Svet 4

16.01.2025.

15:34

Rusija se sprema; NATO u opasnosti?

Planirana ruska vojna reforma koja uključuje povećanje broja vojnika za 30 odsto, prerdstavlja pretnju za NATO i zbog toga je potreban oprez, izjavio je danas šef finske vojne obaveštajne službe Peka Turunen.

Izvor: Tanjug

Rusija se sprema; NATO u opasnosti?
Alexandr Kryazhev / Sputnik / Profimedia

Podeli:

U izveštaju te službe navodi se da je Moskva najavila vojne reforme do kraja 2026, prenosi Rojters.

''To je pretnja NATO-u, pogotovo ako se plan završi. Moramo da reagujemo u smislu treba da budemo na oprezu'', rekao je Turunen, dodajući da Rusija povećanjem broja vojnika za 30 odsto dolazi do broja od milion i po vojnika.

On je istakao da broj ruskih trupa koji se nalaze u blizini Finske mogao bi da se udvostruči ili utrostruči u odnosu na period pre rata u Ukrajini, pri čemu bi novi korpus vojnika trebalo da bude raspoređen u ruskom regionu Karelija, a postojeće jedinice prebačene na rusko Koljsko poluostrvo i u okolinu Sankt Peterburga.

''Na to će veoma uticati situacija u Ukrajini, da li će se rat završiti ili će možda ostati u nekom stanju zamrznutog konflikta'', rekao je Turunen.

Finska, koja deli najdužu granicu od svih zemalja Evropske unije sa Rusijom, pridružila se NATO-u 2023.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zatvaraju na stotine kafića

Starbaks, nekada sveprisutan na ulicama Njujorka, Los Anđelesa i drugih američkih metropola, godinama je gradio imidž kafića "na svakom ćošku".

12:36

30.12.2025.

2 d

Podeli: