Svet

Utorak, 05.09.2023.

13:23

Izmislili lek i odmah postali najvrednija evropska firma

Danski farmaceutski gigant Novo Nordisk postao je najvrednija evropska firma nakon lansiranja leka za mršavljenje pod nazivom vegovi (Wegovy).

Izvor: Capital

Izmislili lek i odmah postali najvrednija evropska firma
Ilustracija: Shutterstock/Things

Novo Nordisk je tako prestigao francuski luksuzni konglomerat LVMH.

Akcije su porasle nakon što je Novo Nordisk lansirao popularni lek za mršavljenje u Veliku Britaniju. Kompanija je juče imala berzansku vrednost od 428 milijardi dolara.

Lek je sada dostupan u javnom zdravstvenom sistemu Velike Britanije, ali i na privatnom tržištu.

Vegovi se koristi za lečenje gojaznosti, a kod ljudi izaziva osećaj sitosti, zbog čega jedu manje i gube na težini.

Ovaj lek je postao popularan među javnim ličnostima, a Ilon Mask je kazao da je i on jedan od korisnika, prenosi Kapital.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovaj lek, kao ni ostali za istu namenu, nije zamena za zdravu ishranu i vežbanje. Ispitani korisnici su kazali da se nakon prestanka korišćenja leka vraćaju na staru kilažu.

U Velikoj Britaniji pacijenti mogu dobiti vegovi samo ako imaju prekomernu težinu i zdravstvene probleme povezane s težinom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Otkrivena nova nalazišta nafte i gasa

Egipatsko Ministarstvo za naftu i mineralne resurse objavilo da je nekoliko naftnih i gasnih kompanija koje posluju u zemlji uspešno izbušilo nove bušotine u svojim koncesionim područjima u Zapadnoj pustinji, Istočnoj pustinji i delti Nila.

9:24

18.1.2026.

1 d

Srbija

Oglasio se NIS: Ovo je plan za Rafineriju

U Rafineriji nafte Pančevo započete su startne aktivnosti koje će omogućiti ponovno uspostavljanje komercijalnog rada proizvodnih postrojenja, a prva isporuka naftnih derivata iz rafinerije očekuje se 27. januara.

11:09

19.1.2026.

11 h

Svet

EU sprema odmazdu prema Americi

Države EU razmatraju mogućnost uvođenja carina SAD u vrednosti od 93 milijarde evra kao odgovor na pretnje američkog predsednika Donalda Trampa prema NATO saveznicima koji se protive njegovom planu da preuzme Grenland, piše "Fajnenšel tajms" (FT).

20:41

18.1.2026.

1 d

Podeli: