"Ni četvrti put nećemo dati Telekom" VIDEO

Nekoliko hiljada ljudi protestovalo je ispred Vlade Srbije protiv privatizacije Telekoma Srbije. Organizatori: Ima nas 10.000. MUP: Na protestu 2.300 ljudi.

Srbija

Izvor: B92

Sreda, 11.11.2015.

12:48

Default images
Foto: Tanjug

Protest pod nazivom "Stop prodaji Telekoma" ispred zgrade vlade počeo je oko podneva intoniranjem himne, a okupljeni su nosili državne zastave i zastave sindikata koji su organizovali skup - Jedinstvenog sindikata Telekoma Srbije i Sindikata Telekoma Srbije.

Predstavnici dva reprezentatvina sindikata Telekoma Srbije su, tokom protestnog skupa ispred zgrade vlade, ostavili pismo u kojem traže da se hitno obustavi prodaja tog preduzeća.

Predstavnici organizatora protesta obavestili su okupljene da su pismo ostavili ispod vrata ulaza u Vladu Srbije, pošto nikoga nije bilo na prijavnici.

"Mi smo svoje ispunili i mislim sa smo na pravom putu da sprečimo prodaju Telekoma", rekao je predsednik Sindikata Telekoma Srbije Miroslav Joksimović, na kraju protesta koji je završen ispred zgrade Predsedništva Srbije.

Na protestnom skupu "Stop prodaju Telekoma" ispred Vlade Srbije, Joksimović i predsednik Jedinstvenog sindikata Telekoma Srbije Slavoljub Kandić poručili su Vladi Srbije da to preduzeće uspešno da posluje i u sadašnjem vlasništvu i da ispunjava sve obaveze prema državi i gradjanima, a potencijalnom kupcu da nije dobrodošao.

Kako je istakao Joksimović, protiv prodaje Telekoma je, prema svim anketama, 65 odsto građana Srbije, 22 odsto je neopredeljeno, a samo 13 odsto je za prodaju.

On je istakao da ne postoji ni jedan argument za prodaju Telekoma i pozvao Vučića da jasno kaže ako postoje pritsci da se to uradi.
Foto: Tanjug
"Znamo svi da punimo budžet preko 10 odsto, zamo da preko 140 miliona evra imamo dobit, znamo da najviše investiramo u regionu. Ni jedan dinar ne uzimamo od države, dali smo prošle godine dve dividende državi umesto jedne", rekao je predsednik Sindikata Telekoma Srbije. On je rekao da bi Telekom imao profit od 300 miliona evra, kad ne bi mora da vraća dug koji je napravio kupujući za državu telekome i RS i Crne Gore.

Podsetio je da je sadašnji pokušaj prodaje Telekoma četvrti put, odosno da je svaka vlada to pokušavala, počevši od 1997. godine, i da su sindikati svaki put uspevali da to spreče.

Predsednik Jedinstvenog sindikata Telekoma Srbije Slavoljub Kandić je istakao da je današnji skup organizovan kako bi "uručili Vladi Srbije pismo da Telekom ne bude prodat" i podsetio da je Vladi već uručena peticija sa oko 100.000 potpisa protiv prodaje državnog telekomunikacionog preduzeća.
Foto: Tanjug
On je rekao da je Telekom Srbije "ozbilja kompanija koja uspešno posluje" i da bi bila "istorijska greška da se proda". "Mi smo stvarali tu firmu, godinama uspešno poslovali i došli u situaciju da se sada brinemo za njen opstanak, odnosno da sačuvamo ono što su radnici poštenim radom postigli i zaradili", rekao je on.

Kandić i Joksimović su poručili da Telekom Srbije jedno od najboljih telekomunikacionih preduzeća u Evropi po svim parametrima i istakli da bi, pored radnih mesta radnika, u slućaju prodaje bila ugrožene i egzistencija domaćih firmi koje saradjuju sa Telekomom.

Strani kupac bi, istakao je Joksimović, doveo strane kompanije i ne bi bilo posla za domaće. On je rekao da nije ni jasno koliko se prodaje i da je cena koja se spominje u medijima za 20 odsto niža nego kod predhodnog pokušaja prodaje Telekoma.

Joksimović je pozvao premijera Aleksandra Vučića da "preseče" i obustavi prodaju, podsećajući da je Vučić dok je bio u opoziciji bio protivnik privatizacije Telekoma.
Foto: Tanjug
Prema proceni organizatora, predsednika Sindikata Telekoma Miroslava Joksimovića, na skupu ispred Vlade Srbije okupilo se oko 10.000 ljudi, dok se prema procenama policajaca okupilo 2.300 ljudi. Na protestima protiv prodaje prodaje Telekoma, pored članova oba reprezentaivna sindikata, bili su i lideri Demokratske stranke Srbije Sanda Rašković-Ivić i Dveri Boško Obradović, lider Pokreta "Dosta je bilo" Saša Radulović, aktivisti Srpske narodne partije (SNS), kao i predstavnici Sindikata Javnog preduzeća Rudnici Resavica.

Protest je počeo kod crkve Svetog Marka, odakle se kolona oko podneva spustila do Vlade Srbije, a od tamo su se protivnici prodaje Telekoma uputili do zgrade Predsedništva Srbije. Saobraćaj je prekidan kako se kolona kretala, a protestnu šetnju i skup obezbeđivale su jake policijske snage.

Agencija za privatizaciju Srbije objavila je 3. jula poziv za prikupljanje neobavezujućih ponuda za učešće u prodaji kapitala Telekoma Srbije, a ponude bi trebalo da budu objavljene 16. novembra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

110 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: