeju - to i ne treba da postoji !
pre 6 godina
Moj komentar ide ovako nekako:
dvajs' minuta tisine...
pa jos jedared.
Al' nece niko da slusa da zaradim neku lovu
Gdju Abramovic treba postovati kao osobu koja je uspesna u onome sto radi a da li ce to ostati zabelezeno u analima, to ostaje na buducim pokolenjima.
pre 6 godina
Da, umetnost je kada pustis nekoga da te sece ziletom, bode trnjem, pljuje, samara. To je umetnost koju praktikuju umetnice po mracnim coskovima i cestama sirom sveta, za dobre pare i one postaju umetnice. Samo sto je ova eto spremna i na ono na sta one nisu.
pre 6 godina
Mi, koji postujeno rad M. Abramovic "mnogo"smo se nasekirali zbog komentara. I jos jednom:predlazem da Salon Muzeja savremene umetnosti ponese njeno ime
pre 6 godina
Hhahaaahahaha ovde ljudi misle da je Marina bila udata za Romana Abramovicha,pa kako taj mozak može da komentariše viši nivo umetnosti
pre 6 godina
"Umetnost"? Da ne bude zabune oduvek sam se zalagala za "izbor po srodnosti". Takođe nemam ništa protiv M.A. i njenih performansa i instalacija. Samo mislim da ovo nije umetnost, pre je neka "terapija", "kolektivna turbo-pink seansa". Neodoljivo me podseća na socrealsitičke pokušaje nametanja "umetničkih" vrednosti radnom čoveku.
pre 6 godina
Nekom se nesto dopada nekom ne, ja ovde ne vidim nita od umetnosti mozda sam ja slep ali mozda je i ona luda.....kako za koga.
pre 6 godina
Nema puno razlika između dotične i učesnika ovih ... tkz rijalitija .
Svako ko to ne vidi treba da se zapita dobro i duboko da li je $©#"¢¥√÷.
I narod koji ceni i divi se nečemu takvom a sa druge strane prezire i omalovažava jednog običnog radnika gradske čistoće koji svakodnevno pošteno i vredno cisti iza nas ,e taj narod je prsao...
pre 6 godina
"Umetnica" koja hoće da pokaže da je svet počeo da se kreće u suprotnom smeru.
Predlažem joj obrnuti performans koji će odslikati suštinu: Neka posetioce udara tiganjem po jajima.
pre 6 godina
Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
Jao ajde ne dramite vise. Ja zivim u Britaniji skoro 30 godina, i vidjam istu dozu primitivizma kod nekih Engleza kao i kod nas. Toga svuda ima, samo sto je kod nas siromasnija drzava i vise dolazi do izrazaja. Svuda je 90% populacije obicni, plitkoumni ljudi.
pre 6 godina
Umetnik nije prisutan!
pre 6 godina
kakva je ovo lujka
pre 6 godina
Nije ona htela da puca iz pištolja, nego je neko iz publike hteo da puca. Ona je sebe postavila kao predmet. Pre nego što svako kaza bilo šta o njenoj umetnosti, trebalo bi posetiti izlozbu. Ma kakva ocena da bude.
pre 6 godina
Ona je ozbiljan filozof.
pre 6 godina
Pocela vam zadruga ili bese farma, sta radite ovde?
pre 6 godina
Gledala sam jednom njen performans, na žalost samo na tv i shvatila kolike je emocije probudila u ljudima, caki one neželjene... Možda da svi kriticari koji to nisu pogledaju isti pa da malo razmisle o čemu uopšte pišu i koliko smo duboko ušli u temu vredjanja svega sto ne razumemo i sto nam je strano. Pri tome gledamo performans ne- umetnika na televiziji i uživamo u nekim ne bas moralnim vrednostima, verovatno smatrajući da je lakše gledati tudju bedu i primitivizam nego pocistiti ispred svojih vrata. Odvraćanje od realnosti, reklo bi se.
pre 6 godina
Komentari užas,tipa Meni se ovo što Marina radi,zaključak je da je to prodavanje magle, tako mali Perica zamišlja svet oko sebe,ali mi smo zloban narod,i nema nam pomoći,u sve se razumemo od Svemirskih istraživanja,preko umetnosti,politike do sporta,užas.
pre 6 godina
Kvalitet umetnika se meri, i oduvek se merio,njegovom popularnošću.
Ja performanse,bilo kakve vrste, ne volim da gledam mao ko da ih izvodi kao što ne vidim ništa posebno i dubokoumno u slikama Van Goga,Pikasa i mnogih drugih čija bilo kakva slika, bez obzira na objektivni kvalitet i primenjenu tehniku dostiže cenu sa šest cifara.
Dobar je potez dovesti ovakvog umetnika u zemlju jer možemo da se poistovetimo sa nekim ko je poznat a našeg je porekla.
Smatram da je pogrešno što je čitav muzej, nekoliko meseci u jeku turističke sezone, bio zatvoren radi instaliranja ovakave izložbe doduše može biti da je ista isplatila prethodni perod ali smatram da agresivno eksponiranje ovakvog vida umetnosto nije dobro što ne znači da ljudu ne treba da ga vide.
pre 6 godina
Ona je osvedočeni satanista i oruđe u rukama belosvetske elite i snobova...
pre 6 godina
Mi smo zavidan i pakostan narod,i nama srwće i pomoći nema.Komentari su blagi užas,i to komentarišu lnudi koji ne znaju šta je umetnost i njena svrha
pre 6 godina
@ Mire Evo ja sam bio u mnogo muzeja i galerija širom Evrope (pa i sveta) jer sam imao novca za to i jako mi je žao ljudi koji to sebi nisu mogli da priušte. Da li sada imam pravo da komentarišem da je ovo što Marina Abramović radi prodavanje magle snobovima i onima što misle da su umetničke duše zato što su dvaput bili na koncertu ambijentalne muzike?
pre 6 godina
Šta ti je danas umetnost, gledaš u magarca, četkaš kravlje kosti, urlaš, daješ da ti ljudi rade šta hoćeš... Ako je to umetnost, ja sam astronaut ...
pre 6 godina
Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (pedja 71, 29. septembar 2019 11:05) # Link komentara
Oni su se samarali u tacno odredjenom ritmu i hteli su da stvore kompoziciju od tih samara. I lici malo na bubnjeve kad se ubrza. Zato i kaze da nije poenta bila nasilje vec stvoriti ritam tim udarcima. A i nisu se jako udarali inace bi bili skroz crveni do kraja. I nisu samo udarali jedan drugog vec i sebe tipa udarac u svoju butinu, pa u lice dr. osobe, pa opet u butinu pa u lice. Tako da bi po toj logici prvo morao sebe da udaris pa onda gopsodju. Al bitno da si ti "oplakao".
pre 6 godina
Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
pre 6 godina
Toliko puta sam brisao nos na ulici, vezivao pertle i borio se sa kišobranom. Toliki performansi a nigde priznanja.
pre 6 godina
Mislim da ni 5% ovdasnjih komentatora nije uslo u neki muzej ili galeriju tokom zivota
pre 6 godina
Na žalost Teri Pračet je umro pa nisam uspeo da postavim
pitanje preko nekih foruma da li je u vidu imao Marinu
kada je u svom stilu opisao reakciju Haveloka Vetinarija
na performans imaginarne umetnice u romanu "Tras".
pre 6 godina
Kad bi ja radio neke stvari kao Marina, rekli bi da sam lud, a ona je umetnica.. Ok, mozda ne razumem, ali..
pre 6 godina
@Marko
Svako ima neko svoje vidjenje umetnosti. Isto kao sto se nekima svidja neka hrana, nekima ne. Ali, kada iza jednog i drugog nema duse u stvaranju, onda ne mozemo umetnost nazivati tako, niti hranu hranom. Njena "umetnost" nema dusu.
pre 6 godina
Živim na zapadu 30 godina i odgovorno tvrdim sljedeće: “Seksualne slobode” i agresivna pornografija; aktivno podstrekavanje na kocku, korištenje droge; socijalno izolovanje, izrugivanje porodičnim vrijednostima i da ne nabrajam dalje, jesu fundamentalne karakteristike ali i strategije liberalnog kapitalizma, koji u panici i očajanju pravi panične pokušaje da preživi, što će biti vrlo teško po taj nehumani i kriminalni poredak. Ovaj imbecilitet od tzv “umetnosti” dosta vjerno predstavlja taj fenomen - totalna depolitizacija, eliminisanje kritičke svijesti i “zombifikaciju” ljudi.
pre 6 godina
Марина је одавно схватила да је шишање мерино оваца уносан посао. Можда напоран али исплатив. Док је овца биће и вуне. Само напред Марина, маказе у руке и шишај...
pre 6 godina
Odmah da se ogradim: nisam dovoljno obrazovan da bih mogao da ocenjujem kvalitet Abrmovićkinih ostvarenja. Više volim klasiku. Ovakvi performansi mogu se praviti svuda i od svačega. Ne uzbudjuju me i ne smatram da je to umetnost. No neki su talentovani, a neki i nisu, a imaju grčevitu želju da se dokažu. Demokratski je pustiti ih da rade ono što žele. Neću reći ono legendarno: kakva država, takvi i gostujući umetnici.
pre 6 godina
Objasnicu zasto je Marina umetnica. Mene je njen performans kada su je posmatraci mucili i povredjivali duboko zgrozio i poljuljao veru u ljudskost. Naravno, nisam bio na tom performansu, ali da jesam, temperamentan i pravican kakav jesam, verovatno bih fizicki nasrnuo na Marininog mucitelja. Dakle, Marina o kojoj ne znam mnogo bi uzrokovala da stanem u njenu odbranu, i sve bi se zavrsilo u sukobu i katarzicnom klimaksu. Tako jake i teske emocije kakve su ljudi dozivljavali gledajuci i ucestvujuvi u njenom performansu, retko koja pozorisna predstava moze da izazove. Marina je tu ne samo fizicki pasivni ucesnik, vec i razlog tj generator fizickog ali i moralnog sukoba u ucesnicima i gledaocima, a samim tim i scenarista - a svojim ucescem u radnjama gledaoci postaju akteri tj glumci. Genijalno! Ideja iza njene umetnosti je upravo u tome da natera na moralno preispitivanje, da sokira, zbuni posmatraca. Ocigledno da je uspela da izvuce na videlo i u javnost one najprimitivnije sadisticke porive u nekim neljudima. Neverovatan i divljenja vredan eksperiment i iz ugla psihologije.
pre 6 godina
@Marko: to to je VB uzor kulture gdje članovi parlamenta (uglavnom žene) dobivaju prijetnje smrću što se ne podržavaju rastući ekstremizam i rasizam? Super ti je primjer.
pre 6 godina
Izgleda da je ljudima uvek lakse da po necemu opljuju nego da jednostavno priznaju da nesto ne razumeju. Vrlo je klimava granica izmedju covecnosti i divljastva, to i jeste Marinina poenta, i zena je potpuno u pravu. To se narocito odnosi na Balkan.Kada bi u nekoj uredjenijoj zemlji pojedinac rekao da nesto ne razume, dobio bi objasnjenje na neki drugi,adekvatniji nacin. A kada kada je nesto sto se ne razume odmah budalastina, hohstapleraj itd, nikome u okolini ne bi padalo na pamet da ga u suprotno uverava. Ako uprkos objasnjenju i razumevanju pojedinac i dalje nema narocito visoko misljenje o doticnoj pojavi, nece sigurno nikog naglas opljuvavati, vec okrenuti glavu i nastaviti svojim putem ne doprinoseci rejtingu i publicitetu, dok ako ga nesto ugrozava, pravnim ce se putem zastititi.
pre 6 godina
pa nije sve umetnost sto sebe t8me zove
pre 6 godina
Ako niste, obavezno odgledajte dokumentarni film 'Marina Abramovic: The Artist is present' iz 2010. godine. Možda će tada biti malo jasnije o čemu se tu radi.
pre 6 godina
Za ovog iz Britanije sto se potpisao kao Marko - sta umisljas ti covece!? Idi u wc pa se iseri i popisaj, to slikaj mobilnim i postavi u galeriju pa da ljudi dodju i vide tvoju umetnost, mislim na one sto nisu iz kamenog doba...
pre 6 godina
Sve ovo mi liči na priču "Carevo novo odelo"...
pre 6 godina
Prvo, globalno medijsko rasulo doprinelo je nonsensu da se ovakve stvari uopšte komentarišu tj da im se daje na značaju, jer performans je prevashodno lični ili čin skupine ubeđene da njime nešto saopštavaju, a ne folirana cirkuska predstava. Drugo, strogo kontrolisana medijska organizacija zapravo je veštački iznedrila popularnost celog ovog opusa, pa time i predavanja, koji se skupno najeufemističkije mogu nazvati bizarnim, sa tek u naznakama i samo ponegde trunima istinske umetničke ubeđenosti. Treće, sama suština ovog vida izražavanja poprimila je duboko ideologizovanu crtu upravo onda kada je postala ne javno dobro, poput dela "klasičnog"izraza, već jedna vrsta javne OBAVEZE izvođenja i naročito prihvatanja: više o tome uvek i zauvek F.Sonor Saunders, Hladni rat u kulturi, sa mnogo primera. I pošto bi se moglo nabrajati u nedogled, niko ne spori pravo, ali se ozbiljno mora osporiti upravo OBAVEZA dopadanja kao tobožnji lakmus papir "civilizovanosti", ili odricanja sadržaja tog termina ako se usudimo da izjavimo da nismo spremni za ovakav vid izražavanja. To je naročito upućeno snishodljivim apatridima koji nas ovim povodom podučavaju našoj tobožnjoj primitivnosti. Konačno, pitanje šta bi publika u Srbiji i Beogradu, želela da vidi u svrhu edukacije, estetskog ugođaja prvog reda i slično? Pa recimo retrospektivu holandskog slikarstva koja je čini mi se do skora krasila njujorški Metropoliten muzej: tamo je, u svojevrsnom performansu upravo genijalne muzealske postavke, jedna Rembrantova slika činila ceo kosmos jednostavno neprenosiv ma kakvom reprodukcijom. Jasno je ko nastoji da profitira ovim tužnim pseudo-spektaklom koji nama urođenicima pada s neba kao konzerva Koka Kole. Ali to na stranu: otisnite se do Studenice ili Dečana da u tamošnjem ambijentu prisustvujete večernjoj službi- tamo ćete, potpuno nevezano za verovanje, videti šta znači pravi multimedijalni performans. Toliko o tome.
pre 6 godina
Opet cu pokusati da ostavim komentar jer je neosporiva istina.
Na svim ozbiljnim akademijama vi morate ovladati tehnikama. Nikada nisam video njen rani rad ili studiju koja bi ukazivala da ona ima elementarno znanje akademskog umetnika. Poznajuci njen rad, koji je slican bitkoinu ciju vrednost odredjuje kolicina crnih operacija koje placa, on je kanal za promociju reality soka kroz koji se pere novac. I to je odgovor, zasto je ovo kostalo 150 miliona, u siromasnoj drzavici. Poredjenja sa Novakom dokazuju ko su njeni fanovi.
pre 6 godina
Eto kako kapira umetnost na početku 21-og veka većina ovog naroda odrasla na vilerovim goblenima po zidovima i šatro baroknim kič omotima bombonjera. Još pre više od 100 godina desili su se impresionizam, favizam, ekspresionizam i umetnost je krenula u pravcu koji mnogo više zahteva od publike nego puko posmatranje, štaviše potpuno učestvovanje u kreaciji.
pre 6 godina
Marinu za predsenika
pre 6 godina
@jocko
Zao mi je sto su klasicno akademsko likovno obrazovanje I trening postali toliko trivijalni kada se svi usudjuju u to uplitati. Vas komentar je banalan.
Muzicaru sa akademije vi ne bi ni pomisljali komentarisati izvodjenje, niste obrazovani. Ali likovna umetnost, nekad vrlo egzaktna, postala je kapitalisticka sprdacina za pranje para, jos od Picassa kojeg pominjete.
Da, moguce je prepoznati akademsku tehniku, razvijen stil I talenat, za to treba da budete obrazovani. Vi niste.
pre 6 godina
svakoga danas nazivaju umetnikom.umetnost u srbiji je da preživiš od prvog do prvog sa 300 evra u džepu.na svu muku treba nam još ova šiz**********a sa svojim pre*eravanjem.za njena 'dela' bi kao prostor za izlaganje bi bila dovoljna štala gde bi se mogla smestiti zajedno sa onim magarcem.salvador dali je svojevremeno izjavio 'za razliku od običnih ludaka ja znam da sam lud' Kamo sreće da je danas više takvih 'ludaka' svet bi ako ne bolji bio barem lepši
pre 6 godina
Većina komentara zapravo i pokazuje da je njen performans uspeo. Zaista je dokazala da je publika spremna da ubije umetnika pa čak i oni koji ništa od njegovog rada nisu videli.
pre 6 godina
Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
pre 6 godina
Umetničko delo je svakako uspelo ukoliko posmatrače ne ostavi ravnodušnima. Na osnovu svih komentara, ovo je više nego uspelo delo...
pre 6 godina
Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
(Jumko, 29. septembar 2019 11:08)
Bar ne jedemo sto ti jedes po cijeli dan, ne mices se odavde, nema clanka koji ne komentarises.
pre 6 godina
Jackass su vrhunski umetnici ako tako posmatramo stvari.
(daroza, 29. septembar 2019 12:08)
Najbolji komentar!
pre 6 godina
Ko se pita zasto se 75% posto studenata izjasnjava da planira da napusti Srbiju cim diplomira i zasto iz zemlje odlazi 50 000 ljudi godisnje, neka cita komentare po forumima temu umetnosti i nauke. Ne politike ili ekonomije, nego nauke i umetnosti. Bice mu sve sasvim jasno...
pre 6 godina
Ja ne kapiram ni sam koncept performansa kao umetnosti,mislim razumem ja definiciju,ali nikako da uhvatim suštinu,ostavlja me ravnodušnom.Kapiram samo svoje performanse od raznih emocija stkanih,ali to nije umetnost.Mislim,Mikelanđelo i Marina u istoj rečenici na temu umetnosti?Ne ide!!!
pre 6 godina
иако мислим да је МА размажено дете комуњарских главешина, и да је њена активност лажна, мислим да је из њених неуметничких активности самостално, произашла уметност. Мислим да она зна да то што она ради није уметност перформанса, него опонашање уметности перформанса, а парадокс је у томе што је због нас, посматрача који верујемо у уметност перформанса њено опонашање постало уметност....јер то што она ради јесте јефтини шок маркетинг, за њу.....
pre 6 godina
Moto umetnice: Foliram, dakle postojim.
pre 6 godina
Kako žena na glupost uspela da zaradi kapital! Sudeći po
https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/marina-abramovic-net-worth/?amp=1
Ona je teška $10 miliona.
pre 6 godina
A čiju bi izložbu/retrospektivu Srbi kao veliki poznavaoci umetnosti želeli da pogledaju u nekom našem muzeju?
pre 6 godina
Za mene je obilazak muzeja po svetu, praznik! Potreban mi je kao vazduh koji disem.
Pitam se pitam, da li je sa mnom sve u redu, ako mislim da je delo M.A.budalastina, pa nek je prepoznaju po svetu koliko hoce.Mora li nama da bude merilo sve priznato na zapadu, a ovako ostadoh zatucana Balkanka, jer mi ne pada na pamet da odvojim ni sekund vremena ni 600 dinara.
pre 6 godina
Ovo šta dotična gospođa radi više mi liči na satanistički obred nego na umetnički performans. Samo nam uvaljuju neke izobličene nakaradne vrednosti i traže da to prihvatimo kao normalno.
pre 6 godina
Izopačena, ona i njena "umetnost".
pre 6 godina
Meni he to bezveze ali ako se ona dobro oseca u svom filmu a pritom i zaradjuje ozbiljne novce,RESPECT.
pre 6 godina
U svakom slučaju njena umetnost, priznavali je vi kao takvu ili ne, je manje pogubna od posledica političkog života čijim smo konc logorskim žicama opkoljeni - tu ne mislim samo na lokalnu i regionalnu nego na globalnu. Nismo ni svesni koliko smo duboko - do smrtonosnosti, uvučeni u "performanse" politike i njenih "umetnika" . Njena umetnost samo je pokušaj ličnog bega iz tog suludog ambijenta u kome pristajemo da budemo eksperimentalna sirovina, pa samim tim i saučesnici u experimentima in vivo. Time smo i mi, na neki način - Umetnici, ali uz "poklič" Jaaaaoooo ...
pre 6 godina
Ponekad ostavim komentar u vezi sa teniskim temama, cesto ih procitam - komentare koje ljudi ostave. Mogu da zakljucim da su oni komentatori tamo gospoda, ukljucujuci i neke koji troluju redovno. Ovo sto sam ovde procitao, pa to pas s maslom...
pre 6 godina
Imam dozu opreza prema baba marini koja kuva duha i pije krv u 2h ujutru sa nekim od najvećih svetskih lobista braćom Podesta koji su zaradili novac lobirajuci za najveća zlodela načinjena u svetu u 20 i 21 veku pa samim tim i bombardovanje Srbije 1999. Da nije bilo Trampa i izbora ne bi se saznalo za ovo ali procureli su imejlovi pa pročitajte na internetu. Ona je pokrenula novi pravac koji neki poistovećuju sa umetnošću a drugi sa ekstremnim performansom, na ljudima je da izaberu.
pre 6 godina
Ona je jedan od najvecih Crnogorskih umjetnika .Svjetski priznata.Naklon.
pre 6 godina
Sorry, moze ona da napravi sto karijera i da oni koji je kritikuju budu proglaseni za budale i nepoznavaoce umetnosti - ali ovo sto ova zena radi jesu gluposti... Iza tih gluposti kriju se nazovi duboko filozofska objasnjenja i tumacenja, koja su naravno snazna i vazna ali koja imaju malo veze s njenom umetnoscu - uradi nesto, naslikaj nesto sto malo ko drugi moze pa cemo razgovarati o objasnjenjima, ako uopste i treba, treba li objasnjenje za Rubensa ili Rembranta... Ove baljezgarije ne priznajem i pritom ne smatram da sam primitivni Srbin koji gleda Parove (verovali ili ne u mojo kuci NIKADA Pink nije bio ukljucen, niti bilo kakav reality program), a video sam bar sedam-osam od deset najvecih muzeja na svetu...
pre 6 godina
Na temu koja se provlaci po komentarima, da li je Marinina umetnost zapravo umetnost, spomenuo bih primer izlozbe gde je mladi umetnik, zajedno sa prijateljem Romom, sagradio karton-siti kucu u galerijskom izlozbenom prostoru. Da li je takva kuca u prirodnom okruzenju umetnost? Verovatno ne, ali je autenticna arhitektura. Da li je ta ista kuca u galeriji umetnost? Da, jer svojom pojavom gde joj nije mesto, ne samo sto sokira posmatraca, vec i navodi na razmisljanje. Poenta umetnosti, ukljucujuci i Marininu, jeste da preispituje, sokira, zbuni, uplasi, ohrabri, inspirise, odusevi... Neka umetnost, poput pejzaza je pritom i lepa, ali estetika i tehnicka izvedba nisu nuzni u umetnosti. Marinini performansi jesu umetnicko-eksperimentalnog karaktera, sa puno improvizacije, i delimicno poput glume (koja je takodje vid umetnosti). Ljudi koji komentarisu umetnost a nisu upuceni, podsecaju na one koji nisu doktori ali tvrde kako ta izraslina na vasem telu "sigurno nije nista ozbiljno." Malo vise citajte o umetnickim pravcima, pa ce vam neke stvari biti jasnije. Umetnost je davno prestala da bude samo lepa i oku-ugodna.
pre 6 godina
Apsolutni kič
smišljeno zarad jeftinog šokiranja manje inteligentnih a namlatiš lovu
pre 6 godina
ovakve umetnike je Rambo najbolje opisao kad je spavao na bini
pre 6 godina
Ima tako isto konceptualnih umetnika koji rade sa sibicama, pa neko iz publike kao pogadja a neko se i primi.
pre 6 godina
i sta ce ona ovde?
pre 6 godina
Karleuša 2.0.
pre 6 godina
@ Delije Čikago Ja ne "koljem svinje", potpuno sam poslovno i životno ostvaren i ne jedem samo "paštetu i sardine" za večeru. Da li sada mogu da kažem da mi se ne sviđa ono što Marina Abramović radi i da je to kvazi - umetnost žene koja je našla način da zbog svetskog snobizma bude u centru pažnje?
pre 6 godina
Marina Abramović nije umetnik - mi Srbi kao Narod u celini razumemo Umetnost i Umetnički angažman. Jednostavno, takvi smo, to nam je u genima i aktivira se odmah po rošenju. Marina od ideje do realizacije ima da se znoji, potroši pare i vreme, razbija glavu, ne spava niti jede uredno...i kakva je to onda Umetnost? Umetnik je naš polupismeni prodavac magle...niti ima ideju, niti se znoji u realizaciji, ne troši svoje pare ni svoje vreme i ne razbija glavu već sluša onoga koji ZNA (šef), a spava ko top i jede ko vepar. To je umetnik...Made in Serbija.
pre 6 godina
Ne bi da vredjam ljubitelje Marine i njenih performansa, ali meni je sve to teska budalastina. Nisam ni kompententan, normalno, ali samo dajem svoj skromni sud u vezi takve vrste "umetnosti".
pre 6 godina
koji je to komad bu**l*, a tek ovi sto je gledaju i prate
pre 6 godina
Jackass su vrhunski umetnici ako tako posmatramo stvari.
pre 6 godina
Kakvi smo mi zatucani primitivci pa ovo je strašno. Umesto da njenu svetsku popularnost, koja je neosporiva okrenemo u našu korist, mi po starom dobrom običaju pljujemo i ne vrednujemo sve što je drugačije. Pa nije svet Srbija, nije sve što je dobro srpsko. Nikada se mi nećemo naučiti, nikada.
pre 6 godina
Samo neka nestane iz medija i nikad se vise ne pojavi. Ona sigurno nije sama platila svu tu medijusku pažnju, imala je 5 puta vise reklama od Coca Cola company sto je stvarno mnogo za jednog Srpskog "umetnika".
Ko zna ko je i zasto nji toliko gurao, užas.
pre 6 godina
Velika umetnica! Naklon!
(Dalibor, 29. septembar 2019 09:55)
Nije velika, samo je malo buckastija i izbotoksirana.
pre 6 godina
Na stranu njen privatni zivot (o kome sam nacuo tek malo a o kome se ispredaju bizarnosti), njeni performansi zaista pomeraju granice umetnosti, i jesu umetnost. Zivimo u zemlji u kojoj vise ljudi privuce lik sa brzopoteznim sprej strit artom ispred SANUa, nego izlozba nasih umetnika u SANUu, svojim ocima sam video. U zemlji gde svaki drugi covek kaze "ma Pikaso nije umetnik, to mogu i ja! A tek moj rodjak, znas kako realisticno crta portrete!", gde se osudjuju nacionalne, seksualne i druge pripadnosti. Logicno je da ce prosecni Srbin misliti da je Marina produkt izopacenog zapada i da to sto radi nastavi da radi u svoja 4 zida (i beloj kosulji koja se zakopcava otpozadi). Drago mi je sto ima progresivnih mladih ljudi koje zanima Marinina prica, i zao mi je sto nisam prisustvovao i ja. Verujem da moze mnogo da se nauci, za razliku od predavanja nekih drugih, koji bi Marinu "pod mac, bato".
pre 6 godina
Osporavanje Marinine umetnosti je na nivou "Pa dobro šta taj Đoković, nije nikakav teniser nego otima pare budalama po tim takmičenjima"... Najveći svetski muzeji je cene, al Đura iz Šušmutovaca ipak smatra da njegovo mišljenje više vredi. Tužno, zar ne?
pre 6 godina
Kada pljujete ovu ženu samo pogledajte šta je sve uradila, nebitno da li vam se dopada to ili ne, i opet se nije odrekla Balkana, uvek je ponosno pričala da ceo njen rad proističe iz te duše, a vi kao vi...klaćete i dalje svinje, ubijati zečeve, varati supruge ako više uopšte možete varati, i lutati svojim praznim životima nikad ne upoznavši nešto novo...Marina nas je proslavila u svetu a to je jako važno kad znate koliko su nekad opravdano a uglavnom ne protiv Srbije, stavite prst na čelo ljudi...
pre 6 godina
To nije umetnost nego hohstapleraj...koji sirotinja placa da bi neki snobovi lecili licne frustracije.
pre 6 godina
To je ta umetnost.
pre 6 godina
Po ko zna koji put vidim da mi duhovni jadnici sve prastamo osim uspeha.
Kad bi mogli još jednu duboku rupu da iskopamo pa nju sa sve njenim uspehom da zakopamo i potabamo..
Ko smo mi da sudimo šta je umetnost a šta ne?
Kas ste zadnji put bili u nekom muzeju /pozorištu ? I ja sa vama...
Ali me tuđi uspeh i to ovako veliki i ne od juče uvek raduje i ispunjava ponosom pa makar ništa od toga ne razumem...
pre 6 godina
Muče***a
pre 6 godina
Kad je baš sve radila sa svojim telom, što ne uradi ono za šta je žensko telo stvoreno,što ne rodi dete? Zbog karijere???Haha, pa i balerine radjaju, pa ne gube karijeru. Sebičluk do besvesti, samo ja pa ja.
pre 6 godina
Obicna glupost.
pre 6 godina
Čisto pomodarstvo... Ovakve gluposti i tzv. razumevanje za iste nas lagano i nezaustavljivo vode prema kraju... Čovek lagano nestaje... Laku noć...
pre 6 godina
Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.
Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.
Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
(Heisenberg, 29. septembar 2019 10:31)
Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
pre 6 godina
Lako joj je dok trosi pare Romana Abramovica njenog oca po stricevoj ujni.
pre 6 godina
Zalosno koliko su ljudi neobrazovani i ne samo neobrazovani nego i nemisleci i i nesenzitivni.
pre 6 godina
Ona radi maestralne stvari, samo ne razumem zasto je svi mediji prenose. To sto ona radi nije za siroku publiku, nikad nije ni bilo i nikada nece ni biti. Zato mediji i nerviraju pricama o njoj jer obican covek, koji ujutru cita Kurir a poslepodne baci oko na Parove nije ni spreman ni sposoban da se toliko zapita...zagleda u sebe, i prozre u to zasto je krezub i polu-prazan.
pre 6 godina
Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
pre 6 godina
Da,da..umetnost?Znači li to da sam i ja kao tinejdžerka bila umetnica,a moje drugarice sve umetnice,kada bismo vrištale u sav glas dok prolazi teretni voz od nekoliko desetina vagona,pored nas,na povratku iz gimnazije u večernjim jesenjim i zimskim danima???Grad Niš,pruga preseca grad na pola,a vozovi komunistički,sivi,bučni i inspirativni za vrištanje!
pre 6 godina
zivimo u izopacenom svetu,tako da su izopaceni performansi i kreature veoma zastupljeni u svim sferama zivota,muzika,film,umetnost...
kljukaju nas rialiti programima gde se promovise nasilje,prostitucija,bezobrazluk gde se psuje i zivo i mrtvo,i gde su neki ucesnici psihicki bolesnici koji su pod terapijom i lekovima glavne zvezde!!!
i onda se cudimo vrsnjackom nasilju i sto nam je omladina poludela,sto je na drogama i kriminalu?
a ova gospodja nudi performans sa kojim se prilagodjava tom trendu,sledeci put ce biti nesto jos fascinantnije!mozda ce da se bode u venu,puca na nekog,ili da se ubije
pre 6 godina
Ne bavim se umetnoscu i nisam neki poznavalac, ali imam ogromno postovanje za Marinu. Marina se bavi performansom oko 40 godina i nije neka “new age” umetnica koja se proslavila preko noci, kao sto to neki, koji nikada u zivotu nisu posetili neki muzej, ovde predstavljaju. Dovoljno je procitati njenu biografiju na wikipediji i saznati da je tokom karijere izlagala u najvecim svetskim muzejima i radila sa nekim od najpoznatijih umetnika sveta. Ono sto je Marina postigla u unetnosti ravno je onome sto je Novak postigao u tenisu. Umesto da se ponosimo ovom zenom, mi uglavnom pljujemo, sto je postala odlika ovog naroda.
pre 6 godina
+++
pre 6 godina
zvana od svacega nista
pre 6 godina
Начин да паметна "уметница", која глуми бу****, узме лову бу******, које се праве паметни.
pre 6 godina
Pa to ima i na youtube koliko hoces.
pre 6 godina
Lako ti je raditi te stvari kada ti je bivsi muz jedan od najbogatijih ruskih tajkuna. Mogla si posle razvoda da ne zadrzis prezime njegovo.
pre 6 godina
Važno je samo, da znaš stvari upakovati i dobro jih prodati. Ne znam ženu i njena dela ali verujem, da je dobra u prodavanju magle. I to je ono što danas najviše najbitnije. Content odavno nebitan!
pre 6 godina
Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.
Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.
Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
pre 6 godina
Koliko vidim po komentarima otkad je krenula prica o njenom dolasku u Srbiju, retko ko je ravnodusan. A valjda je to umetniku cilj. Sad, sto ja u njenom slucaju osim ekscentricnosti po svaku cenu ne vidim nista drugo, to mu dodje moj problem. Kao sto se ne odusavljam ni kad slikar nabaca dve boje na platno, pa onda drugi umetnici i on trabunjaju o svakavim simbolima i apstrakcijama koje vide u tome.
pre 6 godina
A onda se čulo iz publike: nemojte molim Vas Marina, šalio sam se, razumem vasu poruku
pre 6 godina
U ratu i umetnosti dozvoljeno je sve.
pre 6 godina
Паганка
pre 6 godina
Neka ne cudi sto je doslo ovoliko ljudi da vidi ovu rijaliti zvezdu. Zivimo u rijaliti vremenu, nije ni ova nista drugacija.
pre 6 godina
Марину у школе!
pre 6 godina
Parada pijanstva i kica . I poznata cura u crnom .
pre 6 godina
Gospodja je pronasla nacin kako da bogatim snobovima izmuze pare! Svaka cast! Ov** su za šišanje!
pre 6 godina
Ona je zrela za La**...
pre 6 godina
Velika umetnica! Naklon!
pre 6 godina
Ko dovede ovu bu**** u Srbiju, ona je "umetnik" za bu**** ?!
pre 6 godina
Jaka umetnost...
pre 6 godina
Meni iskreno deluje sve ovo preterano. Mislim, ato ne bih ja uzeo paletu boja, smuckao, polio po ulju na platnu, zapalio i rekao ovo je nesto i otisao i sad sam ja veliki umetnik.
pre 6 godina
Pretenciozno glumatanje nju-ejdž diletanata koji svoju nemogućnost da urade jednstavnu studiju šake, a kamoli nešto zahtevnije, prikrivaju kvazi-filozofijom i neo liberalnim prosipanjem pameti pomoću takozvanih instalacioja, performansa i škrabanja.
pre 6 godina
koja kvazi umetnica. pih
pre 6 godina
ona je odavno "prezrela" dobru psihijatrijsku pomoc....
pre 6 godina
Di****l*
pre 6 godina
Pretenciozno glumatanje nju-ejdž diletanata koji svoju nemogućnost da urade jednstavnu studiju šake, a kamoli nešto zahtevnije, prikrivaju kvazi-filozofijom i neo liberalnim prosipanjem pameti pomoću takozvanih instalacioja, performansa i škrabanja.
pre 6 godina
ona je odavno "prezrela" dobru psihijatrijsku pomoc....
pre 6 godina
Gospodja je pronasla nacin kako da bogatim snobovima izmuze pare! Svaka cast! Ov** su za šišanje!
pre 6 godina
koja kvazi umetnica. pih
pre 6 godina
Parada pijanstva i kica . I poznata cura u crnom .
pre 6 godina
Начин да паметна "уметница", која глуми бу****, узме лову бу******, које се праве паметни.
pre 6 godina
Jaka umetnost...
pre 6 godina
Neka ne cudi sto je doslo ovoliko ljudi da vidi ovu rijaliti zvezdu. Zivimo u rijaliti vremenu, nije ni ova nista drugacija.
pre 6 godina
Ne bavim se umetnoscu i nisam neki poznavalac, ali imam ogromno postovanje za Marinu. Marina se bavi performansom oko 40 godina i nije neka “new age” umetnica koja se proslavila preko noci, kao sto to neki, koji nikada u zivotu nisu posetili neki muzej, ovde predstavljaju. Dovoljno je procitati njenu biografiju na wikipediji i saznati da je tokom karijere izlagala u najvecim svetskim muzejima i radila sa nekim od najpoznatijih umetnika sveta. Ono sto je Marina postigla u unetnosti ravno je onome sto je Novak postigao u tenisu. Umesto da se ponosimo ovom zenom, mi uglavnom pljujemo, sto je postala odlika ovog naroda.
pre 6 godina
Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.
Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.
Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
pre 6 godina
Koliko vidim po komentarima otkad je krenula prica o njenom dolasku u Srbiju, retko ko je ravnodusan. A valjda je to umetniku cilj. Sad, sto ja u njenom slucaju osim ekscentricnosti po svaku cenu ne vidim nista drugo, to mu dodje moj problem. Kao sto se ne odusavljam ni kad slikar nabaca dve boje na platno, pa onda drugi umetnici i on trabunjaju o svakavim simbolima i apstrakcijama koje vide u tome.
pre 6 godina
ovakve umetnike je Rambo najbolje opisao kad je spavao na bini
pre 6 godina
Toliko puta sam brisao nos na ulici, vezivao pertle i borio se sa kišobranom. Toliki performansi a nigde priznanja.
pre 6 godina
Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
pre 6 godina
Apsolutni kič
smišljeno zarad jeftinog šokiranja manje inteligentnih a namlatiš lovu
pre 6 godina
Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
Jao ajde ne dramite vise. Ja zivim u Britaniji skoro 30 godina, i vidjam istu dozu primitivizma kod nekih Engleza kao i kod nas. Toga svuda ima, samo sto je kod nas siromasnija drzava i vise dolazi do izrazaja. Svuda je 90% populacije obicni, plitkoumni ljudi.
pre 6 godina
Živim na zapadu 30 godina i odgovorno tvrdim sljedeće: “Seksualne slobode” i agresivna pornografija; aktivno podstrekavanje na kocku, korištenje droge; socijalno izolovanje, izrugivanje porodičnim vrijednostima i da ne nabrajam dalje, jesu fundamentalne karakteristike ali i strategije liberalnog kapitalizma, koji u panici i očajanju pravi panične pokušaje da preživi, što će biti vrlo teško po taj nehumani i kriminalni poredak. Ovaj imbecilitet od tzv “umetnosti” dosta vjerno predstavlja taj fenomen - totalna depolitizacija, eliminisanje kritičke svijesti i “zombifikaciju” ljudi.
pre 6 godina
Jackass su vrhunski umetnici ako tako posmatramo stvari.
pre 6 godina
Da,da..umetnost?Znači li to da sam i ja kao tinejdžerka bila umetnica,a moje drugarice sve umetnice,kada bismo vrištale u sav glas dok prolazi teretni voz od nekoliko desetina vagona,pored nas,na povratku iz gimnazije u večernjim jesenjim i zimskim danima???Grad Niš,pruga preseca grad na pola,a vozovi komunistički,sivi,bučni i inspirativni za vrištanje!
pre 6 godina
Šta ti je danas umetnost, gledaš u magarca, četkaš kravlje kosti, urlaš, daješ da ti ljudi rade šta hoćeš... Ako je to umetnost, ja sam astronaut ...
pre 6 godina
Meni iskreno deluje sve ovo preterano. Mislim, ato ne bih ja uzeo paletu boja, smuckao, polio po ulju na platnu, zapalio i rekao ovo je nesto i otisao i sad sam ja veliki umetnik.
pre 6 godina
Lako ti je raditi te stvari kada ti je bivsi muz jedan od najbogatijih ruskih tajkuna. Mogla si posle razvoda da ne zadrzis prezime njegovo.
pre 6 godina
Ne bi da vredjam ljubitelje Marine i njenih performansa, ali meni je sve to teska budalastina. Nisam ni kompententan, normalno, ali samo dajem svoj skromni sud u vezi takve vrste "umetnosti".
pre 6 godina
Nekom se nesto dopada nekom ne, ja ovde ne vidim nita od umetnosti mozda sam ja slep ali mozda je i ona luda.....kako za koga.
pre 6 godina
Karleuša 2.0.
pre 6 godina
Nema puno razlika između dotične i učesnika ovih ... tkz rijalitija .
Svako ko to ne vidi treba da se zapita dobro i duboko da li je $©#"¢¥√÷.
I narod koji ceni i divi se nečemu takvom a sa druge strane prezire i omalovažava jednog običnog radnika gradske čistoće koji svakodnevno pošteno i vredno cisti iza nas ,e taj narod je prsao...
pre 6 godina
@ Delije Čikago Ja ne "koljem svinje", potpuno sam poslovno i životno ostvaren i ne jedem samo "paštetu i sardine" za večeru. Da li sada mogu da kažem da mi se ne sviđa ono što Marina Abramović radi i da je to kvazi - umetnost žene koja je našla način da zbog svetskog snobizma bude u centru pažnje?
pre 6 godina
Ona je zrela za La**...
pre 6 godina
Ona radi maestralne stvari, samo ne razumem zasto je svi mediji prenose. To sto ona radi nije za siroku publiku, nikad nije ni bilo i nikada nece ni biti. Zato mediji i nerviraju pricama o njoj jer obican covek, koji ujutru cita Kurir a poslepodne baci oko na Parove nije ni spreman ni sposoban da se toliko zapita...zagleda u sebe, i prozre u to zasto je krezub i polu-prazan.
pre 6 godina
@ Mire Evo ja sam bio u mnogo muzeja i galerija širom Evrope (pa i sveta) jer sam imao novca za to i jako mi je žao ljudi koji to sebi nisu mogli da priušte. Da li sada imam pravo da komentarišem da je ovo što Marina Abramović radi prodavanje magle snobovima i onima što misle da su umetničke duše zato što su dvaput bili na koncertu ambijentalne muzike?
pre 6 godina
Osporavanje Marinine umetnosti je na nivou "Pa dobro šta taj Đoković, nije nikakav teniser nego otima pare budalama po tim takmičenjima"... Najveći svetski muzeji je cene, al Đura iz Šušmutovaca ipak smatra da njegovo mišljenje više vredi. Tužno, zar ne?
pre 6 godina
Hhahaaahahaha ovde ljudi misle da je Marina bila udata za Romana Abramovicha,pa kako taj mozak može da komentariše viši nivo umetnosti
pre 6 godina
"Umetnica" koja hoće da pokaže da je svet počeo da se kreće u suprotnom smeru.
Predlažem joj obrnuti performans koji će odslikati suštinu: Neka posetioce udara tiganjem po jajima.
pre 6 godina
To nije umetnost nego hohstapleraj...koji sirotinja placa da bi neki snobovi lecili licne frustracije.
pre 6 godina
Velika umetnica! Naklon!
(Dalibor, 29. septembar 2019 09:55)
Nije velika, samo je malo buckastija i izbotoksirana.
pre 6 godina
Kad bi ja radio neke stvari kao Marina, rekli bi da sam lud, a ona je umetnica.. Ok, mozda ne razumem, ali..
pre 6 godina
Objasnicu zasto je Marina umetnica. Mene je njen performans kada su je posmatraci mucili i povredjivali duboko zgrozio i poljuljao veru u ljudskost. Naravno, nisam bio na tom performansu, ali da jesam, temperamentan i pravican kakav jesam, verovatno bih fizicki nasrnuo na Marininog mucitelja. Dakle, Marina o kojoj ne znam mnogo bi uzrokovala da stanem u njenu odbranu, i sve bi se zavrsilo u sukobu i katarzicnom klimaksu. Tako jake i teske emocije kakve su ljudi dozivljavali gledajuci i ucestvujuvi u njenom performansu, retko koja pozorisna predstava moze da izazove. Marina je tu ne samo fizicki pasivni ucesnik, vec i razlog tj generator fizickog ali i moralnog sukoba u ucesnicima i gledaocima, a samim tim i scenarista - a svojim ucescem u radnjama gledaoci postaju akteri tj glumci. Genijalno! Ideja iza njene umetnosti je upravo u tome da natera na moralno preispitivanje, da sokira, zbuni posmatraca. Ocigledno da je uspela da izvuce na videlo i u javnost one najprimitivnije sadisticke porive u nekim neljudima. Neverovatan i divljenja vredan eksperiment i iz ugla psihologije.
pre 6 godina
Ko dovede ovu bu**** u Srbiju, ona je "umetnik" za bu**** ?!
pre 6 godina
Di****l*
pre 6 godina
Samo neka nestane iz medija i nikad se vise ne pojavi. Ona sigurno nije sama platila svu tu medijusku pažnju, imala je 5 puta vise reklama od Coca Cola company sto je stvarno mnogo za jednog Srpskog "umetnika".
Ko zna ko je i zasto nji toliko gurao, užas.
pre 6 godina
Većina komentara zapravo i pokazuje da je njen performans uspeo. Zaista je dokazala da je publika spremna da ubije umetnika pa čak i oni koji ništa od njegovog rada nisu videli.
pre 6 godina
Марина је одавно схватила да је шишање мерино оваца уносан посао. Можда напоран али исплатив. Док је овца биће и вуне. Само напред Марина, маказе у руке и шишај...
pre 6 godina
Паганка
pre 6 godina
koji je to komad bu**l*, a tek ovi sto je gledaju i prate
pre 6 godina
Na stranu njen privatni zivot (o kome sam nacuo tek malo a o kome se ispredaju bizarnosti), njeni performansi zaista pomeraju granice umetnosti, i jesu umetnost. Zivimo u zemlji u kojoj vise ljudi privuce lik sa brzopoteznim sprej strit artom ispred SANUa, nego izlozba nasih umetnika u SANUu, svojim ocima sam video. U zemlji gde svaki drugi covek kaze "ma Pikaso nije umetnik, to mogu i ja! A tek moj rodjak, znas kako realisticno crta portrete!", gde se osudjuju nacionalne, seksualne i druge pripadnosti. Logicno je da ce prosecni Srbin misliti da je Marina produkt izopacenog zapada i da to sto radi nastavi da radi u svoja 4 zida (i beloj kosulji koja se zakopcava otpozadi). Drago mi je sto ima progresivnih mladih ljudi koje zanima Marinina prica, i zao mi je sto nisam prisustvovao i ja. Verujem da moze mnogo da se nauci, za razliku od predavanja nekih drugih, koji bi Marinu "pod mac, bato".
pre 6 godina
Sorry, moze ona da napravi sto karijera i da oni koji je kritikuju budu proglaseni za budale i nepoznavaoce umetnosti - ali ovo sto ova zena radi jesu gluposti... Iza tih gluposti kriju se nazovi duboko filozofska objasnjenja i tumacenja, koja su naravno snazna i vazna ali koja imaju malo veze s njenom umetnoscu - uradi nesto, naslikaj nesto sto malo ko drugi moze pa cemo razgovarati o objasnjenjima, ako uopste i treba, treba li objasnjenje za Rubensa ili Rembranta... Ove baljezgarije ne priznajem i pritom ne smatram da sam primitivni Srbin koji gleda Parove (verovali ili ne u mojo kuci NIKADA Pink nije bio ukljucen, niti bilo kakav reality program), a video sam bar sedam-osam od deset najvecih muzeja na svetu...
pre 6 godina
Ona je osvedočeni satanista i oruđe u rukama belosvetske elite i snobova...
pre 6 godina
Odmah da se ogradim: nisam dovoljno obrazovan da bih mogao da ocenjujem kvalitet Abrmovićkinih ostvarenja. Više volim klasiku. Ovakvi performansi mogu se praviti svuda i od svačega. Ne uzbudjuju me i ne smatram da je to umetnost. No neki su talentovani, a neki i nisu, a imaju grčevitu želju da se dokažu. Demokratski je pustiti ih da rade ono što žele. Neću reći ono legendarno: kakva država, takvi i gostujući umetnici.
pre 6 godina
Prvo, globalno medijsko rasulo doprinelo je nonsensu da se ovakve stvari uopšte komentarišu tj da im se daje na značaju, jer performans je prevashodno lični ili čin skupine ubeđene da njime nešto saopštavaju, a ne folirana cirkuska predstava. Drugo, strogo kontrolisana medijska organizacija zapravo je veštački iznedrila popularnost celog ovog opusa, pa time i predavanja, koji se skupno najeufemističkije mogu nazvati bizarnim, sa tek u naznakama i samo ponegde trunima istinske umetničke ubeđenosti. Treće, sama suština ovog vida izražavanja poprimila je duboko ideologizovanu crtu upravo onda kada je postala ne javno dobro, poput dela "klasičnog"izraza, već jedna vrsta javne OBAVEZE izvođenja i naročito prihvatanja: više o tome uvek i zauvek F.Sonor Saunders, Hladni rat u kulturi, sa mnogo primera. I pošto bi se moglo nabrajati u nedogled, niko ne spori pravo, ali se ozbiljno mora osporiti upravo OBAVEZA dopadanja kao tobožnji lakmus papir "civilizovanosti", ili odricanja sadržaja tog termina ako se usudimo da izjavimo da nismo spremni za ovakav vid izražavanja. To je naročito upućeno snishodljivim apatridima koji nas ovim povodom podučavaju našoj tobožnjoj primitivnosti. Konačno, pitanje šta bi publika u Srbiji i Beogradu, želela da vidi u svrhu edukacije, estetskog ugođaja prvog reda i slično? Pa recimo retrospektivu holandskog slikarstva koja je čini mi se do skora krasila njujorški Metropoliten muzej: tamo je, u svojevrsnom performansu upravo genijalne muzealske postavke, jedna Rembrantova slika činila ceo kosmos jednostavno neprenosiv ma kakvom reprodukcijom. Jasno je ko nastoji da profitira ovim tužnim pseudo-spektaklom koji nama urođenicima pada s neba kao konzerva Koka Kole. Ali to na stranu: otisnite se do Studenice ili Dečana da u tamošnjem ambijentu prisustvujete večernjoj službi- tamo ćete, potpuno nevezano za verovanje, videti šta znači pravi multimedijalni performans. Toliko o tome.
pre 6 godina
Ja ne kapiram ni sam koncept performansa kao umetnosti,mislim razumem ja definiciju,ali nikako da uhvatim suštinu,ostavlja me ravnodušnom.Kapiram samo svoje performanse od raznih emocija stkanih,ali to nije umetnost.Mislim,Mikelanđelo i Marina u istoj rečenici na temu umetnosti?Ne ide!!!
pre 6 godina
"Umetnost"? Da ne bude zabune oduvek sam se zalagala za "izbor po srodnosti". Takođe nemam ništa protiv M.A. i njenih performansa i instalacija. Samo mislim da ovo nije umetnost, pre je neka "terapija", "kolektivna turbo-pink seansa". Neodoljivo me podseća na socrealsitičke pokušaje nametanja "umetničkih" vrednosti radnom čoveku.
pre 6 godina
Ovo šta dotična gospođa radi više mi liči na satanistički obred nego na umetnički performans. Samo nam uvaljuju neke izobličene nakaradne vrednosti i traže da to prihvatimo kao normalno.
pre 6 godina
svakoga danas nazivaju umetnikom.umetnost u srbiji je da preživiš od prvog do prvog sa 300 evra u džepu.na svu muku treba nam još ova šiz**********a sa svojim pre*eravanjem.za njena 'dela' bi kao prostor za izlaganje bi bila dovoljna štala gde bi se mogla smestiti zajedno sa onim magarcem.salvador dali je svojevremeno izjavio 'za razliku od običnih ludaka ja znam da sam lud' Kamo sreće da je danas više takvih 'ludaka' svet bi ako ne bolji bio barem lepši
pre 6 godina
kakva je ovo lujka
pre 6 godina
Po ko zna koji put vidim da mi duhovni jadnici sve prastamo osim uspeha.
Kad bi mogli još jednu duboku rupu da iskopamo pa nju sa sve njenim uspehom da zakopamo i potabamo..
Ko smo mi da sudimo šta je umetnost a šta ne?
Kas ste zadnji put bili u nekom muzeju /pozorištu ? I ja sa vama...
Ali me tuđi uspeh i to ovako veliki i ne od juče uvek raduje i ispunjava ponosom pa makar ništa od toga ne razumem...
pre 6 godina
Ima tako isto konceptualnih umetnika koji rade sa sibicama, pa neko iz publike kao pogadja a neko se i primi.
pre 6 godina
zivimo u izopacenom svetu,tako da su izopaceni performansi i kreature veoma zastupljeni u svim sferama zivota,muzika,film,umetnost...
kljukaju nas rialiti programima gde se promovise nasilje,prostitucija,bezobrazluk gde se psuje i zivo i mrtvo,i gde su neki ucesnici psihicki bolesnici koji su pod terapijom i lekovima glavne zvezde!!!
i onda se cudimo vrsnjackom nasilju i sto nam je omladina poludela,sto je na drogama i kriminalu?
a ova gospodja nudi performans sa kojim se prilagodjava tom trendu,sledeci put ce biti nesto jos fascinantnije!mozda ce da se bode u venu,puca na nekog,ili da se ubije
pre 6 godina
Umetnik nije prisutan!
pre 6 godina
Velika umetnica! Naklon!
pre 6 godina
Ko se pita zasto se 75% posto studenata izjasnjava da planira da napusti Srbiju cim diplomira i zasto iz zemlje odlazi 50 000 ljudi godisnje, neka cita komentare po forumima temu umetnosti i nauke. Ne politike ili ekonomije, nego nauke i umetnosti. Bice mu sve sasvim jasno...
pre 6 godina
Izopačena, ona i njena "umetnost".
pre 6 godina
Za mene je obilazak muzeja po svetu, praznik! Potreban mi je kao vazduh koji disem.
Pitam se pitam, da li je sa mnom sve u redu, ako mislim da je delo M.A.budalastina, pa nek je prepoznaju po svetu koliko hoce.Mora li nama da bude merilo sve priznato na zapadu, a ovako ostadoh zatucana Balkanka, jer mi ne pada na pamet da odvojim ni sekund vremena ni 600 dinara.
pre 6 godina
Gledala sam jednom njen performans, na žalost samo na tv i shvatila kolike je emocije probudila u ljudima, caki one neželjene... Možda da svi kriticari koji to nisu pogledaju isti pa da malo razmisle o čemu uopšte pišu i koliko smo duboko ušli u temu vredjanja svega sto ne razumemo i sto nam je strano. Pri tome gledamo performans ne- umetnika na televiziji i uživamo u nekim ne bas moralnim vrednostima, verovatno smatrajući da je lakše gledati tudju bedu i primitivizam nego pocistiti ispred svojih vrata. Odvraćanje od realnosti, reklo bi se.
pre 6 godina
Kada pljujete ovu ženu samo pogledajte šta je sve uradila, nebitno da li vam se dopada to ili ne, i opet se nije odrekla Balkana, uvek je ponosno pričala da ceo njen rad proističe iz te duše, a vi kao vi...klaćete i dalje svinje, ubijati zečeve, varati supruge ako više uopšte možete varati, i lutati svojim praznim životima nikad ne upoznavši nešto novo...Marina nas je proslavila u svetu a to je jako važno kad znate koliko su nekad opravdano a uglavnom ne protiv Srbije, stavite prst na čelo ljudi...
pre 6 godina
Kakvi smo mi zatucani primitivci pa ovo je strašno. Umesto da njenu svetsku popularnost, koja je neosporiva okrenemo u našu korist, mi po starom dobrom običaju pljujemo i ne vrednujemo sve što je drugačije. Pa nije svet Srbija, nije sve što je dobro srpsko. Nikada se mi nećemo naučiti, nikada.
pre 6 godina
Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
(Jumko, 29. septembar 2019 11:08)
Bar ne jedemo sto ti jedes po cijeli dan, ne mices se odavde, nema clanka koji ne komentarises.
pre 6 godina
i sta ce ona ovde?
pre 6 godina
A čiju bi izložbu/retrospektivu Srbi kao veliki poznavaoci umetnosti želeli da pogledaju u nekom našem muzeju?
pre 6 godina
Važno je samo, da znaš stvari upakovati i dobro jih prodati. Ne znam ženu i njena dela ali verujem, da je dobra u prodavanju magle. I to je ono što danas najviše najbitnije. Content odavno nebitan!
pre 6 godina
A onda se čulo iz publike: nemojte molim Vas Marina, šalio sam se, razumem vasu poruku
pre 6 godina
Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
pre 6 godina
Jackass su vrhunski umetnici ako tako posmatramo stvari.
(daroza, 29. septembar 2019 12:08)
Najbolji komentar!
pre 6 godina
Umetničko delo je svakako uspelo ukoliko posmatrače ne ostavi ravnodušnima. Na osnovu svih komentara, ovo je više nego uspelo delo...
pre 6 godina
Obicna glupost.
pre 6 godina
U svakom slučaju njena umetnost, priznavali je vi kao takvu ili ne, je manje pogubna od posledica političkog života čijim smo konc logorskim žicama opkoljeni - tu ne mislim samo na lokalnu i regionalnu nego na globalnu. Nismo ni svesni koliko smo duboko - do smrtonosnosti, uvučeni u "performanse" politike i njenih "umetnika" . Njena umetnost samo je pokušaj ličnog bega iz tog suludog ambijenta u kome pristajemo da budemo eksperimentalna sirovina, pa samim tim i saučesnici u experimentima in vivo. Time smo i mi, na neki način - Umetnici, ali uz "poklič" Jaaaaoooo ...
pre 6 godina
иако мислим да је МА размажено дете комуњарских главешина, и да је њена активност лажна, мислим да је из њених неуметничких активности самостално, произашла уметност. Мислим да она зна да то што она ради није уметност перформанса, него опонашање уметности перформанса, а парадокс је у томе што је због нас, посматрача који верујемо у уметност перформанса њено опонашање постало уметност....јер то што она ради јесте јефтини шок маркетинг, за њу.....
pre 6 godina
Mislim da ni 5% ovdasnjih komentatora nije uslo u neki muzej ili galeriju tokom zivota
pre 6 godina
Na temu koja se provlaci po komentarima, da li je Marinina umetnost zapravo umetnost, spomenuo bih primer izlozbe gde je mladi umetnik, zajedno sa prijateljem Romom, sagradio karton-siti kucu u galerijskom izlozbenom prostoru. Da li je takva kuca u prirodnom okruzenju umetnost? Verovatno ne, ali je autenticna arhitektura. Da li je ta ista kuca u galeriji umetnost? Da, jer svojom pojavom gde joj nije mesto, ne samo sto sokira posmatraca, vec i navodi na razmisljanje. Poenta umetnosti, ukljucujuci i Marininu, jeste da preispituje, sokira, zbuni, uplasi, ohrabri, inspirise, odusevi... Neka umetnost, poput pejzaza je pritom i lepa, ali estetika i tehnicka izvedba nisu nuzni u umetnosti. Marinini performansi jesu umetnicko-eksperimentalnog karaktera, sa puno improvizacije, i delimicno poput glume (koja je takodje vid umetnosti). Ljudi koji komentarisu umetnost a nisu upuceni, podsecaju na one koji nisu doktori ali tvrde kako ta izraslina na vasem telu "sigurno nije nista ozbiljno." Malo vise citajte o umetnickim pravcima, pa ce vam neke stvari biti jasnije. Umetnost je davno prestala da bude samo lepa i oku-ugodna.
pre 6 godina
Zalosno koliko su ljudi neobrazovani i ne samo neobrazovani nego i nemisleci i i nesenzitivni.
pre 6 godina
Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
pre 6 godina
Moto umetnice: Foliram, dakle postojim.
pre 6 godina
Sve ovo mi liči na priču "Carevo novo odelo"...
pre 6 godina
Mi smo zavidan i pakostan narod,i nama srwće i pomoći nema.Komentari su blagi užas,i to komentarišu lnudi koji ne znaju šta je umetnost i njena svrha
pre 6 godina
Čisto pomodarstvo... Ovakve gluposti i tzv. razumevanje za iste nas lagano i nezaustavljivo vode prema kraju... Čovek lagano nestaje... Laku noć...
pre 6 godina
Pocela vam zadruga ili bese farma, sta radite ovde?
pre 6 godina
Opet cu pokusati da ostavim komentar jer je neosporiva istina.
Na svim ozbiljnim akademijama vi morate ovladati tehnikama. Nikada nisam video njen rani rad ili studiju koja bi ukazivala da ona ima elementarno znanje akademskog umetnika. Poznajuci njen rad, koji je slican bitkoinu ciju vrednost odredjuje kolicina crnih operacija koje placa, on je kanal za promociju reality soka kroz koji se pere novac. I to je odgovor, zasto je ovo kostalo 150 miliona, u siromasnoj drzavici. Poredjenja sa Novakom dokazuju ko su njeni fanovi.
pre 6 godina
Na žalost Teri Pračet je umro pa nisam uspeo da postavim
pitanje preko nekih foruma da li je u vidu imao Marinu
kada je u svom stilu opisao reakciju Haveloka Vetinarija
na performans imaginarne umetnice u romanu "Tras".
pre 6 godina
Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (pedja 71, 29. septembar 2019 11:05) # Link komentara
Oni su se samarali u tacno odredjenom ritmu i hteli su da stvore kompoziciju od tih samara. I lici malo na bubnjeve kad se ubrza. Zato i kaze da nije poenta bila nasilje vec stvoriti ritam tim udarcima. A i nisu se jako udarali inace bi bili skroz crveni do kraja. I nisu samo udarali jedan drugog vec i sebe tipa udarac u svoju butinu, pa u lice dr. osobe, pa opet u butinu pa u lice. Tako da bi po toj logici prvo morao sebe da udaris pa onda gopsodju. Al bitno da si ti "oplakao".
pre 6 godina
Za ovog iz Britanije sto se potpisao kao Marko - sta umisljas ti covece!? Idi u wc pa se iseri i popisaj, to slikaj mobilnim i postavi u galeriju pa da ljudi dodju i vide tvoju umetnost, mislim na one sto nisu iz kamenog doba...
pre 6 godina
@Marko
Svako ima neko svoje vidjenje umetnosti. Isto kao sto se nekima svidja neka hrana, nekima ne. Ali, kada iza jednog i drugog nema duse u stvaranju, onda ne mozemo umetnost nazivati tako, niti hranu hranom. Njena "umetnost" nema dusu.
pre 6 godina
Marina Abramović nije umetnik - mi Srbi kao Narod u celini razumemo Umetnost i Umetnički angažman. Jednostavno, takvi smo, to nam je u genima i aktivira se odmah po rošenju. Marina od ideje do realizacije ima da se znoji, potroši pare i vreme, razbija glavu, ne spava niti jede uredno...i kakva je to onda Umetnost? Umetnik je naš polupismeni prodavac magle...niti ima ideju, niti se znoji u realizaciji, ne troši svoje pare ni svoje vreme i ne razbija glavu već sluša onoga koji ZNA (šef), a spava ko top i jede ko vepar. To je umetnik...Made in Serbija.
pre 6 godina
Pa to ima i na youtube koliko hoces.
pre 6 godina
Марину у школе!
pre 6 godina
Kad je baš sve radila sa svojim telom, što ne uradi ono za šta je žensko telo stvoreno,što ne rodi dete? Zbog karijere???Haha, pa i balerine radjaju, pa ne gube karijeru. Sebičluk do besvesti, samo ja pa ja.
pre 6 godina
Komentari užas,tipa Meni se ovo što Marina radi,zaključak je da je to prodavanje magle, tako mali Perica zamišlja svet oko sebe,ali mi smo zloban narod,i nema nam pomoći,u sve se razumemo od Svemirskih istraživanja,preko umetnosti,politike do sporta,užas.
pre 6 godina
Imam dozu opreza prema baba marini koja kuva duha i pije krv u 2h ujutru sa nekim od najvećih svetskih lobista braćom Podesta koji su zaradili novac lobirajuci za najveća zlodela načinjena u svetu u 20 i 21 veku pa samim tim i bombardovanje Srbije 1999. Da nije bilo Trampa i izbora ne bi se saznalo za ovo ali procureli su imejlovi pa pročitajte na internetu. Ona je pokrenula novi pravac koji neki poistovećuju sa umetnošću a drugi sa ekstremnim performansom, na ljudima je da izaberu.
pre 6 godina
Nije ona htela da puca iz pištolja, nego je neko iz publike hteo da puca. Ona je sebe postavila kao predmet. Pre nego što svako kaza bilo šta o njenoj umetnosti, trebalo bi posetiti izlozbu. Ma kakva ocena da bude.
pre 6 godina
U ratu i umetnosti dozvoljeno je sve.
pre 6 godina
Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.
Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.
Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
(Heisenberg, 29. septembar 2019 10:31)
Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
pre 6 godina
Kako žena na glupost uspela da zaradi kapital! Sudeći po
https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/marina-abramovic-net-worth/?amp=1
Ona je teška $10 miliona.
pre 6 godina
Ponekad ostavim komentar u vezi sa teniskim temama, cesto ih procitam - komentare koje ljudi ostave. Mogu da zakljucim da su oni komentatori tamo gospoda, ukljucujuci i neke koji troluju redovno. Ovo sto sam ovde procitao, pa to pas s maslom...
pre 6 godina
zvana od svacega nista
pre 6 godina
Meni he to bezveze ali ako se ona dobro oseca u svom filmu a pritom i zaradjuje ozbiljne novce,RESPECT.
pre 6 godina
@jocko
Zao mi je sto su klasicno akademsko likovno obrazovanje I trening postali toliko trivijalni kada se svi usudjuju u to uplitati. Vas komentar je banalan.
Muzicaru sa akademije vi ne bi ni pomisljali komentarisati izvodjenje, niste obrazovani. Ali likovna umetnost, nekad vrlo egzaktna, postala je kapitalisticka sprdacina za pranje para, jos od Picassa kojeg pominjete.
Da, moguce je prepoznati akademsku tehniku, razvijen stil I talenat, za to treba da budete obrazovani. Vi niste.
pre 6 godina
pa nije sve umetnost sto sebe t8me zove
pre 6 godina
Eto kako kapira umetnost na početku 21-og veka većina ovog naroda odrasla na vilerovim goblenima po zidovima i šatro baroknim kič omotima bombonjera. Još pre više od 100 godina desili su se impresionizam, favizam, ekspresionizam i umetnost je krenula u pravcu koji mnogo više zahteva od publike nego puko posmatranje, štaviše potpuno učestvovanje u kreaciji.
pre 6 godina
Izgleda da je ljudima uvek lakse da po necemu opljuju nego da jednostavno priznaju da nesto ne razumeju. Vrlo je klimava granica izmedju covecnosti i divljastva, to i jeste Marinina poenta, i zena je potpuno u pravu. To se narocito odnosi na Balkan.Kada bi u nekoj uredjenijoj zemlji pojedinac rekao da nesto ne razume, dobio bi objasnjenje na neki drugi,adekvatniji nacin. A kada kada je nesto sto se ne razume odmah budalastina, hohstapleraj itd, nikome u okolini ne bi padalo na pamet da ga u suprotno uverava. Ako uprkos objasnjenju i razumevanju pojedinac i dalje nema narocito visoko misljenje o doticnoj pojavi, nece sigurno nikog naglas opljuvavati, vec okrenuti glavu i nastaviti svojim putem ne doprinoseci rejtingu i publicitetu, dok ako ga nesto ugrozava, pravnim ce se putem zastititi.
pre 6 godina
Ako niste, obavezno odgledajte dokumentarni film 'Marina Abramovic: The Artist is present' iz 2010. godine. Možda će tada biti malo jasnije o čemu se tu radi.
pre 6 godina
Imate na netu snimak nekih trolova koji su u galeriji na pod, u cosak, stavili obicne naocare, ali tako da izgledaju kao eksponat. Naravno, sjatila se gomila "poznavalaca umetnosti" i divila se umetniku, raspravljala o znacenju dela itd. Drugi primer: davno sam citao o nekom slonu u nekom engleskom zoo vrtu. Slon je voleo da slika: daju mu platno, kofe sa farbom, i slon surlom mrlja one boje po platnu. Onda su te slike odneli kod tri najveca likovna kriticara i procenitelja u Britaniji, gospode koji inace rade za one njihove aukcijske kuce. Njihova strucna misljenja su bila nesto tipa "odlican, mlad, vrlo talentovan autor, mada needukovan...", " ...iz slika izbija iskonska ljubav prema zeni i pozuda...", "...pred umetnikom je svetla buducnost...", sve, sve najlepse! Kad su im rekli cije su slike, nesto su smrljali u vidu saopstenja i utekli! Toliko o umetnosti, kriticarima, savremenim trendovima, avangardi itd.
pre 6 godina
Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Adriano_Galliani, 29. septembar 2019 18:28)
Znaci ako "ne kapiram" njenu "umetnost" bar treba da se divim njenom "debelom novcaniku"... I ona nije neprijatelj drustvenog poretka nego produkt... Prihvatam razne sjajne stvari sa tog "trulog zapada", a ona to nije. Gledao sam sate njenog rada pokusavajuci da izvucem nesto i jednostavno sam ravnodusan... Ono gde nisam ravnodusan je mentalno silovanje pokondirenih tikvi...
pre 6 godina
Muče***a
pre 6 godina
@Oberyn
Slazem se, neverovatne stvari se mogu naci u ovim komentarima.
Kao sto je, na primer, podatak da je ovo visa umetnost.
Smejao bih se I ja, da nije tuzno...
pre 6 godina
Au cetkanje kostiju. Veca je onda umetnost prdezom oduvat maslacak. Instalacija mora imat sustinu videti pikasovog bika od bicikla. ova gdja je umetnik iskljucivo u mlacenju novca od ovaca i ne razlikuje se od npr.nekog gastarbajtera granda.
pre 6 godina
Gomilica pokondirenih koji pokušavaju sebe da ubede da njihovo mišljenje i rad dotične ima nekakvu “vrednost”. Slušajte samo njeno objasnjenje, gomila besmislica i opstih mesta. Klasican slucaj “ne umem da pevam/igram/glumim/zasmejavam/pusim ali mi se bas i ne radi nesto konkretno”.
pre 6 godina
Ona je ozbiljan filozof.
pre 6 godina
Kvalitet umetnika se meri, i oduvek se merio,njegovom popularnošću.
Ja performanse,bilo kakve vrste, ne volim da gledam mao ko da ih izvodi kao što ne vidim ništa posebno i dubokoumno u slikama Van Goga,Pikasa i mnogih drugih čija bilo kakva slika, bez obzira na objektivni kvalitet i primenjenu tehniku dostiže cenu sa šest cifara.
Dobar je potez dovesti ovakvog umetnika u zemlju jer možemo da se poistovetimo sa nekim ko je poznat a našeg je porekla.
Smatram da je pogrešno što je čitav muzej, nekoliko meseci u jeku turističke sezone, bio zatvoren radi instaliranja ovakave izložbe doduše može biti da je ista isplatila prethodni perod ali smatram da agresivno eksponiranje ovakvog vida umetnosto nije dobro što ne znači da ljudu ne treba da ga vide.
pre 6 godina
Vidim ovde svi postovaoci umetnosti doticne, govore kako je ona svetski poznata i da zbog toga unapred treba da je postujemo. Eto svi je postuju pa trebamo i mi. Niti jedan valjan kriticki argument zasto je njena umetnost tako uzvisena, nego eto Englezi je zovu, a mi nemamo pojma. Sve belosvetski strucnjaci i prefinjena gospoda.
@marko
ako si se toliko kultivisao u Britaniji, onda dopusti da neko drugacije razmislja. Nazivas ljude primitivnima i iz kamenog doba jer se ne slazu sa tvojim misljenjem?Nisi ti nista naucio u toj Britaniji, na istom si novou malogradjanstine.
Meni je njen performans: da se zadivi prostota. Molim za argumente njenih postovaoca, zasto mislite da je to visoka umetnost, ali bez argumenata da izlaze u USA.
pre 6 godina
+++
pre 6 godina
Kad neko napiše : “Nije to vaš intelektualni nivo, ne razumete vi to” na internetu, automatski gubi raspravu i ispada gluplji od sagovornika (treci Gudvinov zakon).
pre 6 godina
Da, umetnost je kada pustis nekoga da te sece ziletom, bode trnjem, pljuje, samara. To je umetnost koju praktikuju umetnice po mracnim coskovima i cestama sirom sveta, za dobre pare i one postaju umetnice. Samo sto je ova eto spremna i na ono na sta one nisu.
pre 6 godina
U redu mi je da vam se ni najmanje ne dopada ni Marina ni njen rad.
Ono sto mi je strasno je tolika kolicina agresije i vredjanja, i nje, i ljudi koje ona zanima.
Toliko muzickih i ostalih sadrzaja, koji su meni vise nego odvratni, drugi ljudi sa zadovoljstvom konzumiraju. I nikad mi nije palo na pamet da ih napadam i vredjam. Odakle mi pravo... Ni ne gledam ni ne citam nista sto se odnosi na to. Ne zanima me.
A vi bi spaljivali na lomaci, samo da nije kaznjivo.
pre 6 godina
Lako joj je dok trosi pare Romana Abramovica njenog oca po stricevoj ujni.
pre 6 godina
Ona je jedan od najvecih Crnogorskih umjetnika .Svjetski priznata.Naklon.
pre 6 godina
@Marko: to to je VB uzor kulture gdje članovi parlamenta (uglavnom žene) dobivaju prijetnje smrću što se ne podržavaju rastući ekstremizam i rasizam? Super ti je primjer.
pre 6 godina
To je ta umetnost.
pre 6 godina
Марина хтела да пуца из пиштоља,а публика повадила Калашњикове.
pre 6 godina
"Idem šorom i pucam pištoljom, pištolj mali pa nece d' opali!"
pre 6 godina
Marinu za predsenika
pre 6 godina
Marinin rad savršeno razumem i pitam se kako ga drugi ne razumeju makar malo ? Nije ČAk ni teško uz objasnjenje . Ne razumem ovako puno komentatora koji iskaču iz kamenog doba i sprovode na primitivan način svoju volju .Ono sto ne razumeju - to i ne treba da postoji !
pre 6 godina
Marina nas je samo pustila da se izrazimo. Sve ostalo je publika uradila sama. To smo mi i ne razumem u čemu je problem. To je naša umetnost...
pre 6 godina
Moj komentar ide ovako nekako:
dvajs' minuta tisine...
pa jos jedared.
Al' nece niko da slusa da zaradim neku lovu
Gdju Abramovic treba postovati kao osobu koja je uspesna u onome sto radi a da li ce to ostati zabelezeno u analima, to ostaje na buducim pokolenjima.
pre 6 godina
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
umetnost je doživljaj duha Na žalost naš duh su odvojili od nas i rstrgli ga još u doba austrougarske zabranivši stvaranje tradicionalnog vizantijskog a namećući plitki barok. razlika između vizantijskog duha I baroka je kao razlika između Hendriksa I Niki Minaž. Tako da I Marina koja je bez dileme veliki umetnik stvara dela koja ne pripadaju duhu Srba te je onda "čudno" kada Srbi daju negativne komentare jer ona je uspešna tamo gde je barok prirodan. Kod nas nije normalno slavljenje kulta smrti I patnje mi smo u dubini našeg tkiva narod koji slavi život, mi nismo imali gotiku!!!
pre 6 godina
je l spremna da posteno radi za 300 evra?
pre 6 godina
Mi, koji postujeno rad M. Abramovic "mnogo"smo se nasekirali zbog komentara. I jos jednom:predlazem da Salon Muzeja savremene umetnosti ponese njeno ime
pre 6 godina
Rjepin a ne Maljevic, 29. septembar 2019 13:30
Rjepin je slikar Kazimir je stvarao novi svet, nešto poput "Boga", svet u kojem živimo je delo ruku Kazimira. Marina je bliža Rjepinu nego Kazimiru, jer Rjepin I Marina prikazuju bol, nesreću, patnju a Kazimir budućnost duhovnog preporoda lišeno materijalnih okova novca .
pre 6 godina
dobro se to zavrsilo da nije nekog sprasila u celo;)
pre 6 godina
Velika umetnica! Naklon!
pre 6 godina
Ne bavim se umetnoscu i nisam neki poznavalac, ali imam ogromno postovanje za Marinu. Marina se bavi performansom oko 40 godina i nije neka “new age” umetnica koja se proslavila preko noci, kao sto to neki, koji nikada u zivotu nisu posetili neki muzej, ovde predstavljaju. Dovoljno je procitati njenu biografiju na wikipediji i saznati da je tokom karijere izlagala u najvecim svetskim muzejima i radila sa nekim od najpoznatijih umetnika sveta. Ono sto je Marina postigla u unetnosti ravno je onome sto je Novak postigao u tenisu. Umesto da se ponosimo ovom zenom, mi uglavnom pljujemo, sto je postala odlika ovog naroda.
pre 6 godina
Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
pre 6 godina
Lako ti je raditi te stvari kada ti je bivsi muz jedan od najbogatijih ruskih tajkuna. Mogla si posle razvoda da ne zadrzis prezime njegovo.
pre 6 godina
Osporavanje Marinine umetnosti je na nivou "Pa dobro šta taj Đoković, nije nikakav teniser nego otima pare budalama po tim takmičenjima"... Najveći svetski muzeji je cene, al Đura iz Šušmutovaca ipak smatra da njegovo mišljenje više vredi. Tužno, zar ne?
pre 6 godina
Марину у школе!
pre 6 godina
Pretenciozno glumatanje nju-ejdž diletanata koji svoju nemogućnost da urade jednstavnu studiju šake, a kamoli nešto zahtevnije, prikrivaju kvazi-filozofijom i neo liberalnim prosipanjem pameti pomoću takozvanih instalacioja, performansa i škrabanja.
pre 6 godina
Parada pijanstva i kica . I poznata cura u crnom .
pre 6 godina
Kakvi smo mi zatucani primitivci pa ovo je strašno. Umesto da njenu svetsku popularnost, koja je neosporiva okrenemo u našu korist, mi po starom dobrom običaju pljujemo i ne vrednujemo sve što je drugačije. Pa nije svet Srbija, nije sve što je dobro srpsko. Nikada se mi nećemo naučiti, nikada.
pre 6 godina
Kad je baš sve radila sa svojim telom, što ne uradi ono za šta je žensko telo stvoreno,što ne rodi dete? Zbog karijere???Haha, pa i balerine radjaju, pa ne gube karijeru. Sebičluk do besvesti, samo ja pa ja.
pre 6 godina
koja kvazi umetnica. pih
pre 6 godina
Kada pljujete ovu ženu samo pogledajte šta je sve uradila, nebitno da li vam se dopada to ili ne, i opet se nije odrekla Balkana, uvek je ponosno pričala da ceo njen rad proističe iz te duše, a vi kao vi...klaćete i dalje svinje, ubijati zečeve, varati supruge ako više uopšte možete varati, i lutati svojim praznim životima nikad ne upoznavši nešto novo...Marina nas je proslavila u svetu a to je jako važno kad znate koliko su nekad opravdano a uglavnom ne protiv Srbije, stavite prst na čelo ljudi...
pre 6 godina
ona je odavno "prezrela" dobru psihijatrijsku pomoc....
pre 6 godina
Jaka umetnost...
pre 6 godina
Ona je osvedočeni satanista i oruđe u rukama belosvetske elite i snobova...
pre 6 godina
Neka ne cudi sto je doslo ovoliko ljudi da vidi ovu rijaliti zvezdu. Zivimo u rijaliti vremenu, nije ni ova nista drugacija.
pre 6 godina
Mislim da ni 5% ovdasnjih komentatora nije uslo u neki muzej ili galeriju tokom zivota
pre 6 godina
Zalosno koliko su ljudi neobrazovani i ne samo neobrazovani nego i nemisleci i i nesenzitivni.
pre 6 godina
Mi smo zavidan i pakostan narod,i nama srwće i pomoći nema.Komentari su blagi užas,i to komentarišu lnudi koji ne znaju šta je umetnost i njena svrha
pre 6 godina
Gospodja je pronasla nacin kako da bogatim snobovima izmuze pare! Svaka cast! Ov** su za šišanje!
pre 6 godina
Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
pre 6 godina
Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
pre 6 godina
Ko dovede ovu bu**** u Srbiju, ona je "umetnik" za bu**** ?!
pre 6 godina
To nije umetnost nego hohstapleraj...koji sirotinja placa da bi neki snobovi lecili licne frustracije.
pre 6 godina
Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.
Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.
Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
pre 6 godina
Ona radi maestralne stvari, samo ne razumem zasto je svi mediji prenose. To sto ona radi nije za siroku publiku, nikad nije ni bilo i nikada nece ni biti. Zato mediji i nerviraju pricama o njoj jer obican covek, koji ujutru cita Kurir a poslepodne baci oko na Parove nije ni spreman ni sposoban da se toliko zapita...zagleda u sebe, i prozre u to zasto je krezub i polu-prazan.
pre 6 godina
Marina Abramović nije umetnik - mi Srbi kao Narod u celini razumemo Umetnost i Umetnički angažman. Jednostavno, takvi smo, to nam je u genima i aktivira se odmah po rošenju. Marina od ideje do realizacije ima da se znoji, potroši pare i vreme, razbija glavu, ne spava niti jede uredno...i kakva je to onda Umetnost? Umetnik je naš polupismeni prodavac magle...niti ima ideju, niti se znoji u realizaciji, ne troši svoje pare ni svoje vreme i ne razbija glavu već sluša onoga koji ZNA (šef), a spava ko top i jede ko vepar. To je umetnik...Made in Serbija.
pre 6 godina
Начин да паметна "уметница", која глуми бу****, узме лову бу******, које се праве паметни.
pre 6 godina
Паганка
pre 6 godina
Po ko zna koji put vidim da mi duhovni jadnici sve prastamo osim uspeha.
Kad bi mogli još jednu duboku rupu da iskopamo pa nju sa sve njenim uspehom da zakopamo i potabamo..
Ko smo mi da sudimo šta je umetnost a šta ne?
Kas ste zadnji put bili u nekom muzeju /pozorištu ? I ja sa vama...
Ali me tuđi uspeh i to ovako veliki i ne od juče uvek raduje i ispunjava ponosom pa makar ništa od toga ne razumem...
pre 6 godina
Ona je zrela za La**...
pre 6 godina
U ratu i umetnosti dozvoljeno je sve.
pre 6 godina
Karleuša 2.0.
pre 6 godina
Komentari užas,tipa Meni se ovo što Marina radi,zaključak je da je to prodavanje magle, tako mali Perica zamišlja svet oko sebe,ali mi smo zloban narod,i nema nam pomoći,u sve se razumemo od Svemirskih istraživanja,preko umetnosti,politike do sporta,užas.
pre 6 godina
Apsolutni kič
smišljeno zarad jeftinog šokiranja manje inteligentnih a namlatiš lovu
pre 6 godina
Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (pedja 71, 29. septembar 2019 11:05) # Link komentara
Oni su se samarali u tacno odredjenom ritmu i hteli su da stvore kompoziciju od tih samara. I lici malo na bubnjeve kad se ubrza. Zato i kaze da nije poenta bila nasilje vec stvoriti ritam tim udarcima. A i nisu se jako udarali inace bi bili skroz crveni do kraja. I nisu samo udarali jedan drugog vec i sebe tipa udarac u svoju butinu, pa u lice dr. osobe, pa opet u butinu pa u lice. Tako da bi po toj logici prvo morao sebe da udaris pa onda gopsodju. Al bitno da si ti "oplakao".
pre 6 godina
Na stranu njen privatni zivot (o kome sam nacuo tek malo a o kome se ispredaju bizarnosti), njeni performansi zaista pomeraju granice umetnosti, i jesu umetnost. Zivimo u zemlji u kojoj vise ljudi privuce lik sa brzopoteznim sprej strit artom ispred SANUa, nego izlozba nasih umetnika u SANUu, svojim ocima sam video. U zemlji gde svaki drugi covek kaze "ma Pikaso nije umetnik, to mogu i ja! A tek moj rodjak, znas kako realisticno crta portrete!", gde se osudjuju nacionalne, seksualne i druge pripadnosti. Logicno je da ce prosecni Srbin misliti da je Marina produkt izopacenog zapada i da to sto radi nastavi da radi u svoja 4 zida (i beloj kosulji koja se zakopcava otpozadi). Drago mi je sto ima progresivnih mladih ljudi koje zanima Marinina prica, i zao mi je sto nisam prisustvovao i ja. Verujem da moze mnogo da se nauci, za razliku od predavanja nekih drugih, koji bi Marinu "pod mac, bato".
pre 6 godina
Ona je ozbiljan filozof.
pre 6 godina
Lako joj je dok trosi pare Romana Abramovica njenog oca po stricevoj ujni.
pre 6 godina
Za ovog iz Britanije sto se potpisao kao Marko - sta umisljas ti covece!? Idi u wc pa se iseri i popisaj, to slikaj mobilnim i postavi u galeriju pa da ljudi dodju i vide tvoju umetnost, mislim na one sto nisu iz kamenog doba...
pre 6 godina
Di****l*
pre 6 godina
Ona je jedan od najvecih Crnogorskih umjetnika .Svjetski priznata.Naklon.
pre 6 godina
Meni iskreno deluje sve ovo preterano. Mislim, ato ne bih ja uzeo paletu boja, smuckao, polio po ulju na platnu, zapalio i rekao ovo je nesto i otisao i sad sam ja veliki umetnik.
pre 6 godina
Samo neka nestane iz medija i nikad se vise ne pojavi. Ona sigurno nije sama platila svu tu medijusku pažnju, imala je 5 puta vise reklama od Coca Cola company sto je stvarno mnogo za jednog Srpskog "umetnika".
Ko zna ko je i zasto nji toliko gurao, užas.
pre 6 godina
Ne bi da vredjam ljubitelje Marine i njenih performansa, ali meni je sve to teska budalastina. Nisam ni kompententan, normalno, ali samo dajem svoj skromni sud u vezi takve vrste "umetnosti".
pre 6 godina
svakoga danas nazivaju umetnikom.umetnost u srbiji je da preživiš od prvog do prvog sa 300 evra u džepu.na svu muku treba nam još ova šiz**********a sa svojim pre*eravanjem.za njena 'dela' bi kao prostor za izlaganje bi bila dovoljna štala gde bi se mogla smestiti zajedno sa onim magarcem.salvador dali je svojevremeno izjavio 'za razliku od običnih ludaka ja znam da sam lud' Kamo sreće da je danas više takvih 'ludaka' svet bi ako ne bolji bio barem lepši
pre 6 godina
Da,da..umetnost?Znači li to da sam i ja kao tinejdžerka bila umetnica,a moje drugarice sve umetnice,kada bismo vrištale u sav glas dok prolazi teretni voz od nekoliko desetina vagona,pored nas,na povratku iz gimnazije u večernjim jesenjim i zimskim danima???Grad Niš,pruga preseca grad na pola,a vozovi komunistički,sivi,bučni i inspirativni za vrištanje!
pre 6 godina
Većina komentara zapravo i pokazuje da je njen performans uspeo. Zaista je dokazala da je publika spremna da ubije umetnika pa čak i oni koji ništa od njegovog rada nisu videli.
pre 6 godina
i sta ce ona ovde?
pre 6 godina
Objasnicu zasto je Marina umetnica. Mene je njen performans kada su je posmatraci mucili i povredjivali duboko zgrozio i poljuljao veru u ljudskost. Naravno, nisam bio na tom performansu, ali da jesam, temperamentan i pravican kakav jesam, verovatno bih fizicki nasrnuo na Marininog mucitelja. Dakle, Marina o kojoj ne znam mnogo bi uzrokovala da stanem u njenu odbranu, i sve bi se zavrsilo u sukobu i katarzicnom klimaksu. Tako jake i teske emocije kakve su ljudi dozivljavali gledajuci i ucestvujuvi u njenom performansu, retko koja pozorisna predstava moze da izazove. Marina je tu ne samo fizicki pasivni ucesnik, vec i razlog tj generator fizickog ali i moralnog sukoba u ucesnicima i gledaocima, a samim tim i scenarista - a svojim ucescem u radnjama gledaoci postaju akteri tj glumci. Genijalno! Ideja iza njene umetnosti je upravo u tome da natera na moralno preispitivanje, da sokira, zbuni posmatraca. Ocigledno da je uspela da izvuce na videlo i u javnost one najprimitivnije sadisticke porive u nekim neljudima. Neverovatan i divljenja vredan eksperiment i iz ugla psihologije.
pre 6 godina
Šta ti je danas umetnost, gledaš u magarca, četkaš kravlje kosti, urlaš, daješ da ti ljudi rade šta hoćeš... Ako je to umetnost, ja sam astronaut ...
pre 6 godina
Hhahaaahahaha ovde ljudi misle da je Marina bila udata za Romana Abramovicha,pa kako taj mozak može da komentariše viši nivo umetnosti
pre 6 godina
Velika umetnica! Naklon!
(Dalibor, 29. septembar 2019 09:55)
Nije velika, samo je malo buckastija i izbotoksirana.
pre 6 godina
Živim na zapadu 30 godina i odgovorno tvrdim sljedeće: “Seksualne slobode” i agresivna pornografija; aktivno podstrekavanje na kocku, korištenje droge; socijalno izolovanje, izrugivanje porodičnim vrijednostima i da ne nabrajam dalje, jesu fundamentalne karakteristike ali i strategije liberalnog kapitalizma, koji u panici i očajanju pravi panične pokušaje da preživi, što će biti vrlo teško po taj nehumani i kriminalni poredak. Ovaj imbecilitet od tzv “umetnosti” dosta vjerno predstavlja taj fenomen - totalna depolitizacija, eliminisanje kritičke svijesti i “zombifikaciju” ljudi.
pre 6 godina
Čisto pomodarstvo... Ovakve gluposti i tzv. razumevanje za iste nas lagano i nezaustavljivo vode prema kraju... Čovek lagano nestaje... Laku noć...
pre 6 godina
Izopačena, ona i njena "umetnost".
pre 6 godina
Ovo šta dotična gospođa radi više mi liči na satanistički obred nego na umetnički performans. Samo nam uvaljuju neke izobličene nakaradne vrednosti i traže da to prihvatimo kao normalno.
pre 6 godina
+++
pre 6 godina
Obicna glupost.
pre 6 godina
zivimo u izopacenom svetu,tako da su izopaceni performansi i kreature veoma zastupljeni u svim sferama zivota,muzika,film,umetnost...
kljukaju nas rialiti programima gde se promovise nasilje,prostitucija,bezobrazluk gde se psuje i zivo i mrtvo,i gde su neki ucesnici psihicki bolesnici koji su pod terapijom i lekovima glavne zvezde!!!
i onda se cudimo vrsnjackom nasilju i sto nam je omladina poludela,sto je na drogama i kriminalu?
a ova gospodja nudi performans sa kojim se prilagodjava tom trendu,sledeci put ce biti nesto jos fascinantnije!mozda ce da se bode u venu,puca na nekog,ili da se ubije
pre 6 godina
иако мислим да је МА размажено дете комуњарских главешина, и да је њена активност лажна, мислим да је из њених неуметничких активности самостално, произашла уметност. Мислим да она зна да то што она ради није уметност перформанса, него опонашање уметности перформанса, а парадокс је у томе што је због нас, посматрача који верујемо у уметност перформанса њено опонашање постало уметност....јер то што она ради јесте јефтини шок маркетинг, за њу.....
pre 6 godina
Kvalitet umetnika se meri, i oduvek se merio,njegovom popularnošću.
Ja performanse,bilo kakve vrste, ne volim da gledam mao ko da ih izvodi kao što ne vidim ništa posebno i dubokoumno u slikama Van Goga,Pikasa i mnogih drugih čija bilo kakva slika, bez obzira na objektivni kvalitet i primenjenu tehniku dostiže cenu sa šest cifara.
Dobar je potez dovesti ovakvog umetnika u zemlju jer možemo da se poistovetimo sa nekim ko je poznat a našeg je porekla.
Smatram da je pogrešno što je čitav muzej, nekoliko meseci u jeku turističke sezone, bio zatvoren radi instaliranja ovakave izložbe doduše može biti da je ista isplatila prethodni perod ali smatram da agresivno eksponiranje ovakvog vida umetnosto nije dobro što ne znači da ljudu ne treba da ga vide.
pre 6 godina
Za mene je obilazak muzeja po svetu, praznik! Potreban mi je kao vazduh koji disem.
Pitam se pitam, da li je sa mnom sve u redu, ako mislim da je delo M.A.budalastina, pa nek je prepoznaju po svetu koliko hoce.Mora li nama da bude merilo sve priznato na zapadu, a ovako ostadoh zatucana Balkanka, jer mi ne pada na pamet da odvojim ni sekund vremena ni 600 dinara.
pre 6 godina
Pocela vam zadruga ili bese farma, sta radite ovde?
pre 6 godina
Danas se umetnošću naziva sve i svašta, a pojedini su spremni da kažu da apsolutno sve razumeju radi pomodarstva. Ovo nije umetnost. Kraj.
Žena je zrela za psih********, skidam joj kapu jedino što je očigledno provalila kako funkcioniše današnji svet i uzima dobru lovu za svoje gluposti.
Danas je bitno da svaka tvoja izgovorena reč/akt/delo/performans bude što nenormalnija i po pravilu da se razlikuje od svega kako bi imala najveće šanse da ispliva na vrh "tržišne utakmice".
(Heisenberg, 29. septembar 2019 10:31)
Svaka cast.
Samo da dodam da sam objasnjenje, da samaranje nije nasilje, vec je telo instrument, oplakao.
Upravo sam svojoj zeni objasnio kako na to treba da gledamo u buducnosti (nikad nisam podigao ruku na nju, ali otkud znam....). Inace, moja g-dja smatra da sve ovo JESTE umetnost....
pre 6 godina
koji je to komad bu**l*, a tek ovi sto je gledaju i prate
pre 6 godina
Sorry, moze ona da napravi sto karijera i da oni koji je kritikuju budu proglaseni za budale i nepoznavaoce umetnosti - ali ovo sto ova zena radi jesu gluposti... Iza tih gluposti kriju se nazovi duboko filozofska objasnjenja i tumacenja, koja su naravno snazna i vazna ali koja imaju malo veze s njenom umetnoscu - uradi nesto, naslikaj nesto sto malo ko drugi moze pa cemo razgovarati o objasnjenjima, ako uopste i treba, treba li objasnjenje za Rubensa ili Rembranta... Ove baljezgarije ne priznajem i pritom ne smatram da sam primitivni Srbin koji gleda Parove (verovali ili ne u mojo kuci NIKADA Pink nije bio ukljucen, niti bilo kakav reality program), a video sam bar sedam-osam od deset najvecih muzeja na svetu...
pre 6 godina
@Marko
Svako ima neko svoje vidjenje umetnosti. Isto kao sto se nekima svidja neka hrana, nekima ne. Ali, kada iza jednog i drugog nema duse u stvaranju, onda ne mozemo umetnost nazivati tako, niti hranu hranom. Njena "umetnost" nema dusu.
pre 6 godina
Gledala sam jednom njen performans, na žalost samo na tv i shvatila kolike je emocije probudila u ljudima, caki one neželjene... Možda da svi kriticari koji to nisu pogledaju isti pa da malo razmisle o čemu uopšte pišu i koliko smo duboko ušli u temu vredjanja svega sto ne razumemo i sto nam je strano. Pri tome gledamo performans ne- umetnika na televiziji i uživamo u nekim ne bas moralnim vrednostima, verovatno smatrajući da je lakše gledati tudju bedu i primitivizam nego pocistiti ispred svojih vrata. Odvraćanje od realnosti, reklo bi se.
pre 6 godina
Nema puno razlika između dotične i učesnika ovih ... tkz rijalitija .
Svako ko to ne vidi treba da se zapita dobro i duboko da li je $©#"¢¥√÷.
I narod koji ceni i divi se nečemu takvom a sa druge strane prezire i omalovažava jednog običnog radnika gradske čistoće koji svakodnevno pošteno i vredno cisti iza nas ,e taj narod je prsao...
pre 6 godina
Jackass su vrhunski umetnici ako tako posmatramo stvari.
pre 6 godina
Koliko vidim po komentarima otkad je krenula prica o njenom dolasku u Srbiju, retko ko je ravnodusan. A valjda je to umetniku cilj. Sad, sto ja u njenom slucaju osim ekscentricnosti po svaku cenu ne vidim nista drugo, to mu dodje moj problem. Kao sto se ne odusavljam ni kad slikar nabaca dve boje na platno, pa onda drugi umetnici i on trabunjaju o svakavim simbolima i apstrakcijama koje vide u tome.
pre 6 godina
@ Delije Čikago Ja ne "koljem svinje", potpuno sam poslovno i životno ostvaren i ne jedem samo "paštetu i sardine" za večeru. Da li sada mogu da kažem da mi se ne sviđa ono što Marina Abramović radi i da je to kvazi - umetnost žene koja je našla način da zbog svetskog snobizma bude u centru pažnje?
pre 6 godina
Eto kako kapira umetnost na početku 21-og veka većina ovog naroda odrasla na vilerovim goblenima po zidovima i šatro baroknim kič omotima bombonjera. Još pre više od 100 godina desili su se impresionizam, favizam, ekspresionizam i umetnost je krenula u pravcu koji mnogo više zahteva od publike nego puko posmatranje, štaviše potpuno učestvovanje u kreaciji.
pre 6 godina
@ Mire Evo ja sam bio u mnogo muzeja i galerija širom Evrope (pa i sveta) jer sam imao novca za to i jako mi je žao ljudi koji to sebi nisu mogli da priušte. Da li sada imam pravo da komentarišem da je ovo što Marina Abramović radi prodavanje magle snobovima i onima što misle da su umetničke duše zato što su dvaput bili na koncertu ambijentalne muzike?
pre 6 godina
ovakve umetnike je Rambo najbolje opisao kad je spavao na bini
pre 6 godina
U svakom slučaju njena umetnost, priznavali je vi kao takvu ili ne, je manje pogubna od posledica političkog života čijim smo konc logorskim žicama opkoljeni - tu ne mislim samo na lokalnu i regionalnu nego na globalnu. Nismo ni svesni koliko smo duboko - do smrtonosnosti, uvučeni u "performanse" politike i njenih "umetnika" . Njena umetnost samo je pokušaj ličnog bega iz tog suludog ambijenta u kome pristajemo da budemo eksperimentalna sirovina, pa samim tim i saučesnici u experimentima in vivo. Time smo i mi, na neki način - Umetnici, ali uz "poklič" Jaaaaoooo ...
pre 6 godina
Važno je samo, da znaš stvari upakovati i dobro jih prodati. Ne znam ženu i njena dela ali verujem, da je dobra u prodavanju magle. I to je ono što danas najviše najbitnije. Content odavno nebitan!
pre 6 godina
Umetničko delo je svakako uspelo ukoliko posmatrače ne ostavi ravnodušnima. Na osnovu svih komentara, ovo je više nego uspelo delo...
pre 6 godina
Marinu za predsenika
pre 6 godina
Izgleda da je ljudima uvek lakse da po necemu opljuju nego da jednostavno priznaju da nesto ne razumeju. Vrlo je klimava granica izmedju covecnosti i divljastva, to i jeste Marinina poenta, i zena je potpuno u pravu. To se narocito odnosi na Balkan.Kada bi u nekoj uredjenijoj zemlji pojedinac rekao da nesto ne razume, dobio bi objasnjenje na neki drugi,adekvatniji nacin. A kada kada je nesto sto se ne razume odmah budalastina, hohstapleraj itd, nikome u okolini ne bi padalo na pamet da ga u suprotno uverava. Ako uprkos objasnjenju i razumevanju pojedinac i dalje nema narocito visoko misljenje o doticnoj pojavi, nece sigurno nikog naglas opljuvavati, vec okrenuti glavu i nastaviti svojim putem ne doprinoseci rejtingu i publicitetu, dok ako ga nesto ugrozava, pravnim ce se putem zastititi.
pre 6 godina
Muče***a
pre 6 godina
Ja ne kapiram ni sam koncept performansa kao umetnosti,mislim razumem ja definiciju,ali nikako da uhvatim suštinu,ostavlja me ravnodušnom.Kapiram samo svoje performanse od raznih emocija stkanih,ali to nije umetnost.Mislim,Mikelanđelo i Marina u istoj rečenici na temu umetnosti?Ne ide!!!
pre 6 godina
Ako niste, obavezno odgledajte dokumentarni film 'Marina Abramovic: The Artist is present' iz 2010. godine. Možda će tada biti malo jasnije o čemu se tu radi.
pre 6 godina
Imam dozu opreza prema baba marini koja kuva duha i pije krv u 2h ujutru sa nekim od najvećih svetskih lobista braćom Podesta koji su zaradili novac lobirajuci za najveća zlodela načinjena u svetu u 20 i 21 veku pa samim tim i bombardovanje Srbije 1999. Da nije bilo Trampa i izbora ne bi se saznalo za ovo ali procureli su imejlovi pa pročitajte na internetu. Ona je pokrenula novi pravac koji neki poistovećuju sa umetnošću a drugi sa ekstremnim performansom, na ljudima je da izaberu.
pre 6 godina
Ko se pita zasto se 75% posto studenata izjasnjava da planira da napusti Srbiju cim diplomira i zasto iz zemlje odlazi 50 000 ljudi godisnje, neka cita komentare po forumima temu umetnosti i nauke. Ne politike ili ekonomije, nego nauke i umetnosti. Bice mu sve sasvim jasno...
pre 6 godina
Марина је одавно схватила да је шишање мерино оваца уносан посао. Можда напоран али исплатив. Док је овца биће и вуне. Само напред Марина, маказе у руке и шишај...
pre 6 godina
Pa to ima i na youtube koliko hoces.
pre 6 godina
Citam komentare ljudi, ovde u Britaniji, jer se ocekuje njena velika izlozba na kraljevskoj akademiji, te citam komentare ljudi u Srbiji.
Imam samo jedno pitanje za sunarodnike u Srbiji. Jadni ljudi, ko je vama zatvorio mozgove i uveo vas u kameno doba..?? VAsi komentari su na nivou nekog plemenskog vodje koji vidi opasnost u svemu sto ga okruzuje. Puni ste neke gorcine, sujete, mraka, primitivizma. Ljudi da li ste vi svesni toga?
Ovi sto komentarisu o umetnosti blage veze nemaju. Vas 99.9% nikada nije uslo niti u jednu galeriju...Nikada nije procitalo niti jednu studiju o umetnosti, ali ste preko noci postali "eksperti", te iz svojih zivota koji se svode na cistu rutinu, automatski pilot, pokusavate da shvatite nesto sto daleko prevazilazi vas intelektualni nivo.
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
Jao ajde ne dramite vise. Ja zivim u Britaniji skoro 30 godina, i vidjam istu dozu primitivizma kod nekih Engleza kao i kod nas. Toga svuda ima, samo sto je kod nas siromasnija drzava i vise dolazi do izrazaja. Svuda je 90% populacije obicni, plitkoumni ljudi.
pre 6 godina
A čiju bi izložbu/retrospektivu Srbi kao veliki poznavaoci umetnosti želeli da pogledaju u nekom našem muzeju?
pre 6 godina
Odmah da se ogradim: nisam dovoljno obrazovan da bih mogao da ocenjujem kvalitet Abrmovićkinih ostvarenja. Više volim klasiku. Ovakvi performansi mogu se praviti svuda i od svačega. Ne uzbudjuju me i ne smatram da je to umetnost. No neki su talentovani, a neki i nisu, a imaju grčevitu želju da se dokažu. Demokratski je pustiti ih da rade ono što žele. Neću reći ono legendarno: kakva država, takvi i gostujući umetnici.
pre 6 godina
Nije ona htela da puca iz pištolja, nego je neko iz publike hteo da puca. Ona je sebe postavila kao predmet. Pre nego što svako kaza bilo šta o njenoj umetnosti, trebalo bi posetiti izlozbu. Ma kakva ocena da bude.
pre 6 godina
"Umetnost"? Da ne bude zabune oduvek sam se zalagala za "izbor po srodnosti". Takođe nemam ništa protiv M.A. i njenih performansa i instalacija. Samo mislim da ovo nije umetnost, pre je neka "terapija", "kolektivna turbo-pink seansa". Neodoljivo me podseća na socrealsitičke pokušaje nametanja "umetničkih" vrednosti radnom čoveku.
pre 6 godina
Toliko puta sam brisao nos na ulici, vezivao pertle i borio se sa kišobranom. Toliki performansi a nigde priznanja.
pre 6 godina
Marinin rad savršeno razumem i pitam se kako ga drugi ne razumeju makar malo ? Nije ČAk ni teško uz objasnjenje . Ne razumem ovako puno komentatora koji iskaču iz kamenog doba i sprovode na primitivan način svoju volju .Ono sto ne razumeju - to i ne treba da postoji !
pre 6 godina
Ima tako isto konceptualnih umetnika koji rade sa sibicama, pa neko iz publike kao pogadja a neko se i primi.
pre 6 godina
Moto umetnice: Foliram, dakle postojim.
pre 6 godina
Ponekad ostavim komentar u vezi sa teniskim temama, cesto ih procitam - komentare koje ljudi ostave. Mogu da zakljucim da su oni komentatori tamo gospoda, ukljucujuci i neke koji troluju redovno. Ovo sto sam ovde procitao, pa to pas s maslom...
pre 6 godina
kakva je ovo lujka
pre 6 godina
Nekom se nesto dopada nekom ne, ja ovde ne vidim nita od umetnosti mozda sam ja slep ali mozda je i ona luda.....kako za koga.
pre 6 godina
Na temu koja se provlaci po komentarima, da li je Marinina umetnost zapravo umetnost, spomenuo bih primer izlozbe gde je mladi umetnik, zajedno sa prijateljem Romom, sagradio karton-siti kucu u galerijskom izlozbenom prostoru. Da li je takva kuca u prirodnom okruzenju umetnost? Verovatno ne, ali je autenticna arhitektura. Da li je ta ista kuca u galeriji umetnost? Da, jer svojom pojavom gde joj nije mesto, ne samo sto sokira posmatraca, vec i navodi na razmisljanje. Poenta umetnosti, ukljucujuci i Marininu, jeste da preispituje, sokira, zbuni, uplasi, ohrabri, inspirise, odusevi... Neka umetnost, poput pejzaza je pritom i lepa, ali estetika i tehnicka izvedba nisu nuzni u umetnosti. Marinini performansi jesu umetnicko-eksperimentalnog karaktera, sa puno improvizacije, i delimicno poput glume (koja je takodje vid umetnosti). Ljudi koji komentarisu umetnost a nisu upuceni, podsecaju na one koji nisu doktori ali tvrde kako ta izraslina na vasem telu "sigurno nije nista ozbiljno." Malo vise citajte o umetnickim pravcima, pa ce vam neke stvari biti jasnije. Umetnost je davno prestala da bude samo lepa i oku-ugodna.
pre 6 godina
Kad bi ja radio neke stvari kao Marina, rekli bi da sam lud, a ona je umetnica.. Ok, mozda ne razumem, ali..
pre 6 godina
Sta zna ona, sace srBski komentatori sa b92 da joj objasne kako ona ne valja i kako svet funkcionise, a za veceru jedu hleb, pastetu i sardine.
(Jumko, 29. septembar 2019 11:08)
Bar ne jedemo sto ti jedes po cijeli dan, ne mices se odavde, nema clanka koji ne komentarises.
pre 6 godina
Prvo, globalno medijsko rasulo doprinelo je nonsensu da se ovakve stvari uopšte komentarišu tj da im se daje na značaju, jer performans je prevashodno lični ili čin skupine ubeđene da njime nešto saopštavaju, a ne folirana cirkuska predstava. Drugo, strogo kontrolisana medijska organizacija zapravo je veštački iznedrila popularnost celog ovog opusa, pa time i predavanja, koji se skupno najeufemističkije mogu nazvati bizarnim, sa tek u naznakama i samo ponegde trunima istinske umetničke ubeđenosti. Treće, sama suština ovog vida izražavanja poprimila je duboko ideologizovanu crtu upravo onda kada je postala ne javno dobro, poput dela "klasičnog"izraza, već jedna vrsta javne OBAVEZE izvođenja i naročito prihvatanja: više o tome uvek i zauvek F.Sonor Saunders, Hladni rat u kulturi, sa mnogo primera. I pošto bi se moglo nabrajati u nedogled, niko ne spori pravo, ali se ozbiljno mora osporiti upravo OBAVEZA dopadanja kao tobožnji lakmus papir "civilizovanosti", ili odricanja sadržaja tog termina ako se usudimo da izjavimo da nismo spremni za ovakav vid izražavanja. To je naročito upućeno snishodljivim apatridima koji nas ovim povodom podučavaju našoj tobožnjoj primitivnosti. Konačno, pitanje šta bi publika u Srbiji i Beogradu, želela da vidi u svrhu edukacije, estetskog ugođaja prvog reda i slično? Pa recimo retrospektivu holandskog slikarstva koja je čini mi se do skora krasila njujorški Metropoliten muzej: tamo je, u svojevrsnom performansu upravo genijalne muzealske postavke, jedna Rembrantova slika činila ceo kosmos jednostavno neprenosiv ma kakvom reprodukcijom. Jasno je ko nastoji da profitira ovim tužnim pseudo-spektaklom koji nama urođenicima pada s neba kao konzerva Koka Kole. Ali to na stranu: otisnite se do Studenice ili Dečana da u tamošnjem ambijentu prisustvujete večernjoj službi- tamo ćete, potpuno nevezano za verovanje, videti šta znači pravi multimedijalni performans. Toliko o tome.
pre 6 godina
Sve ovo mi liči na priču "Carevo novo odelo"...
pre 6 godina
zvana od svacega nista
pre 6 godina
To je ta umetnost.
pre 6 godina
Opet cu pokusati da ostavim komentar jer je neosporiva istina.
Na svim ozbiljnim akademijama vi morate ovladati tehnikama. Nikada nisam video njen rani rad ili studiju koja bi ukazivala da ona ima elementarno znanje akademskog umetnika. Poznajuci njen rad, koji je slican bitkoinu ciju vrednost odredjuje kolicina crnih operacija koje placa, on je kanal za promociju reality soka kroz koji se pere novac. I to je odgovor, zasto je ovo kostalo 150 miliona, u siromasnoj drzavici. Poredjenja sa Novakom dokazuju ko su njeni fanovi.
pre 6 godina
Umetnik nije prisutan!
pre 6 godina
Mi, koji postujeno rad M. Abramovic "mnogo"smo se nasekirali zbog komentara. I jos jednom:predlazem da Salon Muzeja savremene umetnosti ponese njeno ime
pre 6 godina
Marina nas je samo pustila da se izrazimo. Sve ostalo je publika uradila sama. To smo mi i ne razumem u čemu je problem. To je naša umetnost...
pre 6 godina
"Umetnica" koja hoće da pokaže da je svet počeo da se kreće u suprotnom smeru.
Predlažem joj obrnuti performans koji će odslikati suštinu: Neka posetioce udara tiganjem po jajima.
pre 6 godina
Jackass su vrhunski umetnici ako tako posmatramo stvari.
(daroza, 29. septembar 2019 12:08)
Najbolji komentar!
pre 6 godina
A onda se čulo iz publike: nemojte molim Vas Marina, šalio sam se, razumem vasu poruku
pre 6 godina
Kako žena na glupost uspela da zaradi kapital! Sudeći po
https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/marina-abramovic-net-worth/?amp=1
Ona je teška $10 miliona.
pre 6 godina
@jocko
Zao mi je sto su klasicno akademsko likovno obrazovanje I trening postali toliko trivijalni kada se svi usudjuju u to uplitati. Vas komentar je banalan.
Muzicaru sa akademije vi ne bi ni pomisljali komentarisati izvodjenje, niste obrazovani. Ali likovna umetnost, nekad vrlo egzaktna, postala je kapitalisticka sprdacina za pranje para, jos od Picassa kojeg pominjete.
Da, moguce je prepoznati akademsku tehniku, razvijen stil I talenat, za to treba da budete obrazovani. Vi niste.
pre 6 godina
pa nije sve umetnost sto sebe t8me zove
pre 6 godina
@Marko: to to je VB uzor kulture gdje članovi parlamenta (uglavnom žene) dobivaju prijetnje smrću što se ne podržavaju rastući ekstremizam i rasizam? Super ti je primjer.
pre 6 godina
(Marko, 29. septembar 2019 14:43)
umetnost je doživljaj duha Na žalost naš duh su odvojili od nas i rstrgli ga još u doba austrougarske zabranivši stvaranje tradicionalnog vizantijskog a namećući plitki barok. razlika između vizantijskog duha I baroka je kao razlika između Hendriksa I Niki Minaž. Tako da I Marina koja je bez dileme veliki umetnik stvara dela koja ne pripadaju duhu Srba te je onda "čudno" kada Srbi daju negativne komentare jer ona je uspešna tamo gde je barok prirodan. Kod nas nije normalno slavljenje kulta smrti I patnje mi smo u dubini našeg tkiva narod koji slavi život, mi nismo imali gotiku!!!
pre 6 godina
Meni he to bezveze ali ako se ona dobro oseca u svom filmu a pritom i zaradjuje ozbiljne novce,RESPECT.
pre 6 godina
Da, umetnost je kada pustis nekoga da te sece ziletom, bode trnjem, pljuje, samara. To je umetnost koju praktikuju umetnice po mracnim coskovima i cestama sirom sveta, za dobre pare i one postaju umetnice. Samo sto je ova eto spremna i na ono na sta one nisu.
pre 6 godina
Na žalost Teri Pračet je umro pa nisam uspeo da postavim
pitanje preko nekih foruma da li je u vidu imao Marinu
kada je u svom stilu opisao reakciju Haveloka Vetinarija
na performans imaginarne umetnice u romanu "Tras".
pre 6 godina
Moj komentar ide ovako nekako:
dvajs' minuta tisine...
pa jos jedared.
Al' nece niko da slusa da zaradim neku lovu
Gdju Abramovic treba postovati kao osobu koja je uspesna u onome sto radi a da li ce to ostati zabelezeno u analima, to ostaje na buducim pokolenjima.
pre 6 godina
U redu mi je da vam se ni najmanje ne dopada ni Marina ni njen rad.
Ono sto mi je strasno je tolika kolicina agresije i vredjanja, i nje, i ljudi koje ona zanima.
Toliko muzickih i ostalih sadrzaja, koji su meni vise nego odvratni, drugi ljudi sa zadovoljstvom konzumiraju. I nikad mi nije palo na pamet da ih napadam i vredjam. Odakle mi pravo... Ni ne gledam ni ne citam nista sto se odnosi na to. Ne zanima me.
A vi bi spaljivali na lomaci, samo da nije kaznjivo.
pre 6 godina
Vidim ovde svi postovaoci umetnosti doticne, govore kako je ona svetski poznata i da zbog toga unapred treba da je postujemo. Eto svi je postuju pa trebamo i mi. Niti jedan valjan kriticki argument zasto je njena umetnost tako uzvisena, nego eto Englezi je zovu, a mi nemamo pojma. Sve belosvetski strucnjaci i prefinjena gospoda.
@marko
ako si se toliko kultivisao u Britaniji, onda dopusti da neko drugacije razmislja. Nazivas ljude primitivnima i iz kamenog doba jer se ne slazu sa tvojim misljenjem?Nisi ti nista naucio u toj Britaniji, na istom si novou malogradjanstine.
Meni je njen performans: da se zadivi prostota. Molim za argumente njenih postovaoca, zasto mislite da je to visoka umetnost, ali bez argumenata da izlaze u USA.
pre 6 godina
@Oberyn
Slazem se, neverovatne stvari se mogu naci u ovim komentarima.
Kao sto je, na primer, podatak da je ovo visa umetnost.
Smejao bih se I ja, da nije tuzno...
pre 6 godina
Ogorčenost srpske publike je naizgled teško razumeti. Zapravo, vrlo je jednostavno. Zaradila je puno para i to ne fizičkim poslom u fabrici, sim tim je neprijatelj društvenog poretka.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Adriano_Galliani, 29. septembar 2019 18:28)
Znaci ako "ne kapiram" njenu "umetnost" bar treba da se divim njenom "debelom novcaniku"... I ona nije neprijatelj drustvenog poretka nego produkt... Prihvatam razne sjajne stvari sa tog "trulog zapada", a ona to nije. Gledao sam sate njenog rada pokusavajuci da izvucem nesto i jednostavno sam ravnodusan... Ono gde nisam ravnodusan je mentalno silovanje pokondirenih tikvi...
pre 6 godina
Rjepin a ne Maljevic, 29. septembar 2019 13:30
Rjepin je slikar Kazimir je stvarao novi svet, nešto poput "Boga", svet u kojem živimo je delo ruku Kazimira. Marina je bliža Rjepinu nego Kazimiru, jer Rjepin I Marina prikazuju bol, nesreću, patnju a Kazimir budućnost duhovnog preporoda lišeno materijalnih okova novca .
pre 6 godina
Kad neko napiše : “Nije to vaš intelektualni nivo, ne razumete vi to” na internetu, automatski gubi raspravu i ispada gluplji od sagovornika (treci Gudvinov zakon).
pre 6 godina
Imate na netu snimak nekih trolova koji su u galeriji na pod, u cosak, stavili obicne naocare, ali tako da izgledaju kao eksponat. Naravno, sjatila se gomila "poznavalaca umetnosti" i divila se umetniku, raspravljala o znacenju dela itd. Drugi primer: davno sam citao o nekom slonu u nekom engleskom zoo vrtu. Slon je voleo da slika: daju mu platno, kofe sa farbom, i slon surlom mrlja one boje po platnu. Onda su te slike odneli kod tri najveca likovna kriticara i procenitelja u Britaniji, gospode koji inace rade za one njihove aukcijske kuce. Njihova strucna misljenja su bila nesto tipa "odlican, mlad, vrlo talentovan autor, mada needukovan...", " ...iz slika izbija iskonska ljubav prema zeni i pozuda...", "...pred umetnikom je svetla buducnost...", sve, sve najlepse! Kad su im rekli cije su slike, nesto su smrljali u vidu saopstenja i utekli! Toliko o umetnosti, kriticarima, savremenim trendovima, avangardi itd.
pre 6 godina
Au cetkanje kostiju. Veca je onda umetnost prdezom oduvat maslacak. Instalacija mora imat sustinu videti pikasovog bika od bicikla. ova gdja je umetnik iskljucivo u mlacenju novca od ovaca i ne razlikuje se od npr.nekog gastarbajtera granda.
pre 6 godina
je l spremna da posteno radi za 300 evra?
pre 6 godina
Gomilica pokondirenih koji pokušavaju sebe da ubede da njihovo mišljenje i rad dotične ima nekakvu “vrednost”. Slušajte samo njeno objasnjenje, gomila besmislica i opstih mesta. Klasican slucaj “ne umem da pevam/igram/glumim/zasmejavam/pusim ali mi se bas i ne radi nesto konkretno”.
pre 6 godina
"Idem šorom i pucam pištoljom, pištolj mali pa nece d' opali!"
pre 6 godina
Марина хтела да пуца из пиштоља,а публика повадила Калашњикове.
pre 6 godina
dobro se to zavrsilo da nije nekog sprasila u celo;)
136 Komentari
Sortiraj po: