Svet

Sreda, 04.10.2023.

17:34

Obustavljena proizvodnja lekova: Sirupi toksični – izazivaju smrt

Indijska agencija za kontrolu lekova otkrila je da su sirup protiv kašlja i sirup protiv alergija koje proizvodi kompanija "Noris medisins" toksični.

Izvor: Tanjug

Obustavljena proizvodnja lekova: Sirupi toksični – izazivaju smrt
Foto: shutterstock, Ground Picture

Ovo je navedeno u vladinom izveštaju, mesecima nakon što su sirupi protiv kašlja proizvedeni u Indiji povezani sa 141 smrću dece širom sveta.

Lekovi su bili kontaminirani ili dietilen-glikolom (DEG) ili etilen-glikolom (EG), koji su pronađeni u sirupima protiv kašlja koji su izazvali smrt i u Gambiji, Uzbekistanu i Kamerunu od sredine prošle godine, preneo je Rojters.

Ovo je prvi put u najmanje dve godine da je Centralna organizacija za kontrolu standarda lekova (CDSCO) u svojim mesečnim izveštajima označila kontaminaciju DEG-om i EG-om.

H. G. Košija, komesar Uprave za kontrolu hrane i lekove u Gudžaratu, rekao je za Rojters da je pregledao Norisovu fabriku prošlog meseca i naredio da se obustavi proizvodnja lekova i opozvao njihovu prodaju.

Košija je rekao da je kompanija "podbacila u pogledu parametara usklađenosti dobre proizvodne prakse".

"Ne postoji adekvatan vodovodni sistem. Ni klima-uređaj nije na nivou. U interesu javnog zdravlja, naredili smo da pogon zaustavi proizvodnju", dodao je on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Region

Ina pušta rafineriju u rad

Hrvatska naftna kompanija Ina saopštila je da projekat modernizacije Rafinerije nafte Rijeka za skoro 700 miliona evra ulazi u završnu fazu, pošto je okončana izgradnja ključnih sistema novog postrojenja.

14:40

24.12.2025.

1 d

Region

Susedna država menja novčanice

BiH bi od 2028. godine mogla dobiti nove novčanice konvertibilne marke (KM) koje će imati poboljšan dizajn, najavila je guvernerka Centralne banke BiH Јasmina Selimović.

10:28

24.12.2025.

1 d

Svet

Pokušavaju svim silama: "Ne idite iz EU"

Evropska komisija je danas usvojila izmenu Smernica o državnoj pomoći u okviru Sistema trgovanja emisijama gasova sa efektom staklene bašte (ETS), kako bi zadržala energetski intenzivne industrije u EU.

19:36

23.12.2025.

1 d

Podeli: