Petak, 11.02.2011.

16:01

Baraćeva najavila krivične prijave

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać najavila podnošenje krivičnih prijava za kršenje zakona u privatizaciji "Večernjih novosti".

Izvor: B92, Beta

Default images

Ona je rekla da će Savet za borbu protiv korupcije izveštaj o privatizaciji kompanije "Novosti" predati Vladi i podneti krivične prijave protiv odgovornih.

Samo dan nakon što su "Novosti" napale predsednicu Saveta za borbu protiv korupcije, to telo saopštava da je biznismen Milan Beko podneo tužbu, tražeći odštetu od 20.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Tužba je podneta zbog navoda Saveta da je Beko jedan od monopolista u Srbiji koji je tu poziciju sticao na nezakonit način.

Umesto da država postupa po njenim podacima o raznim zloupotrebama i korupcionaškim aferama, Verica Barać se ponovo našla u ulozi tužene. Ovaj put tužio ju je Milan Beko zbog tvrdnji koje je istražujući privatizaciju Večernjih novosti na njegov račun iznosio Savet za borbu protiv korupcije.

Verica Barać istovremeno kaže da će Savet sledeće nedelje predati Vladi izveštaj o privatizaciji kompanije "Novosti" i podneti krivične prijave protiv odgovornih koji su u tom postupku kršili propise.

"Mi ne možemo nikada imati svu potpunu dokumentaciju koju može imati tužilaštvo i sud, ali imamo dovoljno podataka koji ukazuju na određena krivična dela, na zloupotrebe. Određene dogovore po kojima se vidi da je pre svega u Novosti veoma oštećena država. Ima jedan zaključak vlade iz 2006. po kome ministarstvo nije postupilo, gde vlada nalaže da se proceni vrednost državne imovine i u Novostima i u drugim kompanijama", kaže ona.

Savet je, kako je navela, analizirao dokumentaciju o promeni vlasničkih odnosa u "Novostima" od devedesetih godina, kao i u drugim kompanijama u okviru bivše savezne ustanove "Borba".

"Namera nam je da Vladi ukažemo da je u državnom interesu da se preispita čitav postupak privatizacije Novosti, kao i da se zaštiti imovina u Štampariji Borba gde država ima vlasništvo od 70 odsto", navela je ona.

Ona je dodala da Savet očekuje da državni organi reaguju u slučajevima gde postoje dokazi da su se određeni pojedinci "ogrešili o zakon".

"Najveću krivicu za propuste u prodaji akcija Novosti 2006. godine snosi tadašnje Ministarstvo za privredu, koje je odobrilo prodaju iako je postojala dokumentacija koja je ukazivala da bi to bilo nezakonito", rekla je Baraćeva.

Prodaja akcija "Novosti", prema njenim rečima, obavljena je u korist Manojla Vukotića, generalnog direktora i glavnog urednika "Večernjih novosti" i "nekih ljudi u čijem dogovoru su se radili poslovi štetni za državu i male akcionare".

Ona je istakla da poslednje četiri godine "Novostima", gde država ima udeo od skoro 40 odsto akcija, na nezakonit način upravljaju tri povezane firme čiji je vlasnik beogradski biznismen Milan Beko.

Zaštitnik građana Saša Janković i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić su osudili napade na Vericu Barać.

Ko ima većinu u "Novostima"?

Paket od 62 akcije "Novosti" otkupile su od malih akcionara 2006. godine na berzi tri firme - Trimaks, Ardos i Karamt, od kojih su dve registrovane u Austriji, a jedna na Kipru.

Povezanost tih firmi je u novembru prošle godine počela da ispituje Komisija za hartije od vrednosti, nakon što je Beko javno priznao da je većinski vlasnik "Novosti."

Zakon propisuje da, ukoliko neka firma dostigne više od 25 odsto akcija, vlasnik mora da da javnu ponudu za preuzimanje do sto odsto akcija ili da proda sve akcije preko 25 procenata, a do prodaje može mu se ukinuti pravo glasa na sve akcije preko 25 procenata.

Beko je bio dužan da čim je stekao 25 odsto akcija "Novosti" o tome obavesti Komisiju za hartije od vrednosti i dostavi dokaze, što on nije učinio. Tek posle javnog priznanja da je većinski vlasnik "Novosti" on je posetio Komsiju i obećao da će dostaviti dokumentaciju preko kojih firmi je kupovao akcije "Novosti" na Beogradskoj berzi, ali te papire Komisija još nije dobila.

Komisija je dokaze o povezanosti tri firme koje su kupovale akcije "Novosti" tražila od nadležnih regulatornih tela Austrije i Kipra, kao i od Međunarodne organizacije komisija hartija od vrednosti IOSCO, a zatražena je i pomoć Ministarstva inostranih poslova Srbije.

Prema podacima koje je Komisija dobila iz Austrije ne vidi se da su firme Ardos i Trimaks u Bekovom vlasništvu.

Država trenutno u "Novostima", pored udela od 29 odsto akcija indirektno, preko Fonda PIO, poseduje još 7,2 odsto akcija. U vlasništvu malih akcionara ostalo je 0,7 odsto akcija te kompanije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

34 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: