Mediji spekulišu, oni demantuju – Nissan kupuje Renault?
Japanska kompanija Nissan navodno je počela pregovore sa vladom Francuske u vezi sa kupovinom njenih 15 odsto akcija kompanije Renault.
Foto: EPA/MAURITZ ANTIN/JEFF KOWALSKY
Tim potezom bi se potpuno promenila vlasnička struktura alijanse koju od 2016. čini i Mitsubishi, jer bi se prema ovoj ponudi vlada odrekla svog uticaja u Renaultu, a francuski proizvođač bi odustao od kontrole nad Nissanom, prenose neimenovani izvori.
Posao je daleko od sklapanja jer ovakve transakcije su pod posebnom lopom zbog politički osetljivih pitanja, a za vladu Francuske je vrlo bitno da se ne stekne utisak od preuzimanju.
Ove spekulacije su demantovali i iz Renault-Nissan-Mitsubishi alijanse i iz redova francuske vlasti. Iz alijanse tvrde da "istražuju mogućnosti dublje sinergije i povećanje operativnih konvergencija, ali da ne planiraju menjanje odnosa međusobnih udela vlasništva".
Spekuliše se da je u opticaju čak i opcija da menadžment grupacije nadgleda holandska fondacija kao uvod u integraciju u globalnu automobilsku kompaniju sa bazom u Amsterdamu.
Renault-Nissan alijansa, podstaknuta unakrsnim deonicama, konstantno se bori sa planovima o potpunom spajanju još od osnivanja 1999. godine.
Međutim, u poslednje vreme francuska vlada ovo navodno forsira kako bi osigurala budućnost alijanse, koja je prošle godine bila najveći proizvođač automobila na svetu.
Foto: Getty images
Renault je vlasnik 43,4 odsto procenta Nissana, ali je 2015. pristao na ograničenu kontrolo svog većeg partnera.
S druge strane, Nissan je trenutno vlasnik 34% akcija Mitsubishija, koji je morao da prihvati finansijsku injekciju konkurenta nakon skandala sa lažiranjem rezultata emisije štetnih gasova, i 15% Renaulta.
Prema pravilima Tokijske berze, Renault bi izgubio svoje pravo glasa u kompaniji Nissan, ukoliko bi japanski proizvođač povećao svoj udeo u Renaultu na više od 25%.
U međuvremenu, ukoliko bi vlada Francuske prodala deo ili sav udeo u Renaultu, predsednik Emanuel Makron bi se našao pod još većim udarom javnosti nego što se nalazi zbog predaje nacionalnih kompanija, poput proizvođača brzih vozova Alstoma, u strane ruke.
Osim gubitka uticaja, vlada Francuske je zabrinuta i zbog uticaja na tehnološke centre, industrijske poslove i poreske prihode zbog kombinacije sedišta grupe na raznim lokacijama.
Da bi prihvatila ponudu, želi da sporazom uključi moguće ustupke i garancije Francuskoj kao što su zapošljavanje i investicije, članstvo u odboru i mogući veto na zloupotrebu prilikom donošenja strateških odluka.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Fudbaleri Crvene zvezde poraženi su od Hapoel Ber Ševe rezultatom 1:0 u mađarskom Sombathelju, u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.
Nemački trgovinski lanac Mac Geiz u Nemačkoj suočava se sa velikim preokretom. U okviru stečajnog postupka očekuje se zatvaranje oko 50 prodavnica – nekoliko radnika već je ostalo bez posla“, pišu nemački mediji.
Predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je Ukrajina spremna za sve formate pregovora i poručio da zvanični Kijev "računa" na američke izaslanike Stiva Vitkofa i Džareda Kušnera.
Prema rečima direktora FIA Nikolasa Tombazisa, zabrana sistema automatskog učenja u pogonskim jedinicama ne bi rešila probleme koji prate nova pravila za 2026. godinu.
Ministri spoljnih poslova više muslimanskih zemalja osudili su izraelske vojne akcije u Pojasu Gaze, optuživši Izrael da krši primirje i ugrožava međunarodne napore za okončanje sukoba.
Producentkinja Ejmi Paskal otkrila je kada se očekuje izbor novog Džejmsa Bonda. U najužem izboru su Kalum Tarner i Džejkob Elordi, dok su Tom Holand i Teron Edžerton otpali iz trke.
Ministri spoljnih poslova više muslimanskih zemalja osudili su izraelske vojne akcije u Pojasu Gaze, optuživši Izrael da krši primirje i ugrožava međunarodne napore za okončanje sukoba.
Bivši vrhovni komandant Ukrajine Valerij Zalužni izjavio da NATO mora fundamentalno da preispita način na koji vodi ratove, tvrdeći da je Rusija već pronašla načine da se suprotstavi skoro svakom većem zapadnom oružju koje koristi Ukrajina.
Iran i Oman su se dogovorili o okviru za ponovno otvaranje Ormuskog moreuza, koji bi imao rok trajanja od 60 dana, i imao bi za cilj da se obnovi pomorski saobraćaj, kao i da za to vreme počnu tehnički razgovori o trajnom rešenju.
U zemljama Evropske unije nije bilo ilegalnog kretanja migranata koji su stigli u špansku eksklavu Seutu u severnoj Africi, tokom masovne navale na granicu te zemlje prošle nedelje, izjavio je danas portparol EU.
U Srbiji je u 14 časova najtoplije u Somboru gde je izmereno 40 stepeni, dok je najsvežije na Kopaoniku gde je izmereno 23 stepena Celzijusa, pokazuju podaci objavljeni na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Poseban oprez potreban je u gusto izgrađenim urbanim sredinama, naročito u saobraćajnim gužvama i delovima grada gde se asfalt, beton i druge veštačke površine intenzivno zagrevaju.
Stanje timusa moglo bi da bude jedan od važnih pokazatelja zdravlja imunog sistema, a povezano je sa dužim životnim vekom, manjim rizikom od razvoja raka i kardiovaskularnih bolesti.
Producentkinja Ejmi Paskal otkrila je kada se očekuje izbor novog Džejmsa Bonda. U najužem izboru su Kalum Tarner i Džejkob Elordi, dok su Tom Holand i Teron Edžerton otpali iz trke.
"Odiseja" se prikazuje u domaćim bioskopima od 16. jula, a zbog produženog prikazivanja publika će i posle 13. avgusta imati priliku da ga pogleda u IMAX formatu, navodi se u saopštenju.
Kreatori sadržaja na TokToku će dobiti pristup sadržajima iz stotina naslova i franšiza, uključujući Marvel, Ratove zvezda, Piksar i druge Diznijeve brendove.
Interesovanje za državne subvencije u Nemačkoj premašilo je očekivanja. Za manje od tri meseca podneto je više od 100.000 zahteva za kupovinu električnih automobila, a većina se odnosi na potpuno električne modele.
Letnji odmor je prošao, i red je da objavimo recenzije koje smo dužni. Počinjemo sa kineskom perjanicom, modelom Geely Starray EM-i kom je proizvođač dao klasifikaciju "super hibrida".
Iako proizvođači ulažu milijarde u nove tehnologije, vozači imaju drugačije prioritete. Novo istraživanje pokazalo je da kupci novih automobila najviše žele – grejanje sedišta.
Da li i vi instinktivno utišate radio kada parkirate u rikverc? Stručnjaci objašnjavaju da to nije navika, već način na koji mozak smanjuje ometanja i lakše se fokusira na složen zadatak.
Komentari 18
Pogledaj komentare