DSS PREDLAZE SRBIJU S 5 REGIONA

Izvor: B92

Ponedeljak, 21.01.2002.

18:00

Default images
Demokratska stranka Srbije predstavila je u ponedeljak osnovna nacela za novi Ustav Srbije, prema kojima je Srbija drzava svih gradjana, podeljena na 5 regiona i istovremeno federalna jedinica zajednicke drzave s Crnom Gorom. Potpredsednik DSS Zoran Sami je rekao da Ustav treba da donese ustavotvorna skupstina i da su ustavna nacela primenjiva i u slucaju raspada Federacije. Predsednik Republike bi i dalje bio biran na neposrednim izborima, ali bi imao manja ovlascenja nego sada i bila bi pojednostavljena procedura njegovog smenjivanja.

Vlada Srbije i dalje ima veoma jaka ovlascenja, ali je duzna da sprovodi politiku koju odredjuje Vece gradjana Skupstine Srbije. Predsednika, u slucaju sprecenosti u obavljanju funkcije, zamenjuje predsednik Veca gradjana. Srbija bi imala dvodomnu Skupstinu koju bi cinili Vece gradjana i Vece regiona. Broj poslanika bi i dalje bio 250, s tim sto bi u Vecu gradjana bilo 150, a u Vecu regiona 100 poslanika. Regioni bi, u skladu s brojem stanovnika, davali od 10 do 25 poslanika. Vece regiona imalo bi pravo veta na odluke Veca gradjana koje se ticu prava regiona.

Centri 5 regiona bili bi Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Nis i Uzice, s tim sto u ovom ustavnom predlogu nije precizirana teritorija regiona.

"Regioni su Ustavom osnovane autonomne teritorijalne zajednice", rekao je potpredsednik DSS Dragan Marsicanin. "Regioni su zastupljeni, ucestvuju u centralnoj vlasti preko jednog od veca Narodne skupstine, Veca regiona, imaju svoj izvorni delokrug poslova, imaju pravo na donosenje zakona iz delokruga izvrsnih poslova i imaju Ustavom zagarantovanu finansijsku autonomiju. Izvorne nadleznosti regiona bile bi odredjivane pozitivnim nabrajanjem, bile bi odredjene Ustavom, i time bi bile razgranicene nadleznosti Republike Srbije i nadleznosti regiona i nadleznosti lokalne smaouprave", dodao je on.

Kosovo je u ustavnom predlogu oznaceno kao sesti region, a poceo bi da funkcionise kada bude reseno stanje u Pokrajini, sto je objasnio Zoran Sami. Prema njegovim recima, u ovom trenutku je "nemoguce uklopiti Kosovo i Metohiju u pravni sistem Srbije i Jugoslavije, iako je po rezoluciji 1244 Kosovo sastavan deo Srbije i Jugoslavije". "Mi predvidjamo da ce, kad budu razreseni problemi na Kosovu i Metohiji, ma kada to bilo, a sigurno nece biti sutra, ni prekosutra, svakako biti potrebno da protekne mnogo vise vremena, da bi tada Kosovo i Metohija, po logici stvari, bili jedan od regiona u Republici Srbiji", precizirao je Sami.

Na pitanje o autonomiji Vojvodine, Sami je odgovorio da je ona po ovom predlogu region kao i svaki drugi. "To prakticno znaci da mi predvidjamo da jedan od 5, odnosno kasnije 6 regiona, bude Vojvodina. Sve ovo sto smo generalno pricali o svim regionima odnosilo bi se i na Vojvodinu. Mi se, naravno, bavimo decentralizacijom cele Srbije, pa dakle i decentralizacijom Vojvodine, i ne mislimo da resenja treba traziti u okvirima jednopartijskog Ustava iz 1974, odnosno ne mislimo da je resenje da se centar moci samo preseli iz Beograda u Novi Sad i da je time problem Vojvodine resen", zakljucio je on.

Radio B92 je kontaktirao vise strucnjaka za Ustavno pravo, kao i nekoliko lidera DOS, ali niko od njih nije bio spreman da govori o predlogu ustavnih nacela DSS.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

10 h

Podeli: