Poručila je da su velike stvari pred Srbijom, ako budemo uspeli da sačuvamo mir i stabilnost.
"U svetlu onoga što se danas dešava i što se dešavalo juče u Ohridu, ništa od ovoga ne bi bilo moguće da nemamo mir. Ove snove ne bi mogli da sanjamo da nemamo stabilnost i percepciju toga da će i Srbija i ovaj deo Evrope biti stabilni u budućnosti", poručila je Brnabićeva, na svečanosti u železničkoj stanici Novi Sad. Zahvalila je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kako je istakla, za njegovu borbu za mir, stabilnost i jučerašnje napore u dijalogu Beograda i Prištine.
"To što on radi i što je uspeo da nam pametnim pregovorima obezbedi mir i stabilnost i kupi vreme da pokažemo šta sve Srbija može, da je to u stvari taj preduslov koji omogućuje i nama u vladi da sa našim partnerima i dalje radimo i svakodnevno se borimo za sve bolji kvalitet života za naše građane", poručila je Brnabićeva.
Srbija 2005: kupljeno 10 švedskih polovnih dizel garnitura (najmlaða 1981. godište). Srbija 2022: na današnji dan puštena u saobraæaj brza pruga BG-NS sa najnovijim Stadler vozovima. Jedan primer kakva je Srbija bila, a kakva je sada. Snovi koji se ostvaruju @avucic@sns_srbijapic.twitter.com/Zcv7u26Zp2
Ona je istakla da pre godinu dana nije otvorena samo deonica brze pruge od Beograda do Novog Sada, u okviru međunarodne pruge Beograd - Budimpešta, već je obeležena prekretnica u daljem razvoju naše Srbije.
"Prekretnice kakvu smo svojevremeno obeležili kada smo pustili u rad drumski Koridor 10 i njegov južni i istočni deo i pokorili Grdeličku klisuru. Pokazali smo da možemo i umemo da izgradimo autoputeve kroz našu Srbiju, tako da smo pre godinu dana pokazali da možemo i da smo dovoljno jaki da izgradimo i brze pruge u Srbiji. Nisu verovali mnogi da možemo, nisu verovali u Srbiju, ali danas znamo da možemo i idemo dalje. Znamo da ćemo izgraditi deonicu od Novog Sada do Subotice i da ćemo uskoro putovati brzom prugom do Madajrske i nastaviti do Niša i do Preševa", navela je premijerka.
Dodala je da će biti modernizovana i cela barska pruga do granice sa Crnom Gorom, kao i da će se graditi i krak brze pruge do Šida, koja će biti veza sa Italijom i Austrijom, preko Zagreba i Ljubljane. To je prekretnica, to nisu više samo snovi, poručila je premijerka. Ona je rekla da ćemo kada bude gotova brza pruga do Subotice putovati od Beograda do Subotice samo sat i 18 minuta. To je potpuno drugačija Srbija, istakla je Brnabićeva. Kaže da je najčešće čula od ljudi komentare, kao da nisu u Srbiji kada se voze brzom prugom.
Foto: Slobodan Miljeviæ
"Ali, jesmo u Srbiji, to je jača i modernija Srbija, naprednija na koju se polako navikavamo i postavljamo nove lestvice. Sutra ću ponovo biti u Novom Sadu, ovde obeležavamao dve godine od osnivanja Instituta za razvoj veštačke inteligencije, koji nije u Beogradu već u Novom Sadu, što je takođe pokazatelj koliko je Srbija danas drugačija i kako vidi svoju budućnost", navela je ona.
Premijerka je kazala da čelično prijateljstvo sa Kinom odslikava i to što su dve zemlje prošle godine ostvarile ukupan nivo robne razmene od šest milijardi dolara, dok je naš izvoz u Kinu dostigao rekordnih 1,16 milijardi dolara, što je za 152 puta više nego pre 10 godina.
"Mi sanjamo još mnogo veće snove i naš prioritet je da unapredimo ekonomsku razmenu i dovedemo dodatne kineske investitore u Srbiju i da povećamo i obim razmane u oblasti usluga, dakle tehnologije, i time dodatno unapredimo naše odnose, u sektoru usluga, IT i drugim modernim tehnologijama,u kojima je Kina danas lider u svetu", rekla je Brnabić. Zato je , ističe, cilj Srbije da tokom 2023. završimo pregovore oko sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom i da ga potpišemo do kraja godine.
Foto: Slobodan Miljeviæ
Kako je rekla, nakon toga zaista je nebo granica za naše odnose, domaću privredu i privrednike i atraktivnost Srbije kao investicione destinacije, pošto će i zapadne kompanije odavde moći da plasiraju svoje proizvode na tržište Kine. "Hvala našim partnerima iz Kine, što su ostvarili ovaj san zajednoi sa nama i na tome što je u 2022. Kini bila zemlja iz koje smo dobili najveći nivo stranih direktnih investicija".
Izgradnja brze pruge od Beograda do Novog Sada i voz "Soko" su više nego opravdali očekivanja građana, promenili su naše navike i vratili železnicu u naš život, ocenila je danas predsednica Vlade Ana Brnabić. Premijerka je navela da se za izgradnjom železničke infrastrukture nastavlja, pa krajem sledeće godine valja očekivati završetak pruge od Beograda do Subotice, a planira se i izgradnja brze pruge ka Šidu i dalje prema Zagrebu i Italiji.
Brnabić je u razgovoru za Tanjug u brzom vozu "Soko", čija se godišnjica prvog putovanja danas svečano obeležava, istakla da Srbija tako postaje svojevrsni železnički čvor i da je brza pruga Beograd-Novi Sad jedan od naših najznačajnijih projekata poslednjih godina.
Foto: Slobodan Miljeviæ
"Njome je protekle godine putovalo oko tri miliona ljudi. Železnički saobraćaj je nešto što će tek dobijati primat u godinama pred nama i dobro je što Srbija, pored auto-puteva i brzih saobraćajnica, radi i na izgradnji železnice", rekla je ona.
Premijerka je istakla da radovi na deonici od Novog Sada do Subotice teku dobro i da se može očekivati da budu gotovi do kraja 2024, što su, kako je rekla, potvrdili i predstavnici kineske kompanije „China railway international co" koji su ovih dana u Srbiji i obišli su pomenutu deonicu. Brnabić je navela da će se po završetku ove deonice, od Beograda do Subotice putovati sat i 18 minuta. Prema njenim rečima, železnički transport veoma dobro utiče i na životnu sredinu, jer, kako je navela, samo kroz deonicu Beograd-Novi Sad u proteklih godinu dana smanjena emisija ugljen-dioksida u atmosferu za 250.000 kilograma.
Govoreći o početku izgradnji brze pruge od Beograda do Niša, rekla je da je praktično već počela da se radi deonica Stalać-Đunis. Kako je navela, za desetak dana razgovaraće sa predstavnicima Evropske investicione banke koja će kroz kredit finansirati deo izgradnje, dok veliki deo novca, više od 600 miliona evra, dolazi iz bespovratnih sredstava Evropske unije.
"Planiramo, o tome se sada vode razgovori, i da modernizujemo stari putni pravac Beograd-Zagreb-Ljubljana. Kako mi je rekao ministar Goran Vesić, on je sa italijanskim partnerima razgovarao da se i oni priključe tom projektu i da se praktično povežemo preko Kopra i Trsta sa Milanom, tako da postajemo svojevrstan železnički čvor, što će mnogo uticati dalje na naš privredni rast", istakla je premijerka.
Precizirala je da bi to podrazumevalo prvo izgradnu brze pruge od Beograda ka Šidu, koja bi zatim bila nastavljena prema Zagrebu, Ljubljani i Italiji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Vozači na Kubi suočavaju se sa mogućnošću da će na gorivo čekati mesecima, dok se nestašice, koje vlasti pripisuju američkoj "energetskoj blokadi", dodatno pogoršavaju.
Hrvatska vlada je sa sednice uputila u skupštinsku proceduru konačan Predlog zakona o deviznom poslovanju kojim se, između ostalog, uređuje poslovanje ovlašćenih menjača, kao i propisuje obaveza prijave gotovine koja se unosi ili iznosi iz Hrvatske.
Nestle, najveći svetski proizvođač hrane i pića saopštio je u četvrtak da se nalazi u "naprednim pregovorima" da proda ostatak svog posla sa sladoledom partneru u zajedničkom preduzeću, kompaniji Froneri.
Kina carine predsednika Donalda Trampa okreće u svoju korist, preoblikujući globalnu trgovinu tako da njenu ekonomiju vrednu 19 biliona dolara dugoročno zaštiti od pritiska Sjedinjenih Država.
Turska je danas saopštila da se protivi, kako je navela, jednostranim energetskim aktivnostima Grčke južno od ostrva Krit sa konzorcijumom predvođenim američkom naftnom kompanijom Ševron.
Pretnje američkog predsednika Donalda Trampa o pripajanju Grenlanda bile su "trenutak otrežnjenja" za šest najvećih ekonomija Evropske unije (EU) da se udruže i ubrzaju reformu finansijskog tržišta, izjavio je španski ministar ekonomije Karlos Kuerpo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovao je na Samitu o veštačkoj inteligenciji u Nju Delhiju, a tokom samita susreo se sa brojnim svetskim liderima.
Nemački železnički prevoznik DB Cargo planira da ukine 6.200 radnih mesta u okviru sveobuhvatnog restrukturiranja poslovanja i izlaska iz "minusa", rekao je izvršni direktor Bernhard Osburg.
Rat u Ukrajini 1.457. dan - Nakon završene druge runde trilateralnig razgovora o postizanju mira u Ukrajini, u Ženevi, ruske snage pojačale su pritisak na frontu.
U Srbiji se u petak očekuje oblačno i osetno hladnije vreme, mestimično sa kišom, dok će na visokim planinama padati sneg, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Američki predsednik Donald Tramp optužio je danas nekadašnjeg predsednika te zemlje Baraka Obamu da je navodno otkrio poverljive informacije kada je nedavno rekao da vanzemaljci postoje.
Danske pomorske vlasti saopštile su danas da su zadržale i pregledale kontejnerski brod pod iranskom zastavom, usidren u vodama te nordijske zemlje, uz obrazloženje da nije pravilno registrovan.
U 2017, u Srbiji je bio samo jedan par orlova krstaša, a već prošle godine je zabeleženo 19 parova koji se gnezde, od kojih je 10 uspešno odgajilo mladunce.
Mali majmun rase makaki iz zoološkog vrta u Japanu postao je internet fenomen nakon što je snimljen kako nosi plišanu igračku sa kojom se zbližio, izazvavši oduševljenje i saosećanje širom sveta.
Dva meseca nakon što je pronađen mrtav u svom stanu u Njujorku, objavljen je zvanični uzrok smrti američkog glumca Pitera Grina, najpoznatijeg po ulogama u filmovima "Petparačke priče" i "Maska".
Sezona virusa je u toku, a među njima su i ovčije boginje. Koliko se brzo prenose, koji je period inkubacije i može li doći do ozbiljnijih komplikacija?
Osobe koje su tokom života izložene većim nivoima zagađenja vazduha imaju veći rizik od razvoja Alchajmerove bolesti, pokazala je nova studija američkog univerziteta Emori.
Ukoliko film "Hamnet" trijumfuje u kategoriji za najbolji film, postoji mogućnost da Pol Tomas Anderson osvoji priznanje za najboljeg reditelja – ili da se scenario odigra obrnuto.
Pevač Jakov Jozinović koji je svojim nastupima za kratko vreme izazvao veliko interesovanje publike i medija širom regiona posebno je govorio o tome što je popularnost stekao pevajući obrade tuđih pesama.
Trucks on Serbian roads will soon face a major change – starting April 1, all will be required to have mandatory TAG devices, which will become the only method of toll payment.
The influential Financial Times has exclusively reported that U.S.-based Caterpillar Inc. is investing in the Serbian company ElevenEs, marking the start of construction of a next-generation lithium battery factory in Serbia.
The United States is pressuring NATO to scale back many of its external activities, including ending the alliance’s key mission in Iraq, and its mission in Kosovo and Metohija, four NATO diplomats told Politico.
In the Scărișoara Ice Cave in Romania, a bacterium that had been frozen for more than 5,000 years has been discovered - and it is now drawing significant attention from the scientific community. This ancient microorganism is resistant to as many as ten modern
Major infrastructure projects in Germany are turning into never-ending construction sagas. The opera house in Cologne, the deadline has been exceeded by a decade, and costs have risen to six times the original estimate. Why and how did this happen?
Odgovarajući pritisak u gumama je presudan za bezbednost automobila, ali i za "zdravlje" samih guma - zimi, pritisak ume da opadne, pa je neophodno da ga češće proveravate nego inače.
Kamione na srpskim putevima uskoro čeka velika promena - od 1. aprila svi će morati da imaju obavezne TAG uređaje, odnosno to će im biti jedini način naplate putarine.
Komentari 4
Pogledaj komentare