07.05.2026.
12:46
Uživo Vučić: "Povezujemo jug Beograda i sever Šumadije"; "Uradili smo više od 1.000 kilometara novih auto-puteva"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje u Beogradu na ceremoniji potpisivanja dokumenata o projektovanju i izvođenju radova za izgradnju državnog puta I reda "Vožd Karađorđe" - sektor 2 i sektor 3.
Vučić je, nakon potpisivanja dokumenata o projektovanju i izgradnji brze saobraćajnice "Vožd Karađorđe" sa kineskom kompanijom "Šandong", rekao da će tokom prve faze radova biti izgrađena 83 kilometra, dok će u drugoj fazi, koja će biti završena do 2035. godine, biti izgrađeno još 42 kilometra saobraćajnice.
Podsetio je da je ugovor vredan 1,3 milijarde evra.
"Predsednik Si Đinping i njegove velike reči istakle su i uvek isticale naše odnose i prijateljstvo. On je rekao: 'Neka svetlost našeg čeličnog prijateljstva obasja put saradnje Kine i Srbije', a ja želim da se zahvalim našim kineskim prijateljima na tome što su uvek otvoreni za konkretnu saradnju u interesu obeju zemalja i što su spremni da svoje zadatke obavljaju na efikasan, ozbiljan i odgovoran način", dodao je Vučić.
On je naglasio da se kompanija "Šandong" pokazala kao odgovoran partner i naveo da oni sada završavaju put do Golupca, koji će se produžavati do Brze Palanke, a da grade i put Beograd-Zrenjanin-Novi Sad.
"Slušajući predsednika Sija na Trećem forumu pojasa i puta, kada je rekao 'Srbija je naš čelični prijatelj, naši odnosi su izdržali test vremena i promena na svetskoj političkoj sceni', rekao je 'Kina podržava Srbiju u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta', i ima simbolike - ovaj put kroz Orašac, kroz mesto gde je Karađorđe podigao prvi srpski ustanak 1804. godine, je još jedan od simbola tog čeličnog prijateljstva", istakao je predsednik.
Vučić je naveo da je veoma srećan zbog potpisivanja današnjeg ugovora i ukazao da njie potpisan samo komercijalni ugovor, već i ugovor o predfinansiranju.
"Danas povezujemo dobre ljude Srbije, ljude koji žive na jugu Beograda, severu Šumadije ali i Pomoravlju. Ovo je prva faza brze saobraćajnice "Vožd Karađorđe" i biće 83 kilometara, zatim drugu fazu radova ćemo završiti do 2035. godine što je još 42 kilometara, dok je to 125 kilometara sveukupno", rekao je Vučić.
Radovi počinju u julu
Vučić je najavio da će put Beograd- Mladenovac- Aranđelovac biti gotov za tri godine i da će radovi početi već u julu.
"Beograd, Mali Požarevac, Mladenovac, Orašac, Aranđelovac gotovo do 2029. godine, za 3 godine Bukulja, Kosmaj, na dohvat ruke. Jedan od najlepših delova Srbije. Čestitam ljudima iz svih ovih krajeva, ponosan na Srbiju koja radi i gradi", rekao je predsednik Vučić.
Vučić je podsetio da je od 1945. godine do 2012. godine bilo izgrađeno ukupno 596 kilometara auto-puteva, dok je od 2013. godine do danas urađeno preko 622 kilometara novih auto-puteva i brzih saobraćajnica, a u izgradnji je još 380 kilometara, što je više od 1.000 novih kilometara, dvostruko više od 1945. godine do 2012. godine.
"Srbija se menja vidljivo i nesporno", dodao je Vučić.
Vučić je pokazao svim prisutnima kako će izgledati izgradnja brze saobraćajnice "Vožd Karađorđe".
"Idemo od auto-puta Beograda- Niš, kod Malog Požarevca skrećemo ka Mladenovcu. Iz Mladenovca prema Orašcu, gde imamo petlju koju produžavamo do Aranđelovca. Iz drugog smera, od Čibutkovice, preko tunela Orlovak, do Orašca. Očekujemo da prvi deo bude završen do 2029.godine, a da do 2030. godine i ovaj drugi deo iz pravca Lazarevca", objasnio je Vučić.
Vučić je podsetio da je od 2024. godine ukupno pustili za godinu i četiri meseca 156 kilometara auto-puteva,
"Uskoro puštamo još mnogo toga, na primer 19,5 kilometara od Kuzmina i Rače. Istovremeno, završavamo Dunavski koridor do Golupca do kraja godine", rekao je Vučić.
Komercijalni ugovor o projektovanju i izgradnji i sporazum potpisali su ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić i direktor ogranka Šandong Srbija Čang Sjusijen.
"Srbija će sledeće godine brže rasti od svih u Evropi"
Vučić se takođe osvrnuo na rezultate posete MMF-a u Srbiji.
"U 2026 godini predviđa se rast od 2,8 odsto, ali ako uspemo da podignemo građevinski industriju onda ćemo imati i preko toga. Što se tiče, rasta za 2027. godinu predviđanja su da razvijene zemlje imaju 1,7 odsto, dok ćemo mi imati oko 3,5, to znači da ćemo duplo snažnije i duplo brže rasti nego oni", rekao je Vučić.
Kada pogledate region, kako je naveo Vučić, samo Severna Makedonija ima 3 odsto i Albanija 3,2 odsto, što je 15 do 20 odsto niže nego Srbija.
"Svi ostali imaju mnogo manje stope, globalna ekonomija će rasti manje nego srpska ekonomija. Da bi uspeli da to sve imamo, ovaj sukob u Ukrajni i na liskom istoku, završe li primirjem olakšaće nam svakako, ali posledice su dugoročne. Mi smo zbog ove energetske krize izgubili oko 120 do 150 miliona evra, dok je Evropka unija formalno izgubila 27 milijardi", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da će Srbija sledeće godine rasti brže nego svi u Evropi.
Dugoročne posledice zbog ratova u svetu
"Moramo da se pripremimo za teška vremena koja dolaze. Juče sam imao razgovore, svi su zabrinuti, jer se tanje rezerve gasa i nafta, smanjuju se finansijski baferi svuda", rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, zbog sukoba u Ukrajini i na Bliskom Istoku posledice su dugoročne.
"Dovešće nas ne na rub siromaštva nego u duboko u siromaštvo. Ko se obogatio? Američke naftne kompanije i Britiš petroleum. Pre izbijanja sukoba 72 dolara smo imali cenu nafte po barelu, pre samo dva meseca. I posle toga je krenuo sukob. Pogledajte, ponekad malo padne ali se opet onda vrati i drži se. Na preko 125 dolara imali bismo ponovo glad u svetu. Samo da to ljudi imaju u vidu", objasnio je Vučić.
O NIS-u
Na pitanje novinara o situaciji sa NIS-om, Vučić je naveo da su trenutno u toku razgovori sa mađarskom kompanijom.
"U toku su razgovori sa mađarskom kompanijom. Čekamo naredne dane i tada ćemo doneti konačnu odluku. Nekima se učinilo da mogu da nas ucenjuju, ali ja se nadam kompromisu, ako ga bude, bude, ako ne onda neće biti", rekao je Vučić.
Ceremoniju potpisivanja možete gledati UŽIVO u sledećem videu:
Podsetimo, Vučić je na svom Instagramu juče objavio da je vrednost projekta milijardu i trista miliona evra. Istakao je i da će se ispunjenjem tog ugovora spojiti Beograd i njegovi južni delovi sa severnim delom Šumadije.
Prema podacima Koridora Srbije projektu izgradnje državnog puta I reda ''Vožd Karađorđe'' obuhvata teritotije opština Sopot, Mladenovac, Lazarevac, Aranđelovac, Topola, Rača, Lapovo, Velika Plana, Svilajnac, Despotovac i Bor, koje su deo Šumadijskog, Pomoravskog i Borskog okruga.
Državni put I reda ''Vožd Karađorđe'' obuhvata deonicu Lazarevac (Županjac) - Aranđelovac, deonicu Mali Požarevac - Mladenovac - Aranđelovac, deonicu Aranđelovac - Topola - Rača - Markovac , zatim deonicu Markovac - Svilajnac - Despotovac i deonicu Despotovac - Bor.
Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar