"Koridor 10 biće završen 2016."

Država uvodi nova pravila na svim svojim gradilištima, više se neće tolerisati probijanje rokova i za to će slediti raskid ugovora, poručila je Mihajlovićeva.

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 06.07.2014.

09:01

Default images

"Svi izvođači na kapitalnim infrastrukturnim objaktima moraće investitoru da dostave najprecizniju dinamiku radova. Tim stručnjaka građevinarstva, saobraćaja i infrastrfukture obavljaće kontrolu svakih sedam dana i ukoliko posao nije odrađen po planu, sledi raskid ugovora", rekla je ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović za "Večernje novosti".

Mihajlovićeva je dodala da je primena novih pravila počela od deonice Koridora 11, od Uba do Lajkovca, gde se sa izgradnjom samo 12,5 kilometara kasni više od dve i po godine.

Ona je rekla i da nije tačno da u ovom slučaju nije završena eksproprijacija, da su izvođači uradili 64 odsto posla i da im je to plaćeno, kao i da je država do sada platila više nego što je osnovnim ugovorom bilo predviđeno.

Mihajlovićeva je naglasila da ne deli izvođače na domaće i strane, već na one koji poštuju ili ne poštuju ugovorene obaveze, ali da je primena novih pravila počela od domaćih, jer oni najviše kasne.

Ona je rekla i da očekuje da se sredinom jula nastavi izgradnja Žeželjevog mosta u Novom Sadu, a na pitanje zašto jos nema radova na terenu na gradilištima za koje je zadužena kineska firma "Šandong", odgovorila da država nije platila avans na vreme, ali da je nova Vlada tu obavezu izmirila u maju i da će radovi početi ovog meseca.

Upitana dokle se stiglo sa izborom koncesionara za Koridor 11, Mihajlovićeva je odgovorila da država više nema mogućnost da uzima bilo kakve kredite i da se za infrastrukturne projekte generalno opredeljuje za koncesiju, što važi i za Koridor 11, gde nije pripremljen koncesioni ugovor.

Mihajlovićeva je rekla i da je njen prioritet Koridor 10 i da bi bilo realno da on bude završen do kraja 2016.

Na komentar da je zastita životne sredine "kamen spoticanja" u evropskim integracijama i pitanje zašto nije ništa uradila dok je taj sektor bio u njenoj nadležnosti, Mihajlovićeva je odgovorila da to nije tačno i da su rešavane "crne tačke koje su bile prioritet".

"Nasledili smo obaveze od čak sedam milijardi dinara i 10.000 potpisanih ugovora. Još država nije izašla iz tih dugova. Izveštaj Evropske komisije se ne odnosi na rad ministra Mihajlović, već na rad prethodnih ministara", zaključila je Mihajlovićeva za "Novosti".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

80 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija ostaje bez goriva?

Ukrajina sve više uništava rafinerije nafte unutar Rusije, smanjujući moskovske zalihe i izazivajući skok lokalnih cena.

15:08

4.5.2024.

20 h

Podeli: