Hrvati pomogli u izradi najjačeg automobila na svetu
Na aktuelnom sajmu automobila u Ženevi predstavljen je trenutno najsnažniji produkcijski model na svetu - hibridni Koenigsegg Regera, a u njegovom razvoju učestvovala je i hrvatska firma Rimac, koja je napravila električne komponente uključujući i pogonske baterije.
Kompanija "Rimac automobili" iz Zagreba bila je zadužena za izradu svih električnih komponenti modela Koenigsegg Regera, čija ukupna snaga prelazi 1.500 KS, uključujući tri elektromotora i baterije.
Na pitanje kako je došlo do saradnje sa švedskim proizvođačem super-sportskih automobila, direktor hrvatske firme, Mate Rimac, izjavio je da je dobar prijatelj sa vlasnikom Koenigsegga i da su se njih dvojica dogovarali oko tog posla već neko vreme.
"U slučaju Regere, inženjeri kompanije Rimac automobili autori su celokupnog električnog dela ovog hibridnog automobila, a saradnju ćemo svakako, na obostrano zadovoljstvo nastaviti i dalje", rekao je Mate Rimac za hrvatski portal Novilist.hr na salonu automobila u Ženevi.
Rimac je istakao da to ni u kom slučaju nije raritet jer njegova kompanija proizvodi električne komponente za mnoge "prestižne svetske automobilske brendove".
"Naši su ugovori takvi da vam ne smem otkriti tajnu sa kojim sve kompanijama sarađujemo. Kazna za tako nešto bila bi dovoljna da zauvek prestanemo sa radom, a to, ma koliko vama novinarima bilo zanimljivo, nikad nećemo dozvoliti", kaže Mate Rimac.
Firma "Rimac automobili" trenutno ima stotinak zaposlenih, a u sledećih godinu dana u planu je angažovanje još najmanje sto radnika od čega će njih 60 biti inženjeri.
"Mislim da smo na najboljem putu stvaranja reprezentativnog brenda u Hrvatskoj, da smo zapravo jedan od onih primera koji pokazuje kako se sa ispravnom pristupom i kod nas može uspeti, dodao je Rimac.
Automobil Koenigsegg Regera, kojeg je u konačnoj verziji i sam Mate Rimac kao gotov proizvod po prvi put video u Ženevi, spada u red onih svetskih unikata na četiri točka za čije će se posedovanje nadmetati samo odabrani.
Cena iznosi oko 1,7 miliona evra, a više je nego sigurno da će primerak koji je izložen na sajmu ekspresno pronaći novog vlasnika - najverovatnije na Bliskom istoku.
Koenigsegg je najavio da je u planu i ograničena serija od 80 ručno izrađenih primeraka modela Regera.
Izvor: B92, Novilist.hr
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ambasada SAD u Kijevu je primila informacije o potencijalno značajnom vazdušnom napadu koji može da se dogodi u bilo kom trenutku u narednih nekoliko dana, zbog čega je hitno upozorila javnost.
Rat u Ukrajini – 1.416. dan. Ruske snage su upotrebile rakete "orešnik" u masovnom napadu na ključne ciljeve u Ukrajini, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Dok iz Bele kuće stižu vesti da Donald Tramp ozbiljno razmatra mogućnost kupovine Grenlanda, danski mediji istovremeno prenose izjave zvaničnika koji ističu da danska teritorija nije na prodaju te nagađaju o eventualnoj ceni najvećeg svetskog ostrva.
Iračka vlada objavila je danas da će preuzeti od Lukoila upravljanje naftnim poljem Zapadna Qurna 2, u skladu odredbama ugovora o uslugama s ruskim naftnim divom.
Tokom cele 2025. godine blokaderi su vodili kampanju protiv iskopavanja litijuma u Srbiji i pozivali se na pisanje, kako ga i sami nazivaju, najuglednijeg naučnog časopisa na svetu "Sajentifik riports".
Rat u Ukrajini - 1.417. dan. Dok iz Kijeva navode da je ruskim dronovima i raketama "orešnik" izvršen udar na "život običnih ljudi", Moskva tvrdi da su pogođeni "ključni ciljevi" u Ukrajini.
Tokom cele 2025. godine blokaderi su vodili kampanju protiv iskopavanja litijuma u Srbiji i pozivali se na pisanje, kako ga i sami nazivaju, najuglednijeg naučnog časopisa na svetu "Sajentifik riports".
Rat u Ukrajini - 1.417. dan. Dok iz Kijeva navode da je ruskim dronovima i raketama "orešnik" izvršen udar na "život običnih ljudi", Moskva tvrdi da su pogođeni "ključni ciljevi" u Ukrajini.
Danas (10.01.) u predelima južnije od Save i Dunava očekuje se povećanje visine snežnog pokrivača, na jugozapadu, jugu i jugoistoku Srbije lokalno se očekuje od 10 do 15 cm novog snega, a u planinskim predelima i više, saopštio je RHMZ.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na polaganju kamena-temeljca objekta Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije u kasarni "Banjica" govorio i o problemu zaposlenih u Apoteci Beograd, kojima nisu bili uplaćeni doprinosi i overene knjižice.
Visoki iranski zvaničnik i ideolog Hasan Rahimpur Azgadi izjavio je sinoć da bi Iran, kao odgovor na stav Vašingtona prema protestima u toj zemlji, trebalo da postupi prema američkom predsedniku Donaldu Trampu "onako kako je on postupio prema Maduru".
Ako ste od onih koji "žale" zbog toplomera sa živom i ako vam se čini da digitalni pokazuje nižu temperaturu nego što očekujete, problem možda nije u termometru već u načinu na koji ga koristite.
Dolazak zime za mnoge ljude ne znači samo topliju garderobu i kraće dane, već i povratak neprijatnih bolova u zglobovima koji otežavaju svakodnevno funkcionisanje.
Grip može da pogodi osobe svih uzrasta, ali je rizik od komplikacija najveći kod starijih od 65 godina, male dece, trudnica i hroničnih bolesnika. Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je smernice o gripu u Srbiji.
Redak primerak stripa u kojem se prvi put pojavljuje Supermen, a koji je ranije pripadao glumcu Nikolasu Kejdžu, prodat je jednom kolekcionaru za rekordnih 15 miliona dolara.
Novi biografski film "Song Sung Blue", u kojem Kejt Hadson i Hju Džekmen tumače bračni par koji je izgradio karijeru kao tribut duo Nilu Dajmondu, privlači veliku pažnju uoči sezone nagrada.
Netflixova hvaljena antologijska serija "Black Mirror", poznata po pomeranju granica i uznemirujuće tačnim predviđanjima o tehnološkoj budućnosti, zvanično se vraća sa osmom sezonom.
Iako se očekivalo da će peta sezona serije "Stranger Things" dugo zadržati prvo mesto na Netfliksu, to se nije dogodilo. Nekoliko dana nakon premijere, popularna serija braće Dafer izgubila je tron u Srbiji, a na vrh liste najgledanijih je triler "Run Away".
Russia announced that it will consider the presence of any foreign troops in Ukraine as a legitimate military target, marking Moscow’s first comment after Kyiv’s allies said at Paris summit that they agreed on key security guarantees for the Ukrainian capital.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said today that the bilateral security guarantees agreement with the United States is essentially ready to be finalized at the highest level.
U.S. operation against Maduro could change the rules of the game. Beijing and Moscow see an opportunity to flex their muscles. China threatened to deliver a 'direct strike' on Taiwan after U.S. President Donald Trump ordered kidnapping of Venezuelan president.
Meteorologist Nedeljko Todorović stated today that winter weather, accompanied by low temperatures, snow, and rain, will persist across Serbia for another four to five days, adding that precipitation in the coming days will be lighter with partial clearings.
French meteorological services have issued a red alert for the Manche department and the English Channel coast due to the approaching storm Goretti, while the northwest of the country has been placed under an orange warning level due to strong winds.
Četbot Grok, u vlasništvu kompanije milijardera Ilona Maska, ograničio je funkciju generisanja i uređivanja slika isključivo na pretplatnike koji plaćaju usluge društvene mreže X.
Otkrivene su dve zlonamerne ekstenzije u Chrome Web Store-u koje su korišćene za krađu razgovora korisnika sa AI četbotovima kao što su ChatGPT i DeepSeek.
Komentari 22
Pogledaj komentare