Sreda, 13.05.2020.

10:53

"Zaboravite Šengen, dobro došli nazad u osamdesete"

Evropska zona slobodnog kretanja pretrpela je udarac usled pandemije. Vraćanje Šengena na noge će potrajati, prema analizi Politika.

Izvor: B92

"Zaboravite Šengen, dobro došli nazad u osamdesete" IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

24 Komentari

Sortiraj po:

River

pre 6 godina

To i nije tako loše. Mislim na vraćanje u osamdesete. Jugoslavija je postojala, radilo se a ljudi živeli solidno, svetska ekonomija je bila u nekom zamahu, Amerika je bila Amerika... Da ne govorim o muzici i filmovima, umetnosti, književnosti i sportu koji je još uvek bio zabava.

Igor

pre 6 godina

Virus kao i svaki drugi slican: epidemija traje 8 nedelja. Posle 8 nedelja slabi, i sve je manji broj zarazenih. Opasnost i smrtnost na nivou gripa. Uglavnom su ugrozeni stariji, sa nekoliko zdravstvenih problema, npr dijabetes, plucne bolesti, kardio-vaskularni problemi, bubrezi... Pogledajte statistike na worldometers.info. Uglavnom su indikatori isti i za zemlju sa totalnim karantinom (Kina, Italija, Nemacka) i za zemlju bez ikakvih restrikcija (Svedska, Engleska). Ono sto menja sliku je brzina reakcije (koliko se brzo zarazeni javi doktoru, i koliko brzo i efikasno su radjeni testovi) i struktura stanovnistva (mladi/stari, hronicno bolesni/zdravi).
Mnogo vise pomaze da se disciplinovano nose maske (i to one N95), rukavice, da se ne slinavi, kija i kaslje na drugog, nego pomaze zabrana kretanja ZDRAVIM LJUDIMA, kojih je 99,9%. Primetite da u najgorem slucaju ukupno 1-2 promila stanovnistva bude uopste zarazenih.
Sve ostalo je paranoja, strah od nepoznatog, a mozda i neka politika... Ne znam... Steta je vec ogromna.

antivak

pre 6 godina

ne pada sneg da pokrije breg...eto nama viza ponovo...ali,ako bude trebalo pelcovanje za ulaz u EU moja noga vam vise nece tamo krociti ...bue,bue EU!

mlekadžija

pre 6 godina

Видећемо када ће поново доћи до отварања граница а до тада се исказује јединство ЕУ.

Јанко

pre 6 godina

Лупетање на нивоу три карте за Холивуд. Најкасније до јула Шенген ће се вратити на старо. Али не због размажених туриста и хедониста, већ због сезонских радника. И радника на црно, наравно! Већ сада се помиње да нема довољно радника за бербу воћа и цвећа. Холандија увелико преговара с Румунима и Бугарима, посебни летови су већ обезбеђени за сезонце, јер аутохтоно становништво неће да ради те послове. А пољски зидари и керамичари исто тако једва чекају да наставе да раде. Потребни су им и радници на црно из Србије и Албаније, само ови западњаци глуме неку строгоћу, ко бајаги се боре против илегалних радника. Па ти исти њихови политичари који се јавно залажу за забрану илегалног запошљавања по ангажују српске, турске и албанске раднике када реновирају своје раскошне виле ... лицемери су то превејани и префарбани свим фарбама, Вучић је за њих мало дете!

ja, 90210

pre 6 godina

ima da se mole Bogu neki sto su pisali o paradajz turistima. Skakace za svakog. Dakle bice hoteli sredista zaraze, avioni takode. Kampovi znaju imati problema na toaletu. 2 val krece oko jula u tom smislu.

Галатасарајево

pre 6 godina

Размажена деришта! Има људи у нпр. Шпанији који су рођени с почетка '80. и не знају шта је то виза!?! Еј!!! Шта је сад тешко сачекати пола сата па и сат, да се преконтролишеш ако идеш на одмор у Грчку, Италију, Шпанију и сл..?

Mika Hajneken

pre 6 godina

U EU zabrana nenuznog prelaska iz države u državu jednaka je zabrani iz opštine u drugu opštinu kao sto je bilo kod nas.Tamo ljudi toliko cirkulišu kroz drzave kao mi kroz opštine,više se voze avionima nego mi autobusima.Ljudi nemaju nagon da mu kuća bude za sprat veća od komšije ali odmor na egzoticne destinacije itekako ne žale da plate i odu,e to će im malo biti neobično ali su disciplinovani i sledice upute svojih vlada a zašto ce slediti da dodam,zato sto ni onaj ministar neće otići niti će posećivati žurke sa tompusom u ustima za vreme zabrane i policijskog čaša kao u BiH.

Dex

pre 6 godina

Zatvorene granice par meseci i to ljudi osecaju kao povratak u mracno doba. A ovde nikom nije problem sto je tako oduvek bilo i bice i dalje, bez ikakve perspektive da se udje u Schengen bar jos 20-30 godina.

Bojan-Adzo.

pre 6 godina

Od 15 Juna otvaraju se u potpunosti sve granice u Šengenu ako naravno nastavi ovako kao dosada da opada broj novozarazenih virusom

mokum

pre 6 godina

Prava istina , mi pripadamo grupi trećih zemalja sveta i bio je plan da se ponovo uvedu vize ( ali bi važile par god ) to je bila mamera da bi se sprečilo ne kontrolisano kretanje i zbog terorizma !
Ovaj virus će samo ubrzati sve to , tako da se polako treba pripremiti na to .

Dex

pre 6 godina

Zatvorene granice par meseci i to ljudi osecaju kao povratak u mracno doba. A ovde nikom nije problem sto je tako oduvek bilo i bice i dalje, bez ikakve perspektive da se udje u Schengen bar jos 20-30 godina.

Јанко

pre 6 godina

Лупетање на нивоу три карте за Холивуд. Најкасније до јула Шенген ће се вратити на старо. Али не због размажених туриста и хедониста, већ због сезонских радника. И радника на црно, наравно! Већ сада се помиње да нема довољно радника за бербу воћа и цвећа. Холандија увелико преговара с Румунима и Бугарима, посебни летови су већ обезбеђени за сезонце, јер аутохтоно становништво неће да ради те послове. А пољски зидари и керамичари исто тако једва чекају да наставе да раде. Потребни су им и радници на црно из Србије и Албаније, само ови западњаци глуме неку строгоћу, ко бајаги се боре против илегалних радника. Па ти исти њихови политичари који се јавно залажу за забрану илегалног запошљавања по ангажују српске, турске и албанске раднике када реновирају своје раскошне виле ... лицемери су то превејани и префарбани свим фарбама, Вучић је за њих мало дете!

Bojan-Adzo.

pre 6 godina

Od 15 Juna otvaraju se u potpunosti sve granice u Šengenu ako naravno nastavi ovako kao dosada da opada broj novozarazenih virusom

Mika Hajneken

pre 6 godina

U EU zabrana nenuznog prelaska iz države u državu jednaka je zabrani iz opštine u drugu opštinu kao sto je bilo kod nas.Tamo ljudi toliko cirkulišu kroz drzave kao mi kroz opštine,više se voze avionima nego mi autobusima.Ljudi nemaju nagon da mu kuća bude za sprat veća od komšije ali odmor na egzoticne destinacije itekako ne žale da plate i odu,e to će im malo biti neobično ali su disciplinovani i sledice upute svojih vlada a zašto ce slediti da dodam,zato sto ni onaj ministar neće otići niti će posećivati žurke sa tompusom u ustima za vreme zabrane i policijskog čaša kao u BiH.

Igor

pre 6 godina

Virus kao i svaki drugi slican: epidemija traje 8 nedelja. Posle 8 nedelja slabi, i sve je manji broj zarazenih. Opasnost i smrtnost na nivou gripa. Uglavnom su ugrozeni stariji, sa nekoliko zdravstvenih problema, npr dijabetes, plucne bolesti, kardio-vaskularni problemi, bubrezi... Pogledajte statistike na worldometers.info. Uglavnom su indikatori isti i za zemlju sa totalnim karantinom (Kina, Italija, Nemacka) i za zemlju bez ikakvih restrikcija (Svedska, Engleska). Ono sto menja sliku je brzina reakcije (koliko se brzo zarazeni javi doktoru, i koliko brzo i efikasno su radjeni testovi) i struktura stanovnistva (mladi/stari, hronicno bolesni/zdravi).
Mnogo vise pomaze da se disciplinovano nose maske (i to one N95), rukavice, da se ne slinavi, kija i kaslje na drugog, nego pomaze zabrana kretanja ZDRAVIM LJUDIMA, kojih je 99,9%. Primetite da u najgorem slucaju ukupno 1-2 promila stanovnistva bude uopste zarazenih.
Sve ostalo je paranoja, strah od nepoznatog, a mozda i neka politika... Ne znam... Steta je vec ogromna.

Галатасарајево

pre 6 godina

Размажена деришта! Има људи у нпр. Шпанији који су рођени с почетка '80. и не знају шта је то виза!?! Еј!!! Шта је сад тешко сачекати пола сата па и сат, да се преконтролишеш ако идеш на одмор у Грчку, Италију, Шпанију и сл..?

mokum

pre 6 godina

Prava istina , mi pripadamo grupi trećih zemalja sveta i bio je plan da se ponovo uvedu vize ( ali bi važile par god ) to je bila mamera da bi se sprečilo ne kontrolisano kretanje i zbog terorizma !
Ovaj virus će samo ubrzati sve to , tako da se polako treba pripremiti na to .

antivak

pre 6 godina

ne pada sneg da pokrije breg...eto nama viza ponovo...ali,ako bude trebalo pelcovanje za ulaz u EU moja noga vam vise nece tamo krociti ...bue,bue EU!

River

pre 6 godina

To i nije tako loše. Mislim na vraćanje u osamdesete. Jugoslavija je postojala, radilo se a ljudi živeli solidno, svetska ekonomija je bila u nekom zamahu, Amerika je bila Amerika... Da ne govorim o muzici i filmovima, umetnosti, književnosti i sportu koji je još uvek bio zabava.

ja, 90210

pre 6 godina

ima da se mole Bogu neki sto su pisali o paradajz turistima. Skakace za svakog. Dakle bice hoteli sredista zaraze, avioni takode. Kampovi znaju imati problema na toaletu. 2 val krece oko jula u tom smislu.

mlekadžija

pre 6 godina

Видећемо када ће поново доћи до отварања граница а до тада се исказује јединство ЕУ.

Галатасарајево

pre 6 godina

Размажена деришта! Има људи у нпр. Шпанији који су рођени с почетка '80. и не знају шта је то виза!?! Еј!!! Шта је сад тешко сачекати пола сата па и сат, да се преконтролишеш ако идеш на одмор у Грчку, Италију, Шпанију и сл..?

ja, 90210

pre 6 godina

ima da se mole Bogu neki sto su pisali o paradajz turistima. Skakace za svakog. Dakle bice hoteli sredista zaraze, avioni takode. Kampovi znaju imati problema na toaletu. 2 val krece oko jula u tom smislu.

antivak

pre 6 godina

ne pada sneg da pokrije breg...eto nama viza ponovo...ali,ako bude trebalo pelcovanje za ulaz u EU moja noga vam vise nece tamo krociti ...bue,bue EU!

Јанко

pre 6 godina

Лупетање на нивоу три карте за Холивуд. Најкасније до јула Шенген ће се вратити на старо. Али не због размажених туриста и хедониста, већ због сезонских радника. И радника на црно, наравно! Већ сада се помиње да нема довољно радника за бербу воћа и цвећа. Холандија увелико преговара с Румунима и Бугарима, посебни летови су већ обезбеђени за сезонце, јер аутохтоно становништво неће да ради те послове. А пољски зидари и керамичари исто тако једва чекају да наставе да раде. Потребни су им и радници на црно из Србије и Албаније, само ови западњаци глуме неку строгоћу, ко бајаги се боре против илегалних радника. Па ти исти њихови политичари који се јавно залажу за забрану илегалног запошљавања по ангажују српске, турске и албанске раднике када реновирају своје раскошне виле ... лицемери су то превејани и префарбани свим фарбама, Вучић је за њих мало дете!

mokum

pre 6 godina

Prava istina , mi pripadamo grupi trećih zemalja sveta i bio je plan da se ponovo uvedu vize ( ali bi važile par god ) to je bila mamera da bi se sprečilo ne kontrolisano kretanje i zbog terorizma !
Ovaj virus će samo ubrzati sve to , tako da se polako treba pripremiti na to .

Mika Hajneken

pre 6 godina

U EU zabrana nenuznog prelaska iz države u državu jednaka je zabrani iz opštine u drugu opštinu kao sto je bilo kod nas.Tamo ljudi toliko cirkulišu kroz drzave kao mi kroz opštine,više se voze avionima nego mi autobusima.Ljudi nemaju nagon da mu kuća bude za sprat veća od komšije ali odmor na egzoticne destinacije itekako ne žale da plate i odu,e to će im malo biti neobično ali su disciplinovani i sledice upute svojih vlada a zašto ce slediti da dodam,zato sto ni onaj ministar neće otići niti će posećivati žurke sa tompusom u ustima za vreme zabrane i policijskog čaša kao u BiH.

mlekadžija

pre 6 godina

Видећемо када ће поново доћи до отварања граница а до тада се исказује јединство ЕУ.

Dex

pre 6 godina

Zatvorene granice par meseci i to ljudi osecaju kao povratak u mracno doba. A ovde nikom nije problem sto je tako oduvek bilo i bice i dalje, bez ikakve perspektive da se udje u Schengen bar jos 20-30 godina.

Bojan-Adzo.

pre 6 godina

Od 15 Juna otvaraju se u potpunosti sve granice u Šengenu ako naravno nastavi ovako kao dosada da opada broj novozarazenih virusom

Igor

pre 6 godina

Virus kao i svaki drugi slican: epidemija traje 8 nedelja. Posle 8 nedelja slabi, i sve je manji broj zarazenih. Opasnost i smrtnost na nivou gripa. Uglavnom su ugrozeni stariji, sa nekoliko zdravstvenih problema, npr dijabetes, plucne bolesti, kardio-vaskularni problemi, bubrezi... Pogledajte statistike na worldometers.info. Uglavnom su indikatori isti i za zemlju sa totalnim karantinom (Kina, Italija, Nemacka) i za zemlju bez ikakvih restrikcija (Svedska, Engleska). Ono sto menja sliku je brzina reakcije (koliko se brzo zarazeni javi doktoru, i koliko brzo i efikasno su radjeni testovi) i struktura stanovnistva (mladi/stari, hronicno bolesni/zdravi).
Mnogo vise pomaze da se disciplinovano nose maske (i to one N95), rukavice, da se ne slinavi, kija i kaslje na drugog, nego pomaze zabrana kretanja ZDRAVIM LJUDIMA, kojih je 99,9%. Primetite da u najgorem slucaju ukupno 1-2 promila stanovnistva bude uopste zarazenih.
Sve ostalo je paranoja, strah od nepoznatog, a mozda i neka politika... Ne znam... Steta je vec ogromna.

River

pre 6 godina

To i nije tako loše. Mislim na vraćanje u osamdesete. Jugoslavija je postojala, radilo se a ljudi živeli solidno, svetska ekonomija je bila u nekom zamahu, Amerika je bila Amerika... Da ne govorim o muzici i filmovima, umetnosti, književnosti i sportu koji je još uvek bio zabava.