Aktuelno

Utorak, 01.03.2016.

17:56

Zašto neki pušači dožive sto godina?

Izvor: Express

Zašto neki pušaèi dožive sto godina? IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

72 Komentari

Sortiraj po:

софија царица

pre 10 godina

Ја верујем да све зависи од гена али и пушење мало утиче на животни век.

CATAPA

pre 10 godina

U svakoj zemlji, nakon kampanje zabrane duvana sledi kampanja legalizacije pravih droga. Pogotovo sintetičkih droga zvanih lekovi. To je razlog svake priče o štetnosti duvana. Naravno, lako je složiti statističku potporu priče jer je nemoguće proveriti podatke farmako-lekarske mafije.
Na samom početku priče o zabrani duvana stoji čist falsifikat. Pluća rudara zagađena ugljenom prašinom su prikazivana kao pluća pušača. Ništa ne ostaje tako duboko urezano u svest ljudi kao drastična laž.

Glavni izazivač raka je obična kuhinjska so. Ne bi ni so bila kada bi se unosila u količinama npr. srazmerno duvanskom dimu, ali svako od nas unosi 10 do 20 puta više soli nego što je podnošljivo. Visoka koncentracija soli u organizmu izaziva mutaciju ćelija koju zovemo kancer. Rak nije bolest poput ostalih; rak je zapravo evolucija na delu jer su ćelije raka otpornije od takozvanih "zdravih" ćelija.
Ni jedna materija u duvanskom dimu, u mogućoj koncentraciji, ne ubija zdrave ćelije, samim tim duvanski dim ne može da bude direktni okidač za mutaciju. So, itekako da.
Recept za dugovečnost je minimum soli uz optimum uhranjenosti. Dugovečne zapravo niko ne sluša šta govore, nego čuju šta hoće da čuju.

Jovan Mitrović

pre 10 godina

I jednog dana pušača će biti jako malo a kako država neće imati taj ogromni kolač od poreza i akciza na duvan, onda će ovi klaustofobični, paranoični, nacistički nastrojeni nepušači morati da plaćaju 5.000,00 tv pretplatu, 600,00 dinara poreza po litri goriva, 5 posto poreza na nepokretnosti, pdv će biti 40%...i tako dalje. E pa dragi nepušači samo napred, Vas će Vaša paranoja više da košta.

ana

pre 10 godina

A dobri su mi ovi koji dokazuju kako pušenje nije štetno time što deda (ili komšija) nije umro od raka pluća, već od srca. I ja sutra idem na sahranu komšiji, 55 godina, umro od infarkta. Pušač. Kardiovaskularne bolesti i smrt kao njihova posledica su u direktno proporcionalnoj vezi s pušenjem.
Nego, pitam se, kako neko može da poljubi muškarca ili ženu koji puše?!

sir oliver

pre 10 godina

X=iks, ne zezam! mislim da imaju, ako sam dobro shvatio pitanje! sve bolesti, osim zaraznih, uslovljene su genetikom! samo je pitanje kada ce se pojaviti! pusenje samo moze da ubrza pojavu, ali ako neko nema u genomu gresku koja uslovljava tu bolest, moze da purnja kao toplana! i sam sam pusac, pusim fabricke cigarete, doduse najkvalitetnije oduvek, 47 godina i nemam nikakvih problema! ne znaci da necu imati sutra, ali o tome ne mislim danas! i jos nesto, za vas koji mislite da vas mi trujemo, zivite u gradovima sa hiljadama automobila, desetine toplana, krkate dimljeno meso i mislite da vas mi trujemo i ugrozavamo! malo tolerancije, ako vec nemate mozga!

њњњ.гигантскасрбија.цом

pre 10 godina

@Jovan

Рече Јован, који брине о здрављу, зуну једну љуту, те седе у Ниву и дода гас да стигне на ћевапе, пре него оде у фабрику на посао.

Goran

pre 10 godina

Zato sto im je duvan skratio zivot. Ti sto puse i zive 100 godina bi ziveli 130, kad ne bi pusili :)
Samo, nemojte da se palite - takvih ima jedan u milion. Moj otac je jedan od njih, ali ja nisam nasledio bas sve njegove gene. Da radim ono sto je on radio - odavno bih mirisao cvece sa pogresne strane.

Milan

pre 10 godina

OK, shvatio sam da u ovoj zemlji postoji dosta veliki procenat ljudi koji ne samo da ne veruju da je duvan stetan, vec misle da moze biti i koristan. Sta to moze biti korisno u dimu, to vec niko ne objasnjava. Treba prvo poceti sa edukacijom. I u normalnim zemljama ljudi puse, ali rade to privatno ili na otvorenom i svako zna da je duvan stetan. Treba poceti od toga izgleda.

moro

pre 10 godina

Gledao sam neki dokumentarac sa Kube, gde jedan 104-godisnjak kaze da pusi od svoje pete godine i da gotovo ne vadi cigaretu iz usta. On tvrdi da mu duvanski dim pomaze u odrzavanju zdravlja. Ja mislim da je stvar u cistom duvanu koji se ni sa cim ne tretira a industrijski se obvradjuje sa preko 2000 vrsta hemikalija.

poznavalacprilika

pre 10 godina

I Japanu se popuni 1800 cigareta po glavi stanovnika godišnje.. U Indiji 40 tj 45 PUTA manje.. Da li onda u Indiji se duže živi.. Ne.. Bas obrnuto.. Skoro 30 godina se duže živi u Japanu.

zliZo

pre 10 godina

Žive dugo ali uz kiseli smrad iz usta,žute zube,smrdljive prste, zelene loptice iskasljanih iz sivih pluća, smezuranih obraza...! Da nastavim? Ne želim da živim 100godina!

Laza

pre 10 godina

Obrni, okreni ne gine vam zabrana pusenja na javnim mestima pa se vi slobodno tesite raznim kvazinaucnim istrazivanjima. Sreca da je cela evropa zabranila trovanje nepusaca pa smo i mi prisiljeni da se prilagodjavamo modernom svetu.

Petar

pre 10 godina

Ja pljugam, pljugam pa stanem. Nazalost pocnem opet posle par meseci. Dok pljugam nedostaje mi kiseonik, smoren sam, u depresiji, smrdim, nadima mi se stomak, riknem uz stepenice, koza i kosa su mi u losem stanju, zene pored mene prolaze ko pored mrtvog groblja. Evo sad slucajno za potrebe komentara nabrojah sta mi se sve desava dok pusim. Pa to je strasno.
Ono sto moderna duvanska mafija radi je "uspavljivanje" bronhija da se ne bi kasljalo pa slajm ostaje u plucima.

yyy

pre 10 godina

@xxx
Najveće štetočine po ekonomiju su oni koji ''zdravo žive''. Ne voze auto, ne puše, ne piju, ne .... . Iza svega toga se krije mehanizam ''parazita''. Grebu se o sve vrste socijalnih i medecinskih usluga a ničim ne doprinose. Kako ih nije sramota?

lupus

pre 10 godina

takav je bio moj djed, bog da mu dusu prosti. pio, pusio i sve jeo citav zivot i vitalan ostao, ali na kraju ga ubi zalost za sinovima, pocivaj mi u miru djede...

x

pre 10 godina

@Jovan
Vi neduzni ajte fino kuci da ne budete ugrozeni. Sta ces na javnom mestu? Moze da te udari neka pijandura, da te upuca narkoman, krimos ili opet pijandura, moze zgrada da ti se srusi na glavu i najgore mozes da udahnes dim u inace nenormalno zdravom i cistom vazduhu. Ostani kuci i ne dosadjuj.

Кривокапић

pre 10 godina

Само гени, физичка активност и исхрана. Можеш да радиш шта хоћеш ако су ти гени лоши, нема ништа од 100 година. Проблем је што ретки имају супер гене.

Mikiveliki

pre 10 godina

Коначно добар текст, са има научну потпором. Са свега 11%мање шансе да добијете рак,уколико имате добре гене, и последње веровање пушача да ће их то спасти, јер је њихов деда пушио 60год, а није се ни закашљао, остаје само пусто веровање. Ако од 10 пушача статистички оболи од рака 9, онда је у тај просек узето и оних 11%, што би значило, од 10 пушака свих десет би добило неку врсти рака. Зато, памет у главу, а цигару у пепељару. Мали је то ћеф да би сте га платили главом, а богами и новчаником, да не пеичамо о томе да и своје највољеније убија.

duki

pre 10 godina

Moj pradeda propusio kao klinac na frontu, bio zdrav ko dren i sam sebi prao ves do 90te. Njegov sin, pusac, isti stil zivota ali srcani bolesnik i nije 70tu docekao.

Kolla

pre 10 godina

Duvan naravno sam po sebi nije stetan , DIM JE STETAN ljudi , duvanski dim je stetan , bas kao sto pise na paklici , bilo kakvo udisanje dima je stetno , makar to bila majcina dusica ....

Smoker

pre 10 godina

Zar nije logicnije objasnjenje da duvan nije stetan? Od duvana su stetniji mleko, meso i rafinisani secer.

Duvan, sam po sebi ne samo da nije stetan vec moze biti i koristan, a ono sto ga cini stetnim su samo aditivi.

adem

pre 10 godina

ova nauka je ponekad zaista smesna.znaci ako se naucno utvrdi da nesto ubija ljude, kao pusenje ili bilo sta drugu, a neko radi to [ pusi, pije ili...] ali zivi sasvim dovoljno dugo da to pobija naucnike, znaci van naucnih "normi" normalno da oni moraju reci da su to izuzeci i da je za to zasluzan neki gen ili sl.
ps.ja sam cesto imao obicaj da kazem da je svaki covek kao neki auto, ali na njemu ne pise kakav, i neko vozi samo po ravnici, 80 km na sat, a on je formula, i normalno da ce propasti, neko je za brdsku voznju, neko za trke, za za laganu voznju i uizvanje itd. itd. dok mi ustanovimo kakav smo auto, obicno je vec kasno.

vlada logika

pre 10 godina

Moj stric ce uskoro da napuni 92. godinu, a poceo je da pusi 1947. Ubedjen je da ga odrzava ishrana bazirana na medu i jogurtu, koje mesa sa limunom i malinama. To mu je dorucak i vecera. Donedavno je prolazio kao sezdesetogodisnjak, a sada je malo "propao", te nema vise toliko uspeha kod udovica kao pre.

Arminowski

pre 10 godina

Moj rođak u americi puši neke organske "American Spirit." 57 mu je godina a bolje se drži i izgleda nego čovjek od 40. Jest da je fanatik što se tiče zdrave prehrane, sve organsko i sve svježe, a tamani skoro kutiju cigareta dnevno i još obavezno 2-3 caše vina, a ponekad i cijelu bocu. Nikad ga nećete vidjeti bez osmjeha na licu i u svemu nađe izvor humora. Sve je to do pojedinca a i do gena.

X=iks

pre 10 godina

Sva ta medicinska istraživanja se svode na izračunavanje vjerojatnosti i statistike, (Lukas aus Agram, 1. mart 2016 21:35)

I sto je najgore, svi i medicinski istrazivaci proverbijalno nemaju pojma o statistici. Jeste, ucili su neku statistiku na fakultetu - premalo i nedovoljno, a ni toliko nisu naucili. I donose zakljucke kakve iole ozbiljnije statistika u prvoj lekciji izricito zabranjuje - statistika sluzi da utvrdi vezu izmedju dve pojave, ali, ne moze da utvrdi pravac uzrocno-posledicne veze, odnosno, je li pojava A posledica pojave B, ili obratno, ili su, mozda, i jedna i druga posledice pojave C. Zakljuci tipa "pusenje izaziva rak" (dokazala statistika!) osim sto su filozofski besmisleni i sto su u kontradikciji s prirodom kancera, nekog ko poznaje statistiku teraju da umre od smeha, sve placuci od muke.

yappy ns

pre 10 godina

ma ljudi, kom je veka njemu je i leka.. Ne kazem, ne treba izazivati vraga, ipak, ko je zdrav zdrav je, ko ima losu genetiku dzaba mu sve.

X=iks

pre 10 godina

ma nemojte zezati! a ovi sto umru od neke bolesti, da oni slucajno nemaju genetsku predispoziciju za tu bolest! (sir oliver, 1. mart 2016 21:15)

Ti se zezas! Stvarno mislis da nemaju!?

Milan

pre 10 godina

Jednostavno je, svako od nas igra ruski rulet sa zdravljem. Ako smo relativno zdravi, imamo jedan metak u revolveru. Ako pusimo dodajemo jos jedan metak. Ako pijemo jos jedan, ako jedemo nezdravu hranu jos jedan. Mislim da je svakako bolje ne dodavati te metke. A ko hoce da se igra rizicnije, neka radi to slobodno. A kao sto neko vec rece, neka dodaje te metke u svoj revolver, a moj neka ne dira.

X=iks

pre 10 godina

ne hercegovacki-nego kubanski duvan treba pusiti narode!!Nemojte da vas lazu (sky, 1. mart 2016 21:49)

Zavisi sta pusis, cigare ili cigarete. Kubanski je za cigare, a hercegovacki najkvalitetniji na Svetu za cigarete (za lulu nije ni jedan, ni drugi, nego nesto trece, sto sad nije tema). Stvar ukusa, ali, ja preporucujem cigarete.

BoKi

pre 10 godina

Problem je što običan čovek ne shvata šta je statistika i verovatnoća. Svako zna nekog dedu ili babu koji su doživeli stotu iako puše ili jedu nezdravo, kao i nekog ko je "zdrav umro"... Ne shvataju da nije dovoljno poznavati ponekog ili nekoliko njih - treba znati bar 1000 ili 10.000 slučajeva pa izvući zaključak o VEROVATNOĆI. A onda shvatiti da verovatnoća nije SIGURAN ISHOD bilo kakvog predviđanja.
Ima isto tako dosta slučajeva da su ljudi i pored "srećne genetike" umirali mladi, kao i obrnuto - samo ih je manji broj, u nekom velikom broju istih slučajeva.
Pušenje povećava VEROVATNOĆU (rizik) od ranije smrti - kod svih, pa i kod onih sa "srećnom genetikom".

lol

pre 10 godina

Šta ste skočilii, pa makar vam u Srbiji niko ne brani da pušite. Pušite slobodno, ali ovo samozavaravanje da eto nije baš toliko štetno, da je to kampanja, da treba da pušite samo "pravi" duvan (haha) vam ne treba.
Zapalim i ja ali sam svestan da je to otprilike najgora stvar po sebe koju mogu da uradim (dobro loša ishrana je još štetnija, ali to je malo kompleksnija tema). Preuzmite odgovornost za svoje postupke, ne može i jare i pare

Washington

pre 10 godina

Pusenje duvana je izvorno bio duhovni dozivljaj i praktikovala su ga americka indijanska plemena. On je imao liturgijski karakter, tj. ujedinjenje licnih energija u zajednickom ritualu, a i mnoge druge svrhe. Duvan, sam po sebi, nije stetan. Stetni su sastojci koje mafijaske multikorporacijske strukture ubacuju u cigarete da bi nas trovali i izazivali zavisnost i ko zna kakve jos gadosti. Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (chombe, 1. mart 2016 18:46)

Bilo kakvo udisanje dima u pluca nije zdravo.

Preko 90% ljudi koji obole od raka pluca su pusaci. Pa vi slobodno pusite, ali manite me te price kako antipusacki lobi laze i kako su cigare ustvari zdrave.

xxx

pre 10 godina

Sve to treba da se zabrani pa se trujte u svojim kućama! Treba vam lupiti ekološku taksu što trujete sve oko sebe! A poznato je da su pušači bahati sebičnjakovića jer ih ne zanima što drugima to smeta - oni će da PURNJAJU I TRUJU jer su se navukli, i zbog njihovog POROKA, svi ostali ispaštaju! Ni u jednoj normalnoj zemlji nije dozvoljeno pušenje na javnom mestu! Da ne trujete i druge, niko ništa ne bi rekao! Ali u prostoriji sa 10 nepušača i jednim pušačem, taj jedan će da OTRUJE ovih deset bez pardona, i briga ga što drugima smeta. Treba vam lupiti da pakla košta 1000 dinara kao na zapadu pa purnjajte ako možete...

Profesionalni komentator

pre 10 godina

I kako ih nije sramota da zive tako dugo pored tolikih naucnih istrazivanja koja potvrdjuju da su trebali odavno da umru ?

Lukas aus Agram

pre 10 godina

Ja sam dokazano otporan na metke!
Bio sam 3 mjeseca u komi, 5 puta klinički mrtav, 4 puta de facto proglašen mrtvim, s otkazanim svim organima, bio sam spojen na sve mašine koje postoje, svi doktori su bili 110% sigurni da sam gotov, da mi nema spasa.
I šta je najčudnije nikad nije otkriven uzrok zašto mi se to dogodilo, a još veća misterija je kako to da sam živ.
Inače ima puno slučajeva nepušača koji su dobili rak pluća.
Sva ta medicinska istraživanja se svode na izračunavanje vjerojatnosti i statistike, ovi imaju 11% manje šanse za neku bolest, drugi imaju 37% veće šanse za neku drugu bolest, itd.
Ja sam imao 0.00% za preživljavanje, dok neko drugi ima 99.99% šanse za preživljavanje pa umre.

sir oliver

pre 10 godina

ma nemojte zezati! a ovi sto umru od neke bolesti, da oni slucajno nemaju genetsku predispoziciju za tu bolest! prestanite sa prljavim kampanjama protiv pusenja! ili zabranite, ili nas ostavite da uzivamo!

An apple a day keeps the doctor away

pre 10 godina

Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
(chombe, 1. mart 2016 18:46)

A ko jede jabuke na kilo?

batalage

pre 10 godina

... Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
(chombe, 1. mart 2016 18:46)

Kaze moj pokojni stric sestri mojoj kad je ona bila mala: "Kad ti se prdi, sine, slobodno prdi. Nemoj da brines sta ce drugi da misle."

pravda za pusace

pre 10 godina

Pusenje naravno nije preterano zdravo, ali se stetnost pusenja preuvelicava stvarajuci alibi za sve i svasta, a oni koji nisu sisali veslo znaju i zasto se to radi(da ne objasnjavam). Medjutim, jedno je sigurno, hranite se svakodnevno u Mekdonaldsu i garantovano necete doziveti stotu.

nadam se nobelu

pre 10 godina

ovih dana, ostale su još samo neke formalnosti, objaviću svetu epohalno otkriće posle kojega više ništa neće biti isto:
kada lonče sa vodom stavite na vrelu ringlu - voda posle nekog vremena proključa!

chombe

pre 10 godina

Pusenje duvana je izvorno bio duhovni dozivljaj i praktikovala su ga americka indijanska plemena. On je imao liturgijski karakter, tj. ujedinjenje licnih energija u zajednickom ritualu, a i mnoge druge svrhe. Duvan, sam po sebi, nije stetan. Stetni su sastojci koje mafijaske multikorporacijske strukture ubacuju u cigarete da bi nas trovali i izazivali zavisnost i ko zna kakve jos gadosti. Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.

chombe

pre 10 godina

Pusenje duvana je izvorno bio duhovni dozivljaj i praktikovala su ga americka indijanska plemena. On je imao liturgijski karakter, tj. ujedinjenje licnih energija u zajednickom ritualu, a i mnoge druge svrhe. Duvan, sam po sebi, nije stetan. Stetni su sastojci koje mafijaske multikorporacijske strukture ubacuju u cigarete da bi nas trovali i izazivali zavisnost i ko zna kakve jos gadosti. Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.

Profesionalni komentator

pre 10 godina

I kako ih nije sramota da zive tako dugo pored tolikih naucnih istrazivanja koja potvrdjuju da su trebali odavno da umru ?

pravda za pusace

pre 10 godina

Pusenje naravno nije preterano zdravo, ali se stetnost pusenja preuvelicava stvarajuci alibi za sve i svasta, a oni koji nisu sisali veslo znaju i zasto se to radi(da ne objasnjavam). Medjutim, jedno je sigurno, hranite se svakodnevno u Mekdonaldsu i garantovano necete doziveti stotu.

batalage

pre 10 godina

... Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
(chombe, 1. mart 2016 18:46)

Kaze moj pokojni stric sestri mojoj kad je ona bila mala: "Kad ti se prdi, sine, slobodno prdi. Nemoj da brines sta ce drugi da misle."

Lukas aus Agram

pre 10 godina

Ja sam dokazano otporan na metke!
Bio sam 3 mjeseca u komi, 5 puta klinički mrtav, 4 puta de facto proglašen mrtvim, s otkazanim svim organima, bio sam spojen na sve mašine koje postoje, svi doktori su bili 110% sigurni da sam gotov, da mi nema spasa.
I šta je najčudnije nikad nije otkriven uzrok zašto mi se to dogodilo, a još veća misterija je kako to da sam živ.
Inače ima puno slučajeva nepušača koji su dobili rak pluća.
Sva ta medicinska istraživanja se svode na izračunavanje vjerojatnosti i statistike, ovi imaju 11% manje šanse za neku bolest, drugi imaju 37% veće šanse za neku drugu bolest, itd.
Ja sam imao 0.00% za preživljavanje, dok neko drugi ima 99.99% šanse za preživljavanje pa umre.

nadam se nobelu

pre 10 godina

ovih dana, ostale su još samo neke formalnosti, objaviću svetu epohalno otkriće posle kojega više ništa neće biti isto:
kada lonče sa vodom stavite na vrelu ringlu - voda posle nekog vremena proključa!

sir oliver

pre 10 godina

ma nemojte zezati! a ovi sto umru od neke bolesti, da oni slucajno nemaju genetsku predispoziciju za tu bolest! prestanite sa prljavim kampanjama protiv pusenja! ili zabranite, ili nas ostavite da uzivamo!

vlada logika

pre 10 godina

Moj stric ce uskoro da napuni 92. godinu, a poceo je da pusi 1947. Ubedjen je da ga odrzava ishrana bazirana na medu i jogurtu, koje mesa sa limunom i malinama. To mu je dorucak i vecera. Donedavno je prolazio kao sezdesetogodisnjak, a sada je malo "propao", te nema vise toliko uspeha kod udovica kao pre.

Arminowski

pre 10 godina

Moj rođak u americi puši neke organske "American Spirit." 57 mu je godina a bolje se drži i izgleda nego čovjek od 40. Jest da je fanatik što se tiče zdrave prehrane, sve organsko i sve svježe, a tamani skoro kutiju cigareta dnevno i još obavezno 2-3 caše vina, a ponekad i cijelu bocu. Nikad ga nećete vidjeti bez osmjeha na licu i u svemu nađe izvor humora. Sve je to do pojedinca a i do gena.

An apple a day keeps the doctor away

pre 10 godina

Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
(chombe, 1. mart 2016 18:46)

A ko jede jabuke na kilo?

xxx

pre 10 godina

Sve to treba da se zabrani pa se trujte u svojim kućama! Treba vam lupiti ekološku taksu što trujete sve oko sebe! A poznato je da su pušači bahati sebičnjakovića jer ih ne zanima što drugima to smeta - oni će da PURNJAJU I TRUJU jer su se navukli, i zbog njihovog POROKA, svi ostali ispaštaju! Ni u jednoj normalnoj zemlji nije dozvoljeno pušenje na javnom mestu! Da ne trujete i druge, niko ništa ne bi rekao! Ali u prostoriji sa 10 nepušača i jednim pušačem, taj jedan će da OTRUJE ovih deset bez pardona, i briga ga što drugima smeta. Treba vam lupiti da pakla košta 1000 dinara kao na zapadu pa purnjajte ako možete...

yappy ns

pre 10 godina

ma ljudi, kom je veka njemu je i leka.. Ne kazem, ne treba izazivati vraga, ipak, ko je zdrav zdrav je, ko ima losu genetiku dzaba mu sve.

Washington

pre 10 godina

Pusenje duvana je izvorno bio duhovni dozivljaj i praktikovala su ga americka indijanska plemena. On je imao liturgijski karakter, tj. ujedinjenje licnih energija u zajednickom ritualu, a i mnoge druge svrhe. Duvan, sam po sebi, nije stetan. Stetni su sastojci koje mafijaske multikorporacijske strukture ubacuju u cigarete da bi nas trovali i izazivali zavisnost i ko zna kakve jos gadosti. Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (chombe, 1. mart 2016 18:46)

Bilo kakvo udisanje dima u pluca nije zdravo.

Preko 90% ljudi koji obole od raka pluca su pusaci. Pa vi slobodno pusite, ali manite me te price kako antipusacki lobi laze i kako su cigare ustvari zdrave.

Milan

pre 10 godina

Jednostavno je, svako od nas igra ruski rulet sa zdravljem. Ako smo relativno zdravi, imamo jedan metak u revolveru. Ako pusimo dodajemo jos jedan metak. Ako pijemo jos jedan, ako jedemo nezdravu hranu jos jedan. Mislim da je svakako bolje ne dodavati te metke. A ko hoce da se igra rizicnije, neka radi to slobodno. A kao sto neko vec rece, neka dodaje te metke u svoj revolver, a moj neka ne dira.

Smoker

pre 10 godina

Zar nije logicnije objasnjenje da duvan nije stetan? Od duvana su stetniji mleko, meso i rafinisani secer.

Duvan, sam po sebi ne samo da nije stetan vec moze biti i koristan, a ono sto ga cini stetnim su samo aditivi.

lol

pre 10 godina

Šta ste skočilii, pa makar vam u Srbiji niko ne brani da pušite. Pušite slobodno, ali ovo samozavaravanje da eto nije baš toliko štetno, da je to kampanja, da treba da pušite samo "pravi" duvan (haha) vam ne treba.
Zapalim i ja ali sam svestan da je to otprilike najgora stvar po sebe koju mogu da uradim (dobro loša ishrana je još štetnija, ali to je malo kompleksnija tema). Preuzmite odgovornost za svoje postupke, ne može i jare i pare

sir oliver

pre 10 godina

X=iks, ne zezam! mislim da imaju, ako sam dobro shvatio pitanje! sve bolesti, osim zaraznih, uslovljene su genetikom! samo je pitanje kada ce se pojaviti! pusenje samo moze da ubrza pojavu, ali ako neko nema u genomu gresku koja uslovljava tu bolest, moze da purnja kao toplana! i sam sam pusac, pusim fabricke cigarete, doduse najkvalitetnije oduvek, 47 godina i nemam nikakvih problema! ne znaci da necu imati sutra, ali o tome ne mislim danas! i jos nesto, za vas koji mislite da vas mi trujemo, zivite u gradovima sa hiljadama automobila, desetine toplana, krkate dimljeno meso i mislite da vas mi trujemo i ugrozavamo! malo tolerancije, ako vec nemate mozga!

BoKi

pre 10 godina

Problem je što običan čovek ne shvata šta je statistika i verovatnoća. Svako zna nekog dedu ili babu koji su doživeli stotu iako puše ili jedu nezdravo, kao i nekog ko je "zdrav umro"... Ne shvataju da nije dovoljno poznavati ponekog ili nekoliko njih - treba znati bar 1000 ili 10.000 slučajeva pa izvući zaključak o VEROVATNOĆI. A onda shvatiti da verovatnoća nije SIGURAN ISHOD bilo kakvog predviđanja.
Ima isto tako dosta slučajeva da su ljudi i pored "srećne genetike" umirali mladi, kao i obrnuto - samo ih je manji broj, u nekom velikom broju istih slučajeva.
Pušenje povećava VEROVATNOĆU (rizik) od ranije smrti - kod svih, pa i kod onih sa "srećnom genetikom".

adem

pre 10 godina

ova nauka je ponekad zaista smesna.znaci ako se naucno utvrdi da nesto ubija ljude, kao pusenje ili bilo sta drugu, a neko radi to [ pusi, pije ili...] ali zivi sasvim dovoljno dugo da to pobija naucnike, znaci van naucnih "normi" normalno da oni moraju reci da su to izuzeci i da je za to zasluzan neki gen ili sl.
ps.ja sam cesto imao obicaj da kazem da je svaki covek kao neki auto, ali na njemu ne pise kakav, i neko vozi samo po ravnici, 80 km na sat, a on je formula, i normalno da ce propasti, neko je za brdsku voznju, neko za trke, za za laganu voznju i uizvanje itd. itd. dok mi ustanovimo kakav smo auto, obicno je vec kasno.

x

pre 10 godina

@Jovan
Vi neduzni ajte fino kuci da ne budete ugrozeni. Sta ces na javnom mestu? Moze da te udari neka pijandura, da te upuca narkoman, krimos ili opet pijandura, moze zgrada da ti se srusi na glavu i najgore mozes da udahnes dim u inace nenormalno zdravom i cistom vazduhu. Ostani kuci i ne dosadjuj.

Jovan Mitrović

pre 10 godina

I jednog dana pušača će biti jako malo a kako država neće imati taj ogromni kolač od poreza i akciza na duvan, onda će ovi klaustofobični, paranoični, nacistički nastrojeni nepušači morati da plaćaju 5.000,00 tv pretplatu, 600,00 dinara poreza po litri goriva, 5 posto poreza na nepokretnosti, pdv će biti 40%...i tako dalje. E pa dragi nepušači samo napred, Vas će Vaša paranoja više da košta.

Goran

pre 10 godina

Zato sto im je duvan skratio zivot. Ti sto puse i zive 100 godina bi ziveli 130, kad ne bi pusili :)
Samo, nemojte da se palite - takvih ima jedan u milion. Moj otac je jedan od njih, ali ja nisam nasledio bas sve njegove gene. Da radim ono sto je on radio - odavno bih mirisao cvece sa pogresne strane.

moro

pre 10 godina

Gledao sam neki dokumentarac sa Kube, gde jedan 104-godisnjak kaze da pusi od svoje pete godine i da gotovo ne vadi cigaretu iz usta. On tvrdi da mu duvanski dim pomaze u odrzavanju zdravlja. Ja mislim da je stvar u cistom duvanu koji se ni sa cim ne tretira a industrijski se obvradjuje sa preko 2000 vrsta hemikalija.

lupus

pre 10 godina

takav je bio moj djed, bog da mu dusu prosti. pio, pusio i sve jeo citav zivot i vitalan ostao, ali na kraju ga ubi zalost za sinovima, pocivaj mi u miru djede...

poznavalacprilika

pre 10 godina

I Japanu se popuni 1800 cigareta po glavi stanovnika godišnje.. U Indiji 40 tj 45 PUTA manje.. Da li onda u Indiji se duže živi.. Ne.. Bas obrnuto.. Skoro 30 godina se duže živi u Japanu.

ana

pre 10 godina

A dobri su mi ovi koji dokazuju kako pušenje nije štetno time što deda (ili komšija) nije umro od raka pluća, već od srca. I ja sutra idem na sahranu komšiji, 55 godina, umro od infarkta. Pušač. Kardiovaskularne bolesti i smrt kao njihova posledica su u direktno proporcionalnoj vezi s pušenjem.
Nego, pitam se, kako neko može da poljubi muškarca ili ženu koji puše?!

yyy

pre 10 godina

@xxx
Najveće štetočine po ekonomiju su oni koji ''zdravo žive''. Ne voze auto, ne puše, ne piju, ne .... . Iza svega toga se krije mehanizam ''parazita''. Grebu se o sve vrste socijalnih i medecinskih usluga a ničim ne doprinose. Kako ih nije sramota?

zliZo

pre 10 godina

Žive dugo ali uz kiseli smrad iz usta,žute zube,smrdljive prste, zelene loptice iskasljanih iz sivih pluća, smezuranih obraza...! Da nastavim? Ne želim da živim 100godina!

X=iks

pre 10 godina

ma nemojte zezati! a ovi sto umru od neke bolesti, da oni slucajno nemaju genetsku predispoziciju za tu bolest! (sir oliver, 1. mart 2016 21:15)

Ti se zezas! Stvarno mislis da nemaju!?

X=iks

pre 10 godina

Sva ta medicinska istraživanja se svode na izračunavanje vjerojatnosti i statistike, (Lukas aus Agram, 1. mart 2016 21:35)

I sto je najgore, svi i medicinski istrazivaci proverbijalno nemaju pojma o statistici. Jeste, ucili su neku statistiku na fakultetu - premalo i nedovoljno, a ni toliko nisu naucili. I donose zakljucke kakve iole ozbiljnije statistika u prvoj lekciji izricito zabranjuje - statistika sluzi da utvrdi vezu izmedju dve pojave, ali, ne moze da utvrdi pravac uzrocno-posledicne veze, odnosno, je li pojava A posledica pojave B, ili obratno, ili su, mozda, i jedna i druga posledice pojave C. Zakljuci tipa "pusenje izaziva rak" (dokazala statistika!) osim sto su filozofski besmisleni i sto su u kontradikciji s prirodom kancera, nekog ko poznaje statistiku teraju da umre od smeha, sve placuci od muke.

Petar

pre 10 godina

Ja pljugam, pljugam pa stanem. Nazalost pocnem opet posle par meseci. Dok pljugam nedostaje mi kiseonik, smoren sam, u depresiji, smrdim, nadima mi se stomak, riknem uz stepenice, koza i kosa su mi u losem stanju, zene pored mene prolaze ko pored mrtvog groblja. Evo sad slucajno za potrebe komentara nabrojah sta mi se sve desava dok pusim. Pa to je strasno.
Ono sto moderna duvanska mafija radi je "uspavljivanje" bronhija da se ne bi kasljalo pa slajm ostaje u plucima.

Milan

pre 10 godina

OK, shvatio sam da u ovoj zemlji postoji dosta veliki procenat ljudi koji ne samo da ne veruju da je duvan stetan, vec misle da moze biti i koristan. Sta to moze biti korisno u dimu, to vec niko ne objasnjava. Treba prvo poceti sa edukacijom. I u normalnim zemljama ljudi puse, ali rade to privatno ili na otvorenom i svako zna da je duvan stetan. Treba poceti od toga izgleda.

X=iks

pre 10 godina

ne hercegovacki-nego kubanski duvan treba pusiti narode!!Nemojte da vas lazu (sky, 1. mart 2016 21:49)

Zavisi sta pusis, cigare ili cigarete. Kubanski je za cigare, a hercegovacki najkvalitetniji na Svetu za cigarete (za lulu nije ni jedan, ni drugi, nego nesto trece, sto sad nije tema). Stvar ukusa, ali, ja preporucujem cigarete.

Laza

pre 10 godina

Obrni, okreni ne gine vam zabrana pusenja na javnim mestima pa se vi slobodno tesite raznim kvazinaucnim istrazivanjima. Sreca da je cela evropa zabranila trovanje nepusaca pa smo i mi prisiljeni da se prilagodjavamo modernom svetu.

Кривокапић

pre 10 godina

Само гени, физичка активност и исхрана. Можеш да радиш шта хоћеш ако су ти гени лоши, нема ништа од 100 година. Проблем је што ретки имају супер гене.

duki

pre 10 godina

Moj pradeda propusio kao klinac na frontu, bio zdrav ko dren i sam sebi prao ves do 90te. Njegov sin, pusac, isti stil zivota ali srcani bolesnik i nije 70tu docekao.

Kolla

pre 10 godina

Duvan naravno sam po sebi nije stetan , DIM JE STETAN ljudi , duvanski dim je stetan , bas kao sto pise na paklici , bilo kakvo udisanje dima je stetno , makar to bila majcina dusica ....

Mikiveliki

pre 10 godina

Коначно добар текст, са има научну потпором. Са свега 11%мање шансе да добијете рак,уколико имате добре гене, и последње веровање пушача да ће их то спасти, јер је њихов деда пушио 60год, а није се ни закашљао, остаје само пусто веровање. Ако од 10 пушача статистички оболи од рака 9, онда је у тај просек узето и оних 11%, што би значило, од 10 пушака свих десет би добило неку врсти рака. Зато, памет у главу, а цигару у пепељару. Мали је то ћеф да би сте га платили главом, а богами и новчаником, да не пеичамо о томе да и своје највољеније убија.

CATAPA

pre 10 godina

U svakoj zemlji, nakon kampanje zabrane duvana sledi kampanja legalizacije pravih droga. Pogotovo sintetičkih droga zvanih lekovi. To je razlog svake priče o štetnosti duvana. Naravno, lako je složiti statističku potporu priče jer je nemoguće proveriti podatke farmako-lekarske mafije.
Na samom početku priče o zabrani duvana stoji čist falsifikat. Pluća rudara zagađena ugljenom prašinom su prikazivana kao pluća pušača. Ništa ne ostaje tako duboko urezano u svest ljudi kao drastična laž.

Glavni izazivač raka je obična kuhinjska so. Ne bi ni so bila kada bi se unosila u količinama npr. srazmerno duvanskom dimu, ali svako od nas unosi 10 do 20 puta više soli nego što je podnošljivo. Visoka koncentracija soli u organizmu izaziva mutaciju ćelija koju zovemo kancer. Rak nije bolest poput ostalih; rak je zapravo evolucija na delu jer su ćelije raka otpornije od takozvanih "zdravih" ćelija.
Ni jedna materija u duvanskom dimu, u mogućoj koncentraciji, ne ubija zdrave ćelije, samim tim duvanski dim ne može da bude direktni okidač za mutaciju. So, itekako da.
Recept za dugovečnost je minimum soli uz optimum uhranjenosti. Dugovečne zapravo niko ne sluša šta govore, nego čuju šta hoće da čuju.

њњњ.гигантскасрбија.цом

pre 10 godina

@Jovan

Рече Јован, који брине о здрављу, зуну једну љуту, те седе у Ниву и дода гас да стигне на ћевапе, пре него оде у фабрику на посао.

софија царица

pre 10 godina

Ја верујем да све зависи од гена али и пушење мало утиче на животни век.

xxx

pre 10 godina

Sve to treba da se zabrani pa se trujte u svojim kućama! Treba vam lupiti ekološku taksu što trujete sve oko sebe! A poznato je da su pušači bahati sebičnjakovića jer ih ne zanima što drugima to smeta - oni će da PURNJAJU I TRUJU jer su se navukli, i zbog njihovog POROKA, svi ostali ispaštaju! Ni u jednoj normalnoj zemlji nije dozvoljeno pušenje na javnom mestu! Da ne trujete i druge, niko ništa ne bi rekao! Ali u prostoriji sa 10 nepušača i jednim pušačem, taj jedan će da OTRUJE ovih deset bez pardona, i briga ga što drugima smeta. Treba vam lupiti da pakla košta 1000 dinara kao na zapadu pa purnjajte ako možete...

sir oliver

pre 10 godina

ma nemojte zezati! a ovi sto umru od neke bolesti, da oni slucajno nemaju genetsku predispoziciju za tu bolest! prestanite sa prljavim kampanjama protiv pusenja! ili zabranite, ili nas ostavite da uzivamo!

chombe

pre 10 godina

Pusenje duvana je izvorno bio duhovni dozivljaj i praktikovala su ga americka indijanska plemena. On je imao liturgijski karakter, tj. ujedinjenje licnih energija u zajednickom ritualu, a i mnoge druge svrhe. Duvan, sam po sebi, nije stetan. Stetni su sastojci koje mafijaske multikorporacijske strukture ubacuju u cigarete da bi nas trovali i izazivali zavisnost i ko zna kakve jos gadosti. Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.

Smoker

pre 10 godina

Zar nije logicnije objasnjenje da duvan nije stetan? Od duvana su stetniji mleko, meso i rafinisani secer.

Duvan, sam po sebi ne samo da nije stetan vec moze biti i koristan, a ono sto ga cini stetnim su samo aditivi.

pravda za pusace

pre 10 godina

Pusenje naravno nije preterano zdravo, ali se stetnost pusenja preuvelicava stvarajuci alibi za sve i svasta, a oni koji nisu sisali veslo znaju i zasto se to radi(da ne objasnjavam). Medjutim, jedno je sigurno, hranite se svakodnevno u Mekdonaldsu i garantovano necete doziveti stotu.

Profesionalni komentator

pre 10 godina

I kako ih nije sramota da zive tako dugo pored tolikih naucnih istrazivanja koja potvrdjuju da su trebali odavno da umru ?

An apple a day keeps the doctor away

pre 10 godina

Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
(chombe, 1. mart 2016 18:46)

A ko jede jabuke na kilo?

batalage

pre 10 godina

... Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
(chombe, 1. mart 2016 18:46)

Kaze moj pokojni stric sestri mojoj kad je ona bila mala: "Kad ti se prdi, sine, slobodno prdi. Nemoj da brines sta ce drugi da misle."

Lukas aus Agram

pre 10 godina

Ja sam dokazano otporan na metke!
Bio sam 3 mjeseca u komi, 5 puta klinički mrtav, 4 puta de facto proglašen mrtvim, s otkazanim svim organima, bio sam spojen na sve mašine koje postoje, svi doktori su bili 110% sigurni da sam gotov, da mi nema spasa.
I šta je najčudnije nikad nije otkriven uzrok zašto mi se to dogodilo, a još veća misterija je kako to da sam živ.
Inače ima puno slučajeva nepušača koji su dobili rak pluća.
Sva ta medicinska istraživanja se svode na izračunavanje vjerojatnosti i statistike, ovi imaju 11% manje šanse za neku bolest, drugi imaju 37% veće šanse za neku drugu bolest, itd.
Ja sam imao 0.00% za preživljavanje, dok neko drugi ima 99.99% šanse za preživljavanje pa umre.

ana

pre 10 godina

A dobri su mi ovi koji dokazuju kako pušenje nije štetno time što deda (ili komšija) nije umro od raka pluća, već od srca. I ja sutra idem na sahranu komšiji, 55 godina, umro od infarkta. Pušač. Kardiovaskularne bolesti i smrt kao njihova posledica su u direktno proporcionalnoj vezi s pušenjem.
Nego, pitam se, kako neko može da poljubi muškarca ili ženu koji puše?!

Washington

pre 10 godina

Pusenje duvana je izvorno bio duhovni dozivljaj i praktikovala su ga americka indijanska plemena. On je imao liturgijski karakter, tj. ujedinjenje licnih energija u zajednickom ritualu, a i mnoge druge svrhe. Duvan, sam po sebi, nije stetan. Stetni su sastojci koje mafijaske multikorporacijske strukture ubacuju u cigarete da bi nas trovali i izazivali zavisnost i ko zna kakve jos gadosti. Pusite pravi duvan, hercegovacki, i necete imati nikakvih problema. Naravno, bez preterivanja, jer je i jedenje jabuka, na kilo, stetno.
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (chombe, 1. mart 2016 18:46)

Bilo kakvo udisanje dima u pluca nije zdravo.

Preko 90% ljudi koji obole od raka pluca su pusaci. Pa vi slobodno pusite, ali manite me te price kako antipusacki lobi laze i kako su cigare ustvari zdrave.

X=iks

pre 10 godina

Sva ta medicinska istraživanja se svode na izračunavanje vjerojatnosti i statistike, (Lukas aus Agram, 1. mart 2016 21:35)

I sto je najgore, svi i medicinski istrazivaci proverbijalno nemaju pojma o statistici. Jeste, ucili su neku statistiku na fakultetu - premalo i nedovoljno, a ni toliko nisu naucili. I donose zakljucke kakve iole ozbiljnije statistika u prvoj lekciji izricito zabranjuje - statistika sluzi da utvrdi vezu izmedju dve pojave, ali, ne moze da utvrdi pravac uzrocno-posledicne veze, odnosno, je li pojava A posledica pojave B, ili obratno, ili su, mozda, i jedna i druga posledice pojave C. Zakljuci tipa "pusenje izaziva rak" (dokazala statistika!) osim sto su filozofski besmisleni i sto su u kontradikciji s prirodom kancera, nekog ko poznaje statistiku teraju da umre od smeha, sve placuci od muke.

sir oliver

pre 10 godina

X=iks, ne zezam! mislim da imaju, ako sam dobro shvatio pitanje! sve bolesti, osim zaraznih, uslovljene su genetikom! samo je pitanje kada ce se pojaviti! pusenje samo moze da ubrza pojavu, ali ako neko nema u genomu gresku koja uslovljava tu bolest, moze da purnja kao toplana! i sam sam pusac, pusim fabricke cigarete, doduse najkvalitetnije oduvek, 47 godina i nemam nikakvih problema! ne znaci da necu imati sutra, ali o tome ne mislim danas! i jos nesto, za vas koji mislite da vas mi trujemo, zivite u gradovima sa hiljadama automobila, desetine toplana, krkate dimljeno meso i mislite da vas mi trujemo i ugrozavamo! malo tolerancije, ako vec nemate mozga!

Laza

pre 10 godina

Obrni, okreni ne gine vam zabrana pusenja na javnim mestima pa se vi slobodno tesite raznim kvazinaucnim istrazivanjima. Sreca da je cela evropa zabranila trovanje nepusaca pa smo i mi prisiljeni da se prilagodjavamo modernom svetu.

lol

pre 10 godina

Šta ste skočilii, pa makar vam u Srbiji niko ne brani da pušite. Pušite slobodno, ali ovo samozavaravanje da eto nije baš toliko štetno, da je to kampanja, da treba da pušite samo "pravi" duvan (haha) vam ne treba.
Zapalim i ja ali sam svestan da je to otprilike najgora stvar po sebe koju mogu da uradim (dobro loša ishrana je još štetnija, ali to je malo kompleksnija tema). Preuzmite odgovornost za svoje postupke, ne može i jare i pare

Jovan Mitrović

pre 10 godina

I jednog dana pušača će biti jako malo a kako država neće imati taj ogromni kolač od poreza i akciza na duvan, onda će ovi klaustofobični, paranoični, nacistički nastrojeni nepušači morati da plaćaju 5.000,00 tv pretplatu, 600,00 dinara poreza po litri goriva, 5 posto poreza na nepokretnosti, pdv će biti 40%...i tako dalje. E pa dragi nepušači samo napred, Vas će Vaša paranoja više da košta.

adem

pre 10 godina

ova nauka je ponekad zaista smesna.znaci ako se naucno utvrdi da nesto ubija ljude, kao pusenje ili bilo sta drugu, a neko radi to [ pusi, pije ili...] ali zivi sasvim dovoljno dugo da to pobija naucnike, znaci van naucnih "normi" normalno da oni moraju reci da su to izuzeci i da je za to zasluzan neki gen ili sl.
ps.ja sam cesto imao obicaj da kazem da je svaki covek kao neki auto, ali na njemu ne pise kakav, i neko vozi samo po ravnici, 80 km na sat, a on je formula, i normalno da ce propasti, neko je za brdsku voznju, neko za trke, za za laganu voznju i uizvanje itd. itd. dok mi ustanovimo kakav smo auto, obicno je vec kasno.

Arminowski

pre 10 godina

Moj rođak u americi puši neke organske "American Spirit." 57 mu je godina a bolje se drži i izgleda nego čovjek od 40. Jest da je fanatik što se tiče zdrave prehrane, sve organsko i sve svježe, a tamani skoro kutiju cigareta dnevno i još obavezno 2-3 caše vina, a ponekad i cijelu bocu. Nikad ga nećete vidjeti bez osmjeha na licu i u svemu nađe izvor humora. Sve je to do pojedinca a i do gena.

nadam se nobelu

pre 10 godina

ovih dana, ostale su još samo neke formalnosti, objaviću svetu epohalno otkriće posle kojega više ništa neće biti isto:
kada lonče sa vodom stavite na vrelu ringlu - voda posle nekog vremena proključa!

zliZo

pre 10 godina

Žive dugo ali uz kiseli smrad iz usta,žute zube,smrdljive prste, zelene loptice iskasljanih iz sivih pluća, smezuranih obraza...! Da nastavim? Ne želim da živim 100godina!

vlada logika

pre 10 godina

Moj stric ce uskoro da napuni 92. godinu, a poceo je da pusi 1947. Ubedjen je da ga odrzava ishrana bazirana na medu i jogurtu, koje mesa sa limunom i malinama. To mu je dorucak i vecera. Donedavno je prolazio kao sezdesetogodisnjak, a sada je malo "propao", te nema vise toliko uspeha kod udovica kao pre.

X=iks

pre 10 godina

ne hercegovacki-nego kubanski duvan treba pusiti narode!!Nemojte da vas lazu (sky, 1. mart 2016 21:49)

Zavisi sta pusis, cigare ili cigarete. Kubanski je za cigare, a hercegovacki najkvalitetniji na Svetu za cigarete (za lulu nije ni jedan, ni drugi, nego nesto trece, sto sad nije tema). Stvar ukusa, ali, ja preporucujem cigarete.

x

pre 10 godina

@Jovan
Vi neduzni ajte fino kuci da ne budete ugrozeni. Sta ces na javnom mestu? Moze da te udari neka pijandura, da te upuca narkoman, krimos ili opet pijandura, moze zgrada da ti se srusi na glavu i najgore mozes da udahnes dim u inace nenormalno zdravom i cistom vazduhu. Ostani kuci i ne dosadjuj.

X=iks

pre 10 godina

ma nemojte zezati! a ovi sto umru od neke bolesti, da oni slucajno nemaju genetsku predispoziciju za tu bolest! (sir oliver, 1. mart 2016 21:15)

Ti se zezas! Stvarno mislis da nemaju!?

yyy

pre 10 godina

@xxx
Najveće štetočine po ekonomiju su oni koji ''zdravo žive''. Ne voze auto, ne puše, ne piju, ne .... . Iza svega toga se krije mehanizam ''parazita''. Grebu se o sve vrste socijalnih i medecinskih usluga a ničim ne doprinose. Kako ih nije sramota?

moro

pre 10 godina

Gledao sam neki dokumentarac sa Kube, gde jedan 104-godisnjak kaze da pusi od svoje pete godine i da gotovo ne vadi cigaretu iz usta. On tvrdi da mu duvanski dim pomaze u odrzavanju zdravlja. Ja mislim da je stvar u cistom duvanu koji se ni sa cim ne tretira a industrijski se obvradjuje sa preko 2000 vrsta hemikalija.

Milan

pre 10 godina

Jednostavno je, svako od nas igra ruski rulet sa zdravljem. Ako smo relativno zdravi, imamo jedan metak u revolveru. Ako pusimo dodajemo jos jedan metak. Ako pijemo jos jedan, ako jedemo nezdravu hranu jos jedan. Mislim da je svakako bolje ne dodavati te metke. A ko hoce da se igra rizicnije, neka radi to slobodno. A kao sto neko vec rece, neka dodaje te metke u svoj revolver, a moj neka ne dira.

Goran

pre 10 godina

Zato sto im je duvan skratio zivot. Ti sto puse i zive 100 godina bi ziveli 130, kad ne bi pusili :)
Samo, nemojte da se palite - takvih ima jedan u milion. Moj otac je jedan od njih, ali ja nisam nasledio bas sve njegove gene. Da radim ono sto je on radio - odavno bih mirisao cvece sa pogresne strane.

yappy ns

pre 10 godina

ma ljudi, kom je veka njemu je i leka.. Ne kazem, ne treba izazivati vraga, ipak, ko je zdrav zdrav je, ko ima losu genetiku dzaba mu sve.

poznavalacprilika

pre 10 godina

I Japanu se popuni 1800 cigareta po glavi stanovnika godišnje.. U Indiji 40 tj 45 PUTA manje.. Da li onda u Indiji se duže živi.. Ne.. Bas obrnuto.. Skoro 30 godina se duže živi u Japanu.

Milan

pre 10 godina

OK, shvatio sam da u ovoj zemlji postoji dosta veliki procenat ljudi koji ne samo da ne veruju da je duvan stetan, vec misle da moze biti i koristan. Sta to moze biti korisno u dimu, to vec niko ne objasnjava. Treba prvo poceti sa edukacijom. I u normalnim zemljama ljudi puse, ali rade to privatno ili na otvorenom i svako zna da je duvan stetan. Treba poceti od toga izgleda.

CATAPA

pre 10 godina

U svakoj zemlji, nakon kampanje zabrane duvana sledi kampanja legalizacije pravih droga. Pogotovo sintetičkih droga zvanih lekovi. To je razlog svake priče o štetnosti duvana. Naravno, lako je složiti statističku potporu priče jer je nemoguće proveriti podatke farmako-lekarske mafije.
Na samom početku priče o zabrani duvana stoji čist falsifikat. Pluća rudara zagađena ugljenom prašinom su prikazivana kao pluća pušača. Ništa ne ostaje tako duboko urezano u svest ljudi kao drastična laž.

Glavni izazivač raka je obična kuhinjska so. Ne bi ni so bila kada bi se unosila u količinama npr. srazmerno duvanskom dimu, ali svako od nas unosi 10 do 20 puta više soli nego što je podnošljivo. Visoka koncentracija soli u organizmu izaziva mutaciju ćelija koju zovemo kancer. Rak nije bolest poput ostalih; rak je zapravo evolucija na delu jer su ćelije raka otpornije od takozvanih "zdravih" ćelija.
Ni jedna materija u duvanskom dimu, u mogućoj koncentraciji, ne ubija zdrave ćelije, samim tim duvanski dim ne može da bude direktni okidač za mutaciju. So, itekako da.
Recept za dugovečnost je minimum soli uz optimum uhranjenosti. Dugovečne zapravo niko ne sluša šta govore, nego čuju šta hoće da čuju.

Mikiveliki

pre 10 godina

Коначно добар текст, са има научну потпором. Са свега 11%мање шансе да добијете рак,уколико имате добре гене, и последње веровање пушача да ће их то спасти, јер је њихов деда пушио 60год, а није се ни закашљао, остаје само пусто веровање. Ако од 10 пушача статистички оболи од рака 9, онда је у тај просек узето и оних 11%, што би значило, од 10 пушака свих десет би добило неку врсти рака. Зато, памет у главу, а цигару у пепељару. Мали је то ћеф да би сте га платили главом, а богами и новчаником, да не пеичамо о томе да и своје највољеније убија.

њњњ.гигантскасрбија.цом

pre 10 godina

@Jovan

Рече Јован, који брине о здрављу, зуну једну љуту, те седе у Ниву и дода гас да стигне на ћевапе, пре него оде у фабрику на посао.

BoKi

pre 10 godina

Problem je što običan čovek ne shvata šta je statistika i verovatnoća. Svako zna nekog dedu ili babu koji su doživeli stotu iako puše ili jedu nezdravo, kao i nekog ko je "zdrav umro"... Ne shvataju da nije dovoljno poznavati ponekog ili nekoliko njih - treba znati bar 1000 ili 10.000 slučajeva pa izvući zaključak o VEROVATNOĆI. A onda shvatiti da verovatnoća nije SIGURAN ISHOD bilo kakvog predviđanja.
Ima isto tako dosta slučajeva da su ljudi i pored "srećne genetike" umirali mladi, kao i obrnuto - samo ih je manji broj, u nekom velikom broju istih slučajeva.
Pušenje povećava VEROVATNOĆU (rizik) od ranije smrti - kod svih, pa i kod onih sa "srećnom genetikom".

Kolla

pre 10 godina

Duvan naravno sam po sebi nije stetan , DIM JE STETAN ljudi , duvanski dim je stetan , bas kao sto pise na paklici , bilo kakvo udisanje dima je stetno , makar to bila majcina dusica ....

lupus

pre 10 godina

takav je bio moj djed, bog da mu dusu prosti. pio, pusio i sve jeo citav zivot i vitalan ostao, ali na kraju ga ubi zalost za sinovima, pocivaj mi u miru djede...

duki

pre 10 godina

Moj pradeda propusio kao klinac na frontu, bio zdrav ko dren i sam sebi prao ves do 90te. Njegov sin, pusac, isti stil zivota ali srcani bolesnik i nije 70tu docekao.

Petar

pre 10 godina

Ja pljugam, pljugam pa stanem. Nazalost pocnem opet posle par meseci. Dok pljugam nedostaje mi kiseonik, smoren sam, u depresiji, smrdim, nadima mi se stomak, riknem uz stepenice, koza i kosa su mi u losem stanju, zene pored mene prolaze ko pored mrtvog groblja. Evo sad slucajno za potrebe komentara nabrojah sta mi se sve desava dok pusim. Pa to je strasno.
Ono sto moderna duvanska mafija radi je "uspavljivanje" bronhija da se ne bi kasljalo pa slajm ostaje u plucima.

софија царица

pre 10 godina

Ја верујем да све зависи од гена али и пушење мало утиче на животни век.

Кривокапић

pre 10 godina

Само гени, физичка активност и исхрана. Можеш да радиш шта хоћеш ако су ти гени лоши, нема ништа од 100 година. Проблем је што ретки имају супер гене.