Cvetković: Uz optimizam biće bolje

Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da bi Srbija pre kraja iduće godine trebalo da dostigne nivo na kom je bila pre izbijanja ekonomske krize.

Izvor: B92

Četvrtak, 30.12.2010.

10:36

Default images

On se nada i da će građani osetiti poboljšanje, ali smatra da će opet "neke grupe proći bolje a neke lošije".

Cvetković je poručio građanima Srbije da ima razloga da sa optimizmom očekuju 2011. godinu i da treba da veruju u sebe u nastojanju da obezbede bolji život, a država će im u tome izaći u susret.

"Treba da izađemo iz filozofije katastrofizma. Pesimizam i nezadovoljstvo nikako nisu saveznik u borbi za bolji život jer vode opuštanju i očekivanju pomoći sa strane", rekao je Cvetković.

Privredna kretanja, kako je ocenio, idu u pozitivnom pravcu i dobra su osnova za 2011, a moguće je i izboriti se i sa inflacijom koja je veća nego što je bilo očekivano, ali je premijer naveo da ga najviše plaše posledice eventualnih nepovoljnih dešavanja u okruženju. Prodaja većinskog udela u Telekomu Srbija i slobodan uvoz naftnih derivata su, prema rečima Cvetkovića, u skladu sa planom Vlade o ukidanju svih državnih monopola.

"Jat je u fazi pripeme za strateškog partnera tako da će država još neko vreme ostati u EPS-u, za koji tek treba da se odredi model privatizacije, i u Železnicama, gde je stanje najlošije, a refoma tog sektora je u zamahu", rekao je Cvetković.

Vlada, prema njegovim rečima, još nije odlučila na šta će se trošiti novac od prodaje Telekoma, ali je postignuta saglasnost da ti prihodi budu pod lupom javnosti.

Grčki OTE, koji ima udeo od 20 odsto u Telekomu, za sada nije obavestio Vladu da li će prodavati svoje akcije.

"Za Telekom vlada veće interesovanje investitora nego što je u početku procenjivano i nadamo se da će za ponuđenih 51 odsto akcija biti postignuta veća cena od utvrđenog minimuma od 1,4 milijarde evra", rekao je Cvetković i dodao da nema razloga da se sumnja da će prodaja državnog monopola u fiksnoj telefoniji biti obavljena u interesu države i građana. Cvetković je najavio da će Vlada u saradnji sa centralnom bankom napraviti plan podrške dinaru, kako bi se vratilo poverenje u domaću
valutu, što ne može da se postigne u kratkom roku.

"Više je prisutan strah od naglog rasta deviznog kursa nego što se to u stvarnosti dešava", upozorio je Cvetković i naveo da je pad vrednosti dinara u 2010. godini bio u procentu inflacije, što je bilo i očekivano.

Premijer je povodom najave mera za veće oporezivanje bogatijih građana rekao da je jedino realno da se to učini preko poreza na imovinu, ali da ima drugih predloga koji tek treba da se razrade.

"Porez na dobit korporacija je osetljiva stvar kojom može da se pokvari privredni ambijent", rekao je Cvetković.

On je najavio novi krug razgovora sa privrednicima o merama kojima bi država mogla da pomogne bržem privrednom oporavku i izlasku iz nelikvidnosti.

"Podsticajne mere iz budžeta, u nešto manjem obimu, biće zadržane sve dok se ne dostigne privredni rast iznad tri odsto", naglasio je Cvetković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

45 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

10 h

Podeli: