Da li redovno ažurirate aplikacije?

Prvi čovek Applea Tim Kuk ispitan je prošlog leta pred senatskim komitetom povodom optužbi za izbegavanje poreza, ali se suočio i s jednim pitanjem koje uopšte nije imalo veze s temom.

Tehnopolis

Izvor: J. J. K.

Nedelja, 21.09.2014.

08:52

Default images

Foto: Jason Howie / Flickr.com

„Zašto, zaboga, moram stalno da ažuriram aplikacije na iPhoneu. Što već jednom to ne sredite”, upitao ga je Džon Mekejn.

Ono što je mučilo vremešnog američkog senatora stvara probleme mnogim vlasnicima pametnog telefona. Obaveštenja da softver treba da se „osveži” redovan je, pomalo dosadan prizor na ekranu koji stavlja korisnike pred hamletovsku dilemu „ažurirati ili ne”.

Stručnjaci kažu da aplikacije treba osvežavati iz nekoliko razloga.

Jedan od njih je bezbednost. U novim verzijama popravljene su sigurnosne „rupe”. Na primer, ako nemate ažuriranu aplikaciju pretraživača, ranjivi ste i podložni hakerskim napadima.

Poboljšanom verzijom ispravljene su i neke druge greške. Ukoliko se aplikacija često gasila bez ikakvog razloga, ažurirana bi trebalo da bude stabilnija.

Unapređene aplikacije donose takođe dodatni sadržaj, sa funkcijama koje stara verzija nije imala. Na primer, Google je ažurirao aplikaciju za Gmail tako što je bolje povezao ovaj servis sa aplikacijom Drive (čuvanje u cloudu).

Jovan Živadinović, direktor firme Contrast koja je izbacila aplikaciju Plan Plus, kaže da tehnologije konstantno napreduju i da stare aplikacije često prestanu da vrše funkciju kako treba. Uglavnom se ispravljaju greške ili dodaju nove funkcije.

– Ako ne ažurirate, nemate opcije i ispravke koje su navedene u novoj verziji. Imate i situacije kada vam aplikacija ne dozvoljava da je ne apdejtujete jer bi vam u tom slučaju bila ugrožena sigurnost – kaže Živadinović.

U popularnoj „Slagalici”, koja omogućava da se popularni TV kviz odigra na smartfonu ili tabletu, u svakoj narednoj verziji je ispravljen neki od problema, često po prijavi korisnika. Do sada je bilo desetak poboljšanja, što sadržajnih što programskih, kaže Ivan Marinković, autor aplikacije preuzete 900.000 puta.

– Korisnici mogu a i ne moraju da ažuriraju svaku aplikaciju. Dobro je da se pročita šta je navedeno od izmena. Opasnosti ne bi trebalo da bude, jer se od pouzdanih aplikacija očekuje da apdejtuju sadržaj i ponude nešto novo. Google mape uvek imaju dobro ažuriranje. Ažuriranje međutim troši memoriju, pa ako se često radi apdejt, ponekad zafali prostora – upozorava autor „Slagalice”.

Ako je u podešavanjima izabrano automatsko ažuriranje, ovi programi će se osvežavati tiho u pozadini. To može da predstavlja veliki problem onima koji putuju inostranstvo a ne isključe prenos podataka. Mnogi su saznali za automatsko ažuriranje aplikacija baš dok su se žalili operateru na astronomski račun, iako „uopšte nisu koristili internet”.

Inače, u podešavanjima postoji opcija da se automatsko ažuriranje vrši samo u Wi-Fi režimu. Obaveštenja se mogu isključiti i za svaku aplikaciju pojedinačno u podešavanjima aplikacija („prikaži obaveštenja” ne treba da bude štiklirano).

Automatsko ažuriranje u Wi-Fi režimu

Zbog troškova prenosa podataka najbolje je da se podesi automatsko ažuriranje samo kad je telefon povezan na bežični internet. Na taj način će se izbeći i papreni troškovi prenosa podataka u romingu.

Na smartfonima koji imaju operativni sistem Android to može da se uradi u Google Play prodavnici aplikacija:

* otvorite meni povlačeći ekran na desno,

* pritisnite „podešavanja”,

* izaberite „automatski ažuriraj aplikacije samo preko Wi-Fi” (ili „ne ažuriraj aplikacije automatski”, ako je to vaš izbor),

* ako ne želite obaveštenja o ažuriranju na početnom ekranu, kvadratić kod „obaveštenja” treba da bude prazan.

Izvor: Politika.rs

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

60 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

16 h

Podeli: