Sreda, 01.09.2010.

20:42

Angola elininisala Nemačku sa Mundobasketa

Reprezentacija Angole napravila je najveće iznenađenje u 4. kolu pobedivši posle produžetka Nemačku 92:88 (19:19, 21:16, 18:19, 20:24, 14:10).

Neočekivanim porazom Nemačka je završila takmičenje i omogućila Srbiji najmanje drugo mesto u grupi. Angola je drugi put uzatopno izborila nokaut fazu na SP.

Angola je veći deo meča bila u prednosti, Nemci su preokrenuli u drugom delu, ali je šampion Afrike ipak sa penala izborio produžetke gde je perfektno odigrao.

Nemačka je ubacila 18 trojki iz 40 pokušaja, ali je bila slabija u skoku i imala više izgubljenih lopti.

Briljirao je Olimpio Sipriano sa 30 poena (11/16 iz igre, 4/6 za tri) i pet skokova. “Dabl-dabl“ je zabeležio Žoakim Gomeš sa16 poena i 14 skokova, 13 poena ubacio je Lutonda, a deset Mingas. Najefikasniji Nemac bio je Jagla sa 23 poena uz šest skokova, odlično je igrao Šafarcik sa 18 poena, sedam skokova i četiri asistencije, a 17 poena ubacio je Olbreht.

Nemačka je odlično počela meč i povela 15:8 posle serije 7:0. Međutim, Angola pravi svoju seriju i preokreće na 16:15, a prva četvrtina završena je sa 19:19.

U sledećoj deonici veteran Migel Lutonda je sa osam poena predvodio Angolu koja je na poluvremenu vodila 40.35. I veći deo sledeće četvrtine protekao je pod kontrolom afričkog šampiona, ali je Nemačka poenima Olbrehta i Šafarcika napravila seriju 9:4 i smanjila na 58:54 pred odlučujućih deset minuta.

U prvih 120 sekundi Nemci su krenuli sa 8:0 i preuzeli vođstvo sa 62:58. Angola se nije predala, pa je 16 sekundi pre kraja Siprijano poenima sa slobodnih bacanja izjednačio na 78:78. Šafarcik je promašio šut u poslednjem napadu pa je igran produžetak.

U dodatnih pet minuta odbrana Angole je odigrala vrhunski i aktivirala svoj napad koji je preuzeo kontrolu, pa su Siprijano i Ambrosio sa slobodnih bacanja potvrdili pobedu.

Sa po dve pobede i poraza Angola je u nokaut fazi, a u poslednjem kolu igra protiv Australije. Nemačku će se od Svetskog prvenstva oprostiti u meču sa najslabijim timom u grupi, Jordanom.

Angola je na prošlom svetskom prvenstvu (Japan 2006) igrala u prvoj fazi eliminacija i na kraju zauzela 10. mesto, jedno ispred Srbije i Crne Gore, što je najveći uspeh ove reprezentacije na SP.