Svet 16

20.11.2025.

10:05

Evropa kipti od besa

Zvanični Brisel oštro je reagovao nakon objavljivanja tzv. miovnog plana za Ukrajinu od 28 ta čaka, koji su u tajnosti razvili ruski i američki zvaničnici.

Izvor: Tanjug

Evropa kipti od besa
Radecka/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Podeli:

Ministri spoljnih poslova EU sastaće se danas u Briselu, na sastanku kojim će predsedavati visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas, a glavna tema svakako će biti ponuđeni plan koji je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbio.

Španski ministar spoljnih poslova Hoze Manuel Albares izjavio je da nijedan mirovni plan za Ukrajinu ne može da bude uspešan bez aktivnog učešća same Ukrajine i Evropske unije.

Albares je pred sastanak ministara spoljnih poslova EU u Briselu naglasio da plan mora da garantuje postojanje suverene i demokratske ukrajinske države, preneo je Rojters.

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski kaže da Evropa mora da bude konsultovana o mirovnim inicijativama u Ukrajini.

On je naglasio da iako Evropa podržava mirovne napore, neophodno je da bude uključena u proces odlučivanja.

"Mi komandujemo mirovnim naporima, ali naravno, u pitanju je bezbednost Evrope. Zato očekujemo da budemo konsultovani", rekao je Sikorski novinarima u Briselu, preneo je Rojters.

Ministar je dodao da Ukrajina ne bi smela da bude ograničena u svojoj sposobnosti da se brani, ističući da bi ograničenja trebalo da se primene "na agresora, a ne na žrtvu".

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas takođe ističe da će svakom planu za okončanje rata u Ukrajini biti potrebna podrška Kijeva i Brisela.

"Ono što smo mi, kao Evropljani, uvek podržavali jeste dugotrajan i pravedan mir i pozdravljamo sve napore da se to postigne. Naravno, da bi bilo koji plan funkcionisao, potrebni su Ukrajinci i Evropljani", rekla je Kalas novinarima po dolasku na sastanak ministara spoljnih poslova EU u Briselu.

Oštar je bio i nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful koji je izjavio da su sve inicijative za početak pregovora o miru u Ukrajini dobrodošle, ali je ponovio stav više svojih evropskih kolega, da Kijev i EU moraju biti uključeni.

"I Evropa će morati da bude uključena", dodao je Vadeful.

Podeli:

16 Komentari

Možda vas zanima

Ozbiljno naoružavanje

Eks-ju zemlja nabavlja tri hiljade raketa

Ministarstvo odbrane Slovenije nabavlja 3.000 raketa vazduh-zemlja dometa 3.000 metara. Prvih 1.500 komada trebalo bi da bude isporučeno 2028, a ostatak 2029. godine.

8:31

19.8.2026.

22 h

Kosovo

Srbija uputila protestno pismo EU

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković poručio specijalnom izaslaniku EU za dijalog Peteru Sorensenu da je Beograd sa velikom zabrinutošću razumeo najnoviju izjavu portparola EU o mogućem otvaranju mosta na reci Ibar.

14:57

18.8.2026.

1 d

Podeli: