"Priča o NATO-državi neozbiljna"

Ocene nekih političara da NATO želi da napravi svoju državu na Kosovu izazvale negativne reakcije stručne javnosti.

Izvor: B92

Sreda, 15.08.2007.

15:27

Default images

Predsednik Atlantskog saveta u Srbiji Vladan Živulović ocenio je danas da izjave nekih političara o tome da NATO pokušava da na teritoriji Srbije napravi državu, šalju lošu poruku jer, bez ulaska Srbije u NATO, nema ni ulaska u Evropsku uniju. Slično smatra i Zoran Dragišić sa Fakulteta bezbednosti.

"Postoji jaka politička struja u Srbiji, u Vladi i Demokratskoj stranci Srbije, koja se očigledno protivi evroatlantskim integracijama, i oni to ne kriju", kaže Živulović. On je rekao da je neozbiljno to što je Srbija četiri godine tražila da bude primljena u Partnerstvo za mir, a sada poništava tu priču.

"To može da izazove sumnju u ozbiljne namere države i pošalje poruku da Srbija nije stabilna zemlja", kaže on i dodaje da praksa zemalja iz okruženja koje su prvo ulazile u NATO, pa u EU, ima smisla jer se ulaskom u NATO zaokružuje bezbednosni sistem koji omogućava stabilnost zemlje i bolje prilagođavanje evropskim standardima.

Prema njegovim rečima, u programu svih demokratskih vlada, pa i sadašnje, uvek je stajalo da Srbija stremi evroatlantskim integracijama i o tome se mora voditi računa. "Ako je to postavljeno kao cilj, onda treba da se sprovede, a ako to više nije cilj, onda to treba i reći", rekao je on.

Dragišić: Sve nove članice EU počele od NATO-a

Profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić takođe ocenjuje da Srbija ne treba ni da razmišlja o ulasku u EU ako odustane od nastojanja da postane članica NATO-a.

"Nigde ne piše da je neophodno da budete u NATO-u ako želite u EU, ali sve zemlje koje su postale članice EU u procesu proširenja prethodno su pristupile i NATO-u.

On je rekao da su priče političara u Srbiji o pravljenju NATO-države na Kosovu veoma loše jer šalju negativan signal organizaciji čiji Srbija zvanično želi da postane član.

"Ako neko ne želi da pristupi NATO, onda to treba otvoreno i da kaže. Nije to ništa strašno, to je legitimna politička odluka, ali je treba saopštiti i na osnovu tog jasnog stava graditi politiku", kaže on.

Dragišić je ocenio da Srbija treba da ima veoma dobre odnose sa NATO-om jer može imati velike koristi od članstva u Partnerstvu za mir, ali i zbog toga što je NATO jedina snaga koja na Kosovu i Metohiji može da zaštiti preostalo srpsko stanovništvo ako dođe do nasilja.

"Takve izjave ne doprinose poboljšanju odnosa Srbije i NATO i zato su štetne. Ne verujem da je neko toliko izgubio razum da bi rekao da smo mi i NATO neprijatelji jer nije baš pametna pozicija biti neprijatelj s tom organizacijom", kaže Dragišić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: