Automobili

Utorak, 10.08.2010.

10:33

BMW 530d sedan

Tešimo se da je preveliki i da nije baš zgodan za svakodnevnu upotrebu. Ali, posle nedelju dana privremenog "vlasništva" nad BMW-om 530d menjamo mišljenje; između nas je prepreka od 69 hiljada evra.

Izvor: B92

Default images

Piše: Aleksandar Bursać, Izvor: Auto magazin

Ukoliko imate račun u banci ili pod slamaricom iznos u čvrstoj valuti sa nekoliko nula, jedan od najboljih načina da ih oživite i da im date smisao je kupovina ovakvog automobila.

Nije baš kupovina ljubavi, ali nije ni tako loše. Osećate se jako dobro, a ono što ovaj auto izdvaja od "smrtničkih" je što taj osećaj traje vrlo dugo.

Ko kaže da se novcem ne može kupiti zadovoljstvo?
Tiha grmljavina koja dolazi iz pravca haube vas navodi da bacite pogled na brzinomer, čija kazaljka velikom brzinom skače. Iz stanja mirovanja do prvog trocifrenog broja stiže za 6,3 sekundi, što je rezultat koji je nekada bio rezervisan samo za vrhunske verzije limuzina. A danas...

Ovo čak nije ni najjači dizelaš u BMW-ovoj gami, već je "običan civilni" porodični auto. Baš zbog toga, upravljanje je veoma lako, kao i manevrisanje po gradu zbog odlične asistencije sistema kamera.
Iako smo imali prilike da probamo najnoviji osmostepeni automatski menjač još prošle godine u modelu "Z4", pomalo smo zaboravili na osećaj koji pruža, pa nas je ponovo iznenadio svojom brzinom i preciznošću.

Većina modernih automatika je napravljena tako da stepene prenosa menja u zavisnosti od broja obrtaja motora, kao i od od toga na koji način vozač pritiska pedalu gasa.

Međutim, ovo je ipak nešto posebno. Ako ste vrlo nežni sa "gasom", obrtomer neće preći 2.000 obrtaja i izmenjaće brzine tako da potrošnja ove zveri ne prelazi 10 l/100 km gradske vožnje.
Naravno, to možda možete ako ste se tek probudili i odmah seli za volan, ali kako se razbuđujete, raste i raspoloženje a auto počinje da čita misli vozaču.

Ukoliko je pritisak na "gas" veći, "petica" vraća i nekoliko brzina nazad kako bi bila spremna za gotovo trenutan odziv motora na pomisao vozača.

Što je pritisak veći, brzine se kasnije menjaju, a kako se stopalo podigne, tako menjač prebacuje na viši stepen prenosa.

Promena brzina se bukvalno vrši regulisanjem pritiska na komandu "gasa".
I taman kad smo pomislili kako je reakcija elektronike neverovatno brza, pogled nam se spustio na dugmiće sa oznakom "sport".

Auto sa testa je opremljen opcionalnim sportskim modom, čiji se tasteri nalaze neposredno uz ručicu menjača.

Aktiviranjem sportskog moda, menjač konstantno drži motor na višim obrtajima i brzine menja kasnije, a reakcija na komandu gasa je, verovali ili ne, još munjevitija tako da je auto u svakom trenutku spreman da poleti i na vrlo mali pritisak papučice za ubrzanje.
Snaga i obrtni moment ove dizelke su toliko brutalni za svakodnevnu vožnju, da je teško odoleti i ubrzavati umereno. Zato korišćenje sportskog moda sa još jednim položajem tastera u kome se isključuje ESP preporučujemo samo u kontrolisanim uslovima jer naletanje na rizlu ili ulje na ulici može da bude fatalno.

Bez obzira na ogromnu snagu, ono što oduševljava je lakoća upravljanja i odličan osećaj kontrole. Zato na zapadu nije retka slika da ovakve automobile voze mlade mame ali i starije gospođe koje drže do svog imidža.

Sve u svemu, čak i ako ne vozite penzionerski, potrošnja u gradu se kreće oko 11 l/100 km, što je više nego prihvatljivo za automobil ovakve snage i mase.
Naravno, tu je i mogućnost manuelne promene stepena prenosa, preko ručice menjača ali i preko nezaobilaznih tastera na upravljaču.

U suštini, za tim u praksi i nema naročite potrebe s obzirom da je menjač vrlo inteligentan, mada nije loše koristiti manuelni mod prilikom vožnje nizbrdo zbog kočenja motorom.
Iako se proizvođač trudio da komfor podigne na najviši nivo, zbog odličnih voznih karakteristika ogibljenje je projektovano tako da se auto veoma malo naginje u krivinama i prilikom naglih promena pravca, pa je zbog toga tvrdo prilikom prelaska preko sitnih neravninama.

Lošiji putevi ne prijaju baš najbolje ovakvom BMW-u. Zato, duža ulegnuća, pogotovo pri većim brzinama, pegla bez problema, što je, uz dobro ležanje u brzim krivinama, i najvažnija osobina ogibljenja jedne ovakve limuzine.

BMW je ispunio očekivanja i u pogledu zvučne izolacije, tako da je u kabini vrlo tiho i pri velikim putnim brzinama.
Kvalitet materijala je poboljšan u odnosu na prethodnu generaciju kod koje je plastika bila mekana na dodir, ali njena tekstura nije odavala najbolji utisak, pogotovo što su se lako videli tragovi ogreotina i korišćenja.

Sada je situacija puno bolja i "petica" je po kvalitetu materijala i završne obrade bukvalno na nivou visoke klase automobila
Već smo navikli da je kod luksuznih brendova spisak dodatne opreme podugačak i da oprema bez problema može da poveća cenu za još 50 odsto.

Auto sa testa je imao polu-električno podešavanje sedišta koje je deo standardne opreme. Na struju se podešava nagib naslona kao i visina sedišta, dok se pomeranje napred-nazad i podešavanje nagiba dela na kome se sedi, vrši ručno.

Još jedno polovično rešenje je hends-fri ključ; da bi ste otključali i zaključali auto ipak morate da kliknete taster na ključu, ali zato za startovanje motora ključ može da vam bude u džepu jer ga auto prepoznaje radio vezom. Startovanje motora se obavlja preko tastera na instrument tabli.
Tempomat je standard i ima funkciju kočenja, a uz doplatu se dobija adaptivna verzija koja održava odstojanje od vozila ispred sa mogućnošću da auto potpuno zaustavi i ponovo ga pokrene u zavisnosti od vozila ispred.

Elektrohidraulična parkirna kočnica je postala standard na svim verzijama "petice".

Opcionalni su sistemi za upozorenje prilikom napuštanja saobraćajne trake, kao i uređaj za signalizaciju da se u mrtvom uglu nalazi neko vozilo.

Uz doplatu se dobija i hed-ap displej koji se projektuje na vetrobransko staklo ispred vozača.

Klasični senzori za parkiranje su standard, a ko želi, može da naruči i dodatne koji omogućavaju automatsko uparkiravanje automobila.
Svaki BMW serije 5 opremljen je kontrolerom, smeštenim pored ručice menjača. To je grupa tastera i okrugli džojstik kojim se uz pomoć centralnog displeja kontroliše većina parametara na automobilu, kao što su ozvučenje, klima uređaj, navigacija, telefon...

Koristi se intuitivno i vrlo je sličan uređajima u konkurentskim modelima.

Standardni displej je dijagonale sedam inča, a uz doplatu se dobija 10,2 inča koji je u paketu sa hard diskom kapaciteta 10,2 GB. Na njega se, osim mape GPS uređaja (na kojoj, naravno, nema Srbije) mogu smestiti i MP3 fajlovi, a koji se prebacuju preko bilo kog USB fleša koji se utakne u USB priključak u kaseti.

Po želji kupaca, "petica" može da bude opremljena još jednim kompresorom klima uređaja, tako da i putnici na zadnjem sedištu mogu odvojeno podešavati temperaturu vazduha.
BMW je napravio jedan od trenutno najsavršenijih automobila na svetu, a samo ta činjenica znatno utiče na cenu.

Najjeftinija nova "petica" sa benzinskim motorom košta 42.591 evro sa PDV-om, a sa dizelom 45.906 evra. U pitanju su verzije sa baznom opremom za koju se ne može reći da je siromašna, ali svaki dodatak komada opreme kojima se ne može odoleti drastično povećava cenu.

Primerak sa našeg testa je koštao 69 hiljada evra zbog dodatne opreme sa kojom se najčešće i kupuje, a osnovni 530d je 50.928 evra.

O cenama i paketima opreme više se informišite ovde
Estetika i tehnologija

Cenu podiže brend ali i visoka tehnologija koja se uvukla i u do skoro najjednostavnije delove automobila. Retki su automobili kod kojih imate osećaj da je bukvalno svaki detalj haj-tek, a BMW je toliko daleko otišao da je projektovao i posebno ambijentalno LED osvetljenje koje je veoma prijatno u noćnim vožnjama.

Za takve trenutke projektovan je i noćni sistem za prepoznavanje pešaka, koji BMW već duži niz godina primenjuje u top verzijama svojih modela. U pitanju je infra-crvena kamera koja uz pomoć toplote detektuje ljude i životinje na rastojanju do 300 metara.

Još jedna noćna opcija je i automatsko aktiviranje, odnosno isključivanje dugih svetala koja svojim pokretljivom snopom prate nailazeću krivinu.

Inače, uz doplatu se dobija i specijalno belo LED osvetljenje sve četiri kvake na vratima, koje istovremeno osvetljavaju i prostor oko automobila.
Kamere za parkiranje

Osim zadnje kamere, vaš BMW uz doplatu može biti opremljen sistemom dodatnih kamera koje uz pomoć procesora ispravljaju sliku od izobličenja i na centralnom displeju prikazuju kompletan prostor oko automobila iz ptičje perspektive. To praktično omogućava da po parkingu manevrišete gledajući u monitor, bez straha da ćete zakačiti skriveni stubić ili neku drugu prepreku.

Ušteda energije

Svaka "petica" je opremljena sistemom za rekuperaciju kinetičke energije. On funkcioniše tako što je snažni alternator van funkcije prilikom ubrzanja, kako bi se izbeglo dodatno opterećenje motora. Prilikom usporavanja i kočenja alternator se aktivira i tom prilikom se puni akumulator.
Nenametljivi snagator

Trenutno je u ponudi jedan dizel motor u dve varijante, sa oznakama 525d i 530d. Krajem leta očekuje se i 520d, koji će imati motor zapremine dve litre sa 135 kW (184 KS).

Mi smo vozili jaču varijantu koja postiže 180 kW (245 KS). S obzirom da je reč o motoru najnovije generacije, prvi i najsnažniji utisak nakon prvih nekoliko kilometara u BMW-u 530d je iznenađujuća količina snage i lakoća kojom se ona prenosi na podlogu.
BMW 530d sedan
motor redni, 6 cilindara
zapremina 2968 ccm
snaga 180 kW (245 KS) pri 4000 o/min
maksimalni obrtni moment 540 Nm pri 1750-3000 o/min
menjač osmostepeni automatski
dimenzije 4899 (dužina) /1860 (širina) /1464 (visina) mm
međuosovinsko rastojanje 2968 mm
zapremina rezervoara 70 l
zapremina prtljažnika 520 l
masa 1790 kg
pneumatici 225/55 R17
maksimalna brzina 250 km/h
ubrzanje 0-100 km/h 6,3 s
potrošnja 5,3 (otvoreno) /6,3 (kombinovano) /8,0 (grad) l/100 km
emisija CO2 166 g/km

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

88 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP se oglasio o slučaju ubistva Danke Ilić

Pripadnici MUP-a, Sektora unutrašnje kontrole, po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikupljaju informacije i utvrđuju činjenice i okolnosti pod kojim je u Policijskoj upravi u Boru preminuo D. D. osumnjičen u slučaju ubistva male Danke, saopštio je MUP.

9:45

11.5.2024.

1 d

Podeli: