Legalizacija objekata - sve što treba da znate o ovom postupku
Legalizacija objekata predstavlja cilj od javnog interesa za Republiku Srbiju, te je u skladu sa tim 2018. godine na snagu stupio Zakon o Ozakonjenju Objekata.
Ovim zakonom se propisuju pravila za kontrolu objekata koji su izgrađeni bez dozvole ili suprotno propisima.
Legalizacija objekata se odnosi na postupak kojim se naknadno izdaje građevinska i upotrebna dozvola za objekat ili deo objekta koji je izgrađen, rekonstruisan ili dograđen bez potrebnih dozvola. To znači da ako posedujete nekretninu ili planirate da je kupite, morate uzeti u obzir mogućnost da objekat nije legalno izgrađen.
Zakon se odnosi i na pomoćne objekte koji su povezani s glavnim objektom, poput garaža, ostava, septičkih jama, bunara, bazena, cisterni za vodu i drugih sličnih struktura koje su nelegalno izgrađene zajedno s glavnim objektom.
U Republici Srbiji, prema podacima RGZ-a dobijenih putem satelitskih snimaka, ima oko 1,5 milion nelegalnih objekata, a po nekim procenama i mnogo više.
Koji objekti podležu procesu legalizacije?
Kako je za B92.net rekla Nada Harš, dipl. pravnik Šef Odeljenja za urbanizam i građenje Opštine Ruma, objekat koji se može ozakoniti, mora biti vidljiv na satelistskom snimku teritorije Republike Srbije iz novembra 2015. godine a ukoliko je objekat sagrađen zaključno sa 27. novembrom 2015. godine, a nije vidljiv, vidljivost utvrđuje nadležna građevinska inspekcija izlaskom na teren.
Objekti izgrađeni posle 27. novembra 2015. godine ne mogu biti predmet ozakonjenja.
Objekti koji se po Zakonu mogu ozakoniti su:
– objekti izgrađeni bez građevinske dozvole kao i objekti izgrađeni na osnovu građevinske dozvole od koje je odstupljeno od projekta gradnje
– objekti koji se mogu uskladiti sa važećim planskim dokumentom u pogledu namene i spratnosti, objekti koji su u stepenu završenosti propisanom Zakonom na kojima su izvedeni grubi građevinski radovi sa formiranim konstruktivnim sklopom (objekat mora da poseduje noseće elemente: temelj, armirano-betonske ili čelične stubove sa gredama, armirano-betonske tavanice, krovnu konstrukciju), ali na kojima nije postavljena spoljna stolarija, nisu izvedeni radovi unutrašnjih instalacija, ni završni radovi (fasaderski, podopolagački, stolarski i sl.),
– podzemni i nadzemni vodovi, odnosno instalacije, ako po tehničkim karakteristikama i položaju predstavljaju samostalne objekte.
Kako izgleda proces legalizacije?
Ilustracija/Foto: PanuShot/ Shutterstock.com
Kako navodi naša sagovornica, proces legalizacije objekata se obavlja u par jednostavnih koraka.
1. Nadležni organ za ozakonjenje proverava ispunjenost prethodnih uslova
2. Dostavljanje dokaza o odgovarajućem pravu na zemljištu ili objektu
3. Dostavljanje izveštaja o zatečenom stanju sa elaboratom geodetskih radova
4. Plaćanje takse za ozakonjenje
5. Donošenje rešenja o ozakonjenju
6. Upis prava svojine na objektu
Za lica koja su ranije podnela zahtev za legalizaciju i koji imaju evidentiran predmet potrebno je da po pozivu organa ili sami pristupe radi dobijanja obaveštenja o nedostajućoj tehničkoj i drugoj dokumentaciji.
Lica koja podnose zahtev prvi put, podnose naldežnom organu zahtev za vidljivost objekta, koji stranke upućuje u katastar.
Nakon pribavljanja istog, potrebno je angažovati projektanta i geometra koji izrađuje elaborat geodetskih radova i izveštaj o zatečenom stanju, a naravno podnosilac zahteva mora da ima odogvarajuće pravo na zemljištu ili objektu (list nepokretnosti, kupopropodajni ugovor, pravnosnažna odluka suda, ostavinsko pravnosnažno rešenje, drugi ugovori iz pravnog prometa).
Za pomoćne objekte - garaže, ekonomske i druge slične objekte u finkciji glavnog objekta potreban je izveštaj o zatečenom stanju sa fotografijom objekta i izjavom odgovornog projektanta, koji se odnosi na stabilnost i nosivost objekata.
Kako se kreću cene legalizacije objekata?
Ilustracija/Foto: VladaKg03/Shutterstock
"Nakon što stranka preda potpunu dokumentaciju, nadležni ogran, ukoliko objekat nije ucrtan u katastru, što utvrđuje geometar, dostavlja elaborat geodetskih radova na proveru u katastar i nakon pozitivnog mišljenja, pribavljenog urbanističkog mišljenja da nema zakonskih smetnji za ozakonjenje i podnetoj poreskoj prijavi za prijavu poreza na imovinu (unazad pet godina sa mogućnošću da plati porez na rate), izrađuje se rešenje o ozakonjenju sa obavezom plaćanja", objašnjava Nada Harš.
Propisane takse iznose:
- za porodični objekat ili stan korisne površine do 100 kvadratnih metara, pomoćne i ekonomske objekte, proizvodne i skladišne objekte, kao i sve druge objekte i radove iz čl. 145 Zakona o planiranju i izgradnji, plaća se taksa u iznosu od 5.000,00 dinara (taksu ne plaća vlasnik nezakonito izgrađenog objekta koji je namenjen za stanovanje podnosioca zahteva i članova njegovog porodičnog domaćinstva, lice sa invaliditetom, samohrani roditelj ili korisnik socijalne pomoći);
– za porodične stambene objekte i stanove korisne površine od 100 do 200 kvadratnih metara, plaća se taksa u iznosu od 15.000,00 dinara,
– za porodične stambene objekte i stanove korisne površine od 200 do 300 kvadratnih metara, plaća se taksa u iznosu od 20.000,00 dinara;
– za porodične stambene objekte korisne površine preko 300 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 50.000,00 dinara;
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine do 500 kvadrata i komercijalne objekte do 500 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 250.000,00 dinara,
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine od 500 do 1000 kvadrata I komercijalne objekte od 500 do 1000 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 500.000,00 dinara;
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine od 1000 do 1500 kvadrata I komercijalne objekte od 1000 do 1500 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 1.000.000,00 dinara;
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine preko 1500 kvadrata i komercijalne objekte preko 1500 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 3.000.000,00 dinara.
Građanin snosi troškove izrade elaborata geodetskih radova i izveštaja o zatečenom stanju koji se u praksi kreću od 2 do 5 evra zavisno od objekta, vrste, namene i sl.
Ukoliko građanin ne plati takse, nadležni organ odbija zahtev za izdavanje rešenja o ozakonjenju.
Ukoliko objekat ne bude ozakonjen, odnosno nadležni organ donese rešenje kojim odbija ozakonjenja zbog neispunjenosti propisanih zakonskih uslova, objekat će biti srušen u posebnom postupku.
Koji objekti ne podležu legalizaciji?
- za objekte koji su izgrađeni bez građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju u skladu sa propisima po kojima u vreme izgradnje nije bila propisana obaveza pribavljanja građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju;
- na objekte za koje je izdato rešenje o građevinskoj dozvoli, a koji se koriste bez izdatog rešenja o upotrebnoj dozvoli.
Ako je u postupku ozakonjenja izdato rešenje o građevinskoj dozvoli, ali ne i rešenje o upotrebnoj dozvoli, takav postupak se okončava u postupku ozakonjenja .
Zakon se ne primenjuje na objekte koji se u smislu zakona kojim se uređuje odbrana smatraju vojnim objektima, odnosno na objekte koji se u smislu zakona kojim se uređuje rudarstvo smatraju rudarskim objektima, postrojenjima i uređajima.
Predmet ozakonjenja ne može biti objekat izgrađen, odnosno rekonstruisan na zemljištu nepovoljnom za građenje (klizišta, močvarno tlo i sl.); izgrađen od materijala koji ne obezbeđuje trajnost i sigurnost objekta; izgrađen na površinama javne namene, izgrađen u prvom i drugom stepenu zaštite prirodnog dobra (osim vikendica i drugih porodičnih objekata za odmor u drugom stepenu zaštite prirodnog dobra), odnosno u zoni zaštite kulturnog dobra od izuzetnog značaja i zoni zaštite kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne baštine, izgrađen u zonama sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja, izgrađen u vojnom kompleksu i zaštitnim zonama oko vojnih kompleksa i objekata infrastrukture posebne namene (u zaštitnom pojasu: puta, železnice, dalekovoda, vodotoka, poletno-sletne staze, kao i druge zaštitne zone u skladu sa odredbama posebnih zakona).
Nadležni organ će izdati rešenje o ozakonjenju, ako u postupku bude pribavljen odgovarajući dokaz da je taj objekat stabilan, da ne ugrožava stabilnost terena i susedne objekte.
Takođe, nadležni organ će izdati rešenje o ozakonjenju, ako u postupku bude pribavljena saglasnost upravljača javnog dobra, odnosno saglasnost organizacije nadležne za zaštitu prirodnih, odnosno kulturnih dobara.
Kako nam je rekla sagovornica, iz svega navedenog proizilazi da bez obzira na ograničenja koje zakon predviđa postoje znatne zakonske mogućnosti da se najveći broj objekata ozakoni.
Kada se radi o legalizaciji objekata na selu, potrebno je uraditi geodetske radove i sakupiti svu potrebnu dokumentaciju kako bi objekat zvanično bio upisan u katastar, objasnila nam je Nada.
Legalizacija objekata izgrađenih do 1961. godine
Objekti izgrađene do 1961. godine, do kada građevinske dozvole nisu bile potrebne, neće morati da budu legalizovane.
Predmet ozakonjenja nisu ni pomoćni objekti izgrađeni na selu do 1973. godine, dok svi drugi izgrađeni posle tog roka moraju imati rešenje kojim se dozvoljava izgradnja.
Legalizacija stanova
Ilustracija/Foto: Ja Crispy/Shutterstock
Kako je kazala šefica odeljenja za urbanizam, vlasnici stanova imaju mogućnost da samostalno podnesu zahtev za legalizaciju, ako je zgrada izgrađena pre dve ili tri decenije, bez obzira da li je sama zgrada legalizovana.
Procedura za legalizaciju stana identična je kao i za druge objekte, kada se radi o dokumentaciji.
Da li moraju i garažni objekti da se legalizuju?
Sugrađani moraju da legalizuju i svoje garažne objekte, a za to će im biti potrebna snimak izvedenog projekta, zatim izjava odgovornog projektanta i vlasnika, a jedinice lokalne samouprave određuju cenu legalizacije garaža.
Kako proveriti da li je objekat u procesu legalizacije?
Nada Harš nam je objasnila da svaki građanin naše države, ali i strana lica mogu proveriti da li je objekat u procesu legalizacije u jedinici lokalne samouprave, u službi koja vodi postupke.
Proveri se može pristupiti bez obzira kada je zahtev podnet, prema imenu i prezimenu podnosioca, zatim uvidom u jedinstvenu bazu nepokretnosti katastra, koja je dostupna svakom i gde se može utvrditi da postoji zabeležba zabrane otuđenja i opterećenja zbog rešenja građevinske ispekcije o uklanjanju objekta i potvrde da su objekti izgrađeni nelegalno ili se može utvrditi da objekat nije upisan.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nemačka privreda ne uspeva da izađe iz krize. Vlada je snizila svoju prognozu privrednog rasta. Za tekuću godinu očekuje stagnaciju bruto domaćeg proizvoda, saopštio je u četvrtak ministar privrede Robert Habek.
Prosečna bruto zarada za februar ove godine iznosila je 142.908 dinara, a prosečna neto zarada, bez poreza i doprinosa, 103.519 dinara, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Vršačku pivaru u stečaju kupila je pančevačka firma Lider izgradnja, po početnoj ceni od oko 78,5 miliona dinara, saopštila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Republički geodetski zavod saopštio je da je prema najnovijem globalnom izveštaju Svetske banke, Srbija rangirana kao četvrta od ukupno 85 zemalja u oblasti efikasnosti i digitalne transformacije institucija za upravljanje nepokretnostima.
Vlada Japana predstavila je paket hitnih ekonomskih mera za suzbijanje negativnih efekata novih američkih carina koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp.
Evropska unija je uvela novu gornju granicu za plaćanja u gotovini, a svi građani bi trebalo da je znaju i poštuju – jer u suprotnom prete ozbiljne kazne koje se lako mogu izbeći.
Ministarstvo finansija SAD izdalo je novu posebnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema kompaniji NIS odloženo do 27. juna 2025. godine.
Rat u Ukrajini – 1.158. dan. Ruske trupe su protekle noći napale četiri okruga Dnjepropetrovske oblasti, ima mrtvih i ranjenih, objavio je na Telegramu šef Dnjepropetrovske lokalne vojne uprave (OVA) Serhij Lisak, prenosi Ukrinform.
Generalštab Oružanih snaga Ukrajine saopštio je da danas da nisu tačne izjave predstavnika ruske vrhovne komande o okončanju ratnih dejstava u Kurskoj oblasti u Rusiji, navodeći da takve izjave predstavljaju "propagandni trik".
Drugi sastanak američkog predsednika Donalda Trampa i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u Rimu, koji je bio najavljen za danas, nije održan zbog zauzetosti dvojice zvaničnika, rekao je portparol Zelenskog.
Grupa studenata u blokadi i građana trinaesti dan blokira zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, onemogućavajući zaposlene da dođu na svoja radna mesta.
Otkako se "Seks i grad" pojavio u etru 1998. godine, bilo je tragača koji pokušavaju da utvrde koliko se toga zasniva na stvarnom životu autorke Kendas Bušnel.
Da li ste se nekada zapitali koliko urednici u izdavačkim kućama određuju „sudbinu“ knjiga, kako onih neobjavljenih, tako i onih koje postaju omiljene, čuvene ili bestseleri?
Kremlin spokesman Dmitry Peskov said today that the Russian and American presidents, Vladimir Putin and Donald Trump, are exchanging messages through the special envoy of the American president, Stephen Witkoff.
Yaroslav Moskalik, Russian Major General and Deputy Chief of the Main Operational Directorate of the Main Staff of the Russian Armed Forces, was killed today in a car bomb explosion in Balashikha, a suburb of Moscow.
The son of US President Donald Trump, Donald Trump Jr. will visit Serbia again, as part of his Eastern European tour, which will include Bulgaria, Romania, the Czech Republic, Slovakia and Hungary.
Kyiv Mayor Vitalii Klychko told the BBC that Ukraine could be forced to give up parts of its territory as part of a peace treaty with Russia, due to, as stated, increasing pressure from US President Donald Trump.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said that the Kremlin is "ready to reach an agreement" with the United States of America regarding Ukraine, but that some elements of the agreement still require refinement.
OpenAI je početkom februara pokrenuo novu funkciju za ChatGPT pod nazivom Deep Research, koja sada postaje dostupna svim korisnicima - uključujući i one koji koriste besplatnu iOS/Android verziju.
Istraživanje koje je sprovela mađarska Nacionalna uprava za medije i komunikacije pokazalo je da 76,5 odsto dece uzrasta od 13 do 16 godina ima iskustva sa nekom vrstom programa zasnovanog na AI.
Električni automobili su poslednjih godina značajno napredovali, ali i dalje se suočavaju sa brojnim izazovima. Jedan od glavnih je punjenje, a Mercedes radi na inovativnom rešenju.
Komentari 1
Pogledaj komentare